TEMAT: PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 25 Sie 2018 10:16 #623172

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64607
Pamiętam owoc tej papryczki ( Trinidad Perfume ), który dostałam od Whitedame - moc rażenia słabsza niż Habanero, zapach owocowy.

Podobne cechy wykazuje Aji Pineapple, którą wyhodowałam z nasionek pozyskanych z owocu przysłanego także przez Beatkę.

Krzak rośnie silnie, pokrój rozłożysty, wysoka, piękna papryka; niedawno zaczęła dojrzewać przebarwiając się na bardzo ładny, złoto - żółty kolor. W tej chwili rozpoczęła kwitnienie i zawiązywanie kolejnych papryczek. Owoce niewielkie, w smaku ... cóż, dość ostre, porównywalne z Cayenne Yellow, ale z dodatkiem cytrusowego smaku. Cienkościenna, stosunkowo mała ilość nasion.

Aji Pineapple


Hungarian Yellow Wax - owoc niedojrzały i obok dojrzały na przekroju: ten rozkrojony uległ już wysuszeniu, natomiast zerwany prosto z krzaczka ma grubsze ścianki.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 25 Sie 2018 12:57 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 25 Sie 2018 12:46 #623182

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Hiacynta wrote:
Czy ta papryka rzeczywiście ma nietypowy zapach? Wyczuwa się go, czy jest raczej teoretyczny? :) Jak ona pachnie?

Tak ma dość taki nietypowy,ciężko określić niby paprykowy jednak inny niż słodkie, z taką nutą owocową przynajmniej ja tak to odbieram.
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 25 Sie 2018 23:34 #623237

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 349
  • Otrzymane dziękuję: 475
Moja pierwsza przygoda z ostrymi papryczkami.
Lemon Drop
IMG_20180825_192244.jpg

Aji Cito, występuje kilka zdeformowamych papryczek
IMG_20180825_192303.jpg

Biquinho Yellow
IMG_20180825_192400.jpg

Numex Twilight
IMG_20180825_192317.jpg

Trakijska Shipka
IMG_20180825_192222.jpg

Habanero Red
IMG_20180825_192345.jpg

Dzisiejszy zbiór te duże spiczaste błędnie opisałem jako Lemon Drop. Są słodkie macie pomysł jak to papryka z AWN.
IMG_20180825_192827.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Lana, Jaedda

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 26 Sie 2018 11:06 #623271

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Te duże słodkie to Kapya, nie wiem dobrze która, ale wydaje mi śie ze to słowacka od Horti.bo na Kurtowską to troszkę za mała.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Maks-ogrodnik

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 26 Sie 2018 18:18 #623295

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64607
Donicowe papryczki ostre na działce - mają się chyba dobrze: np. Habanero Yucatan White ( ubiegłoroczna ) rozpoczęła kwitnienie, a ilość owocków bardzo mnie cieszy :)



Także ubiegłoroczna Habanero Red z wizyty na wizytę wita mnie większą ilością czerwonych piękności:



Najmłodsza, bo wysiana w tym roku, Habanero Chocolate ma o wiele mniej owoców niż jej odpowiednik w donicy na parapecie w Poznaniu, jednak siedzi w małej doniczce i dokarmiana jest okazjonalnie. Na bocznych pędach ma kilka zielonych jeszcze papryczek.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Iwona M, Lana, lucysia

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 30 Sie 2018 17:44 #623632

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Cayenne Purple
CayenePurple.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, lucysia

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 30 Sie 2018 21:10 #623660

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
chcę jedną paprykę w wiaderku w pelicie na zimę przenieść do domu kiedy najlepiej to zrobić i jak dalej z nią postępować?
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 30 Sie 2018 21:17 #623662

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Czekać jak temperatura spadnie do 5-7 st w nocy. ale Chinesy juz zle się czuja przy 10 st.
Ostatnio zmieniany: 30 Sie 2018 21:20 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 30 Sie 2018 21:19 #623664

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64607
Mirku, najlepiej w październiku. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 10-12 stopni, podlewasz jak najmniej, zapewniając papryce zasłużony odpoczynek. Możesz przed sezonem zimowym skrócić pędy, ale ja tego nie robiłam. U mnie papryki stały na zachodnim parapecie w temperaturze średniej około 11 stopni . Na początku, gdy dni były jeszcze ciepłe, usuwałam wszystkie odrosty i wilki.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 30 Sie 2018 21:27 #623665

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
oooooooooooooooo to chyba za trudne myślałem że sobie postawie jako kwiatek
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 31 Sie 2018 01:44 #623693

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
U was środek nocy a ja właśnie zerwałem trynidad scorpion i zdecydowałem że ususzę i pokruszę . W sam raz jak teściowa przyjedzie w odwiedziny to zrobię powitalne danie i nie poskąpię trynidada :happy: ( żartuje moja teściowa to super kobieta)

CC5CF899-F587-44BF-B794-0D76A89AC042.jpeg


7A877593-D2E1-4784-A915-1AAE1D6CC9D3.jpeg


2051C534-ECFC-48B8-ACFB-9BE8A9A7BD22.jpeg


A35FE2A0-8CDF-4E7D-A833-F424A872C49E.jpeg

No oczywiscie zachowam kilka ziarenek trynidada , jakby teściowa chciała w ogródku posadzić dla teścia .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 31 Sie 2018 13:07 #623722

  • Saute
  • Saute's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 384
Guatemalan Yellow Rocoto



Red Manzano Rocoto

Andrzej
Ostatnio zmieniany: 31 Sie 2018 13:11 przez Saute.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Adasiowa

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 31 Sie 2018 18:50 #623768

  • Saute
  • Saute's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 384
Aniu jasne , że tak. Mam dużo tych papryk. Mam też wiele innych ciekawych odmian słodkich i ostrych :)
carbon wrote:
U was środek nocy a ja właśnie zerwałem trynidad scorpion i zdecydowałem że ususzę i pokruszę .

Ja super hoty po wyjęciu nasion mrożę. Później np. na kanapkę z białym serem i pomidorem, wyciągam z zamrażarki i na drobnej tarce
ścieram nad kanapką, tak żeby ją oprószyć. W ten sposób łatwo kontrolować ostrość i naprawdę jest zjadliwe i smaczne. Robię tak np.
z 7 Pot Lucy, Fatalii Gourmet Jigsaw , wszelkie Habanero itp. Polecam :)
Andrzej
Ostatnio zmieniany: 31 Sie 2018 19:21 przez Saute.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Emalia112

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 31 Sie 2018 19:14 #623773

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64607
Bardzo ( !!! ) serdecznie dziękuję :)
Poczytałam trochę o tych odmianach, ale myślę, że relacja z pierwszej ręki ( Twojej ) będzie znacznie ciekawsza i dostarczy rzetelnej wiedzy.
Przede wszystkim zależałoby mi na opisie warunków uprawy, jakie powinniśmy jej zapewnić i na ocenie smaku oraz przydatności w kuchni.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 31 Sie 2018 19:38 #623778

  • Saute
  • Saute's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 384
U mnie wszystkie papryki rosną w gruncie obok pomidorów. Ziemia z obornikiem i nic więcej.
Rocoto potrzebuje dużo miejsce, bo to ogromne krzaki. Słyszałem , że słabo wiążą owoce
w upały, ale ja czegoś takie u siebie nie zauważyłem. Jest to papryka mięsista, dość ostra,
w skali 1-10 jakieś 6-7. o lekko owocowym smaku, ale zapach i smak kapsaicyny trochę inny niż
w chinese , czy annum . Podobno dobra na wrzody, problemy gastryczne :)

Znalazłem taki opis więc wklejam. Tłumaczenie translate, więc będzie trochę po indiańsku :D

Opis płodu: 3-7 cm średnicy. Manzano oznacza jabłko w tłumaczeniu. Logiczne jest zatem, że nazwa pochodzi od kształtu płodu przypominającego dziko rosnącą jabłoń. Na cienkich i długich łodygach z maleńkimi włoskami znajduje się wiszący czerwony owoc o średniej grubości ścianie. Rzadkość Manzano Rocoto to niezwykłe czarne nasiona, charakterystyczne dla Capsicum Pubescens.

Opis rośliny: tworzy splątany krzew o grubym szwie i zbliżonej klamrze liści. Jednak w sprzyjających warunkach busz traci swoją zwartość, a gałęzie rosną losowo wraz z wyższym plonem rosnącej przestrzeni. Liście są małe, jajowate. Kwiat odpowiada innej charakterystycznej cechie Capsicum pubescens, mianowicie purpurowym kwiatom i purpurowo-czerwonym pylnikom.

Roszczenia o uprawie: jako jeden z nielicznych odmian to bezwzględnie zaleca się rozwijać poza bruzdach, sadzenie pojemników. Wymaga niższych temperatur, jego naturalne środowisko znajduje się w Andach. Manzano Rocoto Red to wieloletnia roślina, która może rosnąć przez 15 lat! W szklarni będzie tylko rosło, kwiaty spadną. Więc używaj szklarni tylko do wstępnej kultywacji. W New Pace Manzan z powodzeniem rośnie na wysokości 450 m nad poziomem morza.

Możliwe zastosowania: owoce paliwowe są używane wewnętrznie w leczeniu hemmoroidů, reumatyzmu, zaburzenia trawienia, astma. Stosuje się go na zewnątrz w przypadku nerwobólów - bólu pochodzenia nerwowego. Jest to zakład leczniczy. To chili jest również bardzo estetycznie interesującą rośliną i dodaje nawet do kuchni, ma naprawdę szeroką wartość użytkową. Manzano można polecić do bezpośredniego spożycia i do wyciskania do słodko-kwaśnej śmietany.

Inne atrakcje: Znany również jako DRZEWO DRZEWA, jest peruwiańskim dziedzictwem. Popularność tej uprawy pokazuje częstotliwość lokalnych nazw odmian chili: Chile Perun, Gruszka, chili, Chile Manzano, Apple Chili, Rocoto Manzano, Manzano Rojo

Powyższe informacje mają przede wszystkim charakter orientacyjny. Należy pamiętać, że wyniki można osiągnąć na uprawę innych parametrów zarówno w dodatnim i ujemnym kierunku - będziemy zadowoleni, gdy będą dzielić się swoimi doświadczeniami na naszym internetowym forum o rosnącej chilli
Andrzej
Ostatnio zmieniany: 31 Sie 2018 20:38 przez Saute.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 01 Wrz 2018 09:40 #623820

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64607
Czy do suszenia w suszarce do grzybów wykorzystujemy papryczki pozbawione nasion ? Cayenne Yellow i inne odmiany o owocach w kształcie strąków suszę powiązane w pęczki, ale te typu Habanero wolałabym umieścić w suszarce.

Donicowa Biquinho Red - w większej donicy





Donicowa Habanero Chocolate



Donicowa Aji Pineapple

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana, Saute

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 01 Wrz 2018 10:50 #623826

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Przepiękne papryczki!!!

Mam nadzieję, że się podzielicie się nasionkami. Ja w tym roku na ogrodzie mam posadzone 35 krzaków ostrych papryk i tylko 12 krzaków słodkich. Odmian nie pamiętam. Na balkonie mam dwa krzaczki.

W ubiegłym roku dostałam trzy krzaki w doniczce od Lucysi, za co jestem jej bardzo wdzięczna. Niestety udało się mi przezimować tylko jedną. Niżej wstawię foto. Jest trochę chora, ma takie biała muchy - mączlik szklarniowy. Stała u koleżanki w szklarni i z kwiatków przeszło na papryczkę. Teraz nie chcę jej pryskać, bo ma dużo owoców. Później mam nadzieję że uda się mi te muchy zwalczyć i na przyszły rok ponownie będę miała tak dużo papryk.

Kochani, jeśli ktoś nie ma gdzie przezimować swoich doniczkowych papryk, to chętnie odkupię. Bardzo proszę o wiadomość kto będzie musiał się pozbyć swoich piękności. :)


papryczka od lucysi teraz wygląda tak:
P2-4.jpg


P3-2.jpg



Moje balkonowe:

P5.jpg


P6.jpg
Ostatnio zmieniany: 01 Wrz 2018 10:51 przez Lana.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Sylwiaaa

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 01 Wrz 2018 12:13 #623832

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64607
Oczywiście Lanuś, że podzielimy się nasionkami - w każdym razie u mnie już ruszyło pozyskiwanie i suszenie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.787 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum