TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 01 Maj 2019 07:55 #655205

  • Pol
  • Pol's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 201
Emalia112 wrote:
Otwory za male w stosunku do wielkości kubka, a do tego kubek złe umyty i na jakiś mikro resztkach kwitnie pięknie pleśń
Proste, szybkie, łatwe wyjaśnienie problemu. Czy można coś dodać?
Zastanówmy się. Czy inne pojemniki są wszystkie dokładnie umyte? Czy we wszystkich pozostałych pojemnikach sa większe otworki?
Nawet przez małe otworki nadmiar wody szybko wypływa. Ja w przezroczystych kubkach w ogóle nie mam otworów, jeżeli wleję za dużo wody to widzę ten nadmiar, przechylam na chwile kubek i odlewam wodę.
Palet, kubków, doniczek, skrzynek nie myję wewnątrz po poprzednich sezonach, nie zauważyłem negatywnych skutków takiego postępowania.
Owszem, z zewnątrz czasem przetrę ze względów estetycznych.
Mam wrażenie, że w Twoim przypadku do tego kubka trafiła jakaś bryłka podłoża która miała zły skład, może jakiś cięzki kompost mocno zatrzymujący wodę, może miejscowy nadmiar (albo niedobór) jakichś nawozów. Może też są inne wyjaśnienia.
Niektóre nasionka z natury później kiełkują, roślinki wolniej rosną, są mniejsze.
Ostatnio zmieniany: 01 Maj 2019 08:00 przez Pol. Powód: korekta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 01 Maj 2019 15:08 #655242

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Oczywiście , że mogą być inne przyczyny, tyle że nie w moim przypadku. Mam około 300 sadzonek warzyw, drugie tyle zatrwianu i kocanki i samo podlewanie zajmuje mi trochę czasu. A gdybym jeszcze musiała sprawdzać czy woda w kubkach nie stoi to chyba bym nie wychodziła z tunelu. Otwory w doniczkach maja odprowadzać wodę bez mojej ingerencji, pożywkę którą opracował Pomodoro stosuję bez zastanawiania się czy mają co jeść. Podstawowe zasady higieny ( mycie doniczek i kubków, odkażanie nasion, stosowanie regularnych oprysków PW i HT) zapewnia mi minimalizację stresu związana z chorobami. To ma działać i jak na razie działa. Zdarzają się wypadki , oparzenie roślin, atak mączlika, zaraza, ale to są wypadki , a nie reguła. Te zasady stosuję z dobrym skutkiem od lat i jeżeli coś jest nie tak u moich roślin to zawsze jest to moje niedopatrzenie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, grzesiek59, pszczelarz5, Miragoral, Basia Rozyczka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 02 Maj 2019 14:11 #655373

  • MarzenaRybka
  • MarzenaRybka's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 36
  • Otrzymane dziękuję: 88
Kochani potrzebuję waszej pomocy.
Coś się dzieję z moimi pomidorkami,
a że to pierwszy raz coś takiego-
od kiedy sieje sama pomidorki,
to proszę Was o pomoc....
zaraza? niedobory?
sadziłam w ziemię taką w jaką sadziłam co roku,
kupowana w ogrodniku i od jakiegoś czasu pojawia się coś takiego,
idzie to coś od dołu do górnych liści..


rybka1.jpg




rybka2.jpg
Załączniki:
Pozdrawiam.Marzena
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2019 15:36 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 02 Maj 2019 21:24 #655423

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Marzena w poście Betuli jest obrazek, przeanalizuj go i będziesz wiedziała co dolega twojej roślinie. forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...d-oslony-cz-4#649501
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 02 Maj 2019 22:26 #655433

  • MarzenaRybka
  • MarzenaRybka's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 36
  • Otrzymane dziękuję: 88
Magnez i mangan???
mam mętlik w głowie...
Pozdrawiam.Marzena
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 02 Maj 2019 23:16 #655440

  • green_bee
  • green_bee's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 86
  • Otrzymane dziękuję: 195
MarzenaRybka to ja zrobię kopiuj-wklej:
"Objawem niedoboru magnezu są chlorozy występujące między nerwami najstarszych liści, które pojawiają się najczęściej w początkowej fazie wzrostu. W czasie owocowania magnez wpływa na jędrność owoców oraz kondycję roślin gdyż odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu rośliny i jest głównym składnikiem chlorofilu. Deficyt tego pierwiastka można uzupełnić stosując siedmiowodny siarczan magnezu w stężeniu 1,5 proc. Objawy dość szybko ustępują ponieważ magnez aktywnie przemieszcza się w roślinie."
Karo
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): MarzenaRybka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 02 Maj 2019 23:27 #655441

  • MarzenaRybka
  • MarzenaRybka's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 36
  • Otrzymane dziękuję: 88
Jutro wobec tego potraktuje
siarczanem magnezu moje pociechy.
Dziękuję serdecznie Wam kochani za pomoc.
Wybaczcie to,że słabo z myśleniem.
Moja wnuczka wczesniak 830g walczy o życie......
a tu na pomidorach coś czego
W takiej fazie uprawy nie miałam dotąd..
A w głowie 1000 myśli.... Wybaczcie
Pozdrawiam.Marzena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, rozalia, Betula, Zielona, Szafirek, JaNina

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 03 Maj 2019 06:30 #655450

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Ten niedobór nie wziął się znikąd. Jakie podłoże ?. Jakie nawożenie i jaką wodą podlewane ?.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Maj 2019 16:09 #656048

Cześć, czy mógłby mi ktoś udzielić rady, czy to co pojawiło się na liściach moich pomidorów jest oznaką choroby? Jak ewentualnie można z tym walczyć i czy przeniesie się na inne rośliny? :unsure:
Roślinki rosną w doniczkach przy oknie, to moje pierwsze uprawy, więc nie mam żadnego doświadczenia w temacie :(

59392049_1322847227867942_3628411306786160640_n.jpg


59500743_408380939715816_56337962194960384_n.jpg


59770218_590174714816965_5902423540275085312_n.jpg
Ostatnio zmieniany: 06 Maj 2019 16:13 przez Betula.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Maj 2019 17:12 #656051

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Oparzenie ( chyba słoneczne).
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Maggie

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Maj 2019 18:23 #656064

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Czy nie podlewano przypadkiem nawozem pomidorów stojących w słońcu ?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 07 Maj 2019 11:29 #656136

  • Macias88krk
  • Macias88krk's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 3
Czołem! Miło mi dołączyć do grona użytkowników forum, szkoda, że przy takiej okoliczności, ale jak to mówią "jak trwoga..." :)

Mam następujący problem z rozsadą pomidorów. Do jakiegoś czasu rośliny rosły pięknie. Są to odmiany New Big Dwarf oraz Micro Tom. Na obu z nich od jakiś 10 dni są dokładnie takie same objawy - najpierw plamki wyglądające jak mini jeziorka, potem coraz większe żółkniejęce plamy, w końcu więdnięcie całego liścia. Zmiany postępują od dolnych liści, pierwsze 2/3 już pousuwałem z sadzonek. Pomidory wszystkie trzymam na dużym parapecie wewnątrz domu, okno zorientowane na południe, przez cały dzień mają dużo słońca. Do jakiegoś czasu rośliny rosły pięknie.

Przyznam bez bicia, że cały proces z braku czasu cały proces robiłem "na spontanie" (2 lata wcześniejsze wychodziło) i nie przestrzegałem zasad, których tu się, poniewczasie, dowiedziałem - nie zaprawiłem nasion, za dużo podlewałem (to już wiem) i to wodą z sieci (a mam niestety bardzo twardą), ziemi użyłem zwykłej kwiatowej Verve z Castoramy, doniczek po zeszłym roku nie zdezynfekowałem (jedynie przemyłem zwykłą wodą). Z zabiegów jakie robiłem to: roślinki spryskałem 2xBioseptem, kilka razy podlewałem biohumusem oraz fusami z kawki oraz raz gdy zauważyłem niedobory w ruch poszedł jednorazowo florovit do żółknących liści.

Przez moment wydawało mi się, że to musi być zaraza ziemniaczana (więc wczoraj spryskałem OW), ale doczytałem, że na takim etapie rozsady i warunkach jakich są to praktycznie niemożliwe.

Proszę o diagnozę i rady co mogę z tym zrobić :)

Dzięki serdeczne, poniżej zdjęcia.


2.jpg


3.jpg


6.jpg


4.jpg


1.jpg


5.jpg


7.jpg


8.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): hakul

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 07 Maj 2019 12:26 #656143

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Prawdopodobnie pomidorki były zalane. W każdym razie należy je przesadzić do odpowiednio większych pojemników.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, Piotras, hakul

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 07 Maj 2019 12:34 #656145

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
W zeszłym roku miałem ten sam problem z liśćmi. Po wysadzeniu do gruntu sytuacja się unormowała.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, Piotras

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 07 Maj 2019 12:54 #656146

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Te pomidory i tak się późno zbuntowały. Doniczki maciupkie, a jedzonka to mają sporo. Zrób to co radzi pomodoro bo w takich doniczkach to łatwo raz ich ponad miarę przesuszyć, a potem zalać. Stożki wzrostu (jeden pokazany) sa OK.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 07 Maj 2019 13:02 #656147

  • Macias88krk
  • Macias88krk's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 3
No to odetchnąłem z ulgą, już myślałem, że to ZZ czy inny grzyb. Zatem zabieram się za przesadzanie. To spytam od razu - jakiej pojemności donice polecacie do New Big Dwarf i Micro Tom ?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 07 Maj 2019 13:15 #656150

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja nie polecę, sama mam dwarfy pierwszy rok i zacznę od litrowej doniczki, potem będę zwiększać. W kwiaciarni sprzedawali je w trzy litrowych. Więc kombinuj i jeszcze z nami się podziel wiedzą.

Aaa przypomniałam sobie . Dorotka Horti miała je chyba w zeszłym roku . Jak tu wieczorem zaglądnie to moze Ci podpowie. Dwarfy maja inne wymagania jak klasyczne pomidory.
Ostatnio zmieniany: 07 Maj 2019 13:21 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 07 Maj 2019 14:27 #656159

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
W ubiegłym roku miałam Arctic Rose i Boronię w 15l wiaderkach i były w sam raz.W tym roku te i kilka innych są już w 15l donicach docelowych od 5 kwietnia.
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.646 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum