• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Jak przygotować podłoże do roślin kwasolubnych

Jak przygotować podłoże do roślin kwasolubnych 15 Gru 2014 11:36 #321000

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Krzysiu, zostaw w spokoju te dziwne preparaty - szkoda pieniążków. Wykop dołek, nasyp ziemi do iglaków/roślin kwasolubnych (50l za ok 10zł), posadź i podsyp nawozem do roślin kwasolubnych mniejszą dawką niż zalecana i tyle. Jeśli masz możliwość przywiezienia ziemi ze starego sosnowego lasu to było by super, a jeśli nie to musisz kupić.
Można też zwykłą ziemię rozluźnić trocinami drzew iglastych i kompostem i wystarczy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia


Zielone okna z estimeble.pl

Jak przygotować podłoże do roślin kwasolubnych 15 Gru 2014 12:02 #321004

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Krzysiu, :) ziemia do rododendronów (ja kupuję KiK), jest dobra. Utrzymasz kwasowość ściółkując igłami sosnowymi, trocinami iglastych. Awaryjnie zostaje kwasek cytrynowy (cytryny to trochę drogo), można delikatnie domieszać trochę pylistej siarki. Uwalnia się powoli i działa długo. Nawozów się boję, nigdy nie wiem, czego będzie za dużo i czego za mało. Kilka razy w sezonie dałam dolistnie Magiczną Siłę. Teraz kompostuję sobie stertę igieł sosnowych, wiosną podsypię krzaczki.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Jak przygotować podłoże do roślin kwasolubnych 15 Gru 2014 16:27 #321030

  • Roma
  • Roma's Avatar
Przed posadzeniem kwasolubów organizuję sobie torf wysoki który mieszam z ziemią rodzimą i igliwiem.W okresie letnim od czasu do czasu podlewam gnojówką z rabarbaru albo szczawiu.

Jak przygotować podłoże do roślin kwasolubnych 15 Gru 2014 20:46 #321105

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Leszku, Haniu, Romo bardzo dziękuję :thanks: chcę zimą zamówić trochę środków owado i grzybobójczych, znalazłam sklep, gdzie jest to co mnie interesuje, zastanawiam się więc co by tu jeszcze .... żeby ograniczyć koszty wysyłki.

W zasadzie wszystko to co wymieniliście jest w moim zasięgu, igły produkują moje sosny, trochę trocin wyprodukujemy sami ;) , kompost się robi, torf kupuję systematycznie w miarę potrzeb, ziemia do kwasolubów była w planach. Ściółka z sosnowego lasu ( prywatnego) też by się znalazła, a dołków na razie kopać nie trzeba, raczej dosypać ze 20-30 cm podłoża.
Spróbuję siarki, tym bardziej, że z sadzeniem muszę poczekać pewnie jeszcze jeden sezon i to może być najtrudniejsze :devil1:
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

nawożenie azalii-pytanko 30 Mar 2016 20:33 #450543

  • Ada_k9
  • Ada_k9's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 38
  • Otrzymane dziękuję: 4
Witam,

Bardzo proszę o radę. Do tej pory zasilałam azalie nawozami do azali. Koleżanka powiedziała mi że ona nawozi azalie nawozem do iglaków - Nawóz Do Iglaków Yara Vila Super Scandic.
Czy nie zaszkodzę azaliom stosując ten nawóz? Czy Wy również do różaneczników stosujecie nawóz do iglaków?

Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam
Ada

nawożenie azalii-pytanko 30 Mar 2016 20:41 #450556

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Jak masz dużo kasy może być nawóz o którym piszesz, są tańsze o takim samym składzie tylko mniej reklamowane B) , ja pod swoje azalie daję magiczną siłę Sub....a do Rh....taki sam efekt :wink4:

Jak przygotować podłoże do roślin kwasolubnych 12 Maj 2016 12:45 #467940

  • aptenia
  • aptenia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 184
  • Otrzymane dziękuję: 44
Mam takie pytanie: mam co dzien sporo serwetki czy mozna nia podlewac rhododendrony, czy nie zaszkodzi im ?
Pozdrawiam gorąco bożena

Jak przygotować podłoże do roślin kwasolubnych 03 Kwi 2017 22:06 #532990

  • EWA1
  • EWA1's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 129
  • Otrzymane dziękuję: 73
skusiłam się na zakup HEBE o kolorowych liściach w necie pisze że lubi kwaśną ziemię , czy ma ktoś z nią jakieś doświadczenia?

Jak przygotować podłoże do roślin kwasolubnych 08 Maj 2017 10:58 #540259

  • slawekrk
  • slawekrk's Avatar
Ja mam hebę, przeorganizowałem ogród całkiem w zeszłym roku. Akurat musiałem mocno zakwasić glebę, trochę z tym roboty jest, jeśli wszystko robisz samodzielnie. My z żoną najpierw przekopaliśmy wszystko glebogryzarką (swoją drogą polecam ryobi - świetna dla początkujących ogrodników), dodaliśmy kompostu i torfu, posadziliśmy i wysypaliśmy wszystko korą. Drugi sezon i pięknie się trzyma.

Jak przygotować podłoże do roślin kwasolubnych 21 Cze 2022 13:05 #806677

  • tafta
  • tafta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 289
  • Otrzymane dziękuję: 965
Mam pytanie. Czy kilkuletnie azalie japońskie można przesadzać. Jeśli tak, to kiedy jest na to najlepsza pora?
Z żyznych Kujaw pozdrawia Małgosia

Jak przygotować podłoże do roślin kwasolubnych 21 Cze 2022 20:32 #806696

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19025
  • Otrzymane dziękuję: 78163
Na pewno można, różaneczniki mają płytki system korzeniowy. Ja bym to zrobiła wczesną wiosna, gdy gleba jest mokra, temperatury - i parowanie niskie, a nawet kij od szczotki chce wypuścić listki.
Co prawda w stanie wyższej konieczności przesadzałam jakieś 3 tygodnie temu sporą wielkokwiatową (borsuk lub lis wykopał norę pod korzeniami). Żyje na razie, ale takie przeprowadzki w momencie kwitnienia nie są oczywiście polecane.
Za tę wiadomość podziękował(a): tafta

Jak przygotować podłoże do roślin kwasolubnych 23 Cze 2022 11:21 #806822

  • tafta
  • tafta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 289
  • Otrzymane dziękuję: 965
Hosty się rozrosły i zabrały moim małym azaliom i małym różanecznikom całą przestrzeń życiową. W tym roku prawie nie kwitły i muszę coś z tym zrobić. Dzięki Aniu.
Z żyznych Kujaw pozdrawia Małgosia


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.361 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum