TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 27 Maj 2020 22:04 #711668

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
W przyszłym roku tylko sadzonki!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Nimfa, anaka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 28 Maj 2020 07:58 #711692

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Od jakichś pięciu lat uprawiam ogórki z rozsady. Spróbowałam raz i robię tak zawsze. Taka uprawa ma same zalety, a pracy jest tylko trochę więcej, ale ten wysiłek jest jak najbardziej wart jest korzyści jakie odnosimy robiąc rozsadę.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, pouder, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 28 Maj 2020 08:00 #711693

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Moje siane w połowie maja na wzniesioną grządkę i przykryte włókniną wzeszły bez problemu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Betula, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 28 Maj 2020 08:26 #711698

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16734
Też tylko z rozsady.
Adrian, odważny jesteś. Chyba, że u Ciebie są inne temperatury.
U mnie spadają zbyt drastycznie.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Betula, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 28 Maj 2020 09:35 #711712

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Ja mam i takie i takie.
Posiane w grunt ładnie wzeszły w skrzyniach.
Rozsady boję się posadzić bo może paść.Choć od dawna hartowana i stała już na słoneczku to temperatury w nocy są za niskie.
Te co posiane w grunt już wiedzą co je czeka i jak urosły to znaczy ,że przeżyją.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Betula, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 28 Maj 2020 10:04 #711715

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
Adrian89 wrote:
Moje siane w połowie maja na wzniesioną grządkę i przykryte włókniną wzeszły bez problemu.

To też jest sposób. Wyredlona gleba szybciej się nagrzewa i do tego jeszcze przykryta. Wszystko też zależy od ciężkości gleby i warunków terenowych. W dolinach, zagłębieniach temperatura gleby nawet wyredlonej może być za niska.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, pouder, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 28 Maj 2020 10:50 #711726

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Noce są zimne między 5-10* no ale trudno co zrobić, zresztą paczka nasion 2zł więc gdyby co straty nie będzie dużej. Pomidory też od 10dni w gruncie i mimo chłodu jest im lepiej niż w doniczkach w domu.
Tak jak pisze Mietek, w skrzyni ziemia przy dotyku jest ciepła mimo, że pogoda pochmurna. Miały być tam melony no ale mam ich za dużo i nie zmieściłyby się, tak więc w ich miejsce poszły ogórki, do tego podwójna warstwa okrywy i nie ma im źle :woohoo:

100700135_544518799555386_1399270834316509184_n.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, Marlenka, Betula, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 28 Maj 2020 13:03 #711733

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 873
  • Otrzymane dziękuję: 5172
Pierwsze ogórki Sanyo Long z wysadzone. Pozostałe zamierzam wysadzić w piątek.

20200527_185932.jpg


pozdrawiam
Mirka
Pozdrawiam
Mirka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, pouder, Marlenka, Betula, anaka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 28 Maj 2020 14:19 #711743

  • tomurbanowicz
  • tomurbanowicz's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 24
W pierwszym odcinku o ogórku użytkownik pomodoro napisał:
"Rozsadę ogórków, jeśli tylko pokażą się pierwsze siewki należy wystawić na zewnątrz do niższej temperatury i większego natężenia światła. Natychmiast to zrób."

Jeżeli planuję posadzić rozsadę do gruntu np. 20 maja i licząc od zasiania 4 tygodnie wstecz wychodzi termin około 20 kwietnia na sianie ogórków do doniczek. Wiadomo, że ogórki szybko wschodzą, więc jeśli wzejdą już po około tygodnia - pierwsze siewki, bez liści właściwych - należy już je przenieść na dwór do inspektu? Wydaje mi się, że 27 kwietnia będzie jeszcze za zimno, szczególnie w nocy. Jak one to zniosą? Przyznaję, że u mnie w domu też wyciągnęły się ogórki, ale chyba w porę nad nimi popracowałem.
Ostatnio zmieniany: 28 Maj 2020 14:21 przez tomurbanowicz.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, pouder, Nimfa, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 28 Maj 2020 14:53 #711745

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6911
  • Otrzymane dziękuję: 41969
Wystawić na zewnątrz to nie znaczy trzymać je przez 24 godz.na balkonie czy pod folią.Te czynności zależą do pogody a ściślej od temperatury otoczenia.Ja wystawiam właśnie siewki w dzień na balkon,a na noc przy obniżaniu temperatury wnoszę do mieszkania.Chyba,że jesteś w stanie zapewnić pod folią temperaturę niezbędną dla ogórków.Ja kiełkuję pomiędzy 27.04-1.05 i rozsada jest gotowa do wysadzania ok.15-20.05.Gorzej jak pogoda jest taka jak w tym sezonie,to wtedy wysadka rozsady oddala się.Niestety pogody nie przeskoczymy. ;) ;) :coffe: :coffe: :bye: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 28 Maj 2020 14:55 przez Krecik stary. Powód: poprawki
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, pouder, Marlenka, Betula, Nimfa, JaNina, anaka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 28 Maj 2020 20:38 #711786

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Mamma wrote:
Też się zastanawiam nad uprawą w workach lub czymś co wstawię w ciepły kąt i przykryje.
Corrado czym wypełniasz worki?

Zwykłą ziemią ukopaną na polu ornym , tydzień przed wysadzeniem wlewam rozcieńczoną nalewkę z obornika bydlęcego.
Ostatnio zmieniany: 28 Maj 2020 20:40 przez Corrado.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 28 Maj 2020 21:06 #711791

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
tomurbanowicz wrote:
W pierwszym odcinku o ogórku użytkownik pomodoro napisał:
"Rozsadę ogórków, jeśli tylko pokażą się pierwsze siewki należy wystawić na zewnątrz do niższej temperatury i większego natężenia światła. Natychmiast to zrób."

Jeżeli planuję posadzić rozsadę do gruntu np. 20 maja i licząc od zasiania 4 tygodnie wstecz wychodzi termin około 20 kwietnia na sianie ogórków do doniczek.

Skąd ty wziąłeś te 4 tygodnie ?. Ja wyłożyłem do kiełkowania nasiona 1 maja , a 14 maja już były gotowe do wysadzenia

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...iii?start=360#709193

Corocznie w pierwszych dniach maja wykładam nasiona do kiełkowania.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Betula, Nimfa, ewakatarzyna, renmanka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 28 Maj 2020 23:41 #711814

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
A to rozsada ogórków sałatkowych SL jaką wykonuję na zamówienie. Nasiona wyłożone do kiełkowania 25 maja, wysiane następnego dnia czyli 26 maja, po 2 dobach już wschodzi. Co ja bym robił z tą rozsadą aż 4 tygodnie ?.


IMG_2308.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Betula, pszczolka, Nimfa, JaNina, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 29 Maj 2020 07:24 #711825

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
Tak po trzech tygodniach.
Cały czas od wschodów trzymana raczej w niskich temperaturach nocą, bo w foli

20200529_071833.jpg

Przesadzona do dużych doniczek, bo powinna być wysadzona, tyle że zimno.
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 29 Maj 2020 08:26 przez podjadek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Betula, pszczolka, Nimfa, Bala, JaNina, anaka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 29 Maj 2020 20:52 #711952

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Rozsada ogórków wysadzona tydzień temu stoi w miejscu.
W dodatku przez deszcz a później ostre słońce popaliło trochę liście.
Jak się ociepli wysadzę chyba drugi rzut ogórków.
Pozdrawiam, Michał
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Nimfa, JaNina, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 29 Maj 2020 21:18 #711959

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7855
  • Otrzymane dziękuję: 52034
U mnie obok bolączek wymienionych przez Michała, doszły jeszcze pędraki :jeez: Rozsada miała ładnie wykształconą bryłę korzeniową. Teraz jak wyciągam przywiędnięte sadzonki, to jest łodyżka z paroma korzonkami. Pędraki w bardzo szybki sposób zjadają korzonki. O ile rozsada ogórka Krak przezornie była posadzona gęsto, bo nasion mam sporo, to o resztę się martwię :oops: Z nasion od Galka68, miałam wysiane trzy odmiany po trzy nasiona. Z każdej odmiany po dwie sadzonki zaczęły więdnąć. Po wykopaniu oczywiście szukałam pędraków, ale niestety nie wszędzie znalazłam. Pocieszające jest to, że po ponownym wsadzeniu biednych sadzonek do ziemi, nie są już takie wiotkie. U mnie nadzieja umiera zawsze ostatnia. Niestety jedna sadzonka SL z nasion od Miecia, chyba nie da rady, ale zostało jeszcze 5 szt. Dzisiaj po południu już tam nie byłam, ale Wnuczęta już pojechały do domu, więc jutro mam cały czas na zajmowanie się ogrodem :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa, Marlenka, Betula, magnes, Nimfa, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 29 Maj 2020 21:37 #711965

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
Niekończące się jaja!. Znów musiałem uciekać z rozsadą Krak F-1 z balkonu do domu, bo zapowiada się nad ranem 6 * a to jest za mało dla ogórka. Już zaczął podwijać liście.


IMG_2314.jpg
Ostatnio zmieniany: 29 Maj 2020 21:38 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Armasza, Marlenka, Betula, Azbi, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 30 Maj 2020 14:24 #712058

  • Rafcio Śrubka
  • Rafcio Śrubka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 53
Witam witam :)

Ostatnie ogórki mi wszystkie padły, zrobiłem na nowo rozsadę, hartowałem, tydzień temu dałem do gleby w te miejsca gdzie będą ogórki pożywkę, 2 dni temu na próbę przesadziłem jednego do szklarni i coś się zaczyna dziać:

20200530_135504-2.jpg


20200530_135520-2.jpg



rozsada wygląda tak (zero zmian na liściach):

20200530_140652-2.jpg


co może być przyczyną takiego stanu?

i jeszcze jedno pytanko :)

Wysadziłem w nieosłoniętym gruncie około 2-3 tygodni temu gniazdowo ogórki 5 różnych odmian, około 80 nasion, może jeden wzszedł dopiero co się pojawił, w szklarni jeszcze gorzej ani jeden - ziemia zasilona wcześniej pożywką. Co zrobiłem źle?

Dodam iż z zaleceniami pomodoro staram się utrzymywać temperaturę w szklarni 20-30*C i zamykam na noc :devil1:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.793 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum