TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Lut 2018 09:00 #591651

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64607
lech_g wrote:
Poza rozsadą sałat i kapustnych reszta pójdzie do kosza. Sadzonki do donic pomidorów 14sztuk i dwóch papryk będę dopiero "produkował" od początku marca, a sadzonki pomidorów i papryk do gruntu 80 sztuk, gdyż tunelu foliowego nie posiadam, na przełomie marca i kwietnia.

Leszku, udało Ci się doczekać pięknych plonów młodych roślinek i szczerze je podziwiam, zwłaszcza sadzonki ogórków i pomidorków, ale nie ukrywam, że zasmucił mnie fakt utylizacji tych zdrowych i dobrze rokujących rozsad ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): lech_g


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Lut 2018 10:34 #591670

  • lech_g
  • lech_g's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 289
Niestety Aniu takie są koszty "nauki". To tylko kilka sztuk i do tego odmian, których w tym roku nie będę uprawiał. Chodziło mi o próby kiełkowania bezpośrednio w perlicie. Za parę dni już pójdą do perlitu właściwe odmiany z przeznaczeniem do donic na balkon. Sadzonkę ogórka pozostawię póki będę miał miejsce, może uda mi się go skosztować ;) :dance:
Leszek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Lut 2018 12:19 #591705

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 349
  • Otrzymane dziękuję: 475
Ostatnio pisałem, że dwie sztuki papryki na 30 padły. Teraz dochodzę do wniosku, że je przelałem. Liścienie uschły. Widzę, że łodyżka ładna zielona, ale to do wyrzucenia?, nic z tego już nie będzie z takiego kikuta?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Lut 2018 13:16 #591723

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64607
Maksymilian, jeśli o mnie chodzi, to ratuję zawsze WSZYSTKIE sadzonki, bez względu na stan, no chyba, że któraś nie rokuje żadnych nadziei. Taką bez liścieni też zostawiłabym - obejrzyj tylko stożek wzrostu - jeśli jest o.k., ma szansę na życie :)

Też zdarza mi się .... może nie zalać, ale zasuszyć ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Maks-ogrodnik

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Lut 2018 13:16 #591725

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nie, nie będzie. Nawet wtedy jak ściągasz czapeczkę na sile i mocno uszkodzisz liścienie to roślinka Ci padnie.
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2018 13:17 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Maks-ogrodnik

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Lut 2018 13:17 #591726

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Niekoniecznie padły wskutek przelania. Zdarzają się w nasionach trefne sztuki, a zwłaszcza w nasionach dla amatorów.

<iframe width="854" height="480" src="www.youtube.com/embed/ZH7H3yz-rpw" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Maks-ogrodnik

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Lut 2018 18:06 #591770

  • logitech55
  • logitech55's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 149
  • Otrzymane dziękuję: 55
I dlatego kupuję nasiona dla profesjonalistów. Nasiona amatorskie albo nie wschodzą albo są pomieszane w opakowaniu (inna odmiana niż powinna być).
Na ten rok będę miał pomidory bonus, sacher, marmara, vp1 i paprykę słodką predator

Szkoda sezonu na zabawę z amatorskimi nasionami
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Lut 2018 18:19 #591771

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64607
Logitech witam serdecznie w naszym wątku.
Dla nas ŻADEN sezon nie jest stracony :) AMATORSKO uprawiamy warzywa, AMATORSKO zbieramy nasiona i AMATORSKO się nimi dzielimy.
Niemniej jako profesjonaliście życzę Ci bardzo udanego i dobrego roku w ogrodzie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, Marlenka, lech_g

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Lut 2018 18:35 #591775

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51098
logitech55 wrote:
Szkoda sezonu na zabawę z amatorskimi nasionami

Ja osobiście wolę swoje nasiona.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Zbyszko46, Marlenka, lech_g

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Lut 2018 19:04 #591787

  • logitech55
  • logitech55's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 149
  • Otrzymane dziękuję: 55
Prawie wszystkie odmiany mam mieszańcowe i z nich nie zbiera się nasion. Kilka lat temu testowo zebrałem nasiona z Vp1 i już więcej nie chcę.

Następny przykład marchewka
Od kilku lat uprawiam odmianę bolero. Rośnie ładna, prosta, smaczna ze zdrową nacią o pięknym zapachu. Bardzo dobrze się przechowuje.
Kiedyś uprawiałem odmiany z małych opakowań po 2 - 3 zł. Marchew rosła z rozczepionymi korzeniami, popękana, latem nać zaczynała żółknąc i usychać. Odmiany niby dobre do przechowywania ale wiosną było ciasto z marchwi.

Jeszcze tak dużych nasion jak ta odmiana ma nie widziałem.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Lut 2018 19:09 #591788

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51098
GMO :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Lut 2018 19:46 #591800

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
Już nawet tu reklamujesz sprzedaż swoich nasion? ;) :happy:

Ja głównie na amatorskich nasionach jadę jeśli chodzi o pomidory, co do krzyżówek, to też jestem zadowolony z tego co otrzymałem. Sam jednak nie będe próbował krzyżować tomatów.

Co do uprawy w perlicie, to też testuje, bo jak coś mnie zainteresuje lub zaciekawi, to uważam, że warto spróbować, niż żyć w niewiedzy jak to rośnie, uprawia się itp. :)
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, olegowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Lut 2018 20:09 #591808

  • logitech55
  • logitech55's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 149
  • Otrzymane dziękuję: 55
Nic nie reklamuję. A po za tym nasiona już się kończą ;)

Nie raz opisywałem o cebuli exhibition i papryce carycy co nie wykiełkowały po kilka opakowań.
O pomidorach malinowych (nazwy nie pamiętam) co urosły czerwone mocno żebrowane
O papryce robertinie co złapała Werticilioze i wszystkie uschły. Obok rosły lepsze odmiany i żadna nie uschła. Mam więcej przykładów

Temat o nasionach profi uznaję za wyczerpany
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Lut 2018 20:11 #591811

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
Moje pomidorki wysiane w dniach pomiędzy 6.02. a 19.02 zostały częściowo przepikowane do tych samych kubków tylko głębiej, inne jeszcze czekają na pikowanie. te przepikowane zalane pożywka na MS, fertygację zacznę gdy dotrze do mnie nawóz Planta, już jest w drodze :)
Pomidorki miały być wysiane na próbę ale po wykiełkowaniu szły do perlitu i na dzień dzisiejszy mam tych kubków około 60, w różnym stadium rozwoju :). Nie martwię się że ta ilością, bo zamierzam podobnie jak pan Mieczysław ścinać wierzchołki i ukorzeniać. W poprzednim roku ratowałam padająca rozsadę poprzez ukorzenianie wierzchołków i te ukorzenione okazały się później najsilniejszymi roślinami w moim foliaku, owocowały równo z tymi zdrowymi, a pierwsze grono było już na wysokości 30 cm, co w foliaku ma duże znaczenie.
25luty008.jpg


Cześc z nich pewnie pójdzie do kosza, ale jeszcze poobserwuję, bo te które opóźniały się z wykiełkowaniem, po wypuszczeniu kiełka i włożeniu do perlitu, wyszły wprawdzie, ale nie mogły pozbyć się kasku ze swoich główek, rosły wiec wyciągając się bo liścienie światła nie widziały chociaż wystawione są cały czas od wykiełkowania pod kątem przy zachodnim oknem balkonowym. Pomogłam im zrzucić te łuski, mocząc je wodą a później ściągając ręcznie, przy okazji urwałam trzem główki, ale nie żałuje ich ponieważ te które nie miały siły pozbyć się same łusek, są jakieś słabe i pomięte, liścienie też słabo się prostują się i popatrzę jeszcze na nie, ale najpewniej wylądują w koszu

25luty012.jpg


25luty012.jpg
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2018 20:14 przez Azbi.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 26 Lut 2018 11:26 #591921

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
Po miesiącu od wysiania moja uprawa wygląda tak. Było kilka sztuk które wyglądały nieciekawie po pikowaniu. Miały poskręcane liście i ogólnie jakieś takie słabe się wydawały. Ale może to zależy od odmiany. Teraz wydaje mi się że wyglądają dużo lepiej i praktycznie wszystkie zaczęły ładnie rosnąć. Jak dojdzie mi planta to będę pikować paprykę.



rozsadatgrzebie.jpg


EDIT:
Planta właśnie przyszła. No to dzisiaj działamy.
Załączniki:
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Ostatnio zmieniany: 26 Lut 2018 14:53 przez tgrzebien.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Terri, Adasiowa, nutella, Marlenka, Kajtkowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 26 Lut 2018 13:39 #591949

  • rejmat
  • rejmat's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 79
  • Otrzymane dziękuję: 184
To i ja złożę sprawozdanie po miesiącu super zabawy w perlicie. Z pierwszych wysianych pomidorów zostało mi tylko trzy. Były za małe na pikowanie i to im ocaliło życie. Wszystkie inne przepikowane do świeżego perlitu padły :mad2: Nie zrobiłam zdjęć, ale objawy były już opisywane przez niektórych forumowiczów. Zasychające liścienie i cały stożek. Mój błąd przy przesadzaniu - za głęboko wsadzone i zbyt obficie podlane przez przelewanie. Nowy materiał szkoleniowy już rozkłada liścienie :funnyface:
1519647961711488591914.jpg

Na pierwszym planie niedobitki testu nr 1
15196480870301416245311.jpg

Ale papryki przeżyły.
15196482439381008781588.jpg

Pośpieszyłam się że wszystkim- lobelia, bazylię, dziki brokuł szałwia muszkatołowa, rukiew wodna, seler, pietruszka naciowa, goździki, tytoń ozdobny itd, itp
15196485470841876213586.jpg

I bób -nie jest w czystym perlicie, dołożyłam 1/3 ziemi do wysiewu.
Pozdrawiam zielono. Marta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, Adasiowa, Emalia112, nutella, Marlenka, Kajtkowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 26 Lut 2018 14:17 #591955

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Z dnia na dzień rosną w siłę :)


IMG_0369.jpg
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 27 Lut 2018 08:22 #592090

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Dziś mija miesiąc od pikowania. Pomidorki stoją w mieszkaniu na północnym parapecie i nie wykazują nic a nic oznak wybiegania. Jestem doprawdy mile zaskoczony. Podejrzewam, że w przyszłym tygodniu będą ogłowione. Z 14 sztuk zrobi się jednego dnia 28 sztuk :garden1:


IMG_0374.jpg



Gdyby to było lato, to na upartego ta rozsada mogłaby być wysadzona w grunt. To jest następny dowód, że z siewem rozsady w perlit nie należy się spieszyć.
Ostatnio zmieniany: 27 Lut 2018 08:26 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.597 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum