TEMAT: Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Sty 2020 17:15 #688889

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Krecik stary wrote:
Wczoraj pokazały się pierwsze ogóreczki w rulonie.Natomiast w gąbce na 4 nasionka buraka liściowego,dziś 1 skiełkował.Dalej te poczynania traktuję jako zabawę ale i też chyba nabieram ptaktyki. :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :coffe: :bye:

001-282.jpg

Józek, trening czyni mistrza :happy:
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, Adasiowa, Armasza, Kajtkowa, bietkae, Pestka, koma, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Sty 2020 20:57 #688917

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7815
mam pytanie odnośnie wody utlenionej, gdzieś mignęła mi informacja że wodą można ożywić kilkuletnie nasionka , w wątku chyba z 2016 r była informacja żeby moczyć nasionka w roztworze wody utlenionej w celu dezynfekcji tychże nasion, czy faktycznie nasionka zostaną zdezynfekowane i będą zdrowiej rosły czy czegoś do końca nie doczytałem
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, bietkae, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Sty 2020 21:47 #688928

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7398
To raczej chodziło o wspomaganie kiełkowania. Zarodek do rozwoju potrzebuje tlenu a woda utleniona go dostarcza. Wspomagająco można też moczyć nasiona w roztworze saletry potasowej 4g/1,5 l wody przegotowanej tzw. azotowanie, albo użyć do tego celu wody z płukania kiełkownicy, w której jest mnóstwo biologicznie czynnych substancji wydzielanych przez kiełkujące nasiona. Ta ostatnia metoda gdzieś zasłyszana.
Ostatnio zmieniany: 24 Sty 2020 21:49 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, kazko47, Kajtkowa, bietkae, Barborka, ewakatarzyna, zwykły chłop

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Sty 2020 22:03 #688929

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7815
Czyli chodzi o wspomaganie kiełkowania bo
Wpis wyglądał tak:

Dałam jak Krecik Stary:
"W tym roku znalazłem nowy przepis na odkażanie nasion tj.20 ml.wody utlenione 3% wlać do 550 ml.wody.Nasionka zalać na całą noc i wysiać(stary przepis).Zmodyfikowałem go na własną odpowiedzialność i dałem 10 ml.na 250 ml.wody."
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Kajtkowa, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Sty 2020 22:22 #688933

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2633
  • Otrzymane dziękuję: 7742
Do odkażania to chyba lepszy byłby roztwór nadmanganianu potasu.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, kazko47, Kajtkowa, bietkae, Ada, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Sty 2020 05:00 #688943

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Ja odkażam w nadmanganianie, ale o wodzie utlenionej czytałam. Więc chyba obie metody są dobre.
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, kazko47, pouder, Kajtkowa, bietkae, Mandorla, anaka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Sty 2020 06:03 #688944

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
I w obu przypadkach czynnikiem odkażającym jest tlen.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Sty 2020 08:00 #688948

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
W ubiegłym roku odkażałem nasiona wodą utlenioną i płynem lugola , w obu przypadkach rosady , a później rośliny były zdrowie. W tym roku tylko płyn lugola. Na 50 ml wody 5 kropel płynu lugola 5 %. Sprawie i szybko.
WP_20200115_15_41_56_Pro-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2020 08:01 przez Corrado.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, whitedame, pouder, Kajtkowa, bietkae, Mandorla, anaka, ewakatarzyna, zwykły chłop

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Sty 2020 08:07 #688949

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Zawsze korzystam z przepisu Józia Krecika starego :10ml wody utlenionionej3% na 250 ml wody, nasiona zalać i moczyć całą noc. Niedawno Kasia mymystery podała sposób na pobudzenie kiełkowania starszych nasion : moczenie w samej 3% wodzie utlenionej przez 15 minut.
Ela
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Sty 2020 09:09 #688961

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6913
  • Otrzymane dziękuję: 41997
Ogóreczki na wierzchu,papryka słodka puszcza kiełki a buraczek liściowy w gąbce zaraz idzie do doniczki.

003-178.jpg

001-283.jpg

Zabawa trwa.
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Sty 2020 09:29 #688963

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6066
Przeglądając wątek (bardzo ciekawy i pouczający :) ) prawie w 100% dotyczy uprawy pod osłonami. Chciałbym zapytać o doświadczenia z produkcji rozsady
w inspektach ziemnych (dla tych którzy uprawiają warzywa w gruncie).
Kiedyś pamiętam w naszej rodzinie było kilka inspektów i rozsada pomidorów, ogórków, dyń, kapustnych rosła właśnie w takich konstrukcjach. Ziemia dobrze
doprawiona, warstwa grzewcza z obornika, osłony z tego co było i roślinki rosły jak na drożdżach.
W tym roku chcę spróbować posiać część pomidorów, ogórków i kapustnych właśnie w inspekcie.
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Sty 2020 10:28 #688974

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6913
  • Otrzymane dziękuję: 41997
Aniu nasionka buraczka wsadziłem do gąbki 21.01.z doskoku.Nie bawiłem się ani w moczenie ani w odkażanie,ze względu na małą ilość nasion.Swoją drogą będę używał 3 % wody utlenionej jak pisała Kasia,czyli dwa w jednym tj.odkażanie i pobudzenie nasion do kiełkowania.Dlaczego nie nadmanganianu?,ano dlatego,że brudzi nasionka i wsadzając do torfu mam problemy wzrokowe tj.nie widzę nasion.Nadmanganian używam do czosnku i dymki. :coffe: :coffe: :bye: :bye: :bravo:

Zapomniałem dopisać,że ogórki wydostały się z rulonika bez czapeczek. :rotfl1: :rotfl1:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2020 13:58 przez Krecik stary. Powód: poprawka
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Sty 2020 10:31 #688975

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2633
  • Otrzymane dziękuję: 7742
Nadmanganian brudzi nie tylko nasionka, i to jest jego podstawowa wada, niestety :drink1:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, Armasza, pouder, Kajtkowa, bietkae, Zygowa, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Sty 2020 11:14 #688985

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6913
  • Otrzymane dziękuję: 41997
Przed chwilką buraczek a właściwie kiełek wsadziłem do kubka 100 ml.Podłoże to torf odkwaszony i kompost.Nasionko miało dwa kiełki i w trakcie przenoszenia do doniczki część nasionka odpadła.Jeden z kiełków już lekko w czerwonym kolorze.Domyślam się,że jest to kiełek liści,a drugi korzonek. :bye: :bye:



godz.14 45
Część dalsza zabawy.Przed chwilą do gąbki wsadziłem nasionka papryki Iki i nasionka siedmiolatki ,których ważność mija w tym roku. :dance: :dance:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2020 14:45 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Sty 2020 17:56 #689045

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1853
  • Otrzymane dziękuję: 6198
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...iii?start=234#686379
Zamieściła Tola. Czytających Warzywniak też te rewelacje dotyczą.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, pouder, bietkae, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Sty 2020 18:56 #689055

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Czytałam o tym w grudniu, z tym że wtedy było napisane że dotyczy to roślin i nasion sprowadzanych z krajów spoza UE. Ale jeśli to tak tak wygląda to niezłe jasełka.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, pouder, bietkae, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Sty 2020 20:17 #689072

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1853
  • Otrzymane dziękuję: 6198
W Polsce jak zwykle "przedobrzyli".Podobnie jak z ustawa śmieciową.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, bietkae, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Sty 2020 20:22 #689074

  • Mirek19
  • Mirek19's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2063
  • Otrzymane dziękuję: 11239
Pożyjemy, zobaczymy ...na bank jakaś furtka się znajdzie ;)
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, mymysteryy, bietkae, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.874 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum