TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Sie 2021 18:43 #774375

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15458
  • Otrzymane dziękuję: 51389
Jan4 wrote:
Teraz zastanawiam się dlaczego usłuchałem P ... i wykonałem oprysk preparatem wgłębnym Revus 250 SC a nie systemicznym Signum 33 WG ... .

Stosując ŚOR powinieneś zapoznać się z kartami charakterystyki, a nie tylko samą ulotką. Otóż toksyczność ostra REVUS wynosi 5000 mg/kg, a Signum- 2000 mg/kg. Revus jest więc 2,5-krotnie mniej szkodliwy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, Jan4, rychu44, owsianka, Lunka, ewcia12, del, Babcia Ala, Sławek


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Sie 2021 19:59 #774392

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6929
  • Otrzymane dziękuję: 42156
Ty czwórka to wróć do mleka,skoro nigdy nie miałes zz.Jesteś niepoprawnym ogrodnikiem najwyższej klasy. :flower: :flower: :sleep: :sleep:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daro65, kuhara, rychu44, Kajtkowa, Babcia Ala, Sławek, marcins

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Sie 2021 20:15 #774395

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 992
  • Otrzymane dziękuję: 9137
KaLo wrote:
Nie żebym nie wierzył ale czasami układ pogody tak zbiega się z opryskiem, że choróbska wygasają samoistnie a oprysk to taka wisienka na torcie. Nie można stwierdzić autorytatywnie , że coś zadziałało jeżeli nie było grządki kontrolnej całkowicie pozbawionej oprysków.

Nie mogę wypowiadać się w imieniu wszystkich, ale na swoim przykładzie mogę potwierdzić skuteczność. Mamy ze szwagrem sąsiadujące ogródki. Szwagier pomimo, że jest chemikiem nie stosuje żadnych oprysków. W zeszłym roku zaatakowała ZZ u sąsiadów, więc opryskałem zapobiegawczo swoje pomidory Cabrio Duo. Zostało mi trochę, więc prysnąłem 4 krzaki szwagrowi. Pozostało mu 16 nie pryskanych. Po jakimś czasie 16 krzaków musiał utylizować.W trzy dni poszły wszystkie do ognia. Moje i jego 4 jakoś doczekały końca jesieni. W tym roku moje wszystkie zdrowe, on nie ma już żadnego z 23. Jego pomidory rosły 10m od moich. Ja w lipcu prysnąłem Ridomilem, przerwa i przed tym ochłodzeniem w lipcu zastosowałem profilaktycznie Revus. Trafiłem z terminem idealnie, bo wtedy zagościła ZZ.
Pozdrawiam,
Jacek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, kuhara, Jan4, mymysteryy, ewcia12, del, renmanka, Babcia Ala

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 20 Sie 2021 07:21 #774432

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5578
  • Otrzymane dziękuję: 12801
Krecik stary wrote:
Ty czwórka to wróć do mleka,skoro nigdy nie miałes zz.Jesteś niepoprawnym ogrodnikiem najwyższej klasy. :flower: :flower: :sleep: :sleep:
Tam gdzie mieszkam mleko naturalne jest nieosiągalne. :hammer:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, owsianka, Babcia Ala, marcins

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 20 Sie 2021 13:37 #774460

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
miałem nie psikać, zaraza mi włazi mi do gruntu, ale, że miałem napoczętą butelczynę amistaru to żem psiknął

z 3h później, jak lunęło .... więc chyba z gruntowymi się mogę zacząć żegnać
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Babcia Ala

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 20 Sie 2021 14:05 #774462

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4671
  • Otrzymane dziękuję: 17109
Z tego co pamiętam Amistar szybko się wchłania i stąd biorą się poparzenia młodych przyrostów, szczególnie wtedy gdy przypiecze słoneczko.
Dlatego polecam go jesienią gdy jest chłodniej.
Oczywiście piszę o Amistarze 250 SC a nie o Opti.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Babcia Ala

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 20 Sie 2021 14:07 #774463

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
takowy mam

ale podszedłem do tematu full prof - sprawdziłem pogodę i na guglu i na interii

ZERO padania - i sruuuuuuu jak pierdyknęło to się bałem, czy dam radę przepłynąć z samochodu do sklepu :))))

wiem, że raczej amistar interwencyjnie to są lepsze rzeczy, ale miałem otwartą flachę i generalnie nie miałem już pryskać
Ostatnio zmieniany: 20 Sie 2021 14:08 przez Lukas79.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Babcia Ala

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 20 Sie 2021 21:49 #774520

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5729
  • Otrzymane dziękuję: 27171
Zastanawiam się kiedy ta ZZ w tym roku odpuści? W poniedziałek ma być u mnie deszcz do 50 l/m2 :jeez:, potem tego H2O mniej, ale będzie nadal padać i tak przez 48 godzin. Ja chyba w niedzielę zaś będę opryskiwać, też myślałam o Amistarze SC 250, ZZ trochę odpuściła, nowych wykwitów nie ma, szkoda mi owoców. Późno siałam rozsadę, dopiero mam 8 l przecieru, a żeby mieć te krzaki pomidorów, to przecież się troszkę urobiłam ;) .
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, rozalia, lucysia

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Sie 2021 23:14 #774798

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1823
  • Otrzymane dziękuję: 12654
Co to może być? 1 krzak zaatakowany 24h - w gruncie


grunt_22.08.2021_1.jpg


grunt_22.08.2021_2.jpg


grunt_22.08.2021_3.jpg
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 23 Sie 2021 02:24 #774801

  • marcins
  • marcins's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 10
  • Otrzymane dziękuję: 5
Zastanawiam się jak dawkować Magnicur Finito podczas zwalczania ZZ i alternariozy w tunelu 13.5m2 z 19 krzakami pomidorów prowadzonymi na wiele pędów.
Wydaje mi się, że producenci fungicydów nie biorą pod uwagę takiego sposobu prowadzenia tych roślin.

Według niemieckiej etykiety powinienem zużyć 810ml wody. W moim przypadku wystarczyłoby to tylko na delikatne powierzchowne opryskanie rośliny z pominięciem całkiem sporej ilości ukrytych liści(zbrakłoby cieczy).

Podejrzewam, mieć nadzieję, że niepotrzebnie, że taki oprysk mógłby być niewystarczająco skuteczny.
Jak należy postępować w takich sytuacjach w kwestii oprysku i jego przygotowania?
Dziękuję.

Marcin
Ostatnio zmieniany: 23 Sie 2021 02:38 przez marcins.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 23 Sie 2021 09:39 #774818

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
marcins wrote:


Według niemieckiej etykiety powinienem zużyć 810ml wody. W moim przypadku wystarczyłoby to tylko na delikatne powierzchowne opryskanie rośliny z pominięciem całkiem sporej ilości ukrytych liści(zbrakłoby cieczy).

Podejrzewam, mieć nadzieję, że niepotrzebnie, że taki oprysk mógłby być niewystarczająco skuteczny.
Jak należy postępować w takich sytuacjach w kwestii oprysku i jego przygotowania?

Witaj. Pomimo że jest to środek systemiczny, krzaki najlepiej dokładnie zmoczyć od dołu do góry. Na podobną uprawę to u mnie 4 litry jest aż za dużo. Dodaj 20 ml środka, 5 dni karencji dla spokoju i wystarczy.

Pozdrawiam
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, marcins

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 23 Sie 2021 11:03 #774827

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4671
  • Otrzymane dziękuję: 17109
Właśnie dlatego, że środek jest systemiczny, czyli układowy należy pryskać od dołu do góry, górną część pryskając mniej dokładnie

Preparaty takie wnikają do rośliny i krążą w niej wraz z sokami. Niszczą grzyba znajdującego i rozwijającego się w roślinie.
Stężenie jest prawie takie samo w każdej częsci rośliny a młode przyrosty, stożki wzrostu są delikatniejsze niż zdrewniałe łodygi czy stare liście i może dojść do poparzeń.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, marcins

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 23 Sie 2021 12:30 #774836

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5729
  • Otrzymane dziękuję: 27171
del wrote:
Co to może być? 1 krzak zaatakowany 24h - w gruncie


grunt_22.08.2021_1.jpg


grunt_22.08.2021_2.jpg


grunt_22.08.2021_3.jpg

Wygląda na ZZ, jeśli na spodzie liści wokół plamy chorobowej jest biały nalot, to jest z pewnością ZZ. Zaskakuje tylko tempo, roślina musiała być zainfekowana, a nastąpiły sprzyjające warunki. Może ktoś jeszcze się wypowie. Lecę zaraz swoje pomidory oglądać, masakra.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 23 Sie 2021 12:32 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 23 Sie 2021 14:15 #774847

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
Wygląda na ZZ

ale 24h taki stan ? wyglądają, jak podlane napalmem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 23 Sie 2021 19:17 #774880

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15458
  • Otrzymane dziękuję: 51389
Jeśli nie ma plam na owocach, to równie dobrze może być szara pleśń.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 23 Sie 2021 19:36 #774882

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
Mietek, ale w 24h ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, trzyary

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 23 Sie 2021 20:29 #774888

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1823
  • Otrzymane dziękuję: 12654
Dzisiaj sprawdziłem i na szczęście nic więcej nie znalazłem. Owoce były czyste.
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 23 Sie 2021 22:56 #774898

  • marcins
  • marcins's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 10
  • Otrzymane dziękuję: 5
Daro65 wrote:
marcins wrote:

Zastanawiam się jak dawkować Magnicur Finito podczas zwalczania ZZ i alternariozy w tunelu 13.5m2 z 19 krzakami pomidorów prowadzonymi na wiele pędów.
Wydaje mi się, że producenci fungicydów nie biorą pod uwagę takiego sposobu prowadzenia tych roślin.

Według niemieckiej etykiety powinienem zużyć 810ml wody. W moim przypadku wystarczyłoby to tylko na delikatne powierzchowne opryskanie rośliny z pominięciem całkiem sporej ilości ukrytych liści(zbrakłoby cieczy).

Podejrzewam, mieć nadzieję, że niepotrzebnie, że taki oprysk mógłby być niewystarczająco skuteczny.
Jak należy postępować w takich sytuacjach w kwestii oprysku i jego przygotowania?

Witaj. Pomimo że jest to środek systemiczny, krzaki najlepiej dokładnie zmoczyć od dołu do góry. Na podobną uprawę to u mnie 4 litry jest aż za dużo. Dodaj 20 ml środka, 5 dni karencji dla spokoju i wystarczy.


Pozdrawiam
whitedame wrote:
Właśnie dlatego, że środek jest systemiczny, czyli układowy należy pryskać od dołu do góry, górną część pryskając mniej dokładnie

Preparaty takie wnikają do rośliny i krążą w niej wraz z sokami. Niszczą grzyba znajdującego i rozwijającego się w roślinie.
Stężenie jest prawie takie samo w każdej częsci rośliny a młode przyrosty, stożki wzrostu są delikatniejsze niż zdrewniałe łodygi czy stare liście i może dojść do poparzeń.

Dziękuję Daro65 i whitedame za odpowiedź :)

Na samym początku zastanawiałem się również nad takim samym rozwiązaniem co podał Daro65 - większa ilość roztworu do oprysku niż podaje ulotka na m2, z takim samym dawkowaniem 5ml/l, a do tego może dodatek mocznika taki jak się tutaj czasami przewija (5g/l).
Ale kiedyś zdarzyło mi się poparzyć trochę roślin innym środkiem - Ridomilem :club2: (bez dodatku mocznika), gdy zwiększyłem 3-4 krotnie dawkę i ilość wody na m2. Pryskane było pod wieczór, więc poparzenie słoneczne odpadało. Wydaje mi się, że również stare liście częściowo były dotknięte.

Chociaż Ridomil nie jest interwencyjny, ZZ została wtedy zwalczona (początki), częściowo alternarioza (większość owoców była zdrowa), plon był znośny, ale również wtedy zwiększyłem 3-4 krotnie karencję (czy sensownie to zrobiłem?), więc późno miałem zbiór.
Wolałbym uniknąć ponownie fitotoksyczności i długiej karencji (jeśli dobrze wymyśliłem sobie, że należy ją zwiększać jak powyżej), a z Magnicur Finito/Infinito jeszcze nie miałem do czynienia, więc nie wiem czego mogę się spodziewać.

Nieśmiało proszę forumowego eksperta pomodoro o sugestię odnośnie takiego oprysku Magnicur Finito(Infinito), aby jednocześnie nie potruć siebie i pomidorów oraz na akceptowalnym poziomie zwalczyć choroby.

W przypadku uprawy na 1-2 pędy 810ml raczej by mi wystarczyło, ale nie na wiele pędów, jak mam obecnie. Z wyjątkiem 2 roślin, wszystkie 17 roślin mają 1.2m-1.4m wysokości.
Ale tak jak pisze Daro65, 4l wody na pewno starczyłyby na oblanie wszystkich roślin.

Dziękuję za pomoc.
Dziękuję.

Marcin
Ostatnio zmieniany: 23 Sie 2021 23:50 przez marcins.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.587 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum