TEMAT: <D> Por - abc uprawy

<D> Por - abc uprawy 03 Lut 2021 14:53 #746498

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2632
  • Otrzymane dziękuję: 7740
Już dwa razy udało mi się pomieszać sobie odmiany, teraz się ta sztuka nie uda :P . 1 lutego posiałam wczesny Kamush, a późny de Carentan wysieję dopiero w marcu. Kamush już zaczął wychodzić na powierzchnię :dance:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): Christin, Adasiowa, Marlenka, Prządka


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Por - abc uprawy 07 Lut 2021 14:40 #747136

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7813
przemek1136 wrote:
008-141.jpg


Przemku, czy dobrze widzę że nie wszystkie pory były u fryzjera?
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Por - abc uprawy 07 Lut 2021 15:26 #747148

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Kochani "porowicze", powiedzcie poproszę, kiedy pory, które teraz uprawiacie trafią do gruntu ?
Będą rosły w tunelu ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Christin, Biedronka, Babcia Ala

<D> Por - abc uprawy 07 Lut 2021 16:15 #747161

  • Biedronka
  • Biedronka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 1115
Aneto, przepraszam, nie zauważyłam postu. Nadmanganian ja to tak "na oko", jak pryskam cebulę, gdy zauważę przysychające końcówki szczypiorkowe, to i porom się dostaje przy okazji. A roztwór taki lekko fioletowy robię. Coś między różem a fioletem. Tak trudno powiedzieć, bo te tabletki słabo rozpuszczają się w wodzie, czasem rozpuści się tylko jej część. Nie rozkruszam, bo już zapchałam nie raz opryskiwacz, ciężko mi idzie przepychanie :) poprawiam 2 razy w odstępstwie 1-2 tygodni, zależy od pogody i mam spokój.
Z serdecznymi pozdrowieniami
Iwona
"Sa dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna, to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko." Albert Einstein
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, JaKasiula

<D> Por - abc uprawy 07 Lut 2021 17:50 #747176

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5677
  • Otrzymane dziękuję: 26898
No to ja się odezwę jeszcze w tym temacie co Biedronka powyżej. Na larwy poskrzypki liliowej b. dobry jest oprysk z wody z sodą. Na 1 litr H2O 1 do 2 łyżki sody oczyszczonej i ze 2 lub 3 krople oleju dla zwiększenia przyczepności. I tak teraz się zastanawiam, może na tą miniarkę porową też by to zadziałało, może ktoś stosował i ma doświadczenie?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 07 Lut 2021 17:52 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agucha8801, anaka, Prządka, Biedronka, JaKasiula

<D> Por - abc uprawy 07 Lut 2021 18:12 #747184

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2632
  • Otrzymane dziękuję: 7740
Biedronka wrote:
te tabletki słabo rozpuszczają się w wodzie
Nadmanganian można czasem kupić w formie proszku/kryształków, rozpuszcza się "sam", ale ma to też swoje wady - trzeba bardzo uważać, żeby gdzieś nie "uciekł".
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): Biedronka, Babcia Ala, JaKasiula

<D> Por - abc uprawy 07 Lut 2021 19:14 #747196

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
Akurat Adamie wszystkie pory (3 doniczki na zdjęciu) były przycięte 1 raz miesiąc po wysiewie. Tylko w jednej doniczce rośliny nie były przycinane (ale nie ma ich na tym zdjęciu). Wkrótce przeprowadzę drugie cięcie.

1. Pory uprawia się przeważnie na trzy terminy:lato, jesień i zima/z przezimowaniem.
2. Poszczególne odmiany mają różny okres wegetacji (np. wczesna odmiana Pancho dorasta po 85-100 dniach - to ta, którą wysiałem w XII ale odmiana Bluegreen Winter Hiverbleu, którą będę chciał przetrzymać zimą na zbiór w III/V 2022r potrzebuje na dorośnięcie aż 150 dni.
3. Nie każdą odmianę można sadzić już w III/IV ze względu na możliwość jarowizacji (rośliny mogą zakwitnąć)
4. Czas produkcji rozsady pora to ok.10-12 tygodni
5. W zależności od odmiany i oczekiwanego okresu zbioru pory wysadza się od III do VII

Ja swoje pory Pancho wysadzę pod koniec marca pod włókninę do gruntu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Christin, Adasiowa, Miragoral, Nimfa, anaka, Prządka, zwykły chłop, Babcia Ala, JaKasiula

<D> Por - abc uprawy 07 Lut 2021 19:38 #747204

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Zapytałam dlatego, bo jedyna odmiana, jaką udało mi się dostać, to późny Bartek, a nie ukrywam, że już coś porowego chciałby się wysiać. Tunelu nie mam, okrycie włókniną nie wchodzi w rachubę - z tego wynika, że dalej muszę cierpliwie czekać.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, anaka, Prządka, zwykły chłop, Babcia Ala, JaKasiula

<D> Por - abc uprawy 07 Lut 2021 19:54 #747211

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7813
przemek1136 wrote:
Akurat Adamie wszystkie pory (3 doniczki na zdjęciu) były przycięte 1 raz miesiąc po wysiewie. Tylko w jednej doniczce rośliny nie były przycinane (ale nie ma ich na tym zdjęciu). Wkrótce przeprowadzę drugie cięcie.

jak powiedziałeś to przesiadłem się z telefonu na duży monitor i faktycznie, :rotfl1: po co mi te oczy jak nie widzę :funnyface: , są przycięte i świeże już długie, ech człowiek widzi bardzo wybiórczo :club2:
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, anaka, Babcia Ala, JaKasiula

<D> Por - abc uprawy 08 Lut 2021 12:20 #747287

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Adasiowa wrote:
Kochani "porowicze", powiedzcie poproszę, kiedy pory, które teraz uprawiacie trafią do gruntu ?
Będą rosły w tunelu ?

Moje pójdą na gruntu w maju. Ja i wczesne i późne już mam posiane właśnie kiełkują. Por wolno rośnie początkowo więc nie ma sensu czekać.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Sylwiaaa, Nimfa, Mandorla, Agucha8801, anaka, Prządka, Babcia Ala, JaKasiula, pawel_botanik

<D> Por - abc uprawy 08 Lut 2021 15:07 #747332

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Moja porowa trawka :laugh1:

IMG_20210208_145652.jpg


IMG_20210208_145724.jpg


Niektóre dopiero pokazują kolanka :flower:
Pozdrawiam Beata

<D> Por - abc uprawy 08 Lut 2021 17:54 #747351

  • ama
  • ama's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Ja swoje dzisiaj wysiałam :dry:
-odmiana późna WINNER i TENOR
-odmiana wczesna BULGAARSE REUZEN
pozdrawiam ama
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Nimfa, del, anaka, zwykły chłop, Biedronka, Babcia Ala, JaKasiula

<D> Por - abc uprawy 13 Lut 2021 12:13 #748119

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
001-238.jpg


002-221.jpg


004-178.jpg

Moje wczesne pory Pancho z wysiewu grudniowego i styczniowego dzisiaj zostały przycięte po raz drugi.Na zdjęciach krótko przed przycięciem. Jutro troszeczkę je nawiozę. Następne wysiewy zaplanowane na 1 III (por Mercurian F1) oraz w połowie kwietnia-późna odmiana Bluegreen Winter Hiverbleu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Sylwiaaa, Nimfa, Prządka, Biedronka, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula

<D> Por - abc uprawy 13 Lut 2021 12:30 #748128

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6905
  • Otrzymane dziękuję: 41894
Króciutko nadmanganian dobrze jest wrzucić do wody dzień wcześniej.Nie ma przypadku aby się nie rozpuścił w całości.Dla pewności można w międzyczasie kilka razy potrząsnąć naczyniem z tabletką -proszkiem. :bravo: :bravo: :bye: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 13 Lut 2021 12:32 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Nimfa, Prządka, Biedronka, Babcia Ala, JaKasiula

<D> Por - abc uprawy 13 Lut 2021 13:41 #748140

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3680
  • Otrzymane dziękuję: 19568
Dzisiaj wysiałam moje pory. Blauwgroene Winter typ Alaska i Carentan 3.Ten pierwszy sprawdził się u mnie w ostatnim sezonie. Nawet po ostatnich mrozach, po odrzuceniu przemrożonych zewnętrznych lisci nadaje się do użytku
IMG_20210131_143508.jpg

Drugą odmianę mam pierwszy raz.
Obydwie późne, mam zamiar zostawić je w gruncie na całą zimę.
Nigdy wcześniej nie przycinałam rozsady, w tym sezonie to zrobię.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, jurek49, Nimfa, Mandorla, del, Prządka, Biedronka, Babcia Ala

<D> Por - abc uprawy 13 Lut 2021 13:48 #748141

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2632
  • Otrzymane dziękuję: 7740
Kasiu, de Carentan 3 miałam już dwa lata i w tym roku też go wysieję. Bardzo ładnie mi się sprawdził, spokojnie zimuje i generalnie nie sprawia problemów. Będzie Pani zadowolona ;)
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Nimfa, del, Prządka, Biedronka, Babcia Ala, JaKasiula

<D> Por - abc uprawy 13 Lut 2021 13:50 #748142

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3680
  • Otrzymane dziękuję: 19568
:drink1: i o to chodzi :rotfl1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, del, Babcia Ala

<D> Por - abc uprawy 13 Lut 2021 21:17 #748220

  • Biedronka
  • Biedronka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 1115
Józiu, wstyd przyznać, ale nawet nie przyszło mi do głowy dzień wcześniej, a niby wysokie mam te IQ :hammer:
Wiem, że nadmanganian jest jeszcze w płynie, ale nie mam znajomego weterynarza. A kryształki? Nie spotkałam, poszukam
Z serdecznymi pozdrowieniami
Iwona
"Sa dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna, to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko." Albert Einstein
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.898 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum