TEMAT: Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje.

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 26 Maj 2013 00:24 #161178

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Mamelon, Siberko jest o parę lat ode mnie starszy, to przyjacióła! :happy3: Mamelon to skrót od jakże pięknego imienia Anna. :wink4: :rotfl1: :happy2: Rodki ma naprawdę fajne. Jak pisałam starsze już, ciepłuszanki, czyli kupione ze szkółki Jana Ciepłuchy w Konstantynowie . Jednak najlepiej kupować w sprawdzonych szkółkach albo na ryneczku z kwiatem. Mój przygodnie nabyty w zeszłym roku 'Oxydol' coś jest słabo oxydolowaty, płatki nie marszczą się na brzegach. :tongue2: Brzydki to ten azalek nie jest ale nie jest tym czego oczekiwałam. :blink:
Pozdrówka
K. :woohoo:
P.S. Znaczy zrobiłyśmy z Dżizaasem dżemik z raryteta. :happy3: Smarowidło rabarbarowe będę wydzielać uncjami. :devil1: :happy3: :happy4:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a


Zielone okna z estimeble.pl

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 26 Maj 2013 10:04 #161276

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2490
U mnie jedyny, jakiego mam, ale w tym roku przeszedł samego siebie

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 01 Cze 2013 18:42 #163736

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
W tym roku Rh i azalie kwitną wyjątkowo późno i stosunkowo długo ze względu na chłody i wilgoć.
Dopiero otworzyła pąki azalia wielkokwiatowa Chanel - kwiatki ma niezbyt spektakularne, chociaż ja je lubię za delikatność i ciekawy kolorek, ale to chyba najmocniej pachnąca azalia :flower2:

01011.JPG



001_2013-06-01.JPG



0044.JPG


Jako ostatnia z japońskich zakwitła u mnie Robinetta:

Attachment 0423.JPG not found



Kwitną też jeszcze Rh, m.in Nova Zembla i Catawbiebse Grandiflorum.
Widoczki:

0043.JPG


0146.JPG



0127.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 02 Cze 2013 22:01 #164236

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
U mnie azalie juz przekwitają za to w szczycie kwitnienia są różaneczniki nad oczkiem :)
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 18 Cze 2013 16:31 #170415

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Na zakończenie sezonu ostatnie dwa kwitnące różaneczniki. Niestety, już przekwitły, a mnie pozostało wykręcanie przekwitłych kwiatostanów - podobno wtedy obficiej kwitną w następnym sezonie. Piszę 'podobno', bo tych dziko rosnących i tych w ogrodach botanicznych nikt nie czyści, a jak kwitną!
Ale robię to, żeby mieć czyste sumienie :happy:

Attachment 0138.JPG not found




0178.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 06 Lis 2013 21:48 #202811

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Teraz, kiedy w ogrodzie właściwie nic już nie kwitnie, a większość drzew i krzewów straciła liście, zimozielone rośliny znowu stały się widoczne :)
Tak wygląda moja rabata z rododendronami i azaliami japońskimi w listopadzie:

XI13rodkiiazalie.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 06 Lis 2013 21:53 #202813

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Dzięki Bogu, też mam zakątek sosnowo-rododendronowy :hearts: Też kiedyś będzie taki bujny :wink4:

A jak z ilością pąków, Dalu? Jesteś zadowolona? Bo ja bardzo B)

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 06 Lis 2013 22:05 #202815

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Siberko, nawet się nie obejrzysz jak Ci się towarzystwo rozrośnie ;) Rododendrony rosną stosunkowo wolno, ale zadziwiają mnie azalki japońskie - namiętnie je kupuję, najczęściej to są 10cm maleństwa, ale rosną jak na drożdżach :)
Pączków jak zwykle mają mnóstwo, nawet jakieś się pojawiły na moim najnowszym rodku Goldbukett, który dotąd nie raczył pokazać kwiatów. A jestem ich bardzo ciekawa, bo nigdy nie miałam rododendrona w żółtej tonacji...
Będę też czekać na kwiaty moich tegorocznych nabytków- azalii wielkokwiatowych: Juanita i Sunte Nectarine...Ponoć ta ostatnia należy do najpiękniejszych azalii :flower1: Kupiłam ją w kiepskim stanie z jednym, biednym kwiatkiem, ale mam nadzieję, że w przyszłym roku pokaże na co ją stać!
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 06 Lis 2013 22:19 #202821

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Obie wyraziste :-) Trzymam kciuki :-)

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 07 Lis 2013 09:38 #202861

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Dalu, czy mogę cię prosić :oops: o zdjęcia jeżeli takie masz :think: , z różnych pór roku miejsca w twoim ogrodzie z 1.06 nr-7. :search:
Ostatnio zmieniany: 07 Lis 2013 09:39 przez chester633.

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 07 Lis 2013 18:04 #202945

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Pawle, tak na szybko przejrzałam moje archiwa i znalazłam kilka fotek tej rabaty; może nie jest to identyczne ujęcie, ale to ta sama rabata:
maj


V13azalie.JPG


wrzesień


IX13widoczekzrozplenic.JPG



październik


10Xrabataazaliowa.JPG
Załączniki:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 07 Lis 2013 18:06 przez dala.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 07 Lis 2013 18:30 #202948

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
O każdej porze roku wygląda atrakcyjnie :flower2: , jednak nie ma to jak azalie :lol:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 07 Lis 2013 18:34 #202949

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Święta prawda, Wiesiu! Azalie to zdecydowanie mój NUMBER ONE :flower2:

25X13licieazalii.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 07 Lis 2013 19:45 #202960

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Ja też bardzo je lubię i to nie tylko w okresie kwitnienia :)

pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 10 Lis 2013 12:19 #203456

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Dalu,chciałem podejrzeć z jakimi roślinkami komponowałaś RH-teraz już wiem, czy twoim RH nie przeszkadza słońce-bo po fotce widzę że troszkę go mają-jeżeli tak to ile czasu w ciągu dnia, i o jakiej porze?.Pytam o szczegóły ,bo bardzo piękne to są krzewy - a ja poniosłem ,,parę''porażek w tym temacie.Ogród wokół masz otoczony żywopłotem?.

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 10 Lis 2013 14:06 #203473

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Pawle, rododendrony i azalie to moje ulubione rośliny i mam ich w ogrodzie ...kilkadziesiąt.
Ale - mój ogród jest położony w płd-zach Polsce w strefie 7a. Oprócz tego Sobótka ma specyficzny mikroklimat, jest otoczona górami, które zatrzymują wiatry. Mój ogród z kolei z 3 stron jest otoczony wysokim żywopłotem, a z czwartej zasłania go dom.
Mam dwie rabaty, nazwijmy je 'kwaśne'. Jedną w miejscu, gdzie słońce zagląda tylko rano i późnym popołudniem - rosną tam głównie rodki i azalie japońskie i drugą, młodszą, bardziej nasłonecznioną, gdzie mam oprócz Rh, azalie wielkokwiatowe i wrzosowisko.
Rododendrony znoszą słońce, jeśli mają dużo wilgoci, ale wolą stanowiska półcieniste. Lubią swoje towarzystwo, a nawet wyczytałam w jednym ze źródeł, że powinny się 'dotykać', czyli rosnąć blisko siebie. Wytwarzają wtedy specyficzny mikroklimat, bardzo dla nich korzystny. Co jeszcze mogę Ci poradzić? Nie wolno ich sadzić za głęboko, gdyż mają bardzo płytki system korzeniowy. Nawozić raczej mniej jak więcej, ja raz w roku, wczesną wiosną nawożę je dolistnie Substralem do Rh. Oprócz tego co roku uzupełniam warstwę kory na rabacie, a po przekwitnięciu wykręcam kwiatostany. Przed zimą, jeśli nie ma deszczu , trzeba je solidnie podlać. I to wszystko, pod warunkiem, że mają odpowiednio kwaśną glebę. Życzę powodzenia w uprawie tych wspaniałych roślin :flower1:

V12rodek.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 10 Lis 2013 14:07 przez dala.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, zanetatacz

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 10 Lis 2013 14:53 #203478

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Pawle, ja mam zupełnie inny klimat, glebę i warunki słoneczne niż Dala, ale zdecydowałam się na rododendrony :-)

Rosną cały dzień w słońcu, ale nigdy nie mają sucho :happy: Mimo że nieco podniosłam rabatę dla rodków, przypuszczam, że przez kilka tygodni w roku ich korzenie (płytkie) sięgają wody :silly:

Zanim posadziłam te krzewy, dużo czytałam i wiem, że źle rosły one u tych osób, które po wyjęciu zakupionych rodków z doniczki, wsadziły je do gleby. Nawet najlepsza, najkwaśniejsza nie uchroni różaneczników przed zgubnym działaniem wysychającego torfu, w którym rosły w szkółce.
To co wydawało mi się kiedyś zbitymi korzeniami jest zbitym torfem. Korzeni tam tyle co kot napłakał, bo torf blokuje ich rozwój. Trzeba to dokładnie wyskubać! Ja szarpałam od góry do dołu metalowymi pazurkami, aż dotarłam do jasnych korzonków.

Rododendrony posadzone z tym torfem, po kilku latach od sadzenia, dalej mają syndrom doniczki. Można je wyjąć i do oryginalnej doniczki ponownie włożyć.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 10 Lis 2013 16:00 #203484

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Dalu, dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi :flower1:

Iwonko, teraz mi przypomniałaś :bad-idea: jak przesadzałem moje ,,zdechłe'' rododendrony po obsypaniu książkowej ziemi do kwasolubów u spodu wisiała torfowa doniczka :think: .Wszystkie :eek3: moje 4 szt.RH zostały przesadzone jak ,,Gosia mówi'' :idea1: i jak na razie rosną,z tych czterech jeden był bez liści i posadziłem go na końcu działki gdzie w magiczny sposób ożył i ma się całkiem dobrze(resztki z czyszczenia rowu melioracyjnego sprzed 20 lat).Na wiosnę zapewne coś z RH zakupię i wypróbuję twoja metodę. :wink4:


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.384 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum