TEMAT: STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 18 Lis 2019 19:59 #681384

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Aniu ja go robię z 1kg grochu bo dużo jest chętnych na niego.Dzień wcześniej dobrze wypłukam i go moczę całą noc gotuję w tej samej wodzie jakieś 20min oczywiście na wolnym ogniu,posolę i dopiero daje 5-6 garści pęczaka i dalej on pyrka nie przykryty aby woda odparowała{wody jest jakieś 1.5cm nad grochem jak nastawiam do gotowania}.Trzeba uważać aby sie nie przypalił ja stawiam garnek na podstawce do woka mam w wyposażeniu kuchenki.Jak jest już miękki to w ręcznik i w koc i tak sobie dochodzi.Słoninkę w kosteczke wytapiam z cebulką i dodaje sobie ile chcę grochu dprawiam solą i pieprzem i podsmażam.Powiem Wam że jak to pierwszy raz zobaczyłam to nie byłam przekonana,ale teraz to jak go gotuję to co chwilę podchodzę do garnka i przy mieszaniu podjadam. :P Jak lubicie groch to polecam do tego szklanka mleka i pyszne proste jedzenie. :bye:

ps.ten groch jest bardzo smaczny.
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 18 Lis 2019 20:12 przez bela.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, badzia, rychu44, Adasiowa, Armasza, Pestka, Jaedda, aga, anaka, Barborka


Zielone okna z estimeble.pl

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 18 Lis 2019 20:12 #681387

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Bożenko - jak dla mnie świetny pomysł na jesienno-zimową pluchę i chłód. Pomijając słoninkę "podrobię" ją masłem i do tego surówka z kiszonej kapusty albo kiszony ogórek ... :hearts:

p.s. proste jedzenie jest zazwyczaj najlepsze, a takie przepisy - moim skromnym zdaniem - należy pielęgnować. Dziękuję Ci bardzo, nie tylko za przepis, ale za wskazanie, co smacznego można zrobić ze "straganikowych" skarbów :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, sierika, rychu44, Armasza, Pestka, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 18 Lis 2019 20:21 #681389

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 925
  • Otrzymane dziękuję: 2296
Moja teściowa też coś podobnego warzyła. Duże ziarna fasoli, pęczak, kawałek wędzonych żeberek lub wędzona rapka, kawałek wieprzowiny,kawałek cienkiej kiełbasy, włoszczyzna, przyprawy: ziele ang. liść laur. majeranek, pieprz. Bez ziemniaków. Miało to zawiesistą konsystencję i było pyszne. Teraz często to gotuję.
Ostatnio zmieniany: 18 Lis 2019 20:28 przez badzia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Armasza, Pestka, Jaedda, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 18 Lis 2019 20:31 #681392

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Wanduś, co to takiego rapka ? Domyślam się, że to jakaś zwierzęca część ( kawałek kończyny ? )....
Ale smakowicie się zrobiło :)

Powiem Wam szczerze, że najbardziej lubię potrawy rodem ze wschodnich rubieży Polski, może ze względu na sentyment do tamtych stron .... rodzina mojego Taty pochodziła z Podlasia, więc to właśnie tam uczyłam się prostego, pysznego jedzenia. Teraz zakochałam się w kuchni podkarpackiej :oops:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, Pestka, Zielona, anaka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 18 Lis 2019 20:35 #681393

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Anulko, otworzyłam oczy na tę podkarpacką kuchnię, możesz przybliżyć temat?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, anaka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 18 Lis 2019 20:45 #681396

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Sieriko, z przyjemnością - od jakiegoś czasu korzystam z tego bloga : trzecitalerz.blogspot.com/

Nie wiem, na ile przepisy pokrywają się z rzeczywistością, ale każda potrawa przyrządzona z wybranych do tej pory receptur była niezwykle smaczna. Czasem muszę zastępować pewne produkty innymi, ale efekt końcowy zawsze zaskakuje bardzo pozytywnie :)

W kolejce na wypróbowanie czeka kapuśniak z grzybami i śliwkami, a polecam BIESZCZADZKIE RACUCHY Z DYNI, a także proziaki - jeszcze ciepłe są fantastyczne oraz zupę z kapusty zwaną pochlapką.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 18 Lis 2019 21:05 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, bela, sierika, Armasza, Pestka, Jaedda, aga, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 18 Lis 2019 21:46 #681402

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Aniu, u mnie Ubatuba Cambuci (dwa słowa zamieściłam w wątku o Paprykowych Hitach) zaczęła dojrzewać od września. Myślałam wtedy, że to późno bo inne ostre dojrzały w sierpniu.
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 18 Lis 2019 21:49 #681403

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Mieszkam blisko 30 lat na Podkarpaciu, w zasadzie nie zetknęłam się z jakąś szczególną potrawą, no proziaki mam co dzień w piekarni, poza tym M jadał w babcinej kuchni pamułę, to zupa sliwkowa, o której często wspomina, nawet kiedyś zrobiłam mu ale chyba nie był to zapamiętany smak, mój dziadek natomiast gotował kapustę ziemniaczną, smak osobliwy jak dla mnie. Cóż zajrzę na ten blog z ciekawości :lol Przypominają mi się tzw. placki lejocki, ciasto lane na rozgrzaną płytę kuchenną, no ale trzeba miec taki piec w kuchni, moje dzieci uwielbiały gdy babcia im szykowała te rarytasy, to właśnie takie chwile najbardziej tkwią w pamięci, nie wypasione potrawy tylko te z duszą :)
Ostatnio zmieniany: 18 Lis 2019 21:53 przez sierika.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, bela, rychu44, Adasiowa, Armasza, Pestka, aga, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 18 Lis 2019 22:03 #681404

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Ania dzięki za bloga :thanks: Na wigilię robie małe gołąbki z kaszy i grzybów.
Polecam z też "Paluszki słone do barszczu" z tego ciasta piekę też paszteciki z kapustą i grzybami lub z mięsem są pycha,ciepłe rozpływają się w ustach.Paluszki to piekę na Świeta w połowie grudnia długo się przechowują w pojemniku zamkniete.Nie wiedziałam że to z Kuchni Podkarpackiej.
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 18 Lis 2019 23:10 #681411

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 925
  • Otrzymane dziękuję: 2296
Aniu, dobrze zgadujesz. Rapka to nóżka wieprzowa, ta część z kopytkiem.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 18 Lis 2019 23:19 #681412

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2633
  • Otrzymane dziękuję: 7742
Aleście wirtualnych smaków i zapachów narobiły, dobrze, że najpierw coś zjadłam, a dopiero później zajrzałam :happy3:
Aniu, pierogi z kaszą gryczaną i białym serem to musowo, nie? ;)
Ubatuba nie jest strasznie późna, u mnie dojrzała we wrześniu, i to raczej bliżej początku, o ile dobrze pamiętam.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Jaedda

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 19 Lis 2019 09:11 #681419

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Adasiowa wrote:
Przywędrowały do nas nowe wspaniałości, a to za sprawą magnes i Pestki - mamy zatem i zioła, i karłowe fasolki, i sałaty oraz białego bakłażana White Egg :) Wszystkie dobra zostały wpisane do Formularza, a obu dziewczynom dziękuję z całego serca :hearts:

Magnesiku, dziękuję pięknie za świąteczny "smaczek" :kiss3:

Niemal wszystkie skarby są nowościami na naszym Straganiku, a np. fasolkę Orzełek od Grażynki możemy zobaczyć w wątku o fasolach na suche ziarno, a wygląda tak:

20191115_200559.jpg


Malinka jest równie atrakcyjna, o unikatowym, marmurkowym wzorze: na malinowym tle widnieją bordowe, malutkie kreseczki.

Sorry ale nie doczytałam chodziło mi Orzełek a nie o Malinke.U nas sprzedają ten groch pod nazwą Orzeł lub Piechociarz
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 19 Lis 2019 09:36 #681420

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7856
  • Otrzymane dziękuję: 52056
Koperta z pikantnymi została nadana :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Jaedda

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 19 Lis 2019 11:47 #681425

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Kochani, dziękuję za wszystkie wpisy dotyczące potraw, ponieważ w głównej mierze stanowią one nasze dziedzictwo, nie tylko kulinarne, ale i świadczące o naszym przywiązaniu i pamięci dla rodzimych tradycji i miejsc, z których wyszliśmy.
Zauważcie, ile roślin uprawianych w naszych ogrodach, działkach, na zagonkach i grządkach stanowi główne składniki tego pożywienia, co jeszcze bardziej utwierdza mnie w przeświadczeniu, że jeżeli mamy możliwości, to korzystajmy z nich i uprawiajmy nie tylko modne warzywa, ale i te tradycyjne, czasami wstydliwie odsunięte w niepamięć.
Przygotowałam właśnie ( czytaj: porządkowałam ) wszystkie nasiona będące w ofercie Straganiku i powiem Wam jedno: jestem z Was wszystkich bardzo dumna, że wspólnymi siłami, poświęcając czas i pracę, zgromadziliście tak wspaniałą kolekcję warzywnych skarbów. Mieści się w kilku kartonach :bravo:

Dziękuję za nadsyłane w dalszym ciągu nasiona, koperty zwrotne ( Tereniu, Adrianie89 :hug: ), dowody sympatii oraz składane zamówienia :hearts:
Pozdrawiam cieplutko....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 19 Lis 2019 16:59 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, bela, rychu44, Armasza, Jaedda, anaka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 19 Lis 2019 12:27 #681427

  • Barborka
  • Barborka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 521
Moje nasionka również wyruszyły do Ciebie Aniu, przygotowałam nasiona papryk, szczypioru czosnkowego,nasionka dyni ozdobnej (z paczuszki z Ziarna Dobrej Nadziei) oraz pora późnego z mojego awataru
Pozdrawiam serdecznie Basia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, Adasiowa, Armasza, anaka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 19 Lis 2019 19:30 #681465

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Basieńko, już teraz serdecznie Ci dziękuję za nasionkowe wsparcie, a pomimo, że wybrałam już odmianę pora na przyszłoroczną uprawę, to zrezygnuję z tego wyboru bez żalu na rzecz Twojego - ten z avatara jest, jak wiesz, moim "idolem" :hug:

Chciałam też podzielić się z Wami wielką radością, jakiej dostarczyła mi przesyłka od Janeczki - dostaliśmy mnóstwo nowości, tych bardzo aromatycznych i oryginalnych, których nie powinno zabraknąć w żadnym przydomowym ogródku i kuchni - kolendrę indyjską i chropawiec wonny ( rzeczywiście, zapach tymianku rozszedł się po całym mieszkaniu ! ), jak i pokaźny zbiór paprykowych skarbów, a oprócz nich także cukinię, ogóreczka, bakłażana, indyjski agrest, fasolkę tyczną, sałatę, "warzywo z Bangladeszu" ( przypominające fasolę ) i chińską okrę - pędzę uzupełnić Formularz - Janeczko - dziękuję za wszystko ( WSZYSTKO :hearts: ) :hug: !
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, rychu44, Kaja, Jaedda, Mandorla, JaNina, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 19 Lis 2019 20:09 #681476

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Anulko, kusisz a mi już nic nie potrzeba, teoretycznie i praktycznie ;)

ps ale tę kolendrę indyjską i chropawiec musiałam i agrest indyjski :oops: a teraz zobaczę jak to ugryźć :happy:

A jakie wrażenia dotyczące kapusty ukiszonej z żurawiną
Ostatnio zmieniany: 19 Lis 2019 20:20 przez sierika.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 19 Lis 2019 20:18 #681481

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Sieriko, wierz mi - gdybyś wzięła w palce szczyptę tych orientalnych przypraw, to nie zastanawiałabyś się dłużej ...
Osobiście jutro wypróbuję kolendrę indyjską do sosu pomidorowego, a niebawem mam wielką ochotę doprawić chropawcem fasolkę po bretońsku lub tę potrawę z fasoli i kaszy od Bożenki.

edit: tak myślałam, że wybierzesz te nasionka :happy:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 19 Lis 2019 20:19 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, sierika, Jaedda, anaka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.672 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum