TEMAT: <ID>Ekologiczne środki ochrony roslin

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Mar 2017 06:37 #526422

  • bdan
  • bdan's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 104
  • Otrzymane dziękuję: 36
pomodoro wrote:
Do fertygacji rozsad wystarczyłby nawet sam YM Complex.

Pomodoro dziękuję raz jeszcze.

Podsumowując jeżeli mam saletrę, to mogę jej użyć wg przepisu

20 dkg Yara Mila Complex + 5 dkg saletry potasowej.
Używać 4 ml/l wody"
Danka
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 03 Mar 2017 17:14 #526690

  • andziasz
  • andziasz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 263
  • Otrzymane dziękuję: 738
witam,
chciałabym "wymoczyć" dymkę w nadmanganianie potasu - mam dwa opakowania po 5 g każde i 2 kg dymki
Będę wdzięczna za jakies proporcje, jak to rozrobić? ile na taką ilość dymki?
Nic tak nie cieszy jak dłubanie w ziemi :)
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...czescia?limitstart=0
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 03 Mar 2017 18:12 #526704

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5543
  • Otrzymane dziękuję: 12701
Dymkę jak w ubiegłym roku będę "zaprawiał" nadmanganianem potasu w stężeniu 0,3 grama na 1 litr wody. Moczenie przez 20 - 30 minut.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): andziasz, Renia03

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 03 Mar 2017 22:27 #526794

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
zeberka363 wrote:
Tak czytam i czytam...i sie dokształcam...
Pytałam męża czy ma kredę-tą do OW a on pyta ale jaka to ma być?Mamy pastewną,ale ona jest granulowana...A wapno do bielenia?
Może głupie pytanie...ale wybaczcie, bo w eko opryskach raczkuję...
?
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 04 Mar 2017 08:40 #526831

  • Zbyszko46
  • Zbyszko46's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 290
  • Otrzymane dziękuję: 485
Agnieszko,kreda ma być malarska bez żadnych dodatków.Ja stosuję PW zamiast OW bo się lepiej sprawdza,jest środkiem lepszym.
Pozdrawiam,Zbyszek
Życie jest naprawdę proste, lecz upieramy się by je komplikować” Konfucjusz
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zeberka363

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 04 Mar 2017 21:10 #526938

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15399
  • Otrzymane dziękuję: 51019
Szykuje się mała rewolucja w stosowaniu i zestawianiu oprysku preparatem HT . Prawdopodobnie krochmal zostanie zastąpiony mlekiem UHT 1,5 %. Dodatek 100 ml tego mleka na litr oprysku i 1 g tymolu uprości przyrządzanie cieczy do oprysku i zwiększy trwałość preparatu na roślinie, a tym samym skuteczność. Jeśli powiedzie się próba rozpuszczenia tymolu w samym mleku/ 0,5 ml na 100 cm3 mleka UHT 1,5 %/ będzie on mógł być z powodzeniem zastosowany do zaprawiania cebul i nasion a nawet do podlewania już rosnących roślin dla ochrony systemu korzeniowego. Będzie on też mógł być stosowany do zaprawiania korzeni sadzonek np truskawek.
Ostatnio zmieniany: 04 Mar 2017 21:18 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 04 Mar 2017 21:49 #526959

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
Pomodoro nigdy nie zaprawiałam cebuli i nie miałam z nią problemu-z pominięciem roku ubiegłego-małż mi ją zaorał opryskiwaczem :rotfl1: myślałam, że mu nogi z doooopki pooooowyrywam-wiecie co mam na myśli :mad2:
Zbyszku dziękuję :hug:
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 12 Mar 2017 18:45 #528781

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Podpowiedzcie widziałam że stosowaliście HT na tantnisia krzyżowiaczka i bielnika z jakim skutkiem? Był jak się nie mylę jeden wpis że ograniczony i tyle, może coś więcej jak się ostatecznie historia skończyła ?
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 12 Mar 2017 22:55 #528852

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Tantnisia pokonałam, ale miałam to na jednym krzaku pomidora w donicy.
Bielinków w kapuście nie było wiele. Mączlik (w hurtowych ilościach) kapustę pokonał. Ale trzeba przyznać, że nie była opryskana na czas i strasznie niesystematycznie. W tym roku z kapustnych tylko brukselka. Będę pryskać i zobaczę.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 13 Mar 2017 08:22 #528865

  • emi247
  • emi247's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 180
Czy ktoś stosował HT na stonkę? W początkowej fazie rozwoju jest chyba "miękka" więc teoretycznie HT powinien sobie z nią poradzić? Moi rodzice sadzą co roku niewielką ilość ziemniaków i mama zawsze zbiera stonkę ręcznie bo nie chce żadnej chemii stosować. Macie jakieś doświadczenia ze stonką?
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 13 Mar 2017 11:01 #528882

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
A ja mam pytanie odnośnie receptur- w przepisie na stronie głównej na HT nie ma podanego krochmalu czy w takim razie go stosuję bo czytam i sama już nie wiem? :jeez:
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 13 Mar 2017 11:30 #528887

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15399
  • Otrzymane dziękuję: 51019
Przepis na krochmal jest przy preparacie IF i jest on taki sam dla wszystkich preparatów.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 13 Mar 2017 11:32 #528889

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Dziękuje ci Mieciu za odpowiedź :) ale proponuję uzupełnić ten wpis na stronie głównej o tą informację bo wciąż tacy nowicjusze jak ja będą pytać. A nie chcę nikogo denerwować wciąż odświeżanym tematem ;)
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 14 Mar 2017 13:31 #529091

  • MaciekMM
  • MaciekMM's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • MitsuManiak, BonsaiManiak
  • Posty: 20
  • Otrzymane dziękuję: 16
Po zauważeniu mszycy zielonej w domowej uprawie figowców (Benjamin, microcarpa)poszedł oprysk 2,5ml HT/0,5l wody. Po dobie cała populacja mszycy padła. Nie jest to, co prawda info typowo dla działkowców, ale może komuś się przyda.
PS taka dawka nie podziałała negatywnie również na:
Salaginella (widliczka), Pilea oraz mchy, które również się tam znajdowały.
Pozdrawiam Maciek
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2017 13:44 przez MaciekMM.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Horti, rozalia

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 15 Mar 2017 10:39 #529274

  • MaciekMM
  • MaciekMM's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • MitsuManiak, BonsaiManiak
  • Posty: 20
  • Otrzymane dziękuję: 16
Dopiero znalazłem, choć pomodoro o tym wcześniej wspominał. Pozwolę sobie podać link do informacji w pdf o działaniu olejków eterycznych na : mszyce, wciornastki, przędziorki, ziemiórki (i inne)Szczególnie przydatny do ochrony pod osłonami.
www.progress.plantprotection.pl/download.php?ma_id=805
PS jeśli powtarzam umieszczony gdzieś wcześniej link to proszę moderatorstwo o usunięcie :-)
Pozdrawiam Maciek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Emalia112, rozalia, Betula

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 18 Mar 2017 06:16 #529801

  • dratewka
  • dratewka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Dzień dobry. Jestem nowy i dopiero zaczynam rozgryzać tajniki uprawy warzyw i chciałbym się zapytać o pewne kwestie w sprawie sporządzania roztworu OW bo nie wszystko z tego przepisu chyba zrozumiałem

Odważamy 13 dkg kredy, wsypujemy do butelki PET o poj. 1 l i dopełniamy wodą do pełna.
Do butli PET o poj. 5 l wlewamy 0,25 l octu jabłkowego lub winnego 6 % i dodajemy 100 ml zawiesiny kredy. Nastąpi reakcja z wydzieleniem CO2 . Po zakończeniu reakcji uzupełniamy butlę wodą do pełna. Otrzymujemy 5 litrów 0,4 % roztworu do oprysku.
Przed każdorazowym użyciem zawiesiny kredy należy wstrząsnąć dobrze zawartością butelki.

Mamy 1l zawiesiny z 13dkg kredy a do octu dodajemy tylko 100ml. Czy w tym 5l zbiorniku z octem dolewamy do pełna czystą wodę i mamy 250ml octu + 100ml kredy + czysta woda czy też pozostałe 900ml kredy też tam wlewamy? NO raczej nie wlewamy reszty kredy, ale wolę sie dopytać. Ona rozumiem moze sobie zostać na kolejne litry roztworu?

I jeszcze jedno pytanie. Hodując pomidorki amatorsko w ogródku dla rozrywki (gruntowo) nie miałem pojecia o zarazach i innych tego typu złoczyńcach. Tutaj czytam o dość ciekawych ekologicznych sposobach ochrony roślin i zaciekawiło mnie to bo sąsiad ma pszczółki niedaleko i nie chciałbym aby one jakoś ucierpiały od chemii (no i przy okazji ja). W zwiazku z tym zapytam się - który z tych domowych preparatów wykazuje największą skuteczność w zapobieganiu zarazie ziemniaczanej bo to ona zniszczyła mi bawole serca a ja - marny gospodarz - patrzyłem jak to ciele jak rośliny padają i nie miałem pojęcia co robić. W tym roku jakoś się edukuję i posadzę parę krzaczków betaluxa, ałtajskiego, pudovika, siberiana i może aussie - ale ten chyba za trudny na początek. Tym OW rozumiem można pryskać co tydzień czy jest jakaś określona częstotliwość? No w sumie jak bedzie ostrzeżenie o ZZ to i tak chyba lekko chemią sklepową trzeba bedzie sie wspomóc bo to że u mnie bedzie to mam bankowo.

aha... I czy w roztworze HT wódkę można zastąpić denaturatem (50%) a w OW ocet jabłkowy spirytusowym? Niestety u mnie na wsi nie uświadczysz takiego dobrodziejstwa jak jabłkowy a wódką dezynfekuje się inne obiekty :tongue1: choć ja sam niepijący . No i kredę dostałem tylko szkolną w pałeczkach. Moze być?
Widzę też opcje oprysku szkłem wodnym. Czy ktos próbował i w jakim stężeniu tego się uzywa?
Ostatnio zmieniany: 18 Mar 2017 06:53 przez dratewka.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 18 Mar 2017 07:43 #529810

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15399
  • Otrzymane dziękuję: 51019
Twoje wątpliwości odnośnie sporządzania roztworu octanu wapnia wyjaśnia stechiometryczny zapis reakcji powstawania octanu wapnia z kwasu octowego i węglanu wapnia


CaCO3 + 2[ CH3COOH ] = Ca[CH3COO]2 + CO2^ + H2O

Po podstawieniu w tym równaniu ciężarów cząsteczkowych będziemy mieli :

100 + 2 x 60 = 98 + 44 + 18

To równanie oznacza, że aby otrzymać 98 gram octanu wapnia należy zmieszać ze sobą 100 g węglanu wapnia/ kredy/ i 120 g kwasu octowego w przeliczeniu na 100 %.
W przepisie jest zawiesina kredy po to, by nie trzeba było jej za każdym razem odważać, a wystarczy odmierzyć objętościowo.
Kreda szkolna generalnie się do tego celu nie nadaje ponieważ w dzisiejszych czasach ta kreda nie jest czystym minerałem węglanu wapnia. Czysty węglan wapnia możesz nabyć np. tu :

archiwum.allegro.pl/oferta/weglan-wapnia...cyt-i5544512938.html

Zwracam Ci jednak uwagę, że OW to już niejako historia. Używamy gotowego propionianu wapnia. Jest prostszy w użyciu i skuteczniejszy wg badań in vitro. Możesz go bez trudu nabyć tu :

sklepagnex.pl/pl/p/Propionian-wapnia-spozywczy-1-kg/923

Nie radzę używać denaturatu do oprysku roślin. Po to dodaje się do denaturatu np. pirydynę, która nadaje mu parszywy zapach, by go nie spożywać i by nie dało się w prosty sposób tego zapachu pozbyć . Jak już, to podwójnie destylowaną okowitę.

Odnośnie szkła wodnego potasowego


Oto wyniki testu mikrobiologicznego przy użyciu szkła wodnego . W zestawieniu tym u góry podane są stężenia w ml/l roztworu potasowego szkła wodnego 29 %-owego



T5.large-4.jpg



Phytophtora infestans to nazwa grzyba powodującego zarazę ziemniaczaną.

A tu takie same testy przy użyciu octanu wapnia i propionianu wapnia. Można porównać skuteczność preparatów/ o czym pisałem wyżej /


T2.large.jpg



T3.large-2.jpg



Jeszcze małe wyjaśnienie jak czytać wyniki tych testów. Otóż porównujemy dla zarazy ziemniaczanej skuteczność tych preparatów przy stężeniu 75 m/l. W przypadku octanu wapnia ograniczenie rozwoju koloni grzyba wynosi 69,3 - 52,9 = 16,4 % a w wypadku propionianu wapnia 69,3 - 1,1 = 68,2 %
Ostatnio zmieniany: 18 Mar 2017 08:07 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia, patrycja

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 18 Mar 2017 07:50 #529811

  • dratewka
  • dratewka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Dziękuję bardzo. Czyli szkło wodne będzie już sobie radziło z zapobieganiem zarazie - tak by wynikało z tej tabelki. Będziemy próbować. Te wszystkie uwagi o denaturacie ikredzie to wynikały z tego ze zdawałem sobie sprawę że denaturat to nie wódka a 'kreda' to nie zawsze kreda więc wolałem się dopytać
Ostatnio zmieniany: 18 Mar 2017 07:52 przez dratewka.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.885 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum