TEMAT: Borówka amerykańska

Borówka amerykańska 16 Maj 2023 12:22 #832178

  • janzlubina
  • janzlubina's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 11
Witam, taki kolor lisci to na 100% objaw mało kwaśnej ziemi. Bardzo podobnie wygladały u mnie liście borówki Brigitte Blu. tak jest od chyba 3 lat, ta odmiana potrzebuje- a przynajmniej u mnie - dużo większej dawki od innych zasilenia kwaśnym nawozem, nie pamietam teraz jakim.chyba siarczanem amonu, a może innym.W każdym razie zakwasiłem dodatkowo. Po zasileniu , po 2-3 tygodniach liście wracają do koloru zielonego. Trochę dziwne, pozostałe 6 borówek przy podobnym zasileniu rosną w miarę ok. ta jedna potrzebuje więcej, dużo więcej.
Pozdrawiam, janek
PS. ten jest odpowiedzią na post Grzebuły z dn.02 maja. Nie potrafię umieszczać w odpowiednim miejscu. przepraszam
Ostatnio zmieniany: 16 Maj 2023 12:44 przez janzlubina. Powód: nie w tym miejscu umieszczony. Przepraszam
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, trzyary


Zielone okna z estimeble.pl

Borówka amerykańska 16 Maj 2023 17:53 #832193

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
janzlubina wrote:
Witam, taki kolor lisci to na 100% objaw mało kwaśnej ziemi.
Tak.
Grzebuła ma za słodką ziemię.
Powinien stale co 6-8 tygodni sypać 5 g siarki na metr kwadratowy.
Po kilkunastu miesiącach, może po kilku latach odczyn dojdzie do pH 3,8.
Za tę wiadomość podziękował(a): Grzebuła

Borówka amerykańska 16 Maj 2023 19:01 #832208

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2633
  • Otrzymane dziękuję: 7742
janzlubina wrote:
PS. ten jest odpowiedzią na post Grzebuły z dn.02 maja. Nie potrafię umieszczać w odpowiednim miejscu. przepraszam

To jest odpowiednie miejsce :) Jeśli odpowiadasz na jakiś starszy post, wystarczy go zacytować - cały albo we fragmencie.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, trzyary

Borówka amerykańska 17 Maj 2023 22:47 #832396

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 815
  • Otrzymane dziękuję: 3119
janzlubina wrote:
Witam, taki kolor lisci to na 100% objaw mało kwaśnej ziemi. Bardzo podobnie wygladały u mnie liście borówki Brigitte Blu. tak jest od chyba 3 lat, ta odmiana potrzebuje- a przynajmniej u mnie - dużo większej dawki od innych zasilenia kwaśnym nawozem, nie pamietam teraz jakim.chyba siarczanem amonu, a może innym.W każdym razie zakwasiłem dodatkowo. Po zasileniu , po 2-3 tygodniach liście wracają do koloru zielonego. Trochę dziwne, pozostałe 6 borówek przy podobnym zasileniu rosną w miarę ok. ta jedna potrzebuje więcej, dużo więcej.
Pozdrawiam, janek
PS. ten jest odpowiedzią na post Grzebuły z dn.02 maja. Nie potrafię umieszczać w odpowiednim miejscu. przepraszam

W poprzednim miejscu przyznam nie miały dobrze zakwaszonej gleby, nie przypominam sobie, żeby Tata używał kwaśnego torfu, pamiętam tylko, że używaliśmy dużo trocin i nie wiem jakiej ziemi czy z workow, czy rodzimej, było to dawno. Ja używałem do tej pory i jeszcze trochę mam florovitu do borówek, który nie wiem czy odpowiednio zakwasza, skład jego to Nawóz NPK (MgO + SO3) 12,0 – 6,0 - 13,0 (2,6 + 45,0). Może faktycznie powinienem stosować coś więcej do zakwaszania, nie umiem póki co przeliczać takich działań. Rok temu sprawdzałem ph płynnem Helliga i złapałem sie za głowę jak wykazało mi coś pomiędzy 6-7 ph, ale wtedy jeszcze nie widziałem tego koloru liści, były tylko jesienią czerwone na jednym krzaku.
W tym momencie wydaje mi się, że lepiej przygotowałem podłoże na bazie torfu kwaśnego i rodzimej ziemi 1:1, może korzenie niedługo się rozrosną w nowe podłoże przygotowane i zmieni się odcień liści.
Dziękuję za chęć podzielenia się wiedzą.
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2023 22:48 przez Grzebuła.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, trzyary

Borówka amerykańska 18 Maj 2023 06:43 #832410

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Grzebuła wrote:
W tym momencie wydaje mi się, że lepiej przygotowałem podłoże na bazie torfu kwaśnego i rodzimej ziemi 1:1, może korzenie niedługo się rozrosną w nowe podłoże przygotowane i zmieni się odcień liści.
Najważniejsze jest abyś co 6-8 tygodni sypał 5 g siarki na metr kwadratowy do końca uprawy borówki wysokiej.
Azot należy podawać w postaci siarczanu amonu.
Dawkę określi Stacja Chemiczno-Rolnicza.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27

Borówka amerykańska 18 Maj 2023 12:14 #832439

  • marekspert
  • marekspert's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 189
Trzyary,
W co posadziłeś swoje krzewy ? Przypuszczam, że zmieszałeś torf kwaśny z rodzimą gliną, która trudno się zakwasza.
Na piaskach siarkowanie rosnących borówek jest ostatecznością. Na ostatnie nasadzenia w dołki 70x70x40 daję tylko 20 litrów torfu. Reszta to ziemia rodzima i kwaśna próchnica leśna.
Eksperymentuje na kilku krzewach z nawożeniem wyłącznie obornikiem i z zakwaszaniem tylko ściółką składającą się z 5-cio cm warstwy ziemi z pod starych świerków (szara, pulchna, ze szczątkami igliwia).
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, trzyary

Borówka amerykańska 18 Maj 2023 17:39 #832458

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5683
  • Otrzymane dziękuję: 26944
Ostrożnie z sypaniem siarki, już tu kiedyś była dyskusja na ten temat
trzyary wrote:
Za bardzo ważne uważam sypanie siarki granulowanej w dawce 5 g/m2 co 8 tygodni.
Robię tak od chwili wsypania do dołu przygotowanego podłoża.
Czyli od 5 lat.
Siarkę płytko zagrabiam.
Sypanie siarki zapewnia utrzymanie latami kwaśnego podłoża wymaganego przez borówkę wysoką do prawidłowego wzrostu i plonowania.

Ostrożnie ze stosowaniem siarki:


"Siarka elementarna w glebie, pod wpływem działalności bakterii siarkowych, przechodzi w kwas siarkowy, który podobnie jak wszystkie kwasy obniża pH gleby. Dopuszczalna jednorazowa dawka siarki na 1 m2 powierzchni uprawnej wynosi 6,0 g – przy stosowaniu nawożenia posypowego (60 kg siarki na 1 ha). Większe dawki siarki mogą sprzyjać nadmiernemu nagromadzeniu się siarczanów w glebie i wpływać toksycznie na wzrost zarówno młodych roślin jak i dojrzałych krzewów borówki. Przy znacznym przekroczeniu dawki 6,0 g/m2 (60 kg/ha) następuje toksyczne nagromadzenie w glebie siarki w formie siarczanowej, uniemożliwiające sadzenie lub uprawę borówki przez wiele lat."
źródło: jagodnik.pl/borowka-wysoka-nowe-plantacj...magaja-rozwagi-cz-i/
i
marekspert wrote:
Babcia ma rację.

Też miałem dawać siarkę granulowaną ale na szczęście w Warszawie ciężko ją było trafić.

Zrezygnowałem po lekturze artykułu ,,Jak uprawiać wysokiej jakości borówki w glebie o wysokim pH?''.

Zawarta w nim opinia na temat siarkowania: Nie dość, że siarkowanie jest dość drogie, to znacznie obniża się żyzność gleby i zawartość minerałów w niej zawartych.

permakultura.net/2015/02/26/jak-uprawiac...glebie-o-wysokim-ph/


i jeszcze:trzyary wrote:
Aby udała się uprawa borówki wysokiej należy jeszcze szczelnie i głęboko odgrodzić kwaśną kwaterę borówki wysokiej od reszty ogrodu. Jak się tego nie zrobi to po kilku latach będą kłopoty.

Nic nie zakopałam, a mój kłopot po 30 latach polega na braku rąk do pracy przy borówkach - podwiązywanie, obieranie, podlewaniu w czasie suszy (w tym roku raz je podlałam, bo już błagały o wodę), etc. Zbyt rzadko wspomina się tutaj, że borówka potrzebuje min 3,5% do 5% udziału próchnicy w glebie, kwaśny torf to nie wszystko. Co prawda torf silnie wiążę wodę, ale absurdalnie to wiązanie jest tak silne, że gdy susza, to woda w nim zawarta jest niedostępna dla roślin.

Mam też marne egzemplarze młodych stosunkowo borówek, które popodgryzał karczownik. Reanimuję je wykopując, sadząc do doniczek i jesienią z powrotem wysadzam, ale dwie już straciłam. Trochę upłynęło czasu zanim doszłam jak uprawiać borówki na mojej glinie. Ważna jest też cierpliwość, borówka jest długowieczną rośliną, więc jak większość długowiecznych roślin - wolno rośnie.[/quote]
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2023 17:42 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, trzyary, Grzebuła

Borówka amerykańska 18 Maj 2023 21:03 #832480

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 815
  • Otrzymane dziękuję: 3119
Czy sciółkujesz Alu borówki ? Mam narazie mieszana ściółkę iglasta z zrębek,kory, igieł, szyszek patyków, miszmasz. Słyszałem, że jeśli stosuje się owa ściółkę należałoby wspomóc wtedy rozkład dodatkowym azotem, ale nie chciałbym przesadzić by w owocach się nie odłożyły jakieś azotyny
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2023 21:04 przez Grzebuła.
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary

Borówka amerykańska 18 Maj 2023 21:07 #832481

  • Michałk_91
  • Michałk_91's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 67
  • Otrzymane dziękuję: 77
Czym zakwaszanie wodę do podlewania borówki? Od tygodnia mam mauzera + linie kroplująca i używałem do zakwaszania kwasku cytrynowego. Dzisiaj sprawdziłem pH płynem Helliga i woda mocno się odkawasiła przez parę dni. Najlepiej leniwie byłoby użyć kwasu azotowego tylko gdzie go kupić?
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary

Borówka amerykańska 19 Maj 2023 00:24 #832485

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
marekspert wrote:
Trzyary,
W co posadziłeś swoje krzewy?
W 2016 na wiosnę (chyba) przystąpiłem do kopania dołu na borówkę wysoką.
Trochę to trwało bo ziemię z dołu rozsypywałem sukcesywnie na dwu działkach po 300 m2 każda.
Warstwę orną 0-20 cm do części warzywnej.
Warstwę 20-40 cm między krzewy owocowe.
Warstwę 40-60 cm między drzewa owocowe.
Warstwę orną zdjąłem z 210x390 cm.
Warstwy głębsze z 170x350 cm
Zrobiłem tak aby mocno wapnowana warstwa orna nie osypywała się do dołu.
Krótszy bok był około pół metra od betonowego chodnika.
Na drugim krótszym boku w rogu zrobiłem sobie trzy schodki o 10 cm dłuższe od mojego buta.
Płyty z szaf o grubości 2 cm owijałem grubą czarną folią budowlana i wstawiałem między rurki o grubości 2 cm wbite w ziemię i związane u góry.
Płyty te miały 80 cm wysokości.
W narożniku przeciwległym do schodków usypałem stos pociętych gałęzi aby po nim wchodzić i wychodzić z dołu gdy wyszalowałem wszystkie ściany.
W lecie 2017 zacząłem zapełniać dół.
Kompost iglasty był pięcioletni.
Najpierw 0-20 cm kompostowane pocięte na 5-10 cm odcinki gałęzie iglaste.
Potem 20-40 cm kompostowane pocięte na 5-10 cm odcinki gałązki iglaste.
Potem 40-80 cm kompostowane igliwie zmieszane z ziemią i ośmioma workami torfu o pH 3,5.
Do połowy głębokości co 20 cm sypałem siarkę 20 g/m2.
Potem co 20 cm zmniejszałem ilość siarki o połowę.
Jak podłoże osiadało dosypywałem kompostowane igliwie zmieszane z ziemią i torfem o pH 3,5.
Po 15 września 2017 wsadziłem dwie pierwsze sadzonki borówki wysokiej w otulinie z torfu o pH 3,5.
Krzaki zostały zaszczepione mikoryzą.
Co 6-8 tygodni sypałem 5 g siarki na metr kwadratowy.
Podlewałem wodą zakwaszoną octem jabłkowym.
Na wiosnę 2018 sadzonki zostały przycięte.
W 2019 pojawiły się pojedyncze owoce.
W 2020 rozpoczęło się owocowanie.
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2023 01:09 przez trzyary.

Borówka amerykańska 19 Maj 2023 00:32 #832486

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Grzebuła wrote:
Czy sciółkujesz Alu borówki ? Mam narazie mieszana ściółkę iglasta z zrębek,kory, igieł, szyszek patyków, miszmasz. Słyszałem, że jeśli stosuje się owa ściółkę należałoby wspomóc wtedy rozkład dodatkowym azotem, ale nie chciałbym przesadzić by w owocach się nie odłożyły jakieś azotyny
Stacja Chemiczno-Rolnicza zaleca w przypadku ściółki podwojenie zalecanej dawki azotu.

Borówka amerykańska 19 Maj 2023 00:36 #832487

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Babcia Ala wrote:
Ostrożnie z sypaniem siarki
Ja sypię siarkę zgodnie z zaleceniami Stacji Chemiczno-Rolniczej bo moja rodzima gleba nie jest sama z siebie kwaśna.
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2023 00:38 przez trzyary.

Borówka amerykańska 19 Maj 2023 06:03 #832492

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4659
  • Otrzymane dziękuję: 17002
Ja dopiero uczę się uprawiać borówkę.
Stary jagodnik, 20 letni, po Dziadku prawie wycięliśmy a nowy dopiero nasadzam.
Pod każdy krzak wykopuję dziurę, w którą zmieszczą się 4 wiadra podłoża: 2 wiadra torfu kwaśnego, 1 wiadro drobnej kory, 1 wiadro ziemi ozimej.
Dołek izoluję workiem jutowym.
Ponieważ moja gleba to rędzina wapienno-magnezowa i borówka nie ma w niej prawa rosnąć, metodą Dziadziusia zakwaszam ziemię obsypując dookoła krzaczków kwaskiem cytrynowym, 2 razy w sezonie rozpuszczonym borowym.
Z nawozów stosuję siarczany 3 razy w sezonie lub nawóz dedykowany.
Dotąd to wszystko funkcjonowało dobrze.
Najważniejsze jest ciągłe uzupełnianie kory, bo dodatek torfu sprawia, że pod wpływem słońca podłoże silnie się przesusza.
Krzaki u mnie nie rosną tak duże i szerokie jak piszą w publikacjach ale zbiór jest wystarczający i dla nas i dla szpaków.
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2023 06:16 przez whitedame.
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary

Borówka amerykańska 19 Maj 2023 08:59 #832502

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Zalecam uprawianie borówki wysokiej moją metodą opisaną kilka postów wcześniej w dniu 19 maja 2023.
Moja gleba była solidnie wapnowana i borówka też nie ma w niej prawa rosnąć,
Dlatego zrobiłem dół izolowany od reszty działki boczną przegrodą.
Dół pomieścił 6 krzewów.
Około metra kwadratowego na krzew.
Po 5 latach najstarsze krzewy prawie się z sobą stykają.
Mają, w zależności od odmiany, od 100 do 150 cm wysokości.
Mam też dwa krzewy w przeciętych na pół mauzerach.
Dają owoce dla dziesięciu osób od trzeciej dekady czerwca do pierwszych przymrozków,
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2023 11:02 przez trzyary.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame

Borówka amerykańska 19 Maj 2023 11:05 #832506

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4659
  • Otrzymane dziękuję: 17002
Co innego wapnowanie a co innego gleba rodzima wapienna.
Jak mi napisał dawno temu Pomodoro, będzie taka na wiek wieków i nic się nie zmieni - daj sobie spokój z analizami.
Wapń po wapnowaniu wypłucze się w ciągu roku czy dwóch.
Jeśli zaś chodzi o samą metodę to robię podobnie jak Ty, tylko dołki pod jedną roślinę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zefirka, trzyary

Borówka amerykańska 19 Maj 2023 12:53 #832521

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Jakie są wymiary dołka?

Borówka amerykańska 19 Maj 2023 13:58 #832525

  • marekspert
  • marekspert's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 189
Trzyary pisze :
pH wynosiło:
w warstwie 0-20 cm 3,9 w KCl
w warstwie 20-40 cm 3,7 w KCl

Optymalny odczyn dla borówki wysokiej wynosi 3,5 - 4,5 w KCl.

Przy dużej zawartości próchnicy u mnie dobrze rosną przy pH około 5,0. W okresach deszczowych pokazują się grzyby blaszkowe, a ostatnio nawet dwie piestrzenice.
Utrzymywanie gleby pod borówkami o pH poniżej 4,5 tak jest nieopłacalne i może być dla nich szkodliwe.
Fragment z opracowania attra.ncat.org/publication/blueberries-organic-production/
Jagody wyróżniają się wśród upraw sadowniczych pod względem wymagań glebowych i żyzności. Jako członkowie rodziny rododendronów, borówki amerykańskie wymagają gleby kwaśnej (o niskim pH), najlepiej o pH w zakresie od 4,8 do 5,5. Gdy pH gleby jest znacznie wyższe niż 5,5, często dochodzi do chlorozy żelaza; gdy pH gleby spadnie poniżej 4,8, pojawia się możliwość zatrucia manganem. W obu przypadkach rośliny nie radzą sobie dobrze.

Amerykanie mierzą pH wobec chlorku wapnia, dla KCL byłoby o 0,3 niżej.
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2023 13:59 przez marekspert.
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary, Grzebuła

Borówka amerykańska 19 Maj 2023 18:15 #832537

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Dziękuję za zamieszczenie linku do
attra.ncat.org/publication/blueberries-organic-production/

Wartościowe opracowanie.

Piszą tam, aby próbki gleby do badań pH pobierać jak się kończy zima, a nie zaczęła się jeszcze wegetacja.
Wtedy nie ma aktywności roślin i uzyskane wyniki będą miarodajne.

Cytowane publikacje były wydawane między 1969 rokiem a 2002.
Za tę wiadomość podziękował(a): Grzebuła


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.551 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum