TEMAT: Dyniowy straganik

Dyniowy straganik 13 Sty 2016 22:12 #424875

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1194
  • Otrzymane dziękuję: 2307
Mam całkiem sporo nasion Table Gold. To jest dynia z grupy Acorn. Mogę wysłać do "Dyniowej Mamy', tylko nie wiem czy będą chętni?
Kiełkowanie sprawdziłam: na dziesięć nasionek, kiełki wypuściły wszystkie. A wybrałam do kiełkowania te najmniej rokujące.
Dynia Table Gold jest dynią krzaczastą, zajmuje niewiele miejsca. Plenna - u mnie na roślinie było 7 żółciutkich dyniek. Z opisu odmiany wynika, że należy je jeść młode, prosto z krzaczka, wtedy przypomina w smaku młodą kukurydzę. Podobno świetna do chrupania na surowo. Niestety, nie poczytałam nic o niej wcześniej, zaniosłam do piwnicy tak jak inne dynie i kiedy dwa tygodnie temu zabrałam się za nie, nie były już smaczne (przynajmniej dla mnie- wydawała mi się wodnista).
Niestety, nie mam zdjęć całego krzaczka z owocami a wyglądała ślicznie.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Dyniowy straganik 14 Sty 2016 20:29 #425087

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Małgosiu :)
Będę bardzo wdzięczna za nadesłanie kilku nasionek Table Gold :kiss3: - miałam w ubiegłym roku Queen Table, z Twojego opisu wynika, że były bardzo podobne do tych moich, jednak w moich dyńkach były jedynie puste nasiona :(
Odmiana jest faktycznie niekłopotliwa w uprawie, nie zajmuje dużo miejsca na grządce, z jednego krzaczka uzyskałam co prawda 3 owoce, ale roślinka rosła raczej w cieniu innych; warto nadmienić, że te małe, żółciutkie "żołędzie" stosunkowo późno kwitną i wiążą owoce, ale nie należy się tym zrażać.
Na surowo faktycznie jest pyszna, aczkolwiek Queen Table przypominała w smaku kalarepkę, a nie kukurydzę :happy:
Generalnie Acorny warto zaprosić do warzywnika: to małe, oryginalne, piękne i smacznie dynie o wszechstronnym zastosowaniu ...

Na poniższym zdjęciu Queen Table to ta najmniejsza, żółta dynia ...



A tak wyglądał krzaczek ...



Na wszelki wypadek przypominam adres ;-)

Ania Janiszewska
Salon Kosmetyczny dla psów "Pankracy"
ul. Jarochowskiego 42
60-239 Poznań


Jutro termin kolejnej wysyłki zamówionych nasionek - wszystkim dotychczasowym Dyniowym Ludkom bardzo dziękuję za zainteresowanie i zapraszam do dalszego odwiedzania naszego Straganiku, a Nowicjuszy zachęcam do zapoznania się z naszą ofertą :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2016 21:12 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 15 Sty 2016 09:27 #425257

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Przeczytałam od deski do odeski i będę dyniować :woohoo: . Wysłałam kopertę zwrotną ze znaczkiem oraz nieco nasionek i czekam z utęsknieniem na wiosnę :lol:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 15 Sty 2016 13:25 #425317

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
15 stycznia 2016r - w dniu dzisiejszym pestki powędrowały do następujących Dyniowych Ludzików :)

- Wanda
- Tacca ( Danusia )
- Skorpion ( Basia )
- Agulec ( Agnieszka )
- Markita ( Marta )
- Stasunia
- Milam ( Marta )
- Jaga14 ( Agnieszka )
- Emalia
- Romka
- Piku ( Wiesia )
- Ewa z Kędzierzyna Koźle

Do Violisi kopertka została dołączona do paczuszki z Bazarku :)

pozdrawiam cieplutko :kiss3: i jeszcze raz serdecznie dziękuję za zamówienia i odwiedziny na Straganiku.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, skorpion, milam

Dyniowy straganik 15 Sty 2016 15:49 #425343

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Aniu jakbyś mogła to napisz jeszcze dzisiaj jakie pestki jeszcze masz. Jutro wysyłam tykwy to moze trzeba jeszcze coś uzupełnić, z tych zapasów co mam.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 15 Sty 2016 16:29 #425351

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Emalko, łatwiej napisać mi, których zaczyna brakować .... na pewno będę prosić o

-dynię bezłupinową ( o której rozmawiałyśmy wcześniej ), oraz powoli kończy się:
- Rouge d"Etampes, czyli kareta kopciuszka
-Burgess Buttercup.


Tak sobie po cichutku myślę, że gdybyś miała odrobinę nasion kabaczka, patisona lub cukinii, to byłabym bardzo wdzięczna :kiss3:

Obecnie nie ma na stanie ani jednej pestki Tenneessee Sweet Potato, Pink Jumbo Banana, Tuffy F1, Blue Curi ( Blue Hokkaido ) oraz Georgia Candy Roaster, a z Futsu Black zostały 2 nasionka.

Poza tym mamy do zaoferowania całkiem sporą ilość pesteczek , jednak szczegółowe dane podam w weekend - przepraszam za opieszałość :oops:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 15 Sty 2016 18:38 #425386

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1194
  • Otrzymane dziękuję: 2307
Aniu, możesz do spisu dodać Table Gold. W poniedziałek wyślę nasiona do Ciebie. Jest ich pełna "dilerka"
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 15 Sty 2016 19:53 #425409

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Małgosiu :)
Bardzo serdecznie dziękuję za współpracę! Będę zatem czekać na przesyłkę. Jeśli miałabyś ochotę na którąś ze Straganikowych odmian - jestem do dyspozycji :happy:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 16 Sty 2016 21:00 #425800

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nie wysłałam dziś nasion, Tak się rano kramarzyłam, że zamknęli mi pocztę przed nosem.W innych krajach znaczki można kupić nawet w sklepie spożywczym u nas trzeba lecieć na drugi koniec miasta na pocztę i jeszcze wystać w kolejce. A poczta narzeka na spadek obrotów, że im Inpost przesyłki zabiera.Ale tyle narzekania.
Aniu ja mam całą torebkę nasion i cukinia i patisona, ale ci nie dam, są u mnie już parę lat i to kundelki do potęgi. Nie są już smaczne, takie włókniste, nawet na tarku ciężko je zetrzeć. Będę musiała w tym roku poszukać nowych. tylko będę szukać nie F1.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 17 Sty 2016 13:47 #425995

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Emalko, nic nie szkodzi :) Do wysiewów zostało jeszcze trochę czasu ;-)
Tymczasem zaktualizowałam listę nasion dostępnych na naszym Straganiku - na pierwszej stronie wątku w spisie treści to pozycja nr 2.
Tutaj można zapoznać się z pełną listą Aktualna oferta nasion

pozdrawiam cieplutko ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2016 13:49 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 19 Sty 2016 16:03 #426737

  • Agulec
  • Agulec's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 74
  • Otrzymane dziękuję: 25
Wielkie dzięki doszły nasionka a teraz tylko czekać efektow i tego wyczekanego ciepła, postaram się następnym razem tez jakies nasionka dosłac :thanks: :thanks: :thanks: :thanks: Aga
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 19 Sty 2016 16:49 #426743

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Do mnie też dotarły, dziękuję :hug:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 19 Sty 2016 16:58 #426745

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Serdecznie dziękuję i ja :hearts:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 19 Sty 2016 17:14 #426752

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Do mnie też dotarły. Bardzo, bardzo dziękuję.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 19 Sty 2016 23:40 #426915

  • milam
  • milam's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 78
  • Otrzymane dziękuję: 172
Do mnie też dotarły, serdecznie dziękuję :thanks: :thanks:
NasionazDyniowegoStraganiku.jpg
Pozdrawiam Marta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 20 Sty 2016 19:36 #427087

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Dobry wieczór :)
Ależ obrodziło w pestkowe wpisy - bardzo dziękuję za dobre wiadomości, świadczące o sumiennej pracy naszej Poczty Polskiej :woohoo: Teraz pozostaje nam niecierpliwie wyczekiwać dnia, w którym posiejemy nasze skarby do pojemniczków i będziemy odliczać dni do pierwszych wschodów.

Dzięki Wiesikowi ( Piku ) i Emalce stan posiadania Straganiku powiększył się o kolejne nasiona dyniuszek:
- Dynia piżmowa
- Dynia makaronowa
- Dynia hokkaido
- Dynia Burgess Buttercup
- Dynia bezłupinowa Miranda

i uwaga uwaga !!! dołączyły do nas dzięki Emalce - nasiona tykwy Kobra :hearts:

Jest przepiękna, prawda ? Jej portret tutaj

Dziewczyny, bardzo Wam dziękuję :kiss3:

Tymczasem w moim domowym zaciszu powoli suszą się nasiona Tromba di Albenga - przypomnę tylko, że to fantazyjnie powyginana dynia piżmowa, przypominająca wyglądem wielki ... hmmmm.... plemnik z zadziornie wykrzywionym ogonkiem ;-)



Skórka, jak i miąższ w kolorze beżowym, suchy, stosunkowo zwarty, o zapachu marchewki, dla mnie najważniejsze jest to, że nie jest słodki lub mdły ! Idealnie nadaje się do zapiekania, na frytki, racuchy i placki, do faszerowania - jak najbardziej. Smak nie przypominający dyni, delikatnie ziemniaczany; odmiana o niewielkiej komorze nasiennej i krótkim czasie pieczenia. Chętnych na uprawę tej oryginalnej dyni zapraszam do zamawiania ( powtórzę: miąższ jest "wytrawny", zero słodkości ).

Tak wygląda "główka" na przekroju:



Natomiast moim wielkim rozczarowaniem okazał się Golden Heart z rodziny Acornów - pod warunkiem wszakże, że został prawidłowo zdiagnozowany jako odmiana ;-) Zakładając, że to on we własnej osobie, tak wygląda na przekroju:



Na zewnątrz skorupa, a nie skóra - gdyby nie męskie ramię, byłoby krucho z rozpruciem jedynego egzemplarza. Duża komora nasienna, miąższu o kwaskowatym ( :supr3: ) smaku bardzo niewiele, zapach praktycznie żaden ... po niekończącym się pobycie w piekarniku degustacja miąższu nie wniosła nic nowego. Mam wielką nadzieję, że nie był to typowy Acorn, a wyłącznie dyńka ozdobna :happy: Nasiona zostaną uprażone i zjedzone.

Bardzo dziękuję za dotychczasowy udział w naszej Straganikowej akcji i zapraszam do regularnego zaglądania :)
pozdrawiam cieplutko :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2016 19:41 przez Adasiowa. Powód: uzupełnienie wpisu
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 20 Sty 2016 20:17 #427107

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto posadzi Trombę i pobawi się dla jednego owocu pończochą. Ta dynia to Cucurbita moschata i mamy sporo odmian tego gatunku (przynajmniej ja mam) . Gdy szukałam nasion ona była na czele listy. Wypchnęły ja z tej listy inne i nie będę jej miała w tym roku. Ale w przyszłym na pewno niektóre odpadną i ona wskoczy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 20 Sty 2016 20:17 #427108

  • Jaga14
  • Jaga14's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 155
  • Otrzymane dziękuję: 89
Ja niestety jeszcze nie dostałam :( Może jutro...
Pozdrawiam :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.575 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum