TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Kwi 2018 11:00 #600519

  • Beaa
  • Beaa's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 36
Mietku Ja nic nie dodałam do podlewania po pikowaniu. Tylko że podlałam kranówką...ta kranówka może być czysta, czy dodać tam ten kwasek ?

Adasiowa Z tym foliakiem to tak jest ;) drzwi otworzone na przestrzał a tam i tak zawsze jest ciepło.Teraz to albo zima , albo lato pełną parą, o wiośnie zapomnieli. Te przenoszenie...hmm. Tylko że znów światło w foliaku lepsze, w domu mam ciemno będą się wyciągać. Tak źle , tak niedobrze :jeez:
Pozdrawiam
Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Kwi 2018 11:38 #600524

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15524
  • Otrzymane dziękuję: 51703
Po pikowaniu należy podlać perlit odżywką 1/3 i dalej już deszczówka. Jeśli Twoja kranówka pozostawia osad w czajniku, to jest ona alkaliczna. Pomijając jej skład. Nie znasz analizy, nawet samej twardości węglanowej, więc nie wiesz, co w niej może być. Może być za dużo siarczanów, chlorków lub sodu. Może być za dużo boru , bo i to się zdarza. Jeśli już ktoś chce podlewać kranówką , to albo z filtra odwróconej osmozy, filtru brita albo wręcz przegotowaną. Używanie kranówki czy to do podlewania ,do sporządzania pożywki bez znajomości jej analizy , a ostatecznie tylko twardości węglanowej, to ogromne ryzyko .

Przymierzając się do uprawy w perlicie, należy przede wszystkim zadbać o wodę pozbawioną minerałów albo wyegzekwować od swojego dostawcy wody pitnej analizę. . Jest to obowiązek dystrybutora wody podanie jej analizy na żądanie odbiorcy.

Pytasz, czy dodać kwasek. A ile tego kwasku?. Ilość kwasku jest uzależniona ściśle od zawartości w wodzie wodorowęglanów, a niestety nie wiadomo ile ich w wodzie jest.
Ostatnio zmieniany: 14 Kwi 2018 11:42 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Beaa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Kwi 2018 11:45 #600525

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15524
  • Otrzymane dziękuję: 51703
Proszę popatrzeć jaki jest rozrzut w analizach z różnych ujęć wody na terenie powiatu, który zamieszkuję.


www.rpwik.pl/wp-content/uploads/2017/05/Wyniki_2017.pdf
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Kwi 2018 11:52 #600528

  • Beaa
  • Beaa's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 36
Czyli pozostało mi łapać deszczówkę, do tego czasu jakoś muszę przetrwać.

Perlit polubiłam. Patrząc na to jakie miałam straty w poprzednich latach w produkcji rozsady, w tym roku jedyne ubytki to takie które sama uszkodziłam. Z przyzwyczajenia posiałam więcej nasion, teraz mam nadliczbową ilość krzaczków. Jak nic się nie zmieni, to dodatkowej miejscówki trzeba będzie poszukać :rotfl1:
Pozdrawiam
Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Kwi 2018 12:03 #600530

  • Beaa
  • Beaa's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 36
Znalazłam tylko coś takiego na stronie wodociągów, ale w porównaniu z podanymi wynikami które wkleiłeś...to nawet nie ma co na te moje odczyty patrzeć.


File Attachment:

Nazwa pliku: Jako_wody_II_2018.pdf
Wielkość pliku: 232 KB
Pozdrawiam
Beata
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Kwi 2018 12:31 #600534

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15524
  • Otrzymane dziękuję: 51703
Szczerze mówiąc nie podoba mi się ta analiza. Woda jest ,sądząc po przewodności, nisko zmineralizowana. Twardość węglanowa niska, a mimo to pH strasznie wysokie. Jak zerkniesz w analizy, które przedstawiłem, to przy przewodności kilkakrotnie większej i twardości pH nie przekracza 7,5, a u Ciebie z kranu ług prawie leci :rotfl1: :rotfl1: . Być może woda zawiera dużo kwaśnego węglanu sodu.

Można by było tą wodę przetestować na kilku pomidorkach, tak do podlewania jak i sporządzania pożywki. Na podstawie twardości węglanowej można określić potrzebną ilość kwasku cytrynowego. Jeśli Cię interesuje coś takiego to mogę Ci policzyć.

Naszej Ani też przeliczałem kranówkę na podstawie podobnej analizy i jak dotąd Jej pomidory i Ona sama są zadowoleni :) :)
Ostatnio zmieniany: 14 Kwi 2018 12:34 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Beaa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Kwi 2018 12:59 #600536

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1082
  • Otrzymane dziękuję: 2425
Czy w wodzie występuje rozpuszczony krzem?Pytam,bo spotkałem się z metodą leczenia [?] krzemem rozpuszczonym w wodzie. A w metodzie biodynamicznej, wykorzystuje się krzem, w postaci stałej, kwarc.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Kwi 2018 13:09 #600538

  • Beaa
  • Beaa's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 36
A oni tak się chwalą, jaka to dobra woda u nas w kranie leci :rotfl1:
Jeśli nie sprawi Ci to wielkiego problemu to mi przelicz. Deszczu nie widać, a podlewać czymś trzeba.
Pozdrawiam
Beata
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Kwi 2018 13:14 #600539

  • Grazyna
  • Grazyna's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 31
Nawet hipek zadowolony z perlitu
1523704373801-349690098.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Terri, Adasiowa, Zbyszko46

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Kwi 2018 13:21 #600541

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15524
  • Otrzymane dziękuję: 51703
Do podlewania musisz dodawać 4 ml/litr kwasku cytrynowego i nic więcej. Tą samą ilość kwasku musisz dodawać sporządzając pożywkę. Dodatek MS się nie zmieni , zmniejszy się nieco dodatek saletry wapniowej. Dla pożywki 1/3 będzie to 3,5 ml/l MS + 2,5 ml/l saletry wapniowej + 4 ml/l kwasek cytrynowy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Beaa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Kwi 2018 13:32 #600542

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15524
  • Otrzymane dziękuję: 51703
Nie wiem czy nie trzeba będzie dodawać jeszcze 1 ml/l saletry amonowej,ale to się okaże w trakcie uprawy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Beaa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Kwi 2018 15:00 #600549

  • Beaa
  • Beaa's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 36
Zapisane. Wkleję zdjęcia za jakiś czas

Dzięki :thanks:
Pozdrawiam
Beata
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Kwi 2018 18:14 #600561

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64614
Beaa, :) mam na imię Ania.
Cieszę się, że podoba Ci się praca z perlitem i mam nadzieję, że wyliczenia dla kranówki bardzo Ci pomogą. W każdym razie faktycznie, jestem niesamowicie zadowolona z pomocy obliczeniowej Mietka ( Mietku, jeszcze raz wielkie dzięki ! ) do tego stopnia, że przeszłam całkowicie na podlewanie kranówką dla wszystkich rozsad; nawet ukorzeniam sadzonki wierzchołkowe w owej wodzie, bo w demineralizowanej proces tworzenia korzeni trwał podejrzanie długo.

Nie przerażaj się początkową pracą dodawania kilku preparatów do jednej butelki - za drugim razem dzieje się automatycznie :happy:

Właściwie jeśli nie będziesz zadowolona z efektów stosowania swojej kranówki, zawsze możesz kupić wodę demineralizowaną, np. na stacjach benzynowych.
Wklejaj zdjęcia, wklejaj - na pewno Twoje roślinki będą piękne.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Kwi 2018 19:49 #600584

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15524
  • Otrzymane dziękuję: 51703
Mój próbny wysiew ogórka Suyo Long. Siewki wyglądają obiecująco. W poprzednich sezonach siane do podłoży organicznych miały zawsze jasny odcień liści. Nasiona 2 wysiane i 2 wzeszły. Czeka ich próba fitotoksyczności preparatu DMSO


IMG_0509.jpg


PS. Przy okazji muszę sprawdzić do jakiego stadium muszę trzymać rozsadę w moich kubkach dressingowych, by korzenie przerosły podłoże.
Ostatnio zmieniany: 14 Kwi 2018 19:55 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, Marlenka, lech_g, Agusiak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Kwi 2018 19:59 #600588

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64614
Grzęda przygotowana - i choć chciałoby się już robić ogórkową rozsadę, rozsądek bierze górę - musimy troszkę poczekać :)


forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...-ii?start=126#600562

Liście beninkazy, która miała udawać ogórka, po oprysku 0,2% DMSO , żyją, a na samej roślinie są już dwa zawiązki pąków kwiatowych. Dzisiaj powtórka oprysku, ale wyższą dawką 0,3%.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marlenka

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Kwi 2018 20:20 #600600

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15524
  • Otrzymane dziękuję: 51703
Ogórków tych oczywiście nie wyrzucę. Albo wysadzę je na działce w glebę, albo w wiadro, które w razie groźby przymrozku zawsze mogę schować w altanie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, lech_g

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Kwi 2018 21:51 #600636

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5031
  • Otrzymane dziękuję: 13147
Dziś popikowałam słodkie papryki.Razem z ostrymi wyszło mi że mam 10 skrzynek wszystkich papryczek. A w skrzyneczce 14 szt.No to się porobiło.Oj będzie się działo.A gdzie pomidory?
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Agusiak, Zielona

Uprawa roślin w podłożach inertnych 14 Kwi 2018 22:22 #600649

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
Ja nic nowego nie wysiewałem. Cały czas bawię się na roślinach z lutego. Z niektórych zbieram wilki kilkucentymetrowe, z niektórych jeszcze wierzchołki.
Jedyne co nie chce ze mną współpracować to odmiana "lemon". z 5 nasion wzeszły 3, a teraz wszystkie są od spodu fioletowe, ale rosną. Inne kolorów, oprócz mocniejszej i słabszej zieleni nie zmieniają. Ale to już ich problem :P
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.731 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum