TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych

Uprawa roślin w podłożach inertnych 23 Lut 2018 20:56 #591401

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64603
Przypomnę nam tylko, że rozsady Mietka mają zaledwie miesiąc i kilka dni, a w międzyczasie były już redukowane łodyżki. Tempo wzrostu olimpijskie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych 23 Lut 2018 21:37 #591415

  • eldo
  • eldo's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 35
  • Otrzymane dziękuję: 15
Powiem tak. Nie mogę wyczytać co i jak.
"Ja jednego nie mogę pojąć za 2 tony węgla dali nam cały wóz choinek. Jakby to choiną nie można było palić... chłop to u nas ciemny jest "
Mam sporządzone :
Ustalamy więc twardą zasadę, że każdy przystępując do uprawy rozsad w perlicie powinien mieć przygotowane :

1. Pół litra 10 % roztworu Magicznej Siły 9-9-36. Wymaga to odważenia 50 g nawozu i uzupełnienie wodą do objętości pół litra.
2. Pół litra 10 % roztworu saletry wapniowej. Przygotowanie identycznie jak Magicznej Siły
3. Pół litra 4 % roztworu saletry amonowej. W tym przypadku trzeba odważyć 20 g saletry amonowej i uzupełnić wodą do objętości pół litra
4. Pół litra 1,9 % roztworu kwasku cytrynowego. W tym przypadku należy odważyć 9,6 g kwasku i uzupełnić wodą do objętości pół litra

Wszystko mam. I dalej jak? Bo ja zastosowałem wodę demiralizowaną do której dodawałem 10ml roztworu MS I 8,5ml roztworu saletry wapniowej.
Pytanie brzmi do czego potrzebna mi roztwór saletry amonowej a do czego roztwór kwasku cytrynowego?
Kiedy stosuję kranówę co dodać , a kiedy cisowiankę też już nie wiem. Może ja tylko taki tępy jestem, ale jest tu wiele zawiłosci. Chyba, że sami chemicy się tutaj bawią.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 23 Lut 2018 22:14 #591421

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64603
Eksperyment wieczorową porą : wyjęłam z perlitu siewkę testowej hybrydy Portosa - moje pomidorki skończyły miesiąc 19 lutego. System korzeniowy młodziutkiej sadzonki wygląda tak ( zdjęcia komórką ):




Przygotowałam kubeczek z perlitem nasączonym nową pożywką na bazie Planty i umieściłam w nim Portosa usuwając wcześniej liścienie.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2018 22:17 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Bobej, Armasza, Zbyszko46, pszczelarz5, Zarta, Azbi, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych 23 Lut 2018 22:22 #591424

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51096
Niczego sobie pomidorek :bravo:

Patrzę na tego pomidorka i jeszcze bardziej intryguje mnie zabawa tegoroczna z hybrydami :garden1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 23 Lut 2018 22:27 #591426

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
pomodoro wrote:
Nie chcę nikogo martwić, ale już lada moment trzeba będzie ukorzeniać wierzchołki moich pomidorów. Strzałkami zaznaczone miejsca, gdzie wyrosną pędy boczne, które będą do wykorzystania też jako sadzonki już do gruntu,albo jako pędy główne pomidorów pod osłonę.
Czyli te dwie łodygi przy strzałkach co rosną to nie są te łodygi które będziesz później ukorzeniał? Tam jeszcze coś wyrośnie?
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 23 Lut 2018 22:29 #591427

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51096
Strzałki pokazują miejsca skąd wyrosną pędy boczne po ścięciu wierzchołka do ukorzenienia.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 23 Lut 2018 22:34 #591428

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64603
Wiesz, część nadziemna pozostawia nieco do życzenia, ale jestem zaskoczona wielkością bryłki korzeniowej - uprawiane w "glebie" nie miały tak ładnych korzeni. Mam nadzieję, że nowa pożywka wzmocni pęd i liście.
Tych hybryd trochę jeszcze będzie ;-), a i jednego Śliwkowego też przesadziłam.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 23 Lut 2018 22:36 #591430

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51096
Adasiowa wrote:
. System korzeniowy młodziutkiej sadzonki wygląda tak ( zdjęcia komórką ):




Musi mieć masę korzeni włośnikowych trzymających te kuleczki perlitu.
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2018 22:37 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 23 Lut 2018 22:37 #591431

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
Byłbym wdzięczny jakbyś przedstawił foto relację z tego ścięcia wierzchołka tzn. w którym miejscu zrobić cięcie itp. oraz późniejszego ścięcia tych pędów bocznych. Czy po ścięciu wierzchołka, te łodygi z których mają wyrosnąć pędy też od razu ucinamy, czy czekamy aż pędy urosną razem z tymi łodygami?
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 23 Lut 2018 22:40 #591432

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51096
Wszystko we właściwym czasie zostanie pokazane
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

Uprawa roślin w podłożach inertnych 24 Lut 2018 08:10 #591449

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51096
Trzeba jakoś cierpliwie wytrwać do tej wiosny :rotfl1: .

Przygotowuję stanowisko do wysiewu pomidorów. Zebrało się tego 20 odmian.


IMG_0356.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 24 Lut 2018 10:18 #591462

  • Terri
  • Terri's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 729
  • Otrzymane dziękuję: 684
eldo wrote:
Powiem tak. Nie mogę wyczytać co i jak.
"Ja jednego nie mogę pojąć za 2 tony węgla dali nam cały wóz choinek. Jakby to choiną nie można było palić... chłop to u nas ciemny jest "
Mam sporządzone :
Ustalamy więc twardą zasadę, że każdy przystępując do uprawy rozsad w perlicie powinien mieć przygotowane :

1. Pół litra 10 % roztworu Magicznej Siły 9-9-36. Wymaga to odważenia 50 g nawozu i uzupełnienie wodą do objętości pół litra.
2. Pół litra 10 % roztworu saletry wapniowej. Przygotowanie identycznie jak Magicznej Siły
3. Pół litra 4 % roztworu saletry amonowej. W tym przypadku trzeba odważyć 20 g saletry amonowej i uzupełnić wodą do objętości pół litra
4. Pół litra 1,9 % roztworu kwasku cytrynowego. W tym przypadku należy odważyć 9,6 g kwasku i uzupełnić wodą do objętości pół litra

Wszystko mam. I dalej jak? Bo ja zastosowałem wodę demiralizowaną do której dodawałem 10ml roztworu MS I 8,5ml roztworu saletry wapniowej.
Pytanie brzmi do czego potrzebna mi roztwór saletry amonowej a do czego roztwór kwasku cytrynowego?
Kiedy stosuję kranówę co dodać , a kiedy cisowiankę też już nie wiem. Może ja tylko taki tępy jestem, ale jest tu wiele zawiłosci. Chyba, że sami chemicy się tutaj bawią.


O, ja też się zastanawiam...
Papryki w tym roku u mnie niet, ale będą pomidorki, ogórki, cukinia i fasolka...
Na inne rzeczy nie mam i czasu, i miejsca....
I też właśnie myślę co i jak dać, aby było dobrze...
Aniu i Mieciu, pomóżcie...:think: :flower1:
Ostatnio zmieniany: 24 Lut 2018 10:19 przez Terri.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 24 Lut 2018 10:34 #591469

  • eldo
  • eldo's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 35
  • Otrzymane dziękuję: 15
Czyli dalej głupi jestem. I nie wiem jak na to patrzeć. dziś szósty dzień od wysiania nasion... żadne jeszcze nie wzeszło.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 24 Lut 2018 11:15 #591479

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Ja nie Ania ani Mieciu, ale rozumiem to i stosuję jak niżej:

Punkt 1 i 2 - w przypadku zastosowania deszczówki lub wody demineralizowanej
Punkt 1,2,3,4 - w przypadku kranówki
Cisowianki to chyba nikt nie używa

Stężenia do nasączania perlitu i potem do fertygacji wyłożone w Vademecum.
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Terri, Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 24 Lut 2018 12:18 #591500

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51096
Terri wrote:
.
Aniu i Mieciu, pomóżcie...:think: :flower1:

Konkretnie w czym ?. Co jest jeszcze niezrozumiałe ?

Nie dalej jak wczoraj tłumaczyłem naszemu koledze Henrykowi ze szczegółami i ze zdjęciem jak wysiewać nasiona
pomodoro wrote:

Henryk


Na co Ty czekasz ?.


Napełniasz kubek do mniej więcej takiego poziomu


IMG_0352.jpg



stukasz nim kilka razy o blat by perlit się ułożył i zagęścił, spryskujesz powierzchnię dobrze pożywką, układasz na powierzchni nasiona, przysypujesz ok 1 cm warstwą suchego perlitu i ponownie spryskujesz powierzchnię pożywką. . Potem przelewasz całość pożywką aż zacznie wypływać przez otwór drenujący. Jeśli przestanie wypływać nadmiar pożywki, wsadzić kubek z nasionami w zewnętrzny kubek. I po robocie. Do momentu pokazania się wschodów regularnie spryskujemy powierzchnię, tylko bez przesady, by wszystko pływało. Chodzi tylko o utrzymanie wilgotności warstwy w której wsiane są nasiona.

Koncentraty i pożywka muszą być bezwzględnie robione na wodzie demineralizowanej lub deszczówce ponieważ musi być określony ich skład. Dopuściłem do podlewania i fertygacji użycie wody z kranu, dla wygody, ale zastrzec trzeba, że nie każda kranówka do tego się nadaje. To jest jazda w ciemno, ponieważ w większości przypadków nieznany jest skład chemiczny kranówki . Mogą wystąpić różne nieprzewidziane reakcje roślin.. W przypadku użycia deszczówki czy wody demineralizowanej uprawa w perlicie jest banalnie prosta choćby z tego względu, że nie grozi nam z podłoża żadna infekcja, żadne zasolenie. Praca z perlitem jest czysta i wygodna a rozsady posiadają mocne i zdrowe systemy korzeniowe co ma też widoczny wpływ na zdrowotność uprawy już w warunkach glebowych. Każdemu jestem w stanie pomóc w przypadkach nieprzewidzianych, ale nie będę w nieskończoność powtarzał rzeczy, które tu są wyłożone ,a nawet podkreślone.
Ostatnio zmieniany: 24 Lut 2018 12:36 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Adasiowa, Zbyszko46

Uprawa roślin w podłożach inertnych 24 Lut 2018 12:28 #591503

  • Zbyszko46
  • Zbyszko46's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 290
  • Otrzymane dziękuję: 485
Terri Haniu, Mieczysław ( przepraszam że się wtrącam) napisał cytuję:

"W każdym wypadku tj, siewu, pikowania, przesadzania, perlit nasączamy pożywką przygotowaną na wodzie demineralizowanej lub deszczówce dając na litr 10 ml koncentratu MS 36 i 8,5 ml koncentratu saletry wapniowej. Rozsady od siewu do pikowania nie fertygujemy. Fertygujemy rośliny po przepikowaniu od momentu, kiedy ruszą ze wzrostem. W przypadku użycia do podlewania deszczówki do wody do podlewania dodajemy od 1 - 2 ml koncentratu MS 36 i 0,9 - 1,7 ml koncentratu saletry wapniowej na każdy litr wody. W przypadku użycia kranówki dodajemy 1-2 ml koncentratu MS 36 i 1-2 ml koncentratu saletry amonowej raz 1 ml roztworu kwasku cytrynowego na każdy litr wody do podlewania
Od wysiewu do pikowania i od pikowania do fertygowania wilgotność perlitu utrzymujemy zraszając powierzchnię albo czystą deszczówką , albo kranówką z dodatkiem 1 ml na litr roztworu kwasku cytrynowego".
Zamiast koncentratu MS zastosować PLANTA do pomidorów i papryki, stężenie takie jak MS.
Pozdrawiam,Zbyszek
Życie jest naprawdę proste, lecz upieramy się by je komplikować” Konfucjusz
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Terri, Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 24 Lut 2018 12:41 #591504

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51096
Co do siewu.

Istotne są : wilgotność podłoża, temperatura , jakość nasion i technika siewu. Technikę siewu przedstawiłem, na pozostałe rzeczy nie mam wpływu. Każdy ogrodnik powinien wiedzieć w jakiej temperaturze kiełkują nasiona danej rośliny.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Adasiowa, Zbyszko46

Uprawa roślin w podłożach inertnych 24 Lut 2018 12:58 #591508

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Pamiętam, że gdzieś w wątku była mowa, że zewnętrzne kubki nie powinny być przeźroczyste, ponieważ będą tworzyć się glony. Czy ten temat jest już nieaktualny?
Pozdrawiam, Michał
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.770 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum