TEMAT: Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Sty 2020 16:21 #689214

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
pomodoro wrote:
Pozostało mi trochę cebulek powietrznych czosnku. Nawet dobrze się przechowały. Spróbuję je wysiać w perlit i zrobić trochę rozsady.


cebulkipowietrzne.jpg


Wyglądają, jak świeżo wyłuskane - zdrowe i jędrne.
W jakich warunkach były przechowywane Mietku ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2020 16:32 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Miragoral, bietkae, Ada, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Sty 2020 16:29 #689217

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
koma wrote:
Dziękuję Aniu,już wynoszę je do nie ogrzewanego ,widnego pomieszczenia,może uda się je uratować.

Chłodne widne pomieszczenie to może być za mało, chyba że to ogród zimowy (oranżeria). Ja zawsze po wykiełkowaniu wystawiam rozsadę sałaty nakrytą folią na na dwór (o ile temperatury są powyżej zera). Dwa lata temu wyjechaliśmy na 4 dni na Wielkanoc i rozsada stała na zimnym strychu (12°C) pod oknem dachowym. W tych warunkach niestety mocno wybiegła i musiałam ją pikować.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Armasza, bietkae, Pestka, koma, Ada, Barborka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Sty 2020 16:51 #689226

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51094
Aniu

Trzymane były w szufladzie, razem ze sprzętem do uprawy w perlicie. :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2020 17:02 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, Armasza, bietkae, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Sty 2020 17:01 #689231

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
To wyjaśnia wszystko :happy:

A jeśli chodzi o siewki sałaty, to przypomniał mi się stary post jednej z naszej forumowiczek, która z powodzeniem zapobiegała wybieganiu sałat trzymając siewki w lodówce, ale szczegóły, niestety, uleciały mi z pamięci.

Natomiast po raz kolejny przymierzam się do uprawy roszponki, ale coroczne porażki skutecznie mnie powstrzymują przed następną próbą. Ostatnia zakończyła się rozetkami wielkości piłeczki pingpongowej. Obiecałam moim żółwiom dostawy zdrowej i niczym nie pryskanej roszponki, którą uwielbiają, zwłaszcza te młode okazy, no i ... wypadałoby dotrzymać obietnicy.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, bela, rychu44, Armasza, Marlenka, Betula, bietkae, Pestka, Ada, Barborka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Sty 2020 17:04 #689233

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4659
  • Otrzymane dziękuję: 17002
Jestem ciekawa jak Ci pójdzie Aniu, ja dwa razy próbowałam raz w gruncie, raz w pojemniku i niestety bez efektów takich jak można kupić w markecie w pudełku. A roszponkę uwielbiam ja sama, nikomu nie oddam :wink4:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Armasza, Betula, bietkae, Pestka, Barborka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Sty 2020 17:13 #689238

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Beatuś, dziękuję za pocieszenie .... pierwszy raz winą obarczyłam jakość nasion, drugi raz moją własną nieudolność, a teraz wykorzystam nasionka z naszego Straganiku - swoim zwyczajem zrobię rozsadę.
Roszponkę lubię chyba najbardziej z liściastych, ale niech gadziny też posmakują prawdziwych, domowych warzyw, choć przy ich ilości i apetycie musiałabym mieć areał do dyspozycji ;-).
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Armasza, whitedame, Marlenka, Miragoral, Betula, bietkae, Pestka, Barborka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Sty 2020 17:25 #689242

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7398
Roszponka to magiczna roślina. Posiana na grządce późną jesienią- porażka. Zimą w doniczce na parapecie- porażka. 2 raz w doniczce na parapecie i doświetlana- porażka.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Sty 2020 17:33 #689244

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
U mnie tak samo - wielokrotnie się wkurzyłam i doszłam do wniosku, że szkoda wysiłku, wolę ...np. sałaty :idea2: :lol:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, whitedame, Pestka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Sty 2020 17:53 #689247

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Tu nawet nie chodzi o mnie, choć za roszponkę dam się posiekać. Ale żółwie w Zoo są karmione ... no co tu dużo będę opisywać - tym, co jest dostępne w handlu. W razie kolejnego niepowodzenia poczęstuję je sałatami, bo te przynajmniej mi się udają.
A skoro już mówimy o ich menu - koniecznie muszę zrobić większą ilość rozsady ogórków - chrupią plasterki, aż miło słuchać - ale to dopiero na przełomie kwietnia/maja.

Słuchajcie, no musi być sposób na tę roszponkę .... może jakaś burza mózgów ?

edit: objawienie nr 1 - roszponka nie znosi przesadzania - a zatem rozsada odpada.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2020 18:07 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Armasza, Marlenka, Miragoral, Betula, bietkae, Pestka, Barborka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Sty 2020 18:16 #689250

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3564
  • Otrzymane dziękuję: 30086
Jedną drugą siewek sałaty przepikowałam.Stoją w temp.14 stopni.Jutro zrobię miejsce w garażu przy oknie,gdzie temp.jest znacznie niższa.Jeżeli już ją wysiałam i wzeszła,to zrobię wszystko,żeby dalej rosła.Dni są dość ciepłe,więc w ciągu dnia będę pod okryciem wystawiać ją na taras.


20200126_174820.jpg
Maria
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Sty 2020 18:24 #689254

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7857
  • Otrzymane dziękuję: 52062
Też parę razy próbowałam uprawy roszponki i kicha. Potem się wkurzyłam :oops: i resztę nasion walnęłam jesienią byle jak na grządkę. Jeszcze tej samej jesieni wyrosły małe rozetki. Właściwie nie było co zbierać, więc machnęłam ręką i tak zostały na zimę. Jaka wtedy była zima nie pamiętam. Na wiosnę trochę podrosły, więc je spożytkowałam w kuchni, bo potrzebowałam miejsce na inne uprawy. Wydaje mi się, że są rośliny które rosną lepiej, jak im się w ogóle nie pomaga. I może roszponka do nich należy. Jednak największym zaskoczeniem było, jak jeszcze w następnym roku parę nasionek wykiełkowało. Widać przetrwały
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Marlenka, Betula, bietkae, Pestka, Barborka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Sty 2020 18:35 #689257

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4659
  • Otrzymane dziękuję: 17002
Janinko, ja miałam podobnie, wykiełkowały i wyrosły bez problemu, tylko że zanim dorosły wg mnie do zbioru to już zakwitły.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Marlenka, bietkae, Pestka, JaNina, Barborka, ewakatarzyna, zwykły chłop

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Sty 2020 18:41 #689259

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11395
Może powodzeniem w uprawie roszponki jest termin jej wysiewu. Nigdy nie uprawiałam roszponki ale w kilku miejscach doczytałam, że optymalny okres zasiewu to od początku lipca do końca sierpnia lub we wrześniu i że roszponka nie jest specjalnie wymagająca co do gleby. Aniu może żółwiom smakowałaby rzeżucha albo rukiew wodna :think:
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Marlenka, Pestka, Barborka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Sty 2020 18:55 #689265

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
No ja mam trochę inne doświadczenia z roszponką i raczej nie jest to kłopotliwa roślina. Proponuję potraktować ją podobnie jak szpinak. Najlepiej udaje się z wysiewów sierpniowych. Warto pamiętać, że jest to roślina klimatu chłodnego. Pod przykryciem (śnieg, gałązki świerkowe, słoma) dobrze zimuje w gruncie. Najlepsze wyniki osiąga się jesienią. Roślina źle znosi upały a przy długim dniu wybija w pędy kwiatostanowe (podobnie jak i szpinak). Praktycznie w tunelu można już ją wysiewać. Warto posortować nasiona gdyż z większych nasion otrzymuje się wyższy i wcześniejszy plon. Według moich obserwacji rośliny dobrze znoszą przesadzanie. Ja wiosną sadzę ją z rozsady i jest OK. Na rynku jest wiele odmian. Jedną z ciekawszych jest Gala ale ostatnio nie mogę jej trafić.Wielkość piłeczki ping-pongowej to przyzwoity wynik jak na roszponkę :flower1:
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2020 18:56 przez przemek1136.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Marlenka, Miragoral, Betula, bietkae, Pestka, Jaedda, Barborka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Sty 2020 18:56 #689267

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Marysiu - jak zawsze podziwiam skrupulatność i dokładność Twojej pracy oraz tempo reakcji :bravo: Teraz sałaty nie mają wyboru - będzie dobrze.

Roszponka - to, co udało mi się na "szybcika" doczytać na jednym z portali ogrodniczych: roślinka wybitnie lubiąca krótki dzień, więc możliwości wyboru terminu siewu są dwie: wczesna wiosna ( luty - marzec ) i jesień ( począwszy od sierpnia ). Zdarza się, że gdy wiosna jest zimna, roszponka wzejdzie późno i zaczyna kwitnienie bardzo szybko i plon jest spisany na straty. Rozsiewa się z łatwością, więc jedynie w I roku uprawy należy zadbać o byt młodej rośliny. Świetnie radzi sobie podczas mrozów. Wysiewamy nasiona na głębokość 0,5-1 cm, w glebę żyzną ( kompost, obornik ), możemy ściółkować słomą, aby listki były czyste. Zniesie też glebę gorszej jakości.

Tyle informacji teoretycznych ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, rychu44, Armasza, Marlenka, Betula, bietkae, Pestka, koma, Barborka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Sty 2020 18:58 #689269

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Rukiew wodna jest chyba równie trudna w uprawie jak roszponka? A cena kupnej w mojej okolicy w sezonie oscyluje koło 30 zł/kg.
Roszponkę wysiałam tylko raz i też była malutka. Myślałam, że to kwestia mojej kiepskiej gleby i dałam sobie spokój. Ale przecież musi być na nią sposób. W końcu skądś się w sklepach bierze.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Sty 2020 19:04 #689272

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
przemek1136 wrote:
Według moich obserwacji rośliny dobrze znoszą przesadzanie. Ja wiosną sadzę ją z rozsady i jest OK. Na rynku jest wiele odmian. Jedną z ciekawszych jest Gala ale ostatnio nie mogę jej trafić.Wielkość piłeczki ping-pongowej to przyzwoity wynik jak na roszponkę :flower1:

Czyli, jeśli dobrze rozumiem, rozsada jest "dozwolona"- to bardzo pocieszająca wiadomość - jak długo, mniej więcej, trwa jej produkcja ?

Rukiew wymaga bardzo wilgotnej gleby, niemal stale mokrej :jeez:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2020 20:50 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Sty 2020 19:13 #689274

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7398
Będą jadły trawkę owsa czy jęczmienia? Rośnie szybko. Poza tym teraz w dyskontach jest młody szpinak i miksy różnych sałat ceny moze nie najniższe ale ile taki żółw zje?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.707 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum