TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 24 Lip 2017 20:24 #557284

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Dla jasności sprawy wirus TSWV , to wirus wywołujący brązową plamistość pomidora
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daro65, Krecik stary, Adasiowa, Trixi, mk1a


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 24 Lip 2017 20:55 #557302

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Tę zgniliznę twardzikową też wrzucę do grzybków, ale opis uzupełnię później.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 24 Lip 2017 21:11 #557312

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
a czyli mam się go spodziewać namiotu nie przeniosę więc poproszę w wolnych chwilach jak przeprowadzić dezynfekcje
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 25 Lip 2017 07:38 #557359

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Całe szczęście, że już dawno wyleczyłem się z tunelu foliowego. :)
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 25 Lip 2017 08:01 #557362

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
edek86 wrote:
Parę fotek ze zmianami na liściach:

20170724_142119.jpg

To umiejscowienie się plam ZZ na końcach blaszek liściowych jest symptomatyczne. Moim zdaniem potwierdza skuteczność naszych oprysków. W tych miejscach liść jest najdłużej wilgotny i tu najszybciej zostaje zmyta powłoka krochmalu ze środkiem grzybobójczym
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, podjadek, Jan4, rozalia

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 25 Lip 2017 08:09 #557363

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 410
  • Otrzymane dziękuję: 353
A, że się czepie i zadam pytanie haczykowato-zaczepne ;),
nie jest tak,że właśnie koniec liścia jest najlepiej powleczony tym środkiem (w końcu ciecz po oprysku spływa i gromadzi się na końcu liścia w dużej ilości i tan najwięcej jest tego krochmalu) i powinien być najlepiej zabezpieczony ?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 25 Lip 2017 08:20 #557364

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Mówimy o dwu różnych fazach. Ty o fazie schnięcia oprysku, a ja o fazie zmywania, która między opryskami powtarza się kilkakrotnie wskutek występowania porannych ros i ewentualnie opadu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 25 Lip 2017 08:44 #557368

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 410
  • Otrzymane dziękuję: 353
Ja patrze przez pryzmat tunelu ;).
Jak wystąpiła ZZ to właśnie na końcach, wtedy jeszcze niczym nie pryskam ,no i podczas oprysku się zastanawiałem czy ściekający płyn gromadzący się właśnie na końcach to powstrzyma, a przynajmniej plamy zaczną się robić w górnych częściach,na razie mam jakieś dziadostwo którego jeszcze nikt chyba nie zidentyfikował.

Coś w ten deseń;
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...wie?start=666#556770

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...wie?start=630#556578

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...wie?start=630#556632
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 25 Lip 2017 11:29 #557384

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Zbyt pieknie było, w niedzielę jeszcze to nie było widoczne, owoce były czyściutkie, wygląda na wirus i do utylizacji....czy to dobra diagnoza?


wiruspomidora001.jpg


wiruspomidora002.jpg


wiruspomidora003.jpg


wiruspomidora004.jpg


wiruspomidora006.jpg


wiruspomidora009.jpg


wiruspomidora010.jpg


wiruspomidora011.jpg


wiruspomidora013.jpg


wiruspomidora014.jpg


wiruspomidora015.jpg
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 25 Lip 2017 11:57 #557387

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
Adasiowa wrote:
Nie jestem żadnym ekspertem, ale kilka z tych uszkodzeń łodygowych wygląda na blizny po uszkodzeniach mechanicznych ( wyrwaniu liścia lub otarcia o metalowy pręt ), ale generalnie podczas profilaktycznych oprysków zabezpiecz szczególnie dobrze te bliznowce, bo tam może zagnieździć się jakaś choroba grzybowa. Krzaczki szczuplutkie, ale rodzą :)
Tyle problemów :happy: ?
Trzymam kciuki za udane plony ....

A co zrobić, żeby te najchudsze krzaki zaczęły rosnąć i żeby zaczęły jakoś wyglądać? Bo po oprysku mocznikiem nie wyglądają wiele lepiej. Czy co parę dni pryskać florovitem w płynie, czy może dosypać coś do ziemi?
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 25 Lip 2017 12:40 #557393

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Tez mam problem z zagłodzonymi krzakami , dałam za malo azotu na start i potem się dziwiłam że mała wilków jest, pod korzeń to za pózno, więc do kazdedo oprysku czyli raz w tygodniu daje albo saletrę potasową, albo preparat do fertygacji.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 25 Lip 2017 12:44 #557394

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
Brak azotu może się pojawić podczas suchego lata. Intensywne podlewanie (bez fertygacji) wypłukuje azot. U mnie pomidory tak zareagowały po kilku ostatnich burzach - niektór mają skręcone liście.

Pozdrowienia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 25 Lip 2017 13:42 #557404

  • amsiz
  • amsiz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 252
  • Otrzymane dziękuję: 326
Czy możliwe jest, że ZZ próbowała atakować i nie dała rady? Na paru liściach, w kilku krzakach mam ślady na koniuszkach liści, lub przy ich krawędzi (podobne, choć mniejsze od tego co pokazywał właśnie edek86), które pilnie obserwuję i się nie zmieniają, nie ma postępów. Pomidory w donicach na balkonie, ale część narażona na zmokniecie. Nie stosowałam chemii, ale regularnie naprzemiennie opryskuję PW, IF i HT. Czy zdaniem ekspertów powinnam profilaktycznie opryskać jakimś preparatem chemicznym czy wystarczy obserwować?
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2017 13:43 przez amsiz.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 25 Lip 2017 13:43 #557405

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Obawiam się, że niedobór azotu w okresie intensywnego wzrostu pomidorów, jest częstą przyczyną opadania kwiatów i braku wiązania. Do takiego wniosku doszedłem obserwując i porównując egzemplarz Red Pear rosnącego na pryzmie kompostowanych liści z tą samą odmianą rosnącą na grządce. Te na grządce dopadła nawałnica, a teren mam ze spadem, więc azot został wypłukany w mig. Na tych pomidorach rozjaśniały wierzchołki i pomidor przestał wiązać do momentu jak dostał dodatkową porcję papu na którą momentalnie zareagował. Na kompoście cały czas krzak był w całości intensywnie zielony i nawet na moment nie przestał wiązać.
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2017 13:45 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): amsiz

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 25 Lip 2017 13:50 #557407

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
amsiz wrote:
Czy możliwe jest, że ZZ próbowała atakować i nie dała rady? Nie stosowałam chemii, ale regularnie naprzemiennie opryskuję PW, IF i HT. Czy zdaniem ekspertów powinnam profilaktycznie opryskać jakimś preparatem chemicznym czy wystarczy obserwować?

I to jest dylemat. Z jednej strony nauka wymaga ofiar ,z drugiej- szkoda owoców. Niewątpliwie jakiś pozytywny skutek tych oprysków musiał być, bo inaczej infekcja nie zakończyłaby się na liściach.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): amsiz

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 25 Lip 2017 13:58 #557410

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
sierika wrote:
Zbyt pieknie było, w niedzielę jeszcze to nie było widoczne, owoce były czyściutkie, wygląda na wirus i do utylizacji....czy to dobra diagnoza?


wiruspomidora001.jpg


Niewątpliwie są to ślady wirusa TSWV, jako, że plamom na owocach towarzyszą tez zmiany na liściach . Owoce zerwać i w ciepłym miejscu dojrzeją, krzaki spalić. Nasion nie zbierać.

Na przyszłość przy preparowaniu nasion zwrócić baczną uwagę, aby oczyszczać nasiona z otoczki pektynowej, bo to głównie w niej drzemią wirusy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, sierika, Adasiowa, rozalia

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 25 Lip 2017 14:33 #557414

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
Wirus TSWV nie przenosi się przez nasiona tak więc jeśli jakaś unikalna odmiana to spoko można zbierać.

Co do oczyszczania nasion z otoczki pektynowej to warto o tym częściej wspominać, bo faktycznie zaschnięta galaretka jest olbrzymim rezerwuarem ewentualnych wirusów i bakterii, a ponadto utrudnia efektywną dezynfekcję nasion. Nasiona wymagają wtedy wielogodzinnego moczenia.
Ja do oczyszczenia nasion z galaretki stosuję enzym pektolityczny , który można zakupić w sklepach winiarskich. Ja mam wersję w proszku, bo ma dłuższą datę ważności. Do wydłubanej galaretki wsypuję szczyptę enzymu i odstawiam na 24 godz. Po tym czasie otrzymuje czyściuteńkie nasiona, które wystarczy tylko kilkakrotnie wypłukać z rozpuszczonej do stanu płynnego galaretki
pozdrawiam, Iwona
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, podjadek, Emalia112

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 25 Lip 2017 15:01 #557422

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
pomodoro wrote:
Obawiam się, że niedobór azotu w okresie intensywnego wzrostu pomidorów, jest częstą przyczyną opadania kwiatów i braku wiązania. Do takiego wniosku doszedłem obserwując i porównując egzemplarz Red Pear rosnącego na pryzmie kompostowanych liści z tą samą odmianą rosnącą na grządce. Te na grządce dopadła nawałnica, a teren mam ze spadem, więc azot został wypłukany w mig. Na tych pomidorach rozjaśniały wierzchołki i pomidor przestał wiązać do momentu jak dostał dodatkową porcję papu na którą momentalnie zareagował. Na kompoście cały czas krzak był w całości intensywnie zielony i nawet na moment nie przestał wiązać.
Czyli polecasz czymś je zasilić? Mógłbyś podpowiedzieć w jaki sposób i czym?
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.595 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum