TEMAT: <D> Uprawa pomidorów w pojemnikach

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 09 Sty 2017 00:34 #516990

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
pomodoro wrote:
annakaja wrote:
Pomodoro jakiego podłoża torfowego używasz?

Torf ogrodniczy odkwaszony pH 6-7

Pomodoro, po doświadczeniach z gotowymi podłożami do siewu, chciałabym w tym roku, tak jak Ty wykorzystać odkwaszony torf. Czytałam o mieszaniu torfu z piaskiem.
Co sądzisz na ten temat?
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 09 Sty 2017 04:53 #516993

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51029
Czysty torf ma duży skurcz podczas wysychania i może wtedy niszczyć system korzeniowy rozsady. Trzeba więc stosować dodatek piasku. Najlepiej jeśli jest to piasek rzeczny, gruboziarnisty. Przy rzecznym piasku jest gwarancja, że jest czysty, wypłukany. Piasek stosowany np do posypywania chodników w zimie może mieć dodatek soli, a wtedy narobilibyśmy sobie niezłego ambarasu. Objętościowo piasku powinno być do 30 %. Należy go dobrze wymieszać z torfem najlepiej małymi porcjami. Takie podłoże musi być nawożone najlepiej przez fertygację roztworem nawozu o stosunku NPK ok 1 : 1,2 : 2 / np 4 % azotu, 5 % fosforu i 8 % potasu/ z dodatkiem mikroelementów . W przypadku siewu nawożenie rozpoczynamy od momentu wzejścia siewek, a w przypadku pikowania natychmiast po wsadzeniu roślin. Fertygujemy roztworem nawozu/ ów/ o stężeniu 3 ml/l jeśli zastosowaliśmy nawóz o zawartości azotu w granicach 4 % i stosunku składników NPK jaki podałem wyżej. Jeśli ilość azotu jest inna, to stosujemy do podlewania taki dodatek nawozu na litr wody, by iloczyn stężenia azotu i objętości dodawanej porcji w mililitrach wynosił ok 12 / np przy 6 % azotu w nawozie dodajemy nawóz do wody w ilości 2 ml/litr a przy 3 %- dwa razy więcej czyli 4 ml/l/.
Dla tych, co jeszcze nie wiedzą, fertygacja jest to stosowanie nawożenia bardzo małymi ilościami nawozu przy każdym podlewaniu.
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2017 04:59 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 09 Sty 2017 10:20 #517002

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51029
Zapomniałem o jeszcze jednej ważnej rzeczy.

Przy zakupie nawozu płynnego do fertygacji zwróćcie uwagę na skład jakościowy azotu. Najczęściej jest podane, że azot występuje w danym nawozie w formie azotanowej, amonowej lub amidowej. Nie kupujcie nawozu z relatywnie dużą ilością azotu amidowego tj mocznika. Mocznik w naturalnej postaci jest słabo pochłaniany przez korzenie . Aby był w pełni przyswajalny azot z mocznika musi on ulec rozkładowi . I tu jest sedno sprawy. Do rozkładu mocznika niezbędny jest enzym ureaza wytwarzany przez niektóre mikroorganizmy i rośliny. W podłożu torfowym sporządzonym z jałowego torfu może tych mikroorganizmów nie być i mimo, że zastosujemy nawóz z prawidłową pozornie zawartością azotu dla rozsady ten składnik będzie nieosiągalny . Zbyt duża zawartość mocznika w nawozie może też znacząco zmieniać kwasowość podłoża .
Tak, że jeśli macie do wyboru kilka nawozów o podobnym składzie procentowym wybierajcie ten o mniejszej zawartości azotu amidowego.
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2017 10:26 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, Marzenka, Krecik stary, Bobej, besia, Adasiowa, Horti, Zbyszko46, Florka, Kasionek

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 09 Sty 2017 15:13 #517040

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Na wszelki wypadek przypomnę przepis na środek do fertygacji, opracowany przez Mietka i zamieszczony na blogu Danusi:

"Do butelki PET o poj. 1,5 l wlewamy 1 l wody/ bez znaczenia czy z kranu, czy ze studni, czy deszczówka

Następnie wsypujemy :
1. 10 dkg Azofoski
2. 5 dkg saletry potasowej
3. 5 dkg superfosfatu wzbogaconego

Otrzymamy nawóz NPK z mikroelementami zawierający również wapń o składzie procentowym : 1,7 :2: 3,5

Do podlewania należy dodawać koncentrat w ilości 7 ml/l. wody.

Do oprysku trzeba zastosować rozcieńczenie 1:15 tzn. na litr wody 70 ml koncentratu".
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, leszek0921, besia, Horti, Florka, pszczelarz5

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 09 Sty 2017 21:23 #517093

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Pomodoro dziękuję serdecznie, poszukam czystego piasku jak trochę mróz puści, wypłuczę go i wypraże w piekarniku. Pisząc zapomniałam dopytać się o nawożenie.Czytasz w myślach. :happy:

Aniu,dziękuję za przypomnienie o nawozach z blogu Danusi. Te mieszanki Pomodoro są rzeczywiście rewelacyjne. :)
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2017 21:24 przez Horti.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 09 Sty 2017 21:59 #517097

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
W Leroy jak dobrze kojarze jest piasek do piaskownic, może mniej kłopotliwe będzie kupić worek. :)
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 09 Sty 2017 22:04 #517098

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4656
  • Otrzymane dziękuję: 16980
Bobej wrote:
To mój Snow white zaszczepiony na P20 blue. :)

Uprawa warzyw jest dla mnie zabawą głównie, więc się bawię. Chciałem zobaczyć jak będzie wyglądać taka kombinacja kolorow. ;)

CAM03073.jpg
Błażej, fajny pomysł, ja też lubię się bawić. Może pociągnij taki wątek o szczepieniu pomidorów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 09 Sty 2017 22:08 #517099

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51029
Można wsadzić dwa różne pomidory przy jednym paliku i efekt będzie taki sam
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 09 Sty 2017 22:12 #517100

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Bobej, dzięki, sprawdzę. "Nasz" Leroy w przebudowie, muszę się przejechać. Ale z drugiej strony ... przygody nie będzie. Już widzę oczyma wyobraźni: wyprawa, wiaderko, kopanie i moi dzielni faceci z łopatą. No i dzięki komu mamy takie pyszne pomidory? :)
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2017 22:13 przez Horti.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 10 Sty 2017 06:22 #517112

  • annakaja
  • annakaja's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 205
  • Otrzymane dziękuję: 234
Całe szczęście, że niedaleko mojego domu jest rzeka. Mrozy puszczą będę grzebać w rzeczce :devil1:
Anna
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 10 Sty 2017 07:31 #517118

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51029
U mnie jest kilka potoków, trzy zalewy, a do tego można za grosze kupić piasek rzeczny w składzie węgla.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 10 Sty 2017 09:37 #517124

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
whitedame wrote:
Bobej wrote:
To mój Snow white zaszczepiony na P20 blue. :)

Uprawa warzyw jest dla mnie zabawą głównie, więc się bawię. Chciałem zobaczyć jak będzie wyglądać taka kombinacja kolorow. ;)

CAM03073.jpg
Błażej, fajny pomysł, ja też lubię się bawić. Może pociągnij taki wątek o szczepieniu pomidorów.

To była tylko jednorazowa zabawa ale się udało naszczepić. :)

Faktycznie 2/1 da podobny efekt ale tylko podobny. ;) co innego dwa krzaki rosnące przy sobie, a co innego jeden stojący w donicy i na pewnej wysokości zmieniający kolor pomidorów. Możnaby się pobawić i zaszczepić na P20 blue kilka odmian np Snow white, cytrynka groniastego i perłe. Mając nawet po jednym gronie, można uzyskać fajny efekt. :)

Pytanie czy komuś będzie się chciało bawić, gdy może te odmiany posadzić osobno.

Ja akurat w pobliżu nie mam takiej rzeki, by sobie taką wziąć ale piach, moznaby z budów wziąć, bo teraz pełno nowych stawiają ale to raczej taki zwykły piach. W Leroy jest kwarc o różnych granulacjach i wydaje się lepszą alternatywą od takiego żółtego piachu.
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 12 Sty 2017 12:58 #517391

  • annakaja
  • annakaja's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 205
  • Otrzymane dziękuję: 234
Błażej mógłbyś krok po kroku opisać takie szczepienie? Może zabawie się w wolnych chwilach sadzonkami pomidorów.
Anna
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 12 Sty 2017 13:20 #517392

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
Nie jestem jakimś ekspertem od szczepień. :) Szczepienie na tym pomidorze wyglądało banalnie. ;) Miałam dwa podobnej wielkości krzaki, jeden P20 blue, a drugi Snow white, gdy zaczęły wypuszczać wilki, to na P20 blue wyciąłem żyletką wilka, na Snow white wyłamałem, ściąłem pod mocnym skosem i metodą na przystawke dołożyłem wilka. Przez kilka dni stał on w chłodniejszym miejscu w półcieniu aż zobaczyłem że przystawka nabiera jędrności i tyle. :D Jakoś się udało. :happy:
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): annakaja

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 12 Sty 2017 18:14 #517454

  • beatab
  • beatab's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 180
  • Otrzymane dziękuję: 49
Adasiowa wrote:
Na wszelki wypadek przypomnę przepis na środek do fertygacji, opracowany przez Mietka i zamieszczony na blogu Danusi:

"Do butelki PET o poj. 1,5 l wlewamy 1 l wody/ bez znaczenia czy z kranu, czy ze studni, czy deszczówka

Następnie wsypujemy :
1. 10 dkg Azofoski
2. 5 dkg saletry potasowej
3. 5 dkg superfosfatu wzbogaconego

Otrzymamy nawóz NPK z mikroelementami zawierający również wapń o składzie procentowym : 1,7 :2: 3,5

Do podlewania należy dodawać koncentrat w ilości 7 ml/l. wody.

Do oprysku trzeba zastosować rozcieńczenie 1:15 tzn. na litr wody 70 ml koncentratu".




Ja coś nie rozumiem tych wyliczeń- do oprysku 70ml/l a do podlewana 7/l - nie powinno być odwrotnie????
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 12 Sty 2017 18:24 #517456

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Oprysk jest interwencyjny. Podlewanie - fertygowanie - każdorazowe, nawet codzienne. :wink2:
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2017 18:25 przez otojolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): besia

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 12 Sty 2017 18:55 #517464

  • beatab
  • beatab's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 180
  • Otrzymane dziękuję: 49
Jolka - to te 70ml/l nie poparzy???? - ja do oprysków to zawsze dawłam mniej niż do podlewani - i tak kiedyś przesadziłam z żelazem i miałam bordowe hortensje - nie chcę się mądrzyć- tylko nauczyć :thanks:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): besia

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 12 Sty 2017 19:08 #517469

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Tak też mam zapisane zalecenia Pomodoro. Stężenie do fertygacji jest po prostu takie niewielkie, by podłoże w donicach po przesuszeniu nie ulegało nadmiernemu zasoleniu.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): beatab, besia


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.481 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum