TEMAT: Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 02 Mar 2023 19:18 #824657

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2727
  • Otrzymane dziękuję: 10101
tija wrote:
Najlepszą robote jaką robią znaczniki, pokazując gdzie nie sadzić.

O ile nie zmienią miejsca :P - nieraz chochliki je powyciągają. Czasem znikną, czasem się przemieszczą, a ostatnio wożę kompost i znajduję masę znaczników. :silly:
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 02 Mar 2023 19:38 #824660

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19846
  • Otrzymane dziękuję: 82656
Jolu, znaczniki można recyklować, ja zmywam podpis spirytusem i używam ponownie. Masz zapas, jak się wydaje. ;)
Też cenię sobie tę ich funkcje, "łapy precz od tego skrawka".
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, Fafka, ewakatarzyna

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 02 Mar 2023 23:23 #824678

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6126
  • Otrzymane dziękuję: 28909
Tylko szkoda rektyfikowanego, używam do tego celu spirytusu technicznego lub acetonu, zależy jaki marker był użyty.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, Fafka, Łatka, ewakatarzyna

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 03 Mar 2023 08:14 #824692

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2727
  • Otrzymane dziękuję: 10101
Rasowe znaczniki też odświeżam. Jednak w myśl idei recyklingu robię też dużo znaczników samodzielnie, wycinając plastikowe paski z różnych opakowań, których gospodarstwo domowe "produkuje" mnóstwo. I te samoróbki wyrzucam (oczywiście do odpadów segregowanych :P )
U mnie najpewniejszym znacznikiem jest zeszyt A4, w którym rysuję mapki z nasadzeniami. Potem latam z tym zeszytem po ogrodzie , w brylach na nosie, z długopisem w zębach i ustalam lokalizację nasadzeń. A sąsiedzi pukają się w czoło: co ta dziwaczka wyprawia :woohoo:
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 03 Mar 2023 08:18 przez Fafka.
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, Łatka, Ninia, ewakatarzyna, Babcia Ala

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 03 Mar 2023 22:24 #824788

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6126
  • Otrzymane dziękuję: 28909
To jesteśmy w tym samym klubie Jolu :drink1: , bryle na nosie, ołówek w zębach, a w ręce ja mam tablicę tekturową z zapiętymi kartkami. Ja bez okularów nic już nie przeczytam, nasion marchwi też nie wysieję.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, Fafka, ewakatarzyna

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 04 Mar 2023 21:16 #824900

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 691
  • Otrzymane dziękuję: 3071
Fafka wrote:
... a ostatnio wożę kompost i znajduję masę znaczników. :silly:
Właśnie wożę i znajduję, nie kumam tego skąd się tam wzięły i to się ciągnie od lat i niczego nie nauczyło :whistle: Odnośnie znaczników.. wykorzystałam stare rolety okienne znaczy, znaczniki z amelanium mam :eek3: nie raz palucha skaleczyłam a co ciekawe, pisząc tego posta oświeciło mnie, że rogi można zaokrąglić :think: Kiedyś je myłam zmywaczem do paznokci z różnym skutkiem a teraz sypie garść proszku do prania do miski, leje wodę, wkładam znaczniki i tak zostawiam do czasu aż sobie o nich przypomnę. Jak już je znajdę, wylewam wodę wlewam czystą, gąbką przecieram, po markerze ani znaku.
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 14 Mar 2023 10:52 #825840

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19846
  • Otrzymane dziękuję: 82656
"Głupek" Scarlet Baby wygląda dziś tak:



Krótkie spadki poniżej zera i śnieg przyjął z wzruszeniem ramion; obok szykują się pąki jego braciszków.
A na serio pokazują kolorowe płatki inne z grupy Kaufmanna - Johann Strauss



Gdyby błysnęło słonko, ujawniłby kremowe wnętrze.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, Jaedda, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 16 Mar 2023 15:40 #826071

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19846
  • Otrzymane dziękuję: 82656
Wreszcie słońce go otworzyło.



Myślę, że niebawem ocieplenie dostarczy kolejnych uroczych widoków.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, Ninia, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula, Emilia

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 20 Mar 2023 17:41 #826520

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19846
  • Otrzymane dziękuję: 82656
No i są, tulipany Kaufmanna 'Fashion'.



Bardzo je lubię. choć daleko im do "wysokich" odmian. Na tym samym miejscu utrzymują się wiele lat, bez wykopywania oczywiście. Ba, jeszcze ich przybywa. No i mają subtelny wdzięk.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 20 Mar 2023 17:45 #826521

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6776
  • Otrzymane dziękuję: 24970
Slicznosci tulipanki :coffe: u mnie już powychodziły prawie wszystkie
Gro mam w doniczkach tak zostaną na jakiś czas .
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 23 Mar 2023 15:15 #826823

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19846
  • Otrzymane dziękuję: 82656
Pierwszy Showwinner:



Ze wszystkich (znanych mi) tulipanów Kaufmanna najczystsza czerwień. Malutki, ale uroczy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 24 Mar 2023 20:56 #826955

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2423
  • Otrzymane dziękuję: 9072
Botaniczne startują:

Turkestanica w donicy.


Polichroma są uciechą dla bzyczków.
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, Łatka, Ninia, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 26 Mar 2023 09:13 #827108

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19846
  • Otrzymane dziękuję: 82656
Moje botaniczne z grupy Kaufmanna brylują, Scarlet Babies, cała drużyna :lol:



Pozamykały się, bo pochmurno.
Fashionki, zdjęcie niedzisiejsze, za to towarzystwo pootwierało kielichy:



I Glück

Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, Ninia, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 26 Mar 2023 09:46 #827110

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 8199
  • Otrzymane dziękuję: 54034
Około 200 km na wschód, tulipany botaniczne dopiero będą kwitły :) Zazwyczaj miałam 2 tygodnie opóźnienia w wegetacji roślin w porównaniu do Wrocławia. W tym roku Aniu, mam wrażenie, że to tylko parę dni.

20230325_171720.jpg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, Łatka, Ninia, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 26 Mar 2023 12:00 #827123

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19846
  • Otrzymane dziękuję: 82656
To prawda, w tym roku kumulacja, również w górach wegetacja idzie trop w trop za nizinami.
Dobrze, że tym botanicznym tulipankom krótkotrwałe nawroty zimna kompletnie nie szkodzą.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 30 Mar 2023 15:45 #827591

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19846
  • Otrzymane dziękuję: 82656
Podtrzymuję, co napisałam wyżej. nocne -3 zniosły z godnością.
Odnalazły się - chyba po dwóch latach - Tete-a-Tete, T. humilis pulchella. To jest naprawdę "humilis", maluszek 5 cm wzrostu, główka wielkości pięciozłotówki.



Znaczy, może i pokazywały się w ubiegłych latach listki... Jak kwitną w tym roku dwa, myślę, że idzie ku dobremu.
Glück, odrobina słońca całkiem otworzyła złote wnętrze z cynobrową gwiazdką:



Scarlet Babies odwrotnie, szkarłatne z złotym gardełkiem



I absolutnie niezawodne Fashion, znalazłam je dodatkowo w dwóch miejscach, gdzie za nic nie pamiętam, bym wtykała jakieś cebulki tulipanów. :eek3:

Ostatnio zmieniany: 30 Mar 2023 15:47 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, Jan4, MARRY, JaNina, Ninia, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 30 Mar 2023 17:08 #827594

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1798
  • Otrzymane dziękuję: 13152
Fashion po nocy -9 wyglądały tak


DSC072531-2.jpg


Byłam pewna, że po nich, jednak nie - dziś wygladają tak, przepraszam za moje lenistwo - zdjęcie z okna.


DSC026192.jpg
Pozdrawiam Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, Łatka, MARRY, JaNina, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 31 Mar 2023 15:50 #827656

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 8199
  • Otrzymane dziękuję: 54034
Botaniczne w rozkwicie :)

971EA2D9-90C2-41C1-BA7A-5EA2ABECAF57.jpeg


0CBDA445-70DC-4997-BF93-8D3060C27435.jpeg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.883 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum