TEMAT: PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 01 Sie 2018 14:58 #620517

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Dzięki Aniu. :kiss3:
Mówisz,że Habanero w końcu go zagnie?
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 01 Sie 2018 15:06 #620519

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Naga Bhut Jolokia - masz jak w banku dym i ogień z uszu :happy: Może mam jeszcze jej nasionka ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 01 Sie 2018 15:50 #620525

  • bartaz
  • bartaz's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 20
  • Otrzymane dziękuję: 15
Moja duma <3 Bhut Jolokia Wiele przeszła ale się nie poddaje!




poems by Lord Alfred Douglas
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, Pestka, Jaedda

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 02 Sie 2018 22:05 #620678

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Adasiowa wrote:

Faktem jest, że w tym roku u kilku osób z wysianych nasion wyrosły nie te odmiany, które miały, u mnie również. Pomyłki były, są i będą, a jedyne, co możemy zrobić, to poprosić Darczyńców o większą rozwagę i uwagę przy pakowaniu nasionek.
Aneczko
Pozwolę sobie podyskutować. Wydaje mi się, że papryki dużo łatwiej się krzyżują, niż nam się wydaje. Zauważmy, że pomyłek pomidorowych jest (przynajmniej zgłaszanych) dużo mniej.
W ubiegłym roku dzięki bazarkowi miałam po raz pierwszy naprawdę dużo odmian papryk. W tym roku również złożyłam kobylaste zamówienie, no i miałam też swoje nasiona. Niespodzianek sporo, a pewnie będzie jeszcze więcej. Ze swoich nasion siałam np. EXPLOSIVE EMBER, NUMEX, z bazarkowych chociażby TRICOLOR VARIEGATA. Z tymi poszło łatwo: charakterystyczne krzaczki i kolorki. Część krzaczków (niemal dokładnie połowa) odstająca od normy od razu zasiliła kompost- pewnie nasionka były z kilku owoców i od kilku tatusiów. Powie ktoś, że to annumy, ale niespodzianki mam wszędzie,np. w chinense. Z moich nasion wyszło mi coś nowego ze Scotch bonnet. Tyle, że z typowymi, zielonymi krzakami człowiek czeka do wykształcenia owoców, potem często na dojrzewanie i dopiero wtedy się dziwi. Mam też wrażenie, że niektóre wyjątkowo są "wredne" w krzyżowaniu. W 2015 roku miałam Marconi Purple. Siałam je jeszcze raz, a ponieważ oprócz niewątpliwej urody ani smaku, ani grubości, to nawet nasion nie zbierałam. A potomstwo zbieram do dziś. to powinna być Sweet Banana:

IMG_2841.jpg

Wszystkie cztery krzaki takie same :jeez: .
Widzę również przy większej ilości krzaków, że pojedyncze się różnią. Np. w Jalapeno. Owoce także różnią się ostrością i kształtem. Nasiona na pewno będę zbierać z tych prawidłowych, ale co wyjdzie w kolejnym pokoleniu i po kolejnym oblocie pszczółek?
Wydaje mi się, że musimy zacząć uczyć się kontrolowanego zapylenia i oznaczać nasiona jak w dyniach. W przeciwnym razie będziemy mieć niespodzianki.
P.S. Aż się boję, ile osób myśli sobie coś złego o mnie- bo przecież też wysyłałam nasiona :( .
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Betula, UllaM

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 02 Sie 2018 22:31 #620686

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Hanusia, wierz mi, nikt nie pomyśli niczego złego, a merytoryczna dyskusja, na poziomie, jest wielce pożądana :)
Masz rację - u pomidorków takie "wpadki" zdarzają się nader rzadko, najwięcej niespodzianek przytrafia się podczas uprawy dyniowatych, ale i tak zależy to od rodziny, w obrębie której je hodujemy.
Z papryczkami jest chyba jednak trochę inaczej, jeśli uwzględnimy budowę kwiatu i typ zapylenia, ale nie będę zagłębić się w temat, jako że papryczki uprawiam dopiero trzeci rok, więc doświadczenie raczej mam znikome. Faktem jest, że nie zdarzyło mi się dochować kundelka ( wyjątkiem jest ten rok ), ale przyznasz, że w tym sezonie sygnałów od ludzi mamy dużo. Moim skromnym zdaniem jakiś mały diabeł tkwi w staranności pakowania nasionek.
Myślę też, że może dojść do przekrzyżowania im więcej uprawiamy odmian i wtedy prawdopodobieństwo mixu jest większe.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, Armasza, Pestka

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 03 Sie 2018 17:45 #620804

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Trinidad Perfume :hearts:
38485204_1991901017500327_3064265750433759232_n.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Betula, Pestka, lucioperca, Sylwiaaa, Jaedda

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 04 Sie 2018 15:21 #620901

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Mam taką paprykę ,była podpisana Peter Penis .Sprawdziłam i z całą pewnością nią nie jest.Może ktoś wie jaka to odmiana.Owoce ma już od dość dawna i nie zmieniają koloru , wciąż są zielone ,wydaje mi się nawet, że teraz zieleń nabrała mocniejszego ,głębszego koloru

20180804_150416.jpg

i kwiat

20180804_150513.jpg

cała roślinka

20180804_151826.jpg
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 04 Sie 2018 15:22 przez Pestka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 04 Sie 2018 17:02 #620909

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Dzisiaj króciutka prezentacja owoców zerwanych z parapetowych donic z papryczkami:

- znane już fałszywe Explosiv Ember - mimo, że okazała się "kundelkiem", jestem nią zauroczona: wczesna, podobnie jak prawdziwa odmiana, niewielkich rozmiarów zgrabny krzaczek, rosnący w pojemniku 2l. Dotychczas naliczyłam 15-16 papryczek o długości 7.5 cm, skierowanych ku dołowi, początkowo koloru ciemno fioletowego, później przebarwiająca się na brązowo, rudo i w ostateczności na piękny, czerwony kolor.
Ostrość .... domowe źródła donoszą, że jest lekko ostra: im bliżej nasady tym goręcej, ale spróbowałam także i mogę polecić jako sałatkową i do kanapek, jako dodatek do marynat i kiszonek. Strączki nawet mięsiste, soczyste.



- Hungarian Yellow Wax - długo pozostaje w kolorze żółtym, aby później szybko dojrzeć do pomarańczowego. Uprawiam ją także na działće w gruncie i tam dopiero nabiera ciepłego, złotego koloru, nie jest też aż tak obsypana papryczkami. W donicy ma 14 owoców o długości 11 cm, dość grubych ściankach, bardzo soczysta i jak poprzedniczka, nabiera ostrości ku nasadzie owocu. Adam określił ją jako typowo kanapkową ( konsumpcja razem z pestkami ), a ja wiem jedno: czubek jest słodki i bardzo łagodny, ale dalej jest już gorzej ;-). Nadziewana serkiem może być ciekawa.



- Habanero Red i Habanero Chocolate - owoce czerwonej pochodzą z przezimowanej papryki, a czekoladową uprawiam z nasion z AWN.
Cóż, kocham te odmiany, ale tylko za pokrój i urodę, aaa no i za zapach: Red pachnie owocowo, a Chocolate jak świeżo otwarte opakowanie kakao. Obie odmiany rosną jako parasolowate drzewka, długo wchodzą w okres wegetacji, a szczyt wiązania owoców przypada na czerwiec/lipiec.
Habanero Red dojrzała już wcześniej, natomiast Chocolate dopiero teraz przypomina gorzką czekoladkę. Test ostrości wypadł .... może zmienię temat :happy: W każdym razie wykorzystam je do paprykowego sosu na zimę.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Pestka, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 04 Sie 2018 17:22 #620911

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Grażynko to Skot Bonet.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sie 2018 11:39 #620995

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Dziękuję Emalio :kiss3:
Sprawdziłam, będzie czerwona ,wygląda pięknie :dance:
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 05 Sie 2018 12:15 przez Pestka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sie 2018 12:13 #621000

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Zamiast kwiatów przed wejściem do domu

20180805_120232.jpg

i widok z góry

20180805_120256.jpg


a mój biały dzwonek to już całkiem spore drzewko

20180805_120343.jpg
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Armasza, lucysia, Jaedda, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sie 2018 12:52 #621005

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Ładniejsze od pelargonii :)
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sie 2018 17:41 #621408

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Nie sądziłam, że w ogóle doczekam się krzewu Biquinho Red - nasionka wydłubałam z owocu, który dostałam od Beatki Whitedame późną jesienią. Jednak papryczka ( a właściwie dwie roślinki ) urosły, zakwitły, zaowocowały i teraz zaczynają hurtowe przebarwianie.
Na krzewie wyglądają jak piękne, kolorowe bombki ...

Biquinho Red - krzaczek z mniejszej donicy
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 08 Sie 2018 17:41 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Betula, Pestka, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sie 2018 19:47 #621418

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Betula wrote:
Niektórzy krzaki przeznaczone na nasiona osłaniają firanką lub włókniną.

Znalazłam tekst fachowca zawierający bardzo ciekawe informacje dotyczące naturalnych, przypadkowych krzyżówek u papryk i opis sposobów zapobiegania im przez producentów nasion i domowych ogrodników. Stara zasada - hoduj jedną odmianę górą, :hammer: , ale i są inne pomysły.

Tekst po angielsku, ale ładnie tłumaczy się w kawałkach w translatorze.

www.southernexposure.com/isolation-dista...-peppers-ezp-34.html

Jeżeli nie w tym roku, przyda się nam w przyszłym. :)
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Armasza, Betula, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sie 2018 20:48 #621428

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Skot Bonnet trochę przesadziłam z zagęszczaniem owoców i przewraca się , pień jest za cieki i nie utrzymuje ciezaru owoców.
IMG_20180808_185328.jpg
IMG_20180808_185533.jpg

taka sama sytuacja jest z Habanero Yucatan white
IMG_20180808_190402.jpg
IMG_20180808_190409.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Betula, Pestka, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 11 Sie 2018 11:03 #621720

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
W zeszłym roku nie miała owoców, a w tym są:

PICT0008-19.jpg


PICT0012-18.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Betula, Pestka

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 12 Sie 2018 09:17 #621812

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Moja Biquinho Red malutka,ale jaka słodka
20180812_090558.jpg
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Pestka

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 12 Sie 2018 12:29 #621832

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3123
Ja po urlopie zastałam trochę zabiedzone ale żywe krzaczki:

IMAG2178.jpg


IMAG2179.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, Pestka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.834 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum