TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Maj 2017 19:33 #543839

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Fasolki karłowe powędrowały już do doniczek z ziemią, kiełkowanie 100% :), jakość wszystkich nasion bez zarzutu.

Skończyło się podłoże warzywne, a muszę wsadzić papryczki i ową Szapkę do donic, więc na jutro szykują się zakupy - także Magicznej Siły :)

Skoro już mowa o nawozie do pożywki .... czas się przyznać :oops: - miałam tylko Florovit, który wymieszałam z cisowianką i kwaskiem cytrynowym: dla Szapki jako starszej rozsady ta mieszanka okazała się strzałem w "10", natomiast dla siewki K37/5 okazałą się hm.... zbyt kaloryczna, więc o takich efektach jak u Jolisi mogę pomarzyć :)

Jeśli dostanę jutro ( będę szukać do upadłego ) M.S. , szybciutko wymieszam nową pożywkę.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Maj 2017 19:55 #543852

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15444
  • Otrzymane dziękuję: 51299
U mnie w b. z dnia na dzień zniknęły wszystkie nawozy płynne z serii Gardenic., Mam nadzieję, że to nie efekt naszego eksperymentu.

Aniu

Czy temat wyciągnięcia sadzonki pomidora z kubka z perlitem jest nadal aktualny ?.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Maj 2017 20:17 #543863

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
No przecież czekam i czekam i .... nic :(
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Maj 2017 20:52 #543886

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15444
  • Otrzymane dziękuję: 51299
Oczekiwanie wzmaga namiętność :rotfl1:


Najpierw musisz lekko ugnieść boczną ściankę kubka w palcach dookoła. Po tym odwracasz kubek do góry dnem biorąc pomidorka między dwa palce, najlepiej między III a IV i naciskasz dno kubka palcem wskazującym lub środkowym drugiej ręki aż wypchasz zawartość kubka. Można ewentualnie jeszcze przed wyjęciem zawartości kubka klepnąć w dno
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2017 20:55 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Maj 2017 21:32 #543904

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Cóż za telepatia ;-)

A wracając do meritum .... czyli bardzo podobnie do sposobu, jakim wyciągam sadzonki z doniczek z ziemią. Ha! I teraz umieszczam całą bryłkę, razem z pozostałym perlitem - w donicy z podłożem. Pamiętając o obecności perlitu z pożywką, oraz o podłożu warzywnym, do którego powędruje Szapka, rozpoczęcie fertygacji uzależnić od obserwacji wystąpienia niedoborów czy raczej przyjąć konkretny odstęp czasu od posadzenia ? Pytam, ponieważ będzie to mój pierwszy pomidor w donicy i na dodatek doświadczalny :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 25 Maj 2017 22:10 #543914

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15444
  • Otrzymane dziękuję: 51299
Zaczniesz fertygować jeśli zauważysz, że pomidor ruszył we wzroście.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 26 Maj 2017 21:08 #544056

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15444
  • Otrzymane dziękuję: 51299
K-37 - ": ofiary " :) eksperymentalnej uprawy

IMG_44741.jpg


W prawym górnym rogu nieprzesadzone jeszcze K-122
Ostatnio zmieniany: 26 Maj 2017 21:09 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, podjadek, Adasiowa, Kaja, Zbyszko46, rozalia, mk1a, Zarta, Agharta, amsiz

Uprawa roślin w podłożach inertnych 26 Maj 2017 21:49 #544082

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Gratulujemy Ojcu Chrzestnemu :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Uprawa roślin w podłożach inertnych 26 Maj 2017 22:21 #544106

  • Pabblo_pl
  • Pabblo_pl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 494
A to Bawaria od Miecia, Której zdjęcie wstawiałem jakiś czas temu.
Dziś wygląda tak:
IMG_20170526_142002.jpg


IMG_20170526_141911.jpg


IMG_20170526_141922.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, podjadek, Adasiowa, Emalia112, rozalia, janinka-n

Uprawa roślin w podłożach inertnych 27 Maj 2017 08:52 #544154

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15444
  • Otrzymane dziękuję: 51299
Dalsze wątki eksperymentu

Duży odsetek kiełkujących nasion fasoli wschodził mi z objawami rdzy. Postanowiłem sprawdzić czy winne są nasiona, czy podłoże. Podłoże znanej firmy. Wysiałem fasolę w perlit z przeznaczeniem oczywiście do wysadzenia w grunt. Nic się nie zmarnuje. I prawda wyszła na wierzch :club2: Bez najmniejszego śladu rdzy. Oczywiście na worku z podłożem " torfowym " jest napisane , że torf taki, torf siaki. Rodzi się pytanie; skąd w jałowym torfie znajdują się patogeny rdzy fasoli ?.


IMG_4475-2.jpg



Idąc tym śladem postanowiłem część fasoli karłowej wysiać właśnie z nasion podkiełkowanych w perlicie. Kiełkowanie jest tak szybkie, że musiałem te nasiona na noc wstawić do lodówki, bo do rana wyszłyby z tego pojemnika a na działkę wyjeżdżam dopiero koło południa

IMG_44762.jpg




Nasiona czyściutkie bez smrodu z czystymi mięsistymi kiełkami

Przed wysiewem zostaną skropione HT na mleku, coby jakaś śmietka albo inne dziadostwo się nie przyplątało
Ostatnio zmieniany: 27 Maj 2017 09:00 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Zbyszko46, rozalia

Uprawa roślin w podłożach inertnych 27 Maj 2017 09:15 #544158

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15444
  • Otrzymane dziękuję: 51299
Na aktualnym etapie eksperymentu pojawił się nowy problem. Otóż pożywka sporządzona na Magicznej Sile też zaczyna mętnieć, co potwierdza moje wcześniejsze przypuszczenie o rozkładzie kwasu EDTA używanego do chelatowania mikroelementów. Coś z tym fantem muszę zrobić. Sposoby widzę dwa. Pierwszy to taki, że pożywkę przygotowujemy w formie sypkiej mieszając Magiczną siłę z kwaskiem cytrynowym i w takiej postaci przechowujemy. W przypadku potrzeby sporządzenia pożywki rozpuszczamy odmierzoną ilość mieszaniny nawozu, ale tylko w 100 ml wody aby nie pozostawiać niezużytej pożywki. Drugi sposób to zabezpieczenie mikrobiologiczne pożywki, którymś z naszych środków. Myślę, że najlepsze będzie konserwowanie pożywki , bo to zapobiegnie wytrącaniu się mikroelementów już w perlicie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Adasiowa, rozalia

Uprawa roślin w podłożach inertnych 27 Maj 2017 09:27 #544160

  • Pabblo_pl
  • Pabblo_pl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 494
Używam wody z filtra zwykłej z kranu plus gardenick do pelargonii w ilości 3.5ml/l.
Jak widziałeś Mieciu Twojemu pomidorkowi nic nie dolega.
Powiem więcej rosną u mnie 3 duże krzaki, również w perlicie i dostają 4ml/l.
Mają już dwa grona zawiązane.
Ja pozostaje przy gardenicu, na tą chwilę bo jest najprostsza w zastosowaniu.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 27 Maj 2017 09:37 #544162

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15444
  • Otrzymane dziękuję: 51299
Ależ ja nikomu nic nie narzucam. Po prostu usiłuję rozwiązywać problemy, które obserwuję na swojej uprawie. Jeśli je zbagatelizuję, to w przyszłym sezonie wrócą do mnie jak bumerang zwielokrotnione po sto razy. Oczywiście jeśli nasi przyjaciele forumowi zdecydują się na taką uprawę. I nie będzie na progu sezonu czasu na rozwiązywanie problemów .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Uprawa roślin w podłożach inertnych 27 Maj 2017 12:31 #544180

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1274
  • Otrzymane dziękuję: 4758
Dzisiaj dzień zdjęciowy :)

20170527_121410.jpg


Przesadziłem do kubków 0,4 litra, podlewam jeszcze nawozem z biedry do roślin rabatowych na cisowiance, ale coś te listki trochę blade spróbuję magicznej siły.
I jeszcze jedno, siedzą w domu, jeszcze nigdy w tak stadium nie wynosiłem do folii. Wynieść?
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 27 Maj 2017 12:38 przez podjadek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, rozalia

Uprawa roślin w podłożach inertnych 27 Maj 2017 13:04 #544186

  • Pabblo_pl
  • Pabblo_pl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 494
Ale tego pomidora tak wyglądają korzenie:

IMG_20170527_124912.jpg

A dziś został przesadzony do perlitu:

IMG_20170527_125826.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, amsiz

Uprawa roślin w podłożach inertnych 27 Maj 2017 16:54 #544212

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Zapiski kuchenne Adasiowej ...

1. Pięknie skiełkowane w perlicie nasiona fasoli karłowej zostały posadzone dwa dni temu do doniczek z podłożem i wstawione w ciepłe miejsce - na razie nic nie wschodzi.
2. Nasiona fasoli dwubarwnej tycznej nadal nie kiełkują, co więcej, na kilku pojawiły się brązowe plamy, bez zapachu - wyrzuciłam dziadostwo, a w ich miejsce wsiałam nowe nasiona fasoli tycznej Gold Marie - w końcu "dorobiłam" się tyczek, które jednak chciałabym wykorzystać.
3. Szapka dostała nową miejscówkę w donicy 12l z podłożem uniwersalnym - problemów z przesadzeniem z kubka z perlitem nie odnotowano :) - korzenie były ładne, białe i w dużej ilości; zważywszy na to, że wkładałam patyk z 3 liśćmi i paroma korzonkami, mogę oznajmić pełen sukces eksperymentu reanimacji w perlicie z pożywką na bazie cisowianki, kwasku cytrynowego i Florovitu.
4. Siewka K37/5 w perlicie z pożywką j/w trwa nadal, ale w stanie niezadowalającym - dzisiaj dostanie nową pożywkę z Magicznej Siły; faktycznie Florovit jest dla siewek za mocny ;-)

Zakładając, że mamy przygotowaną sypką mieszankę kwasku i nawozu, to ile tego "proszku" rozpuścić w 100 ml wody - wg prostego przeliczenia ( na 500 ml wody przypadało 75 g mieszanki ) - czyli 5 g kwasku i 10 g nawozu ?

O.K. Idziemy dalej - weźmy pod uwagę opcję gotowej już pożywki w butli 1,5l - czy oprócz roślin w perlicie możemy ją wykorzystać do innych celów/roślin ?

A'propos podłoży - w Casto* były wyłącznie podłoża do trawników, uniwersalne i do kwiatów balkonowych. W Brico * właściwie to samo, tyle, że innych firm, dużo produktów z Substrala i Compo. O perlicie mogłam tylko pomarzyć :mad2:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, rozalia

Uprawa roślin w podłożach inertnych 27 Maj 2017 19:09 #544236

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15444
  • Otrzymane dziękuję: 51299
Adasiowa wrote:


Zakładając, że mamy przygotowaną sypką mieszankę kwasku i nawozu, to ile tego "proszku" rozpuścić w 100 ml wody - wg prostego przeliczenia ( na 500 ml wody przypadało 75 g mieszanki ) - czyli 5 g kwasku i 10 g nawozu ?

O.K. Idziemy dalej - weźmy pod uwagę opcję gotowej już pożywki w butli 1,5l - czy oprócz roślin w perlicie możemy ją wykorzystać do innych celów/roślin ?

To obliczenie jest błędne. Jak zajdzie potrzeba, to przeliczę. Na razie koncentrat jest stabilny . Będę na razie obserwował jak długo pozostanie stabilny.

Pytasz, czy pożywka nadaje się do zasilania roślin w innych podłożach. Tak, nadaje się . Dodatek kwasku cytrynowego jest tylko po to by rozłożyć kwaśne węglany wapnia i magnezu, które czynią wodę alkaliczną.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 27 Maj 2017 19:27 #544239

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Wiedziałam :oops: ... nauczka na przyszłość ...

W każdym razie zrobiłam 1,5l butlę pożywki na bazie Magicznej Siły, młody już zasilony i czekamy na efekty :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.570 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum