TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 24 Maj 2020 21:26 #711072

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11394
Ja dla Suyo Long mam przygotowaną dużą ok. 30 litową donicę, która stoi już przy płocie. W niej będzie dwie sadzonki i jak się wszystko uda to będziemy na spółkę z sąsiadką zrywać ogóraski. Pod folią mam już wsadzoną sadzonkę ogórka MAX i widać, że mu się podoboba. W donice dawałam przemiennie kilka warstw trawy suchej i mokrej, na to ziemia i ubiłam. Potem kilka przefermentowanych końskich gałek i ponownie ziemia. Rośnie jak na drożdżach. Dla Suyo Long taki sam zestaw ale sadzonki jeszcze w szklarence tarasowej bo na dworze na razie za zimno. Gruntowe to tego roku porażka nie dosyć, że zimno to jeszcze mam plagę mrówek więc już dosiewałam podkiełkowane i na razie szału nie ma. Zrobiłam stelaż z drutu i na to poszła fizeliną a na noc jeszcze folia ale i tak nie wiem czy nie trzeba będzie uzupełniać. No i mam jeszcze trzy doniczki z ogórkiem NN od Amiszów i Kozackiego. Te posadzę przy pochylonym przęśle ogrodzeniowym ( taka grubsza siatka ) bo zostało więc trzeba wykorzystać.
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Mamma, Nimfa, anaka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 24 Maj 2020 21:57 #711078

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Przywołana do tablicy śpieszę z odpowiedzią. Uprawiałam ogórki na takiej siatce. Siatkę dostałam od teściowej, więc nie mogłam nie wykorzystać :) Generalnie sprawdziła się, choć była trochę przykrótka (wąska) i musiałam rozciągnąć wyżej drut i kilka sznurków do siatki, by mogły się piąć wyżej.
Warto przez górną krawędź przeciągnąć drut by usztywnić konstrukcję.
Moja jest biało-szara i bałam się że będzie słabo widoczna dla ptaków i będą w nią uderzać w czasie lotu lub się wplątywać, więc doczepiłam do niej paski z niebieskiej plastikowej reklamówki. Wyglądało to niezbyt estetycznie, ale nic innego na szybko nie wpadło mi do głowy.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2020 21:59 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Adasiowa, bietkae, Mamma, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, renmanka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 24 Maj 2020 22:05 #711080

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Moje ubiegłoroczne ogórki, krótko po posadzeniu. Nad nimi konstrukcja z tyczek i łączników, oraz siatki z dużymi oczkami. W czasie wegetacji należy regularnie przeplatać rosnące pędy.
IMG_20190603_194822-2.jpg

To zdjęcie z przed trzech lat, pod koniec sezonu we wrześniu, też na takiej samej konstrukcji.

IMG_20150917_175120.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Adasiowa, bietkae, Mamma, Nimfa, aga, Termaj, anaka, ewakatarzyna, renmanka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 24 Maj 2020 22:06 #711081

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2020 22:08 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, bietkae, Mamma, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, renmanka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 25 Maj 2020 08:33 #711124

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
Kto to widział, aby w końcu maja nie można było rozsady ogórków wystawić nawet na balkon ?. Zmarznąć nie zmarznie, ale rosnąć nie będzie poniżej 16 * C. Trzymam w mieszkaniu i doświetlam prowizorycznie lampę LED.


IMG_2301.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, bela, Jan4, rychu44, Adasiowa, Betula, bietkae, Mamma, Serenity, Nimfa, Termaj, anaka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 25 Maj 2020 10:55 #711154

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 9262
No to moje powinny na noc wrócić do domu.To była pierwsza noc,którą spędziły w tuneliku pod ścianą,gdzie temperatura spadła do 11,3*.
Suyo Long.
suyolong25.05.jpg

Ogórki sałatkowe dostały większe kubki.
ogrkisaatkowe25.05.jpg

Wysiałam jeszcze Śremskiego F1,Prymusa F1 i Kraka F1.Najpierw podkiełkowane.
Mam nadzieję,że ich nie pomieszam.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Adasiowa, pouder, Betula, Mamma, Nimfa, Termaj, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 25 Maj 2020 11:15 #711157

  • pszczolka
  • pszczolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 171
  • Otrzymane dziękuję: 697
Tez uprawiałam w zeszłym roku ogórki na siatce jak u Iwony M. W tym roku powtórka. :bye:
Pozdrawiam Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Iwona M, Adasiowa, Mamma, Nimfa, Termaj, anaka, ewakatarzyna, renmanka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 25 Maj 2020 11:36 #711163

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1407
  • Otrzymane dziękuję: 11163
Też spróbuję w tym roku pierwszy raz uprawy pionowej ogórków. Co ile wsadza się rozsadę przy takiej uprawie, gdy jest w kubeczku po 3 sztuki?
Ogród - mój optymizm.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Mamma, Termaj, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 25 Maj 2020 18:46 #711238

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1853
  • Otrzymane dziękuję: 6197
Nie wiem,czy czekać na ocieplenie czy siać ogórki jeszcze raz.Te które mam maja zaczątek listka właściwego,ale są na długich łodyżkach. W razie,gdybym zdecydowała się na ich posadzenie to w ziemię wsadzać,aż po liścienie? Będą przykryte butelkami i letnią włókniną. To samo mam z fasolą z orzełkiem. Tutaj nie mam już nasion,a więc muszę posadzić.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, pouder, Mamma, anaka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 25 Maj 2020 18:58 #711239

  • Termaj
  • Termaj's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Termajteytt
  • Posty: 223
  • Otrzymane dziękuję: 1134
Nimfa

Jeżeli masz w kubeczkach po trzy ogóreczki to jest do uprawy poziomej.Do uprawy pionowej posiej po jednym ogóreczku w kubku i wtedy odległość między ogóreczkami wynosi od 20-25 cm.

Pozdrawiam Teresa
Termaj
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, pouder, Mamma, pszczolka, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 25 Maj 2020 21:28 #711278

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3564
  • Otrzymane dziękuję: 30075
W tym roku ogórków to już mam powyżej dziurek w nosie.Cztery razy wysiewane.Pierwsza tura pięknie powschodziły/Krak/Czekałam na odpowiednią pogodę,a one rosły,rosły i w końcu nadawały się do wyrzucenia.Ale dałam im szansę i od ponad tygodnia są w gruncie.Jak były w nocy przymrozki okrywałam podwójną włókniną.Przeżyły,ale czy będą z nich plony?.Zobaczymy


20200525_165006.jpg


20200525_165019.jpg


Następne,które miały być dzisiaj posadzone,ale nie wyrobiłam się.


20200525_165120.jpg


Takie maleństwa i taki już system korzeniowy


20200525_165203.jpg
Maria
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 26 Maj 2020 00:25 #711306

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 346
  • Otrzymane dziękuję: 1206
renmanka wrote:
Czy ktoś z Was prowadził ogórki na takiej siatce o dużych oczkach, z tworzywa?
Próbowałem jeden raz z siatką, licząc że będzie prościej niż ze sznurkami.
Siatka ze sztywnego tworzywa o dużych oczkach.

Pierwsze schody pojawiły się przy na stracie montażu, siatka po rozwinięciu uparcie się zwija i musiałem się sporo nagimnastykować aby ją naprężyć / ponapinać na długości ok. 4m.

Potem było super - mnie i ogórkom się podobało.

Dramat był przy likwidacji uprawy.
Przy sznurkach łapię go jedną ręką, drugą przytrzymuję zwłoki, wyciągam sznurek i wszystko zajmuje parę sekund.
Przy siatce nie ma sposobu aby rozdzielić to co zostało z roślin od siatki.

U mnie sznurki rządzą :)
pozdrawiam,
Tomek
Ostatnio zmieniany: 26 Maj 2020 00:25 przez TomekD.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, rychu44, Adasiowa, Armasza, pouder, Betula, Mamma, magnes, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, renmanka, zwykły chłop

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 26 Maj 2020 08:55 #711342

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Wysiane do gruntu wzeszły kilka dni temu.
Wysiane na rozsadę jeszcze w domu. Bo jakoś strach mi je posadzić.
Będą na sznurkach. Już 3 rok.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 26 Maj 2020 10:59 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, rychu44, Adasiowa, Armasza, pouder, Betula, Mamma, Agusiak, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 26 Maj 2020 19:11 #711436

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Ja prowadzę ogórki na siatce od 3 lat, siatka druciana o rozmiarze 10 x 10 cm. Siatka rozciągnięta na zagonie o długości 3 m i faktem jest , że po sezonie trzeba się trochę namęczyć czyszczeniem ale "coś za coś". Na razie ogórki przeżyły przymrozki, były pod zimową włókniną a posadziłem je 18 maja.
Pozdrawiam Jurek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, pouder, Betula, Mamma, Nimfa, anaka, Barborka, ewakatarzyna, zwykły chłop

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 27 Maj 2020 13:59 #711576

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Zrobiłem ochronę przed deszczem i palącym słońcem, będą wdzięczne.

WP_20200527_11_54_00_Pro.jpg


WP_20200527_11_48_12_Pro.jpg


WP_20200527_11_47_52_Pro.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Gosia352, Betula, Mamma, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 27 Maj 2020 20:55 #711633

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Nasiona od tygodnia w gruncie, jeszcze nie kiełkują. Mam kilka sadzonek:

P5270008.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia352, Betula, Mamma, najemnik, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 27 Maj 2020 21:36 #711647

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
Zwolennicy siewu bezpośredniego ogórków w otwartym gruncie mogą się tego roku zawieść .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): XYZ, Mamma, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 27 Maj 2020 21:48 #711655

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16734
Też się zastanawiam nad uprawą w workach lub czymś co wstawię w ciepły kąt i przykryje.
Corrado czym wypełniasz worki?
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.851 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum