TEMAT: Dyniowy straganik

Dyniowy straganik 01 Gru 2015 15:34 #416492

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3081
  • Otrzymane dziękuję: 5956
Kundle kundle Nusiu, kupowane na naszym "ryneczku" ;) , pani sama powiedziała że jej się pokrzyżowały, oby tylko smaczne były. A Butternuty to własnie w biedronkach wyszukałam, w jednej były cztery a w drugiej trzy, ale jednego oddałam mamie, świnia nie jestem ;), za to ani w lidlu ani w kaufl..e nie było. Zostało mi jeszcze trzy biedronki do obskoczenia, ale nie dałam rady, bo w mieście pod mostem bombę odkopali i pół miasta było zamknięte www.24opole.pl/19290,Podczas_prac_przy_N...nicza,wiadomosc.html, korki kosmiczne i czasu mi brakło, musiałam wracać do domu :( , ale to jeszcze nie koniec moich polowań :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Dyniowy straganik 01 Gru 2015 15:53 #416494

  • nusia
  • nusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 120
  • Otrzymane dziękuję: 112
Obiecana fotka zielonego acorna. No...nie wytrzymałam. Zwykle wstawiam fotki dyniek, które już konsumuję i mam zdanie na temat ich smaku i przydatności w kuchni. Ale...nie wiem, kiedy "zniszczę" te dyńkę, więc na razie foto.

Zielony Acorn Jet


Dynie001-2.jpg



Dynie002-2.jpg


Dyńka waży 83 deko, ma piękny ciemnozielony kolor. Należy do rodziny acornów, o których sporo już pisała Ania. Producent określa ją jako "duży, wczesny Acorn, o nucie smakowej orzechów laskowych z pieprzem". Podobno najlepiej wyjadać go prosto ze skórki po upieczeniu. Zdam relację z konsumpcji, tylko nie wiem kiedy ona będzie, ale fotki później pokażę. Nasionka zachowam i będą na straganiku. Ja go posieję, zobaczymy, co wyjdzie, bo to chyba F!. Jeśli się nie uda (a dyńka warta grzechu), to może pomyślimy w przyszłym roku o zakupie w szwajcarskim sklepie internetowym, nasionka nie są tanie, jedna by zakupiła a potem rozdzielimy nasionka pomiędzy chętnych. Co Wy na to?

Jeszcze mam taką uwagę, co do przeniesienia opisów dyń na początek tekstu. Może by to jednak zrobić w formie "spisu treści" (tylko co do nazw dyń), coś tak jak w wątku kulinarnym. Bo jeszcze po opisach i fotkach są dodatkowe, późniejsze uwagi. Przeniesienie samych opisów na początek tekstu nie zapewni "ciągłości" wpisów.
Nie wiem, to tylko taka moja luźna uwaga. Ania i Roma zadecydują.
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 01 Gru 2015 17:11 #416501

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Taż się zastanawiam nad kupnem dyni w sklepie internetowym ale w Estonii. Transakcje są przez PayPal więc nie ma problemu. Ceny nie wygórowane, a mają te dynie na która choruję. Popatrz jaki wybór. www.seemnemaailm.ee/index.php?lang=en&GID=17946
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, nusia

Dyniowy straganik 01 Gru 2015 17:27 #416505

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3081
  • Otrzymane dziękuję: 5956
Nusiu śliczny ten acorn :dance:

Emalio, gdybyś się decydowała na zakup w tym sklepie, to ja się zgłaszam do wspólnego zamówienia i partycypacji we wszystkich kosztach. Tam jest dyniowy zawrót głowy :happy4:
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 01 Gru 2015 17:32 #416509

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3081
  • Otrzymane dziękuję: 5956
Od samej nazwy zaśliniłam się do pasa www.seemnemaailm.ee/index.php?lang=en&GID=9026
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 01 Gru 2015 18:01 #416520

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja w tym roku obraziłam się na nasze trzy wiodące firmy nasienne, za goździki. Mieli chyba z jednego źródła, takie straty jakie miałam w tym roku na bukietach to nie miałam nigdy. W związku z tym zaczęłam szukać alternatywy i znalazłam. przesyłka to 1,8 euro.Taki wybór jaki maja to głowa mała.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 01 Gru 2015 18:31 #416529

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3081
  • Otrzymane dziękuję: 5956
Doczytać by trzeba było czy wysyłają za granicę i nie wiem jak to jest z przelewami z naszych banków :think:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 01 Gru 2015 18:51 #416532

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Wysyłają, obsługuje je PayPal. Na przesyłkę czeka się ok 8 dni. Ja na razie konto Pay Pala mam puste, ale będę zamawiać goździki to doładuje. No i pewnie skusze się na dynie. Od paru tygodni internet słabo mi chodzi i nawet nie mogę pobuszować po tym sklepie, a tez dostaje oczopląsów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar

Dyniowy straganik 01 Gru 2015 19:39 #416544

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Melduję, co następuje :)
Dotarły dzisiaj pestki od Jagódki ( Tilii )i Emalii :dance: Łącznie z nasionkami, które przysłała Nusia, mamy całkiem pokaźny zbiór nowych odmian !!! Wstępnie podliczyłam ilość pesteczek każdej z dyniek ( ło matko, możemy zakładać firmę wysyłkową ;-) )i powiem Wam, że stanowimy bardzo profesjonalny Straganik. Powinnam robić podsumowanie tygodnia w najbliższą niedzielę , ale powiem szczerze, że nie mogę się doczekać aktualizacji i chyba zrobię to wcześniej, w piątkowy wieczór. Chyba, że życzeniem społeczności będzie jeszcze wcześniejszy wykaz - zawsze jestem do usług :)

Jeszcze raz BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJĘ Jagódce, Nusi i Emalii za uatrakcyjnienie straganikowej oferty, za czas poświęcony na bardzo staranne zapakowanie pesteczek :bravo: oraz za niezwykłą życzliwość i WSPÓŁTWORZENIE wątku :kiss3:

Joliś :)
Witamy ponownie tym razem wieczorową porą - zanotowałam skrzętnie Twoje zamówienie - a co do trzeciej odmiany dyni byłoby nam łatwiej coś zaproponować, gdybyśmy znały Twoje preferencje kulinarne, skoro znamy już areałowe ;-)

Jagódko :)
Kupiłaś butternuty, tak ? Świetnie :supr:
Na pocieszenie Twoje i Nusi powiem, że jeszcze trzy lata temu o takim wyborze odmian na targowisku mogłam tylko pomarzyć, a blog Bei czytałam ze ""łzami w oczach" zazdroszcząc możliwości zwiedzania prawdziwych dyniowych farm. Na szczęście zdecydowanie idzie ku lepszemu! Najśmieszniejsze jednak jest to, że o takim bogactwie dyń na jednym ryneczku dowiedziałam się od blogerki z ... Warszawy :happy: , która odwiedziła nasze koziołkowe miasto specjalnie dla Jej Wysokości Dyni.

Waniliowy Szampan - moje dwa ukochane smaki w jednym :hearts:

Nusieńko :)
Dziecko kochane, zaczynam poważnie martwić się o Ciebie ... jak widzę, wirus dyniowej zarazy zawędrował już bardzo daleko ...a najgorsze jest to, że nie wynaleziono dotychczas lekarstwa na tą chorobę :happy: Przyznasz jednak, że to bardzo sympatyczna forma dolegliwości ?
Acorny, moim skromnym zdaniem są jednymi z lepszych dyń zwyczajnych - malutkie, nie zajmują dużo miejsca, są plenne, a co najważniejsze - wielce smakowite :) Ten Twój zielony powinien przypaść Wam do gustu - orzechy laskowe z pieprzem, mniam! rezerwuję sobie choć jedno nasionko Jeta i obowiązkowo piszę się na Silver Edge - w końcu muszę zrobić bakalie w typie skórki cytrynowej !!! Te pomarańczowe kosteczki w cukrze pudrze musiałam bardzo sprytnie schować, aby doczekały do wigilijnego keksu.

Zaproponowałaś bardzo pomocne rozwiązanie w kwestii przejrzystości spisu treści zamieszczonego na początku straganikowego wątku - mam nadzieję, że nasza Romka spojrzy przychylnym okiem na kolejne chciejstwo :jeez: ?

Emalio :)
Również zgłaszam akces do zakupu w Estonii ( mam sentyment do tego kraju - prowadzą stały monitoring gniazda bociana czarnego podczas sezonu lęgowego- transmisja jest na bardzo wysokim poziomie ); moje szwajcarskie nasiona kupowałam w lutym tego roku od znajomej z Pomorza, która zamawia hurtowo pestki z tamtejszej strony internetowej i później rozprowadza wśród chętnych - ceny nie były porażające, ale w naszym przypadku zakup w Estonii powinien być bardziej korzystny. Pobieżnie doczytałam o wysyłce zagranicę - wysyłają do krajów UE w ciągu kilku dni.
Osobiście zwariowałam na punkcie patisonów ....

Na marginesie mojego gadulstwa dodam, że pestki dyni bezłupinowej Miranda uprażone na odrobinie oleju są PRZEPYSZNE ! Od dzisiaj nie kupuję pestkopodobnych wyrobów w sklepie - fuj!

Uwaga nr 2 - na zupę, po kilku próbach z różnymi odmianami dyniek, najlepiej nadają się buttercup, rouge d'etampes i muskat prowansalski - są bardzo wyraziste; natomiast te z bambino, butternuta, hokkaido są nieco mdłe, więc wymagają większej ilości przypraw. Dodatek mleka kokosowego złagodził dyniowy smak zupy i ją "osłodził" . Co kto lubi ....

Na zakończenie przypomnę tylko, że kolejna partia nasion powędruje do chętnych 14 grudnia - nadal czekam na koperty zwrotne od zainteresowanych.


Edytuję, ponieważ spotkała nas wielka niespodzianka - ROMECZKO - nie znajduję obecnie słów wdzięczności za to, co zrobiłaś na pierwszej stronie wątku, więc pozwól, że wyściskam Cię ze wszystkich sił i z całego serca podziękuję :kiss3: Ludzie!!! Mamy profesjonalny i czytelny spis treści - huraaaa :dance:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 01 Gru 2015 19:51 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ogrodnikowa

Dyniowy straganik 01 Gru 2015 19:52 #416549

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Pięknie rozwija się dyniowy wirus......a teraz proszę o odpowiedź jak to wszystko upchacie na grządkach.... :think: , może nauczę się jak to osiągnąć na niewielkiej powierzchni.
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 01 Gru 2015 19:57 #416552

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
No wiesz Ewa są jeszcze siatki, drzewa, o popatrz jakie piękne owoce ma moja olcha.

IMG_00222.jpg


[
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, Krecik stary

Dyniowy straganik 01 Gru 2015 19:58 #416554

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
U mnie wspinały się po daglezji....... :happy:
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 01 Gru 2015 20:09 #416556

  • nusia
  • nusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 120
  • Otrzymane dziękuję: 112
Ja mam kilka przygotowanych pryzm kompostowych, takie spore prostokątne, udające grządki, dynie z nich wędrują na trawę. Na każdej mogę zmieścić 6 dyń.

Sklep estoński rzeczywiście nieźle zaopatrzony.
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 01 Gru 2015 20:38 #416568

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Nie wiem jakie są moje preferencje w kwestii dyni. Pierwszy raz jadłam w tym roku Bambino i tylko tyle próbowałam. W naszej rodzinie nie było mody na dynię. Poproszę jeszcze po dwie pesteczki może jeszcze trzech odmian. Aniu,co uważasz. To będzie rok prób. A później kolejne. Nawet Bambino mi smakowała pieczona, w leczo i na surowo. :bye:
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 01 Gru 2015 20:52 #416574

  • Roma
  • Roma's Avatar
Adasiowa wrote:

Edytuję, ponieważ spotkała nas wielka niespodzianka - ROMECZKO - nie znajduję obecnie słów wdzięczności za to, co zrobiłaś na pierwszej stronie wątku, więc pozwól, że wyściskam Cię ze wszystkich sił i z całego serca podziękuję :kiss3: Ludzie!!! Mamy profesjonalny i czytelny spis treści - huraaaa :dance:

Aniu,miło zbierać pochwały ale pomysł nie jest mój,część splendoru powinno spaść na nusię co niniejszym czynię,dzieląc się pochwałami po połowie :)
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 01 Gru 2015 21:22 #416583

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Sieriko :)
Jak wiesz, mój "ogród" liczy sobie 400 m2, z czego na warzywnik przypada, tak na oko, mniej niż 1/4 powierzchni. Na tym niewielkim skrawku, marnej wielkości, ale zdrowo nawiezionym zmieściło się spokojnie 6 odmian dyniek ( w tym trzy ekspansywne ), które sąsiadowały z ziołami, kwiatami, krzewami owocowymi; wcześniej niektóre grządki zaanektowały sałaty, kalarepki, dwie cukinie, nawet jakiś ogórek się przypałętał, kapusty toskańskie od Ciebie :kiss3: .... daliśmy radę ;-)
W przyszłym sezonie oprócz miejsca w warzywniku ( choć na innych grządkach, aby zachować coś na kształt płodozmianu ), dyńki dostaną dodatkowo lokum w wielkich donicach ... chciałabym docelowo wysiać 10 odmian i mam nadzieję, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, owo marzenie zrealizuję.

Emalio :)- a po czym wspinały się tykwy ? O gruszkach na wierzbie już słyszałam, ale o dyniach na olchach :happy: ?

Nusieńko :)
Roma ma rację - gdyby nie Twoja inwencja, spisu treści nie byłoby - dlatego składam publiczną krytykę własnego niedopatrzenia, najmocniej Cię przepraszam i bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na tak ważny szczegół funkcjonowania Straganiku :kiss3:

Joliś :)
Reasumując: hokkaido, butternut, plus dodatkowo 3 inne odmiany - dobrze zrozumiałam ? Wole się upewnić, ostatnio jestem trochę zaplątana ;-) Pytając o preferencje, miałam na myśli upodobania kulinarne: wolisz potrawy wytrawne czy słodkości ? może lubisz chrupać pestki prażone z ziołami ? dynie typowe do użytku kuchennego, czy może o walorach dekoracyjnych, ozdobnych ? A może kwestie estetyczne, np. dynie w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, niebieskim, zielonym ? O różnych kształtach ? Małe, średnie, duże ? Jak widzisz, wybór jest spory :happy: a najważniejsze jest to, abyś była zadowolona i znalazła satysfakcję z uprawy własnych okazów.
Jak by nie było, z pewnością coś dla Ciebie wybierzemy :)

Romka :)
Już się poprawiłam :oops: Mam nadzieję, że Nusia mi wybaczy ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, nusia

Dyniowy straganik 01 Gru 2015 21:32 #416586

  • nusia
  • nusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 120
  • Otrzymane dziękuję: 112
Oh, Aniu, Ty jak zwykle taka miła, taka grzeczna, taka cieplutka. Jesteś dobrym duszkiem tego forum :hearts:
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 01 Gru 2015 21:35 #416588

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Aniu. Na start klasyka i raczej na kulinarne pożytki. Ozdobną od Emalii też możesz mi wrzucić. Koperta będzie jutro wysłana.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.486 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum