TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych

Uprawa roślin w podłożach inertnych 12 Sty 2018 00:56 #582341

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51092
Nie wiem, czy mnie licho nie podkusi, i tej eksperymentalnej rozsady ogórków nie wsadzę do wiader ze swoją ziemią liściową. A nuż uda się ją przemycić do drugiej dekady maja. Przy niesprzyjających temperaturach zawsze pozostaje albo balkon, albo altana . Ogórek z działki, to jest ogórek z działki. U mnie nie chcą jadać ogórków sklepowych ani świeżych, ani kiszonych czy konserwowych.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych 12 Sty 2018 06:26 #582342

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Im więcej lich Cię kusi :devil1: , tym lepiej dla eksperymentu. U mnie podobnie jest z pomidorkami - nikt nie wyobraża sobie np. zupy pomidorowej z koncentratu - musi być wyłącznie na bazie domowego przecieru, dlatego z tegoroczną uprawą w perlicie wiążę duże nadzieje.
W dużych donicach ustawionych na parapecie okiennym wysadzę perlitowe karłowe odmiany pomidorków, bakłażany i ostre papryki i te gatunki będą rosły cały czas w perlicie, ale po jednym okazie posadzę w tradycyjnym podłożu z ogrodu.
Zobacz - duży wór malutkich ziarenek, a ile fajnych możliwości ...

Nieśmiało myślę o kapuście pekińskiej w donicy, ale musiałabym mieć Twoje wytyczne co do późniejszej fertygacji.

Jakiej pojemności wiaderka masz zamiar wykorzystać w ewentualnej uprawie ogórków ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 12 Sty 2018 11:28 #582389

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51092
15 litrowe.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 13 Sty 2018 13:02 #582577

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51092
Dla jasności sprawy wyjaśniam, że kubki w palecie widoczne na zdjęciu, to nie są kubki do napojów. To kubki dresingowe zdecydowanie niższe od kubków do napojów. Dla siewek ich wysokość 5 cm jest wystarczająca. . Są niskie, a jednocześnie szerokie, jakby stworzone do kiełkowania nasion. Przy pikowaniu siewki wydobywa się z nich znacznie łatwiej niż z wysokich kubków do napoju. Do pikowania najlepiej wyciągać całą zawartość takiego kubka tzn perlit + siewki zwykłą łyżką stołową, wsuwając ją delikatnie wzdłuż ścianki, a potem wykładając całą zawartość na kawałek folii, po czym ostrożnie rozplątać pojedyncze siewki. Jest to sprawdzony przeze mnie sposób. W przypadku rozsady ogórków należy też do przesadzania użyć łyżki. NIE CIĄGNĄĆ ZA ROŚLINY


KREIS_PACK_POJEMNIKI_DRESSINGOWE_100ML_PP_100_SZT_62070594_0_1000_1000.jpg
Ostatnio zmieniany: 13 Sty 2018 13:06 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Zielona

Uprawa roślin w podłożach inertnych 13 Sty 2018 13:26 #582583

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51092
Donoszę, że dziś dokonałem próbnego wysiewu do jednego zestawu kubków. Odmiana Red Pear. Prawdopodobnie skiełkowane pomidorki posłużą mi do pozyskania sadzonek zielnych, podobnie jak w ubiegłym roku pomidor Bawaria


IMG_3876-3.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Adasiowa, Armasza, lucysia

Uprawa roślin w podłożach inertnych 13 Sty 2018 13:43 #582586

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51092
Produkcja sadzonek zielnych z przeznaczeniem do tunelu lub szklarni to bardzo dobre lekarstwo na zimową depresję ogrodniczą :rotfl1: . Taka rozsada do tunelu jest rewelacyjna, ponieważ posiada b. nisko usadowione pierwsze grono.

Ogławiając rozsadę po utworzeniu dwóch węzłów otrzymujemy 2 sadzonki zielne z bocznych pędów. Jeśli chcemy opóźnić rozsadę pozwalamy jej wytworzyć 3 węzły. Uzyskujemy wtedy 3 sadzonki z jednej rośliny. Przednia zabawa, a przy tym nabywamy doświadczenia i zapominamy o zimie. :)
Ostatnio zmieniany: 13 Sty 2018 13:49 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, Adasiowa, Zbyszko46

Uprawa roślin w podłożach inertnych 13 Sty 2018 14:03 #582589

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51092
Przy okazji przypominam :
- jeśli Twoja rozsada wybiega z powodu zbyt wczesnego wysiewu lub zbyt skąpego światła ogłów ją powyżej drugiego węzła. Zahamujesz wzrost rozsady, a zarazem wybieganie i uzyskasz jednocześnie sadzonkę dwupędową. Nie będziesz musiał/a po wysadzeniu do gruntu wyprowadzać drugiego pędu. Roślina już na starcie będzie posiadać dwa pędy główne.
Ostatnio zmieniany: 13 Sty 2018 14:26 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Armasza, Zbyszko46, Kasionek, Marlenka, emi247

Uprawa roślin w podłożach inertnych 13 Sty 2018 14:22 #582592

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
pomodoro wrote:
Przy okazji przypominam :
- Nie będziesz musiał po wysadzeniu do gruntu wyprowadzać drugiego pędu. główne.

Przepraszam, ( nie to, że się czepiam ), ale uprawą warzyw zajmują się także dziewczyny :happy: ...
A na poważnie: cieszę się Mieciu, że właśnie teraz, kiedy w przyrodzie nic się nie dzieje, dbasz o zdrowie psychiczne nas wszystkich i wprowadzasz wiosenną atmosferę.

W małej kuwetce z perlitem za chwilę zaczną wygrzewać się nasiona ostrych papryk; druga grupa, kontrolna, będzie na wacikach, a w końcowym efekcie wszyscy wylądują w donicach.

Acha, i taki malutki eksperyment: tydzień umieściłam w nasączonym pożywką perlicie kłącze imbiru z minimalnym pąkiem. Kuweta stoi cały czas na routerku ( temp. 28-30 stopni ), raz dziennie odbywa się wietrzenie i sprawdzanie wilgotności podłoża.
Dzisiaj, po 7 dniach, pąk jest trzykrotnie większy ( wielkość małej wiśni ), a kłącze nie gnije i nie pleśnieje.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 13 Sty 2018 14:23 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Zbyszko46, Marlenka

Uprawa roślin w podłożach inertnych 13 Sty 2018 16:17 #582612

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Roztwory i kubki przygotowane :)

20180113_155136.jpg


Teraz w wewnętrznych kubkach zrobić otwory drenujące i uzupełnić je nasączonym prelitem 10 ml/l MS36 + 8,5 ml saletry wapniowej. Wyrównać perlit, wyłożyć nasionka i przysypać 1 cm warstwą suchego perlitu, który spryskuję pożywką.
Po ukazaniu się siewek kubki powędrują na parapet.
Teraz pytanie jak często spryskiwać perlit i czym?
Pozdrawiam, Michał
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Slomek

Uprawa roślin w podłożach inertnych 13 Sty 2018 16:19 #582615

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Zamierzam jutro zacząć nowy eksperyment. Wysiew petunii w perlit. Ciekawe, jak takie mikroskopijne nasionka zachowają się w tym podłożu.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Agusiak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 13 Sty 2018 16:33 #582619

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Joliś, też jestem bardzo ciekawa, jak zachowają się Twoje petunie; 4 stycznia, a więc 9 dni temu wysiałam w podłoże perlitowe drobinki surfinii - nasionka są wielkości maku, więc leżą na powierzchni perlitu, a kuweta jest owinięta folią i stoi na jasnym, ciepłym stanowisku. Na razie cisza.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Uprawa roślin w podłożach inertnych 13 Sty 2018 17:53 #582639

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Do jednego kubka trafiły nasionka pomidora a do drugiego ostrej papryczki.
Ciekawe po ilu dniach pokażą główki?
Pozdrawiam, Michał
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Uprawa roślin w podłożach inertnych 13 Sty 2018 17:56 #582642

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51092
edek86 wrote:
Teraz pytanie jak często spryskiwać perlit i czym?

W I fazie, czyli w fazie produkcji siewek, nawozimy tylko raz, tj. nasączamy perlit pożywką przed wysiewem nasion.

Roślinki są za małe, a ich czas przebywania w nasączonym pożywką perlicie jest za krótki, by je dokarmiać. Utrzymujemy tylko wilgotność perlitu poprzez spryskiwanie/ podlewanie/ czystą wodą . Albo deszczówką, albo kranówką. W przypadku użycia kranówki zakwaszamy ją dając 1 ml roztworu kwasku cytrynowego na 1 l wody do podlewania.

O nawożeniu rozsady po pikowaniu przypomnę później, bo zostało sporo czasu i wielu zapomni. :)
Ostatnio zmieniany: 13 Sty 2018 18:09 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): edek86, Zbyszko46

Uprawa roślin w podłożach inertnych 13 Sty 2018 17:56 #582643

  • Slomek
  • Slomek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 241
  • Otrzymane dziękuję: 192
Mógłby ktoś jeszcze raz łopatologicznie wyjaśnić albo sprecyzować w punktach co i jak po kolei aby udała się uprawa pomidorków z perlicie.. Czytałem już pierwszą stronę dziesiątki razy, jak i przeczytałem większość stron tego tematu i nadal nie do końca pojmuję jak to jest z tymi fertygacjami, że na początku tak a potem nawadniam z nawozem...
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 13 Sty 2018 18:18 #582648

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51092
Ci co mają zdolności humanistyczne, tak mają. Ci od przedmiotów ścisłych- odwrotnie. Ja, przy nauce historii. często po odwróceniu strony zastanawiałem się, co było napisane na poprzedniej stronie :rotfl1:


Nawożenie siewek do czasu pikowania post wyżej tłumaczyłem Michałowi . Od tego czasu :rotfl1: nawożenie w tej fazie się nie zmieniło.


Na wiosnę rośliny będą potrzebować słońca, a ja cierpliwości :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Zbyszko46, Marlenka, mk1a

Uprawa roślin w podłożach inertnych 13 Sty 2018 18:28 #582652

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Adasiowa wrote:
Poniżej zamieszczam podstawy stosowania nawozów niezbędnych do uprawy w perlicie wg Mietka Pomodoro


Ustalamy więc twardą zasadę, że każdy przystępując do uprawy rozsad w perlicie powinien mieć przygotowane :

1. Pół litra 10 % roztworu Magicznej Siły 9-9-36. Wymaga to odważenia 50 g nawozu i uzupełnienie wodą do objętości pół litra.
2. Pół litra 10 % roztworu saletry wapniowej. Przygotowanie identycznie jak Magicznej Siły
3. Pół litra 4 % roztworu saletry amonowej. W tym przypadku trzeba odważyć 20 g saletry amonowej i uzupełnić wodą do objętości pół litra
4. Pół litra 1,9 % roztworu kwasku cytrynowego. W tym przypadku należy odważyć 9,6 g kwasku i uzupełnić wodą do objętości pół litra

Do sporządzenia tych roztworów używamy wyłącznie wody demineralizowanej lub deszczówki. Podane ilości roztworów starczają na ok 100 l perlitu. Skład pożywki do nasączenia perlitu jest stały i wynosi 10 ml/l MS36 + 8,5 ml saletry wapniowej. Natomiast skład pożywki do późniejszej fertygacji zależeć będzie od rodzaju użytej wody. Skład ten proszę skonsultować przed rozpoczęciem fertygacji.
[/b]
[/color]
pomodoro wrote:
W najbliższych dniach noszę się z zamiarem wykonania próby kiełkowania nasion pomidorów w perlicie. Wkładam kubek w kubek. Kubek wewnętrzny z otworem drenującym w dnie. Wkładam ten kubek w drugi kubek bez otworu w dnie i wypełniam kubek wewnętrzny perlitem nasączonym pożywką pozostawiając od góry jakieś 2 cm wolnego miejsca. Wyrównuję powierzchnię perlitu albo łyżeczką, albo stukając kubkami o blat stołu. Wykładam nasiona na wierzch w ilości 6-7 sztuk i przysypuję 1 cm warstwą suchego perlitu, następnie spryskuję powierzchnię perlitu pożywką. Opisuję markerem wewnętrzny kubek nazwą odmiany i wstawiam całość do otworu palety wielodoniczki. Po ukazaniu się siewek przekładam kubki do drugiej palety umieszczonej na parapecie i nachylonej pod kątem do światła. Po wykształceniu pierwszej pary liści właściwych wyjmuję z kubków siewki i pikuję do nowych doniczek wypełnionych perlitem nasączonym pożywką.Kubki opisuję i wstawiam ponownie do palety umieszczonej na parapecie. Od tej pory podlewam przepikowaną rozsadę czystą wodą do momentu wytworzenia drugiej pary liści właściwych. Od tego momentu rozpoczynam fertygację.
[/quote]
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, mk1a, Slomek

Uprawa roślin w podłożach inertnych 13 Sty 2018 18:33 #582653

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
kiedy planujecie wysiew pomidorków w perlicie?
pod osłony
Mietek musisz mieć do nas cierpliwość
Ostatnio zmieniany: 13 Sty 2018 18:35 przez mk1a.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 13 Sty 2018 18:35 #582656

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51092
Taki wynalazek ułatwiający podlewanie roślin w kubkach



Beztytuu-2.jpg



1- nakrętka plastikowa butelki PET
2- plastikowa rureczka do picia napojów odpowiednio skrócona obustronnie


W nakrętce trzeba wykonać otwór o średnicy ciut mniejszej niż średnica rurki . Rurkę odpowiednio skrócić i wcisnąć jednym końcem w otwór. Takim siuśkiem można precyzyjnie podlewać perlit w kubkach. Otwór w nakrętce , jak pisałem, musi mieć nieco mniejszą średnicę od średnicy rurki aby woda nie wyciekała obok rurki. Ja taki otwór robię nożyczkami z ostrym końcem.
Ostatnio zmieniany: 13 Sty 2018 18:35 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, otojolka, Kasionek, Marlenka, mk1a, emi247, jurek49, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.592 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum