TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Lut 2018 21:15 #589422

  • danaa
  • danaa's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 101
  • Otrzymane dziękuję: 338
Ja to mam "szczęście"!! Wczoraj po długich poszukiwaniach udało mi się w końcu kupić Magiczną Siłę, a dzisiaj czytam, że lepszy jest nawóz z Planty..... który od ubiegłego roku leży sobie spokojnie w szafce :-)!!
Ale skoro Mietek mówi, że można go (nie Mietka!!) wykorzystać do podlewania pomidorów, to nic straconego. Co prawda obornik (taki od krówek) kupiony w ubiegłym roku czeka pod przykryciem. Ale MŚ jest bezterminowa a źródło naturalnego niepewne.... Może się przyda w kolejnym sezonie.
A teraz z innej beczki.
Niektóre przesadzone do perlitu papryki pokazały już zielone listki.
Najszybciej bo po 4-ch dniach puściły kiełki te, które pozyskałam dwa tygodnie temu z Ramiro i podobnej do nie żółtej. Pozostałe troszkę się ociągają, ale nie jest źle.
Chciałam jeszcze napisać, że w tym roku podkiełkowuję nasionka na papierze toaletowym złożonym w kilka warstw. Dużo łatwiej z niego "wyciągać" ewentualne korzonki. Waciki stawiają opór a papier nie. Polecam!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Terri, Adasiowa, Marlenka, bietkae, olegowa


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Lut 2018 21:30 #589427

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Danusiu, Magiczną Siłę jako żywo możesz wykorzystać do innych rozsad: bakłażanów, sałaty, fasolki, dyniowatych, etc. Ten nowy nawóz będzie dedykowany pomidorkom i paprykom, ale póki co, ja nadal korzystam ze starej receptury. Np. wysiewając groszki zielone :)
Kiełkujące nasiona, jak tylko pokaże się 1-2 mm kiełek, przekładam od razu do kubka z podłożem. Skubane, nie zdążą się zaplątać....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Terri, danaa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Lut 2018 21:42 #589429

  • Henryk
  • Henryk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 243
  • Otrzymane dziękuję: 223
Znacznie lepszy od papieru toaletowego jest ręcznik papierowy.
Ja układam nasiona miedzy czterema warstwami tego ręcznika ,nasączam
wodą kładę na plaski talerz,przykrywam drugim i w kuchni na szafkę.
Ręcznik papierowy w odróżnieniu od pap.toaletowego na mokro się nie rozrywa.
Ostatnio zmieniany: 14 Lut 2018 21:45 przez Henryk.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Lut 2018 22:05 #589437

  • danaa
  • danaa's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 101
  • Otrzymane dziękuję: 338
Odnośnie bakłażanów 7 lutego wyłożyłam na waciki w sumie około 20-tu nasionek. Na razie ruszyły tylko (a może aż) dwa. Mam je pod stałą obserwacją i kiedy tylko dadzą oznaki życia zmienię im miejsce pobytu :) .
Najgorsze u mnie jest to, że jedyne miejsce (biurko przy oknie), gdzie mogłam wystawiać swoje kubeczki z roślinkami małżonek zajął pokaźnych rozmiarów drukarką do zdjęć :oops: . Parapety to miejsce dla (wielu) kwiatków. Dlatego kupiłam drabinkę trzystopniową i będę zmuszona na każdym schodku (żeby nie strącić!!!) zamocować na stałe pudełka po pomidorach. Postawię ją przy drzwiach balkonowych. Może być im trochę za chłodno. Jeżeli chodzi o ilość roślinek to z uwagi na ograniczoną powierzchnię to niestety nie poszaleję :placze: . Zwłaszcza, że muszę znaleźć miejsce i dla pomidorów.
Sałaty, ogórki, cukinie i dynie będę wysiewać w połowie kwietnia w altance, takiej tylko zadaszonej. W ubiegłym roku też tak robiłam. Osłona z włókniny i przezroczystej folii zdała egzamin.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Lut 2018 22:10 #589439

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
Które pikowanie jest lepsze? To głębiej osadzone, czy żeby liścienie wystawały z centymetr ponad perlit? Bo wydaje mi się, że te wysadzone głębiej jakoś gorzej rosną i liście są kiepskiej kondycji, jakby były popalone od nawozu. No bo przy przelewaniu perlitu jednak trochę tej pożywki na liście poleci. A jak się zostawi liście troszkę wyżej, to jest łatwiej nie polać pożywką po liściach.


siewkaTG.jpg




siewkatg2.jpg
Załączniki:
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Ostatnio zmieniany: 14 Lut 2018 22:13 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Lut 2018 22:10 #589438

  • danaa
  • danaa's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 101
  • Otrzymane dziękuję: 338
Wydaje mi się , że w tym przypadku jest zaletą papieru toaletowego to że się rwie, bo wtedy nie uszkadza się korzonków :) .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Henryk

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Lut 2018 22:16 #589445

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Tomku, zasada pikowania pomidorków: po same liścienie.
Podlewając siewki w perlicie korzystaj ze strzykawki albo butelki z "dzióbkiem" - ominiesz wówczas rośliny, a nasączysz perlit.

Jak przygotowałeś perlit do pikowania ?

A ta zielona nakrętka na dnie kubeczka ? Co to za myk :)?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 14 Lut 2018 22:17 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Lut 2018 22:23 #589447

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15458
  • Otrzymane dziękuję: 51375
Stanowisko pod wysadzenie czosnku na rozsadę już gotowe. Rozpoczęło się odliczanie :rotfl1:



IMG_0288.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Marlenka

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Lut 2018 23:07 #589451

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
Adasiowa wrote:
Tomku, zasada pikowania pomidorków: po same liścienie.
Podlewając siewki w perlicie korzystaj ze strzykawki albo butelki z "dzióbkiem" - ominiesz wówczas rośliny, a nasączysz perlit.

Jak przygotowałeś perlit do pikowania ?

A ta zielona nakrętka na dnie kubeczka ? Co to za myk :)?

Perlit suchy. Najpierw wsypałem trochę perlitu na dno kubka, a następnie trochę na ściankę przechylonego kubka. Na ten cały czas przechylony perlit położyłem siewkę i zasypałem do pełna perlitem. Następnie przelałem to wszystko gotowym nawozem,aż pożywka wyciekła dołem. Jak już przestało kapać, to włożyłem to do kubka zewnętrznego. A ten patent z nakrętką to po to żeby był odstęp między jednym a drugim kubkiem. A to źle? Czy jest jakiś lepszy sposób? Jutro będę pikował jeszcze parę sztuk to może uda mi się zrobić foto relację albo filmik :-P Dowiem się co robię źle a co dobrze.
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Lut 2018 23:13 #589452

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Tomku, spokojnie .... Chciałabym tylko wiedzieć, jaki był skład pożywki, którą nasączyłeś perlit po przepikowaniu siewki ?
U mnie pomiędzy kubeczkami jest około 2 mm przestrzeń - co prawda muszę częściej sprawdzać poziom pożywki. Mam nadzieję, że ta nakrętka nie zatyka otworu odpływowego w kubku wewnętrznym ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Lut 2018 23:23 #589453

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
Skład pożywki taki jak w zaleceniach w vademecum do przelewania pożywki. Korek nie zatyka otworów, jest ich zrobione około sześciu w dnie więc pożywka ma jak wyciekać. No właśnie najgorzej mam ze sprawdzaniem czy potrzeba podlać czy jeszcze poczekać. Nie chcę przelać siewek. No i z tym co pisał Mietek, że po miesiącu można już sadzić, to u mnie się niestety nie sprawdza, bo siałem 23 stycznia więc zostało już tylko 1,5 tygodnia, a u mnie dopiero zaczynają ruszać po pikowaniu. Wiem że nie mam idealnych warunków cieplnych bo mam za ciepło, więc u mnie się to wszystko na pewno przedłuży.
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 15 Lut 2018 07:30 #589464

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7053
tgrzebien w każdej metodzie pikujemy po same liścienie ale Ty prawie zasypałeś stożek wzrostu. Weź delikatnie go odkop. :)
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): tgrzebien

Uprawa roślin w podłożach inertnych 15 Lut 2018 07:42 #589466

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15458
  • Otrzymane dziękuję: 51375
Tak wygląda ubiegłoroczna papryka bezpośrednio po wyjęciu z pojemnika. Widać, że system korzeniowy tworzy z perlitem zwartą bryłę



IMG_0290.jpg
Ostatnio zmieniany: 15 Lut 2018 07:44 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, Bobej, Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 15 Lut 2018 12:09 #589497

  • Zbyszko46
  • Zbyszko46's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 290
  • Otrzymane dziękuję: 485
tgrzebien Nakrętki są niepotrzebne ma być kubek w kubek w tym zestawie może być 2-3 cm roztworu z podlewania.

Mieczysław napisał: W każdym wypadku tj, siewu, pikowania, przesadzania, perlit nasączamy pożywką przygotowaną na wodzie demineralizowanej lub deszczówce dając na litr 10 ml koncentratu MS 36 i 8,5 ml koncentratu saletry wapniowej. Rozsady od siewu do pikowania nie fertygujemy. Fertygujemy rośliny po przepikowaniu od momentu, kiedy ruszą ze wzrostem. W przypadku użycia do podlewania deszczówki do wody do podlewania dodajemy od 1 - 2 ml koncentratu MS 36 i 0,9 - 1,7 ml koncentratu saletry wapniowej na każdy litr wody. W przypadku użycia kranówki dodajemy 1-2 ml koncentratu MS 36 i 1-2 ml koncentratu saletry amonowej raz 1 ml roztworu kwasku cytrynowego na każdy litr wody do podlewania
Od wysiewu do pikowania i od pikowania do fertygowania wilgotność perlitu utrzymujemy zraszając powierzchnię albo czystą deszczówką , albo kranówką z dodatkiem 1 ml na litr roztworu kwasku cytrynowego.


Tego przestrzegaj
Pozdrawiam,Zbyszek
Życie jest naprawdę proste, lecz upieramy się by je komplikować” Konfucjusz
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Terri, Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 15 Lut 2018 12:40 #589508

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15458
  • Otrzymane dziękuję: 51375
Trzeba zrozumieć, że perlit nasączony pożywką odpowiada pod względem zawartości składników nawozowych ziemi ogrodniczej zawierającej od 0,8 - 1 kg/ m3 nawozu startowego, czyli tyle samo, ile zawierają klasyczne ziemie do rozsad czy wysiewu.
Złożone jeden w drugi dwa identyczne kubki, nie dolegają ściśle dnami, lecz tworzy się między nimi szczelina ok 0,5 cm. I to wystarcza. Nie ma sensu podkładać dodatkowo żadnych nakrętek.Trzeba jedynie miarkować ilość dozowanej wody, by nie zalać perlitu w całej masie. Pokazywałem tu prosty w konstrukcji dozownik do precyzyjnego w miarę podlewania naszych rozsad. Powtórzę zdjęcie, bo nie wszyscy na forum wszystko czytają


IMG_0203-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 15 Lut 2018 12:47 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Zbyszko46, tgrzebien

Uprawa roślin w podłożach inertnych 15 Lut 2018 12:51 #589510

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
Oki, dzisiaj to skoryguje. U mnie ciężko z wyczuciem czy już potrzeba podlać czy nie. Bo na wierzchu perlit może być suchy, ale na dnie jest już mocno wilgotny. Więc ciężko to określić.
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Ostatnio zmieniany: 15 Lut 2018 12:54 przez tgrzebien.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 15 Lut 2018 19:30 #589568

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Tomku, dlatego kiedy zauważysz, że powierzchnia perlitu jest sucha, a wnętrze kubka wilgotne, to wystarczy, że spryskasz wierzch wodą; perlit sam "podciągnie" płyn z dna kubeczka.
Ja robię w ten sposób, że nigdy nie podlewam siewek tak, aby poziom odżywki znajdował się za wysoko - zazwyczaj sięga 1/3 wysokości kubka, licząc od dna. Na parapecie jest stosunkowo chłodno, więc nie chcę nadmiernie dawkować wody.

19 lutego minie miesiąc od wysiewu pomidorków bezpośrednio do perlitu - kiełkowanie zajęło im 6 dni. Przy tym systemie "opieki" siewki wykształciły drugą parę liści właściwych, a na razie nie widzę żadnych zniekształceń czy zmiany koloru.

Papryczki ostre też nie narzekają, jedynie niektóre odmiany bakłażanów niemożebnie się ociągają ze wzrostem.
Sałaty i cykoria idą jak burza, beninkaza produkuje liść za liściem, a imbir i jukę będę musiała przesadzić.
Begonie i pelargonie już dawno powinny zmienić pojemniki - teraz zaczęły wariować :jeez:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Marlenka, tgrzebien

Uprawa roślin w podłożach inertnych 15 Lut 2018 19:37 #589570

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 349
  • Otrzymane dziękuję: 475
A co zrobisz z tymi pomidorami? Z tego co pamiętam to nie masz tunelu ani szklarni.Takie wyrośnięte wsadzisz do gruntu?
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.616 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum