TEMAT: PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 28 Lip 2018 20:56 #620039

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
No a jeszcze rok temu myśleliśmy że będziemy mieć czyste odmiany bo są samopylne :ouch: . Chyba będzie trzeba selekcjonować w donicach oddalonych od siebie poszczególne hity. Bo to tak Aniu jak z Pimentosem u mnie na 6 sadzonek jedna jest właściwą ale znowu pytanie czy w kolejnym sezonie będzie jaka trzeba? :think: wrr u mnie widziałem że kwiatami papryk interesują się głównie bzygi a więc to ich sprawka :happy:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 28 Lip 2018 21:10 #620041

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Adrian, no właśnie: na pszczoły i inne gucie nie mamy wpływu, w sumie cieszę się z wizyty każdej z nich, choć wiem, że potrafią namieszać w zapylaniu ;-) - oblatują różne odmiany, chyba, że pokusimy się o monokulturę, ale przecież nie o to chodzi.
Widocznie tak, jak u pomidorków, to czasami i u papryk zdarza się odmienna budowa kwiatu i "nieprawe łoże" pościelone....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 28 Lip 2018 21:45 #620043

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Niektórzy krzaki przeznaczone na nasiona osłaniają firanką lub włókniną.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 28 Lip 2018 21:51 #620044

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Adrian, główna przyczyną niezgodności u nas na forum są pomyłki ludzi. sama pamiętam jak parę lat temu przez pomyłkę do spodka z Kapia sypnęłam garść Jalapeno. Nie wysyłałam tych nasion bo się zorientowałam, do dzisiaj mam kopertę z tymi nasionami, ale równie dobrze mogłam się nie zorientować i dałabym się pokroić że wysłałam dobre. Oczywiscie niechciane krzyżówki też sie zdarzają, No bo skad by bylo tyle Kapii czy Jalapeno.
Ty akuratnie Adrian możesz spać spokojnie bo Trinidat to Aji bacatum. o ile się orientuje więcej z tego gatunku nie masz. Biquinho to Chinense Ania ma Habanerki , a ty chyba nie masz. jak Ani Habanero Yukatan pokrzyżuje z Biquinho, no to moze być piękność .
No a czeresniwa to Anuun i tu pszczoły mogą namieszać bo to duza grupa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 30 Lip 2018 10:03 #620191

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Piękne są i plenne
Tricolor Wariegata
20180730_094337.jpg
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 30 Lip 2018 10:21 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Pestka, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 30 Lip 2018 10:19 #620194

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Poupilla jest słodka.
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 30 Lip 2018 10:20 #620197

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Ok.To już ją przenoszę.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 30 Lip 2018 18:20 #620275

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Czy to może być Trinidat Perfume.Coś mi się sadzonki pomieszały ,bo ta która była podpisana Trinidat okazała się nią nie być ,a tą mam nie podpisaną .

20180730_180218.jpg

Liscie ma takie jak habanero, a koronę w kształcie parasola.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 30 Lip 2018 18:41 #620278

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Tak Grażynko to jak najbardziej może być Trynidad Perfume. Adrian ja przepraszam Trinidaat Perfume to annum, a nie jak wcześniej pisałam bacatum. i jest hybrydą.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Pestka

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 30 Lip 2018 20:12 #620297

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Damy rade ;) choć dość wolno dojrzewa ta trynidad a już kwitła w maju. Też mi się wydaje że ta pokazana przez Grażynę to Trinidad perfume.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 30 Lip 2018 20:38 #620301

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Ale się cieszę że jednak ją mam :dance: .Muszę się przyznać że doniczka z ta papryką stała długo na rabacie między kwiatami i zupełnie o niej zapomniałam.Dopiero jakieś trzy tygodnie temu robiąc porządek z przekwitłymi kwiatami zauważyłam ją.Wyglądała bidnie,ale słońce i odpowiednia dieta zrobiły swoje.Zakwitła ,zawiązała owoce i wygląda teraz na tyle przyzwoicie ze mogłam ją pokazać .
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, Betula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 31 Lip 2018 19:00 #620404

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
U mnie o wiele skromniej, mniej odmian, ale chciałabym je Wam pokazać ....

Hungarian Yellow Wax, z oryginalnych nasion; krzaczek zawiązał około 9 papryk, początkowo żółtych, teraz przebarwiających się na piękny, ciepły, pomarańczowy kolor. Na działce ta sama odmiana w skrzyni dopiero zaczyna żółknąć, a ilość owoców to 6 sztuk.





Explosiv Ember - z ciemno fioletowych, niemal czarnych papryczek nie została ani jedna - wszystkie przybrały czerwony kolor, skórka jest gładka i błyszcząca.



Biquinho Red - w większej donicy







I w mniejszej, naprawdę malutkiej - krzaczek niższy, ale pierwsze papryczki czerwienieją





Aji Pineapple



Habanero Red z ubiegłego roku; zdjęcie większego fragmentu zamieszczę w wątku perlitowym, ponieważ cały rośnie w perlicie



I pierwsze zbiory Cayenne Yellow - 80% owoców pochodzi z jednego krzaczka

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, lucysia, Betula, lucioperca, Sylwiaaa, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 31 Lip 2018 20:04 #620420

  • lucioperca
  • lucioperca's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 212
  • Otrzymane dziękuję: 223
To jedne z moich papryk
20180729_151336.jpg

Long red cayenne pepper

20180729_151246.jpg

Hungarian Wax

Moje pierwsze w zyciu .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, rozalia, Sylwiaaa, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 01 Sie 2018 12:03 #620494

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
W tym roku naprawdę zniechęciłam się do papryk. Miał być hit, a jest kolejny kit.
O papryce 'Satan's Kiss' czytam w necie:
mięsista, grubościenna
- owoce średniej wielkości , chrupiące
- bez konkretnego smaku w początkowej fazie kwaskowata , pod koniec lekko słodkawa
-ostrość bardzo zmienna , zdarzają się okazy prawie bez ostrości , a na tym samym krzaku także takie z kopem
-idealna do marynowania i nadziewania serkiem

U mnie są to maleńkie papryczki, a właściwie pestki obciągnięte skórką. Ostre, ale bez smaku, bo w czym ten smak miałby być, w twardej skórce? O tym, że praktycznie nie ma czego nadziewać, taka jest wielkość tych papryk już nie wspomnę.

papryka-satans-kiss-dojrzala.jpg


Rosnące w takich samych donicach, w tej samej ziemi kompostowej papryczki czereśniowe swoją wielkością dorównują małym pomidorkom. Mam już kilka słoiczków tych papryk nadziewanych serkiem feta, tak są plenne. 3 lata temu nasiona tej papryki dostałam od Lucynki, do wysiania na kolejny rok wybieram nasiona z największych papryczek, a one za odrobinę ziemi kompostowej i trochę wody odwdzięczają się wspaniałymi owocami.

Również pięknie zaczęły dojrzewać kozie rogi, z nasion wydłubanych od Adasiowej papryki. Dodam jeszcze, że ta papryczka jest niesamowita, słodka i i delikatnie ostrawa, jest tak pyszna, że jedną zjadłam na miejscu, tuż po zerwaniu :)
Tak więc podejrzewam, że to nie moje błędy uprawowe są przyczyną kiepskiej jakości owoców tej papryki niby 'Satan's kiss'.

papryczki-czeresniowe-kozi-rog.jpg


W nasionach ze straganika miałam też kilka nasion nazwanych 'Papryczka czereśniowa', wyrosły mi z tego małe pomarańczowe słodkie papryczki.

Najgorszy w tym jest fakt, że nadwyżkę sadzonek 'straganikowych' papryczek rozdałam znajomym, teraz będę świecić oczami za niefrasobliwość osób, które wysłały nasiona podpisując je z kosmiczną fantazją. O tym, ze miałam wiosną zablokowany jeden parapet na te pomyłki już nie wspomnę, a mogłam to miejsce wykorzystać w sensowny sposób.
Ostatnio zmieniany: 01 Sie 2018 12:09 przez Hiacynta.
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 01 Sie 2018 12:14 #620498

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
U mnie tylko jedna do tej pory pomyłka Thai hot Culinary,ale może kiedyś znajdę dobre,nasionka.Siberian z kilku krzaczków jeden jest inny,a 2 podobne do oryginału.Z kolei Padron ostra od Emalki jeden krzaczek urodził otwocki jak dzwonki
20180731_185159.jpg

Jadna na zdjęciu jest wąska Padron,dwie podobne do dzwonka i jedna ta najgrubsza słodka Dulce Italiano(ale jeszcze sprawdzę czy na pewno).
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 01 Sie 2018 12:19 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 01 Sie 2018 12:17 #620499

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Mam kilka petard ( a więc takich, jak lubisz ) na parapetach, więc jeśli wyrazisz ochotę, zostawię dla Ciebie OWOCE, a Ty wydłubiesz sobie z nich nasionka. Do nadziewania serkiem będzie idealna Hungarian Yellow - co prawda jest to długa papryka, ale ścianki są grube, mięsiste.
Do polepszenia smaku herbatek będziesz mogła wykorzystać Biquinho Red i Aji Pineapple, a Habanerki i Cayenne - według uznania.

Faktem jest, że w tym roku u kilku osób z wysianych nasion wyrosły nie te odmiany, które miały, u mnie również. Pomyłki były, są i będą, a jedyne, co możemy zrobić, to poprosić Darczyńców o większą rozwagę i uwagę przy pakowaniu nasionek.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 01 Sie 2018 12:22 #620503

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Aniu ja to muszę zapolować na twoje Hungarian pomarańczowe.No brak ich u mnie w tym roku bo miałam awarię okna i ścieło mi całą klatkę a tam ona właśnie była.Strasznie mi szkoda tej papryki.U mnie była hitem w tamtym roku.W tym wymiata Padron od Emalii i Gabi.I bezkonkurencyjna Aji Imambura.
A dla znajomego co nie ruszyła go Birds muszę jakąś Habanerkę posiać.No nie mogę przeżyć że on taki niewrażliwy na ostrosci :think:
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 01 Sie 2018 12:24 przez lucysia.
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 01 Sie 2018 14:50 #620515

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Nie ma problemu Lucysiu, będę zbierać nasionka :) Z Habanero też Ci wydłubię.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.609 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum