TEMAT: PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 07 Lut 2021 16:45 #747168

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
Adasiowa zgadza się. Kuwety na pierwszym zdjęciu są nachylone do okna. Siewka najbliżej szyby to Jalapeno. Obserwowałam ją odkąd zaczęła wschodzić i ona od początku miała ambicję przerośnięcia wszystkich pozostałych. Na pewno nie pomaga ciągle pochmurne niebo, ale postaram się przynajmniej zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu. Sadzonki z drugiego zdjęcia też już nachyliłam. A jak ma się kwestia podsypania siewek podłożem teraz, albo zasypania ich głębiej podczas pikowania? Czy papryka wykształci korzenie na zasypanej łodydze tak jak to robią pomidory? Nie chciałabym zmarnować tych siewek.
Edyta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, bietkae, Prządka, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 07 Lut 2021 16:52 #747169

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
No to chyba sukces :dance:

Opadły płatki kwiatka :) kolejne kwiatki lada dzień będą :) uff :)
pozdrawiam ciepło Elena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, JaNina, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 07 Lut 2021 16:58 #747171

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5709
  • Otrzymane dziękuję: 27068
jaknieja
To jest zależność prosta: im cieplej tym więcej powinno być światła. Ale nie można też zejść z temperaturą poniżej temperatury optymalnej (lub nieco mniej) do wzrostu, bo rośliny nie będą rosły. Moim zdaniem jak podłoże jest zimne (nie lubią jak im w nogi jest zimno ;) ), bo ciągnie np. od okna, to chociaż temp. powietrza jest wysoka, to ciepłoluby nie będą dobrze rosły. Ja ustawiam na styropianie rozsady, doniczki stoją powyżej szczeliny pomiędzy oknem a ościeżnicą i mają bliżej do światła, bo z kolei rama okna poniżej szyby u dołu też zabiera światło.
Na stronach dla producentów wyczytałam kiedyś, że paprykę pikuje się na głębokość 0,5 cm poniżej liścieni. Dla papryk słodkich są też lepsze szersze doniczki, a niższe, bo papryce korzenie rosną bardziej na szerokość niż na głębokość. Wysokie wąskie kubeczki lepsze są dla pomidorów, pomidor wypuści korzenie z łodygi, papryka nie każda.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 07 Lut 2021 17:04 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Prządka, jaknieja, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 07 Lut 2021 18:12 #747183

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Jeszcze dwa słowa na temat pikowania papryk - z tego, co zaobserwowałam, to w przeciwieństwie do pomidorków, papryki nie wytwarzają powyżej dotychczasowej wysokości łodygi korzeni bocznych, dlatego teoretycznie sadzenie głębiej niż rosły nie powinno mieć wpływu na sadzonkę.
Jednak moim siewkom przytrafia się wybiegnięcie i wtedy podczas pikowania sadzę je mniej więcej tak, jak wspomina Babcia Ala, aby łodyżka wystawała na około 3-4 mm ponad poziom podłoża. Papryka, wbrew pozorom i pewnym kłopotom w fazie rozsady, jest mocnym zawodnikiem.
Zdarzało mi się widzieć dorosłe już krzaki papryk, które miały spore korzenie w wierzchniej warstwie gleby.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, Babcia Ala, jaknieja, JaKasiula, Eleni

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 07 Lut 2021 19:06 #747194

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
Jakie piękne są wasze roszady :)
Moje Habanero Orange wciąż na etapie liścieni. Jak ono wolno rośnie. Naiwna wypatrzyłam w sklepie Habanero Chockolate i zastanawiałam się, czy kupić. No way :flower:
Dziś 4 szt Serrano wędruje na router.
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Ostatnio zmieniany: 07 Lut 2021 19:07 przez Prządka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Babcia Ala, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 07 Lut 2021 19:19 #747198

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Masz rację - Habanero są chyba rekordzistkami w lenistwie ( o ile mnie pamięć nie myli, to dorównywała im Carolina Reaper ). Natomiast zawsze będzie mnie zaskakiwać dysproporcja pomiędzy wielkością liścieni i listków właściwych.
Habanerki są bardzo wdzięczne w uprawie, jak i w zimowaniu, choć wraz z kolejnymi przeżytymi zimami rodzą coraz mniej owoców; niemniej naprawdę warto uprawiać choć jeden krzaczek - H. Red jest typowo owocowa w smaku, natomiast Chocolate ma lekko dymny, jakby wędzony zapach i smak.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Agucha8801, Prządka, Babcia Ala, Kapka, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 07 Lut 2021 19:24 #747199

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
To pokażę jak moje siane 22.12.2020 wyglądają To akurat Habanero Chocolate
IMAG3107.jpg


IMAG3106.jpg

p.s a z papryczki nici właśnie odpadła :(
pozdrawiam ciepło Elena
Ostatnio zmieniany: 07 Lut 2021 19:25 przez Eleni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Agucha8801, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, ama

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 07 Lut 2021 19:28 #747201

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
Oj, kusisz, kusisz... A miałam nie kupować. Może jeszcze uda mi się wykazać silną wolą? ;)
Tę chockolate wymyśliłam sobie do gulaszy i leczo, abym nie musiała wędzić zwykłej ostrej. Choć nieco onieśmiela mnie 100 000 w skali Scoville'a.
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 07 Lut 2021 19:51 #747208

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
Adasiowa, Babcia Ala dziękuję. Dobrze wiedzieć, że pikowanie głębiej jednak wchodzi w grę. Jak ma się tylko po kilka sztuk nasionek poszczególnych odmian, to jednak każda siewka jest na wagę złota :teach: Na pewno też skorzystam z porady odnośnie sadzenia papryki słodkiej w szerszych pojemnikach, bo oczywiście pierwotnie również planowałam dla nich te kubeczki po napojach widoczne na zdjęciu.
Edyta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Agucha8801, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 07 Lut 2021 20:01 #747212

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1804
  • Otrzymane dziękuję: 12517
Kolega mnie namówił, aby spróbować Carolina Reaper i Dragon Breath's - w pojemniku, pod lampami.
Ciekaw jestem ich mocy :P
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Kapka, JaKasiula, Eleni

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 07 Lut 2021 20:36 #747221

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Tomku, czuję się w obowiązku ostrzec Cię ( sic! ) przed Caroliną - już sama pielęgnacja malutkiej siewki wywołuje odruch kaszlu, a oderwanie liścia od dorosłej rośliny powoduje, że masz wrażenie duszenia się, zwłaszcza w upalny dzień.
Owocu nie próbowałam.
Habanero czy Bhut Jolokia, które wykorzystałam do zrobienia sosu z kiszonych papryk, należało pozbawić pestek. Całą "operację" wykonywałam w masce na twarzy, dodatkowo obwiązanej grubym ręcznikiem, w rękawiczkach i przy otwartych oknach. Nie wyobrażam sobie tej pracy z Caroliną.
Z nimi naprawdę nie ma żartów :idea1:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 07 Lut 2021 20:52 #747225

  • Mirek19
  • Mirek19's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2075
  • Otrzymane dziękuję: 11345
:bye:
Dokładnie tak jest jak Ania pisze :teach:
Przerabiałem temat kilka lat temu - wyleczyłem się już z uprawy super hotów :screem: :rotfl1:
Nigdy więcej :devil1:
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Ostatnio zmieniany: 07 Lut 2021 20:56 przez Mirek19.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Kapka, czarna2066, JaKasiula, Eleni

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 07 Lut 2021 22:39 #747243

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1804
  • Otrzymane dziękuję: 12517
Dzięki za informację.
W takim razie muszę to jeszcze raz przemyśleć.
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Agucha8801, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 07 Lut 2021 22:48 #747247

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4664
  • Otrzymane dziękuję: 17036
Mirek19 wrote:
:bye:
Dokładnie tak jest jak Ania pisze :teach:
Przerabiałem temat kilka lat temu - wyleczyłem się już z uprawy super hotów :screem: :rotfl1:
Nigdy więcej :devil1:


Ej tam, wystarczy maślanka i będzie ok, nie pamiętasz już?? :devil1:
.................aż do czasu kiedy papryczka przejdzie przez nasz układ pokarmowy i zechce opuścić nasze ciało.
Wtedy też będzie piekło.

Carolinę Repper uprawiałam chyba trzy sezony w donicy.
Zimowała bez problemów, jedynym problemem było to, że to spory krzaczor.
W drugim i trzecim roku zbiory były bardzo obfite.
Gaz ulatniający się podczas obróbki cieplnej potrafił odbierać oddech.
Nigdy nie próbowałam pozbawiać jej nasion.
Samo trzymanie jej w nitrylowej rękawicy nie zabezpieczało przed pieczeniem skóry.
Dlatego moją metodą było natychmiast do blendera a potem do gara i szybko doprawić i zamknąć w słoiki.
Sosy z jej udziałem zostały zjedzone dla zdrowia, więc musiały być zjadliwe, jakkolwiek to zrozumiecie :devil1:
Ostatnio zmieniany: 07 Lut 2021 22:54 przez whitedame.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Agucha8801, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 07 Lut 2021 22:50 #747248

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1804
  • Otrzymane dziękuję: 12517
whitedame wrote:
Mirek19 wrote:
:bye:
Dokładnie tak jest jak Ania pisze :teach:
Przerabiałem temat kilka lat temu - wyleczyłem się już z uprawy super hotów :screem: :rotfl1:
Nigdy więcej :devil1:


Ej tam, wystarczy maślanka i będzie ok, nie pamiętasz już?? :devil1:
.................aż do czasu kiedy papryczka przejdzie przez nasz układ pokarmowy i zechce opuścić nasze ciało.
Wtedy też będzie piekło.
Gorsza wersja, to pieczenie trzy razy :happy3:
kiedyś Cejrowski opowiadał o tym w "Boso ..."
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Lut 2021 13:36 #747307

  • ogrodowazagroda
  • ogrodowazagroda's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 66
  • Otrzymane dziękuję: 155
aga wrote:
Dziewczyny, mam trochę nasion z zeszłego roku. Mogę się podzielić. :)
mogę prosić o kilka nasionek tak...no sporo bo 3 ja nie moge spac przez nia a jak zasne widze pomidory papryki. moge sie wymienic , jak chcesz mam wypisane na blogu nasiona papryk i pomidorkow. nie mam za duzo nasion ale chetnie sie wymienie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Lut 2021 13:48 #747312

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3565
  • Otrzymane dziękuję: 30090
W papryczkach pokazują się pierwsze boczne pędy.
Koral


20210207_081550.jpg
Maria
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 12 Lut 2021 17:21 #748045

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3565
  • Otrzymane dziękuję: 30090
Jedną z ozdobnych papryczek,które wysiałam,jest Black Pearl /Czarna Perła/.Nie tylko ładnie prezentują się jej małe owoce,początkowo czarne,przechodzące w czerwień,ale także barwne liście/czerń,fiolet,zieleń/


20210212_141147.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Marlenka, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, czarna2066, _Nika_, JaKasiula, ama, Eleni


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.581 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum