TEMAT: <ID>Ekologiczne środki ochrony roslin

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 05 Sie 2017 18:44 #559104

• Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 395
Masz rację,że trzeba pisać nazywając chorobę.Ja wcześniej pisałam,że u mnie jest mączniak prawdziwy i to z nim cały czas walczę.
Aniu ja nie mam jałowców,ale ma sąsiad.Są mocno schorowane i schną.Ma je jesienią usunąć.Czy one martwe także zarażają grusze,bo na pewno zostawi je na działce.Na szczęście jałowców nie posadzi tylko czerwone porzeczki.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 05 Sie 2017 21:37 #559127

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 12408
jokaer wrote:
Chcę zrobić małą uwagę :)

Jeśli piszecie, że stosujecie jakiś preparat na mączniaka i działa,
względnie nie działa i w ogóle używacie cokolwiek na mączniaka, to bardzo ważne,

piszcie jakiego mączniaka.

Jest choroba mączniak rzekomy /winorośli, dyniowatych/ i jest mączniak prawdziwy.

I to jest bardzo ważne, żeby pisać czego dotyczą zabiegi.

Samo stwierdzenie: pryskałam na mączniaka nic nie mówi.

Jolu, o ile mnie pamięć nie myli, to Twój preparat przewidziany został do walki z mączniakiem rzekomym, prawda ?
W takim razie wina leży po mojej stronie, ponieważ polecałam ten środek dziewczynom do walki z mączniakiem, ale nie sprecyzowałam, z jakim. Tak więc przepraszam Kajku i Lucysiu za wprowadzenie w błąd, nie ma w tym Waszego niedopatrzenia.

Dzisiaj zrobiłam oprysk pomidorkom z PW z dodatkiem krochmalu - po raz pierwszy ugotowałam "kisiel" i stwierdzam, że nie znalazłam w nim żadnych glutów czy innych tego typu zjawisk, również dysza opryskiwacza nie uległa zatkaniu. Całkiem przyjemna robota ;-)
"Jutro też jest dzień"
Z ogrodowym pozdrowieniem,
Ania

Adasiowe Grządki i Rabatki
Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Ostatnio zmieniany: 05 Sie 2017 21:37 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, Kaja, Agusiak

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 06 Sie 2017 10:18 #559161

• jokaer
  • jokaer's Avatar
  • Senior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 61
Jolu, o ile mnie pamięć nie myli, to Twój preparat przewidziany został do walki z mączniakiem rzekomym, prawda ?

Tak, dokładnie, chodziło mi o mączniaka rzekomego = M.rz.

Dla prawdziwego można zrobić skrót M.pr.= mączniak prawdziwy.

Można się z nimi zapętlić, bo w wielu postach na wielu forach ludzie nie używają, pomijają to drugie słówko.
Ostatnio zmieniany: 06 Sie 2017 10:19 przez jokaer.
Za tę wiadomość podziękował(a): Murarka

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 06 Sie 2017 14:59 #559204

• tommag
  • tommag's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 30
Drobny offtop odnośnie doświadczeń z prawie całego sezonu używania Mietkowych mieszanin.

PW - póki pogoda pozwalała zapobiegawczo świetnie chronił pomidory/ogórki/cukinię przed wszelkimi chorobami grzybowymi (naprzemiennie z IF). W momencie słynnego lipcowego załamania pogody już nie wystarczył i konieczne było zastosowanie wgłębnego i systemicznego fungicydu.
HT - również świetnie profilaktycznie + wysoka skuteczność przeciw mszycy w bobie (5 ml/L) - 2 opryski w odstępie 3 dni, gorzej sobie radził z mszycą na ostrokrzewie (aż do stężenia 20 ml/L!) - tutaj nocny oprysk (wieczorem było wciąż zbyt gorąco) pyretroidami załatwił sprawę. Co ciekawe HT (20 ml/L) świetnie działa bójczo na śliniki luzytańskie - niestety trzeba ślimaka opryskać bezpośrednio, ale działa w 10 sekund.
KSM - dodawany do PW - więc powyższe tu też aktualne.
IF - zapobiegawczo naprzemiennie z HT po połowy lipca radził sobie świetnie w pomidorach, dopóki ZZ nie nadeszła. Kisiel z IF bezpośrednio na ZZ (łodygówka) zahamował postęp choroby.

Ogólne wrażenie na plus. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, otojolka, Zbyszko46, rozalia, mk1a, Agusiak

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 06 Sie 2017 20:29 #559249

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Tommag, :) bardzo serdecznie dziękuję za szczegółową relację i bardzo merytoryczny opis. Brawo Ty :bravo:
"Jutro też jest dzień"
Ania

Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 07 Sie 2017 12:54 #559366

• nutella
  • nutella's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 18
Stosuje PW i HT na wszystkie rosliny. W tamtym roku tez IF. Rezultaty byly pozytywne - dopoki nie nadeszla ZZ lodygowa i nie zaatakowala pomidorow.Widzialam te chorobe pierwszy raz w zyciu - w trzy dni bylo po wszystkim. Pryskam tez roze - czarnej plamistosci prawie nie widuje, jednak maczniak prawdziwy nie odpuszcza - wrazliwe odmiany (np Chopin) ciagle choruja. Kosmetyki Pomodoro wyleczyly agrest z maczniaka amerykanskiego na ktorego nic nie pomagalo.Lubimy agrest wiec sadzilismy rozne odmiany zmienialismy miejsce - zawsze chorowal. W tym roku jest czysciutki- pierwszy raz odkad pamietam - dziekuje!
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Horti, Agusiak

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 22 Sie 2017 07:54 #561450

• Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1406
Pomidory i papryka w tunelu oraz cukinia opryskane PW (20ml/l) + saletra potasowa (5g/l). Są zdrowe. :)
Pozdrawiam Andrzej

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 22 Sie 2017 08:25 #561455

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 12493
Kuzynka mojej Żony dochowała się od niepamiętnych czasów swoich pomidorów tego roku w gruncie opryskując je regularnie przemiennie PW i HT .

20988319_496539860708045_818839341580907204_o.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Zbyszko46

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 22 Sie 2017 09:19 #561464

• Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Platinum Boarder
Chyba mieszka w cieplejszym klimacie?
Moje pomidory w gruncie pryskane PW,HT i IF po kilku dniach chłodu i deszczu były do likwidacji.
W szklarni także ZZ dała o sobie znać.Nie na owocach (na razie),ale pojedynczych listkach. Oberwałam całe zarażone liście i opryskałam PW z HT. Zobaczymy co będzie.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 22 Sie 2017 09:32 #561465

• Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 6830
No ja też pryskałam tylko PW i HT i choć wydajność raczej marna( susza) to mam już przetworami zawaloną piwnice. Dziś wyrzucę San Marzano,. Dojrzał wszystek na raz. A reszta zielona.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 22 Sie 2017 09:56 #561466

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 12493
Kaja wrote:
Chyba mieszka w cieplejszym klimacie?
.

Powiat krakowski.Jurajski Park Krajobrazowy to co prawda nie Apeniny, ale południe Polski . Dokąd nie dostała ode mnie preparatów, rok w rok ZZ załatwiała w mig uprawę. Coś jak u Ciebie
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 22 Sie 2017 13:41 #561483

• Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Platinum Boarder
Południe Polski to wszystko staje się jasne.Ja mieszkam w Gdańsku.Tutaj prawdziwe lato, a takie uważam z temperaturą 22 stopnie trwa może miesiąc.No i cały czas chmury.Jak nie było obłoków to niebo było zamglone.W tym roku chyba ani jeden dzień nie był bezchmurny.Pomidory czegoś takiego nie lubią.Najgorsze są zimne noce.
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, Krecik stary, grzesiek59, Horti

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 22 Sie 2017 20:06 #561550

• sierika
  • sierika's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Otrzymane dziękuję: 2870
Moje pomidory też tylko HT, PW sporadycznie IF, zero ZZ i nnych plag, tylko jeden krzaczek był zawirusowany, wymarzony sezon pomidorowo-paprykowy.
Natomiast ogórki pierwszy raz odkąd uprawiam złapały mączniaka rzekomego ponad miesiąc temu, przyznaje, że ogórków nie pryskałam :oops:
jak tylko spostrzegłam zrobiłam oprysk IF a po 3 dniach HT i choroba wyhamowała, potem systematycznie po każdym zbiorze PW, ogórki mam do dzisiaj ładnie plonują i maja nawiązane sporo kwiatów....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa, Horti, Zbyszko46

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 22 Sie 2017 20:20 #561555

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Sieriko, wierz mi, że gdyby nie fatalna pogoda w Wielkopolsce w tym roku, to korzystałabym wyłącznie z naszych preparatów, tak jak robiłam w ubiegłym roku ( tylko PW i HT ), ale tym razem chłód i wilgoć zrobiły swoje, nie miałam najmniejszych szans. Oczywiście, że było mi przykro, ale stosując chemię uratowałam "plantację".

Chwała Tobie i innym, że daliście radę i są efekty :thanks:
"Jutro też jest dzień"
Ania

Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 23 Sie 2017 12:11 #561659

• AB
  • AB's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 79
Czy ktoś stosował tę mieszankę Joaker (HT + PW + Kwas Borowy + polopiryna) na ogórkach?

Ciekawostka dotyczą tańszego zakupu polopiryny - apteki wyprzedają leki na granicy przydatności do użytku. Można kupić opakowanie (20 sztuk) za 1 zł. Najlepiej szukać przez Google takich aptek internetowych. Nie wiem jak z trwałością kwasu acetylosalicylowego, ale widziałem badania, z których wynikało że 90% leków można stosować po roku po dacie przydatności do spożycia. Spożywanie chyba lepiej sobie darować, ale do oprysków mogą okazać się dobre. Tak więc jednorazowy większy zakup polopiryny łącznie z kosztem przesyłki może dać nam źródło dużo tańszej polopiryny, na ok. 1,5 sezonu. Dla tych, którzy produkują dużo takich cieczy może się to okazać istotne. A polopiryna to kosztowo główny składnik mieszanek pomodoro.
Ostatnio zmieniany: 23 Sie 2017 12:31 przez AB.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 23 Sie 2017 12:40 #561661

• AB
  • AB's Avatar
  • Gold Boarder
Odnośnie ekologicznych środków ochrony roślin. Do walki ze śmietką w cebuli i czosnku oraz np. miniarką bobówką w porach można zastosować zaprezentowany na zdjęciu poniżej patent. Siatka przeciwko owadom. Cebula i część czosnku zebrane. Zero procent strat z powodu owadów (wcześniej do 100%). Niestety są problemy z nabyciem takiej siatki. Udało mi się kupić taką o wymiarach 2x5 m w Obi. Nie jest tania, ale jest dobrej jakości. Do pielenia trzeba zdjąć i ponownie założyć. U mnie wisiała na zwykłych kołkach ale z czasem szczypior unosi ją do góry. Trzeba uważać żeby nie porwać, ale każdą dziurę można zaszyć na okrętkę zwykłą nicią. Robić opryski i podlewać można przez siatkę. Ekologia w 100%. :)
siatka.jpg
Ostatnio zmieniany: 23 Sie 2017 17:08 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Krecik stary, Iwona M, Horti, Renia, eRWX

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 23 Sie 2017 14:59 #561672

• emi247
  • emi247's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 86
A możesz dać zbliżenie tej siatki? Jak ona dokładnie wygląda? Coś jak moskitiera?

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 23 Sie 2017 15:08 #561674

• AB
  • AB's Avatar
  • Gold Boarder
Trzeba wybierać siatki o możliwie małych oczkach. Ta ma oczka 1,5 x 1,5 mm.

Moderatorzy: Adasiowa, otojolka, Kasionek
Wygenerowano w 0.365 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum