TEMAT: ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2019 15:27 #636764

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Używałam podłoża TS1 w zeszłym sezonie i jestem bardzo zadowolona. Nie zmarniała ani jedna siewka, żadnej zgorzeli, zgnilizny ani ziemiórek czy innego robactwa. Zużyłam ponad 3/4 worka (resztę dodałam do ziemi przy wysadzaniu na miejsca docelowe. W tym roku już kupiłam podłoże i czeka na pierwsze wysiewy.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Betula, Jaedda, JaNina


Zielone okna z estimeble.pl

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2019 16:24 #636773

  • Bala
  • Bala's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 244
  • Otrzymane dziękuję: 1194
Podpowiem tylko, że 20 litrowy worek ma około połowy deklarowanej objętości. Wynika to z faktu sprasowania. Objętość toru i innych "ziem" jest określana w sposób nasypowy, czyli bardzo luźny. Torf spada przez siata i tak określa się jego objętość. Pakowany do worków z napisem 20 litrów zmieści się do dziesięciolitrowego wiadra. :P
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Marlenka, patrycja, Betula, UllaM, JaNina

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2019 16:40 #636776

  • Renia03
  • Renia03's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 117
  • Otrzymane dziękuję: 304
Dziś wyłożyłam do kiełkowania na waciki pierwsze nasiona bakłażanów i papryk. Zobaczymy co z tego wyrośnie.

20190114_151409.jpg


Również dzisiaj wyłożyłam na waciki nasiona stare z tamtego roku, żeby sprawdzić zdolność kiełkowania.

20190114_153328.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewa-s, Adasiowa, Marlenka, patrycja, Betula, Sylwiaaa, magnes, Jaedda

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2019 17:24 #636784

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Dzięki carbon. On prowadzi taki sam warzywnik jak ja.
Tylko plony ma nieporównywalnie ładniejsze. ;)
Sypię co się da na grządki. Nie kopię, nie chodzę po nich-tylko ścieżki.Mam za mało kompostu bo sypię bezpośrednio pod krzewy i na grządki warzywne.
Muszę nad tymi rozsadami popracować. Bo tu leżę. Daj Boże w końcu szklarnię oszklimy i będzie gdzie robić rozsady.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2019 18:39 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, carbon, patrycja

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2019 18:18 #636803

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
20190114_151728.jpg

Ziemia kupiona w Obi. Jakiś czas temu przewieziona z dworu do środka sklepu, więc nie ma bagna... Może kiedyś spróbuje perlitu, ale nie czuje się teraz na siłach. Wydaje mi się, że trzeba poświęcić tej wersji uprawy więcej uwagi. A doba jakoś jest mało rozciągliwa :unsure: :think:

Rozsad mam niedużo, więc może taki worek mi wystarczyć, najwyżej dokupię jeszcze jeden.
Jutro jest w planie wyłożenie na waciki bakłażana Almaz ze straganiku (uprawiać będę pierwszy raz co mnie bardzo cieszy) i kilka papryk słodkich
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2019 18:25 przez Sylwiaaa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, patrycja, Betula, UllaM

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2019 18:25 #636804

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Ze słodkimi jeszcze poczekaj.Teraz raczej ostre papryki.Na słodkie jeszcze czas.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Sylwiaaa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2019 18:26 #636805

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
A tak mnie korci, żeby chociaż dwa nasionka słodkich wysiać...hihi wiem, że to nierozsądne
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2019 18:27 przez Sylwiaaa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): UllaM

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2019 18:42 #636811

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Oj tam nierozsądne. Mnie też łapki świerzbią. Choć trochę, ale już na wacikach leżą. Ostre papryczki i bakłażany.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Sylwiaaa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2019 18:48 #636813

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Sylwiaaa wrote:
Może kiedyś spróbuje perlitu, ale nie czuje się teraz na siłach. Wydaje mi się, że trzeba poświęcić tej wersji uprawy więcej uwagi. A doba jakoś jest mało rozciągliwa :unsure: :think:

Wbrew pozorom ( czytaj: ilości stron wątku perlitowego ) Sylwio, uprawa w perlicie zajmuje bardzo mało czasu; wystarczy, że na początku sezonu przygotujesz sobie zestaw nawozowy ( nawóz do pelargonii z Biedronki lub Magiczną Siłę36 do pomidorów, którą odżywiam wszystkie warzywa, a nawet kwiaty doniczkowe domowe i ozdobne ), kubeczki do rozsad i wór perlitu.
W stosownym momencie napełniasz perlitem pojemniczki, wkładasz skiełkowane nasionka, czekasz do wschodów.
Gdy roślinki ruszą ze wzrostem, rozpoczynasz nawożenie wcześniej przygotowanymi nawozami dostosowując ilość roztworu do kondycji i stadium rozwoju rozsady.

Te same czynności wykonujesz podczas uprawy w tradycyjnym podłożu, a unikasz ziemiórek oraz chorób odglebowych , przede wszystkim grzybowych. Czysto, schludnie, bezpiecznie ( ! ). Zaręczam Ci, że ani razu nie będziesz martwić się pasożytami, insektami czy pleśnią.
Worek perlitu 125 l starczy Ci spokojnie na DWA sezony. Zawsze możesz kupić - na próbę - mały woreczek i przetestować uprawę kilku warzywek ; spróbuj - nie polecałabym czegoś, o czym nie mam pojęcia.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2019 22:27 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewa-s, rychu44, Kaja, patrycja, Edyta D, Miragoral, Betula, jurek49, najemnik, UllaM, Sylwiaaa, Jaedda, Maggie

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2019 21:05 #636836

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
Ja też nie dojrzałam jeszcze do perlitu. Jakoś przeraża mnie taka uprawa. Podłoże Klasmann 200 l może i wejdzie do bagażnika, ale zastanawiam się jakie to ciężkie? Czy bez widlaka da się unieść? Worek 70 l torfu już lekki nie jest, a to 3 takie worki.
Wypatrzyłam podłoże oparte na włóknie kokosowym i torfie dostępne również w małych w workach 70 l . Bez żadnych ziemiórek i innych "gratisów"
www.ceres.pl/pl/oferta/szkolkarstwo/podl...t_do_wysiewu_i1.html
I nad takim się zastanawiam
pozdrawiam, Iwona
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, patrycja, Betula

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2019 21:50 #636841

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1848
  • Otrzymane dziękuję: 6161
Także się zastanawiam nad perlitem,ale wydaje mi się to zbyt skomplikowane.Czytam o tej uprawie,ale zastanawiam się czy nie lepiej zacząć czytać od końca, a nie od początku.
Ania napisała : W stosownym momencie napełniasz perlitem pojemniczki, wkładasz skiełkowane nasionka, czekasz do wschodów.
Gdy roślinki ruszą ze wzrostem, rozpoczynasz nawożenie wcześniej przygotowanymi nawozami dostosowując ilość roztworu do kondycji i stadium rozwoju rozsady. A czym nasączam suchy perlit,bo chyba nie wkładam podkiełkowanych nasionek do suchego?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2019 22:06 #636843

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Kajusiu, na początku zwilżam perlit wodą z kranu zakwaszoną octem 10% i w takim stanie utrzymuję podłoże do czasu, aż siewki zaczną domagać się pokarmu ( początkowo korzystają z substancji zgromadzonej w nasionku ); codziennie sprawdzam powierzchnię perlitu - jesli jest sucha, spryskuję delikatnie tak spreparowaną wodą - zazwyczaj gdy zaczną wypuszczać liście właściwe, zaczynam fertygację 1/3 dawki nawozu. Częstość podawania nawozu uzależniam od temperatury pomieszczenia, w jakim trzymam rozsady, oraz od ilości światła ( nigdy nie doświetlałam roślin ).

Bardzo podobnie postępowałam uprawiając rośliny w tradycyjnym, ziemnym podłożu, ale miałam tendencję do zalewania rozsad, co skutkowało ich zamieraniem, albo uszkodzeniem korzeni i powodowało konieczność przesadzania w nową ziemię. Korzystając z perlitu mam pewność, że do zalania nie doprowadzę i zapewnię bryłce korzeniową optymalną ilość powietrza.

Jedyną lekcją do odrobienia jest nabycie umiejętności właściwej oceny czasu nawożenia oraz ilości stosowanego nawozu, jednak przy odrobinie doświadczenia można spokojnie zacząć uprawę w perlicie na szerszą skalę. Dlatego życzliwie i szczerze radziłam, aby w grudniu/styczniu wysiać sobie kilka doświadczalnych roślinek i na nich uczyć postępowania z tym podłożem.

W razie jakichkolwiek wątpliwości czy pytań, zawsze jesteśmy do Waszej dyspozycji :)

edit: tutaj malutkie kompendium wiedzy o uprawie w perlicie : forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...w-podlozu-perlitowym
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2019 22:36 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Dorota15, rychu44, Kaja, Edyta-ka, Betula, UllaM, magnes, JaNina

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2019 22:42 #636850

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
iwcia55 wrote:
Ja też nie dojrzałam jeszcze do perlitu. Jakoś przeraża mnie taka uprawa. Podłoże Klasmann 200 l może i wejdzie do bagażnika, ale zastanawiam się jakie to ciężkie? Czy bez widlaka da się unieść? Worek 70 l torfu już lekki nie jest, a to 3 takie worki.
Wypatrzyłam podłoże oparte na włóknie kokosowym i torfie dostępne również w małych w workach 70 l . Bez żadnych ziemiórek i innych "gratisów"
www.ceres.pl/pl/oferta/szkolkarstwo/podl...t_do_wysiewu_i1.html
I nad takim się zastanawiam

Iwono litr litrowi nierówny, otóż chodzi tylko o pojemność worka nie o rzeczywistą wagę w kg. Przykład worek torfu 80l a 80l kory. Torf najczęściej jest dość mocno nasączony wodą dlatego taki ciężki. 200l worki suchego sprasowanego torfu z jakimi miałem do czynienia w OB były bardzo lekkie ze względu na pozbawienie go wody.

Carbon podłoże kokosowe jest super, u nas dość drogie ale będę wysiewał do niego pojedyncze cenniejsze odmiany. Trzeba pamiętać o nawożeniu bo jest jałowe ale korzenie świetnie w nim się rozwijają, no i po przesadzeniu na grządki wzbogacają glebę w substancję organiczną.
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2019 22:45 przez Adrian89.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, iwcia55, carbon, Betula, UllaM

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2019 23:13 #636851

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
Dzięki Adrian, jeszcze się zastanowię w takim razie nad tymi dwoma podłożami
pozdrawiam, Iwona
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 15 Sty 2019 09:54 #636860

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
W erze przed perlitem korzystałam z podłoża Sterlux, jako jednego z nielicznych polecanych ze względu na odpowiednią ilość startowego nawozu, bezpieczną dla siewek i rozsad. Przez dwa lata nie miałam żadnych zastrzeżeń odnośnie jakości tej ziemi aż do momentu, w którym kupiony worek okazał się puszką Pandory, a ja z sercem na ramieniu ratowałam zasolone rozsady pomidorów i papryk. Testowałam także podłoże Verve oraz Substral, a kiedy sytuacja z reanimacją roślinek powtórzyła się, zdecydowałam się na uprawę w perlicie.
Jednakże znam osoby, które od lat do produkcji rozsad preferują odkwaszony torf i bardzo go sobie chwalą, tak więc wszystko zależy od nas samych i łutu szczęścia, na jakie parametry podłoża w danym sezonie trafimy.

Tymczasem w moim kiełkowniku i na parapetach powolutku widać przedwiośnie: w "ciastkarni" skiełkowały pomidorki hybrydy Śliwkowe, co bardzo mnie ucieszyło, ponieważ wyłożyłam nasiona pozyskane z uprawianych przez mnie owoców, następnie po 5 dniach od wyłożenia na wacik skiełkował dwarf New Big ( najdłużej ociągał się z wybudzeniem; pozostałe odmiany karłów zrobiły to po dwóch dniach ). Do tego towarzystwa dołączyły papryczki Habanada ( słodka wersja Habanero ) oraz Aji Charapita.

W ramach testu wyłożyłam też nasiona szpinaku Malabar.

Natomiast na parapecie, w dość chłodnym klimacie, przebywają siewki pomidora Portos, Venus, Vilmy, dwarfów: Uluru Ochre, Sarandipity, Big Green, Jade Beauty, oraz papryczki ostrej Rocoto Red Manzano.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Horti, Marlenka, carbon, patrycja, Betula, jurek49, UllaM, Sylwiaaa, Renia03

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 15 Sty 2019 10:05 #636863

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2667
  • Otrzymane dziękuję: 17566
Produkcja ruszyła pełną parą :)

Ja wczoraj wyłożyłam na waciki bakłażany, na razie po 1 lub 2 nasionka. Za tydzień wyłożę drugą turę i porównam jak będą rosły, bo to mój pierwszy raz z tym warzywem.
A dzięki Tobie Aniu :kiss3: mam kilka odmian do testowania. :)
Pozdrawiam Marzena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, rychu44, Betula, UllaM, Sylwiaaa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 15 Sty 2019 10:16 #636866

  • UllaM
  • UllaM's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 461
  • Otrzymane dziękuję: 1590
Dołączam do klubu kiełkujących bakłażanki :ouch: :fly:, mix sklepowy wyłożyłam na wacik 10.01, na razie cisza, :search: , używam kiełkownika do kiełków spożywczych, na pierwszym piętrze słonecznik, na drugim lucerna, na trzecim bakłażany i mam przyjemne z pożytecznym :happy:
Ile waży matka? Po odliczeniu stalowych nerwów, żelaznych zasad i serca ze złota, tyle co modelka z cosmopolitan:-)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Marlenka, Betula, Sylwiaaa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 15 Sty 2019 10:20 #636867

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7833
  • Otrzymane dziękuję: 51916
Ja dzisiaj wysiewam trawę cytrynową. W zeszłym roku ukorzeniłam trawę kupioną w sklepie na dziale warzywnym. Mimo większych rozmiarów, nie miała takiego aromatu jak ta którą wysiewałam sama. W tym roku robię powtórkę, żeby się przekonać. Dzisiaj też wysiewam kapustę pekińską. Będzie rosła w mojej chłodniejszej doświetlanej mnożarce. :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Marlenka, Betula, Jaedda


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.827 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum