TEMAT: Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus)

Odp: Mieczyki- Gladiole 16 Sty 2015 19:06 #329696

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
futrzasta wrote:
W tym roku zebrałam trochę nasion jednej odmiany. Jak i kiedy je siać?

Jaguś to zależy ile sztuk tych nasionek masz. Najpierw trzeba oczyścić je ze skrzydełek. jak na foto lh4.googleusercontent.com/-r-RSOCrCzS8/U...2Bmieczyk%C3%B3w.JPG a potem je zaprawić. Można w mieszaninie siarczanu miedzi i nadmanganianu potasu - stosunek wagowy 5/1 grama na 1 litr roztworu - moczyć przez dobę. Potem płukanie, podsuszenie i sadzenie na głąbokość około 1 cm. Ja w większości sadzę do skrzynek lub paletek rozsadowych. Można od marca do końca maja. Cebulki powinny osiągnąć wielkość orzecha laskowego (leśnego). W kolejnym roku ponad 50 % powinno dać pierwszy kwiat.
Siewkimieczykw2014.jpg
pierwszy rok
StS.SMN.107.143-455-17.jpg
bywa i tak, że pięknie zakwitnie, a cebulka padnie :placze:
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): futrzasta, Flora, Amarant, rychu44


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Mieczyki- Gladiole 16 Sty 2015 19:14 #329702

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Nie mam ich zbyt wiele, na jedną skrzyneczkę wystarczy. Dziękuję za wskazówki.

Odp: Mieczyki- Gladiole 17 Sty 2015 23:43 #330194

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Wśród moich mieczyków miałam bodajże 2 takie , które wypuściły niewysokie liście , po czym w krótkim czasie zaschły - i oczywiście nie zakwitły.Jesienią cebule wykopałam i oddzielnie schowałam. Sadzić je wiosną , czy wyrzucić?

Odp: Mieczyki- Gladiole 18 Sty 2015 21:19 #330510

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
Elżbieta wrote:
Wśród moich mieczyków miałam bodajże 2 takie , które wypuściły niewysokie liście , po czym w krótkim czasie zaschły - i oczywiście nie zakwitły.Jesienią cebule wykopałam i oddzielnie schowałam. Sadzić je wiosną , czy wyrzucić?

Elu nie napisałaś w jakim stanie są te wykopane cebule i ich wielkość. Co mogło być powodem zaschnięcia ?
Jeżeli cebule przeżyją do wiosny i wypuszczą zaczątki korzeni to można je posadzić. :flower:
Zobacz w jakim są stanie. Być może są już stare, wyrodzone i czeka ich nieuchronna kasacja. Dlatego należy rozmnażać z cebulek przybyszowych. Cebule zastępcze, w zależności od odmiany przeżywają średnio 6 - 10 lat i się mumifikują. Posadzone stare cebule często nie wschodzą w ogóle, lub dobrze zaprawione zachowają się jak opisałaś. :unsure:
PurpurowaGwiazda578isielew.jpg
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant

Odp: Mieczyki- Gladiole 20 Sty 2015 17:24 #331232

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Akurat te cebulki przywiozłam ze sobą i przechowuję w lodówce , mogę więc sprawdzić. Niestety , zdjęć zrobić nie mogę , bo aktualnie nie mam czym :dry:. Pozostaję mi tylko opis. Prawdopodobnie 2 odmiany , bo jedna jest kremowo-żółta , średnica 4 cm , druga ciemny róż, niecałe 3 cm średnicy. Mała bez uszkodzeń , natomiast ta większa ma 4 dziureczki , jakby ktoś chciał wbijać mały gwożdzik.Wokół dziurki czarna otoczka.

Ażeby nieco ubarwić post - mieczyk J. Vaclavik

JarniVaclavik.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Flora, Amarant

Odp: Mieczyki- Gladiole 20 Sty 2015 18:04 #331256

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
Elu z Twojego opisu wnioskuję, że cebulki zostały zaatakowane przez podziemne szkodniki. Najprawdopodobniej przez larwy osiewnika rolowca inaczej nazywane drutowcami. W marcu wyjmij je z lodówki i obserwuj, czy wypuszczą zaczątki korzeni. Takie cebulki można sadzić.

SzlachetnyOgrodnik.jpg
Szlachetny Ogrodnik

ZorzPolarna.jpg
Zorza Polarna

Wiktoria.Large.jpg
Wiktoria
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta, Flora, Amarant

Odp: Mieczyki- Gladiole 20 Sty 2015 18:24 #331265

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Skoro posadzić mogę , to znaczy , drutowiec nie taki zły :lol: A jak wyglądają cebule uszkodzone przez wciornastki - mam nadzieję , że się naocznie nie przekonam.
A Wiktoria piękna - nie wiem , jak mogłam ją przeoczyć :eek3:

Moje 435 LM Delirium :happy3:
1_2015-01-20.jpg


Delirium.jpg

A teraz , absolutnie nie w tym stanie ( jak powyżej :happy3: ) idę poczytać Twój blog
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant

Odp: Mieczyki- Gladiole 27 Sty 2015 18:26 #334131

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Czytam Staszku Twój blog i dużo się uczę. Albo inaczej to ujmę - teraz wiem , jak mało wiem :happy3: Pocieszam się , że w razie wątpliwości , gdy o czymś zapomnę :think: - zawsze mogę wrócić do lektury.
Ponieważ się w wątku cicho zrobiło , to może dam cos do identyfikacji?
Zdjęcie 1 - czy to może być Rubinowa Gwiazda?
RubinovaHviezda.jpg


27lipiec201czytonr10.jpg


Mieczyk nr 2

nr22.jpg


nnkoniecsierpnia.jpg


Mieczyk nr 3

15sierpien2014015.jpg


15sierpien2014016.jpg

Odp: Mieczyki- Gladiole 28 Sty 2015 23:10 #334563

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Staszku , blog cały przeczytany , notatki zrobione. I kolejne pytanie. Załóżmy , że cebule są przechowywane przez ok 4 miesiące w temperaturze poniżej 10 st, ( przypuszczam , że w domku będzie się wahać pomiędzy 2 - a 8 stopni) - są to warunki , w których giną wciornastki.Czy giną również ich jaja? Jeśli nie , to czy wystarczające będzie przetrzymanie cebul w naftalinie? ( tak jak pisałeś - w worku foliowym przez 3 dni ,co jakis czas potrząsając) - czy naftalina unieszkodliwi jaja? Czy jednak niezbędny środek chemiczny?

Odp: Mieczyki- Gladiole 29 Sty 2015 10:14 #334673

  • rotos
  • rotos's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 79
  • Otrzymane dziękuję: 160
Elu - pozwolę sobie odpowiedzieć na Twoje wątpliwości.
Jeżeli nie udało nam się zwalczyć wciorniastka na bulwach przed ich zimowym składowaniem, to niestety musimy zaprawić mieczyki wiosną, przed sadzeniem. Niska temperatura przechowywania bulw sprawia tylko to, że wciorniastki przestają być aktywne. Nie żerują, i co ważniejsze, nie tworzą nowych pokoleń, czyli przestają się rozmnażać.
Ja zaprawiam bulwy środkiem owadobójczym zaraz po wykopkach. Na wiosnę przeglądam mieczyki i jeżeli nie ma na nich śladów żerowania wciorniastków - rezygnuję z ponownego zaprawiania takim środkiem.
Jeżeli chodzi o naftalinę to została wycofana ze sprzedaży. Obrót nią jest zakazany. Okazało się, że jest to środek chemiczny zagrażający naszemu zdrowiu.

Pozdrawiam
Adam
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Odp: Mieczyki- Gladiole 29 Sty 2015 10:42 #334684

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Dziękuję , Adaś. Pytanie było "na wyrost" , bo nie zauważyłam wciornastka , ale mogłam cos przegapić , jako że jestem początkująca w temacie mieczyków. Po wykopaniu moczyłam tylko w nadmanganianie potasu. Wiosną , przy ściąganiu łusek przyjrzę się cebulkom. Czy powinnam zaprawiać chemicznie przed sadzeniem , nawet jeśli nic podejrzanego nie zobaczę? Z Twojej wypowiedzi wnoszę , że ważniejsze jest zaprawianie przeciw wciornastkom zaraz po wykopaniu - i należy czynić to zawsze, niezależnie czy zauważyliśmy szkodnika , czy nie?

Odp: Mieczyki- Gladiole 29 Sty 2015 11:41 #334696

  • rotos
  • rotos's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 79
  • Otrzymane dziękuję: 160
Wciorniastki są tak wielkim zagrożeniem dla naszych mieczyków, że nie wyobrażam sobie, abym nie zaprawiał bulw środkiem owadobójczym. Najlepiej oczywiście zrobić to jesienią, bo podczas składowania możemy stracić wiele odmian. Jeżeli nie zrobiliśmy tej czynności po wykopkach to radziłbym koniecznie zastosować odpowiedni ŚOR przed sadzeniem.
Inną sprawą jest walka/ochrona przed chorobami grzybowymi. Jesienią, tak jak radzi Stanisław, stosuję mieszaninę Kaptanu i Topsinu, natomiast wiosną moczę bulwy w nadmanganianie potasu.

Jedno ze wspomnień z lata :) :
IMG_0745.jpg

Ó SAHARA!
493 Lelek 12 E

Pozdrawiam
Adam
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta, Flora, Amarant

Odp: Mieczyki- Gladiole 05 Lut 2015 22:44 #337630

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Cieszę się Staszku , że pojawił się lutowy wpis na blogu. Niestety nie mogę się tam zalogować :( . I ja dzisiaj sprawdzałam , jak się mają moje cebule mieczyków. Temperatura w domku - 3 stopnie, cebule zdrowe , zaczątków korzeni nie widać, wciornastka też nie.

Odp: Mieczyki- Gladiole 06 Lut 2015 22:52 #337970

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
Elżbieta wrote:

Zdjęcie 1 - czy to może być Rubinowa Gwiazda?
RubinovaHviezda.jpg


27lipiec201czytonr10.jpg


Mieczyk nr 2 [/attachment]
Witaj Elu ! Za dużo wykasowałem . :comp:
Tak uczymy się całe życie a i tak wszystkiego nie ma możliwości poznać.
Na pierwszym foto to najprawdopodobniej Rubinowa Gwiazda - miałem w kolekcji podobnie jak i to Nr 2. to może być MARSJANKA lub Orchidea z Orientu.
Trzeciej odmiany nie pamiętam, .... aby u mnie była.
W sprawie wciornastków Adam daje dobre odpowiedzi :paper: jeszcze trochę poczytać i będziesz go naśladować.
Nie możliwe, aby do mojego bloga nie można było się zalogować. Nie dostałem ani jednego mejla w tej sprawie. A osób tam zaglądających jest dużo.
Jest tylko pewne utrudnienie - trzeba przepisać z wyskakującego okienka litery i cyferki. Konieczne było wprowadzenie tej obcji ze względu na masowe rejestrowanie się dziesiątki SUBSKRYBENTÓW (z automatów) i setki spamów.
Napisałem o tym w blogu.
Orchidea z Orientu
ORCHIDEAZORIENTU471MEGO01P7270004.jpg
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Odp: Mieczyki- Gladiole 13 Lut 2015 21:40 #340156

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Staszku, gratuluję pięknego osiągnięcia - czyli rejestracji Twoich nowych odmian mieczyków! :flower1: :drink1: Myślałam , że i w tym wątku się pochwalisz , bo pewnie nie każdy zagląda do bloga. A powinien - bo można w nim znaleźć tyle cennych informacji :)
Z ciekawości zapytam - kto z Polski , oprócz Ciebie , należy do stowarzyszenia GLADIRIS?

Odp: Mieczyki- Gladiole 13 Lut 2015 22:25 #340172

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
Elżbieta wrote:
Staszku, gratuluję pięknego osiągnięcia - czyli rejestracji Twoich nowych odmian mieczyków! :flower1: :drink1: Myślałam , że i w tym wątku się pochwalisz , bo pewnie nie każdy zagląda do bloga. A powinien - bo można w nim znaleźć tyle cennych informacji :)
Z ciekawości zapytam - kto z Polski , oprócz Ciebie , należy do stowarzyszenia GLADIRIS?
Elu dziękuję za gratulacje.
Hodowla - selekcja nowych odmian jest dość żmudna. W Polsce ostatnie odmiany były rejestrowane 40 lat temu w COBORU Nowa Słupia. a hodował Z-d Roslin Ozdobnych przy Instytucie kwiaciarskim - dotowany z budżetu.
A jednak do przeglądania bloga nie ma trudności - jeśli to zauważyłaś. W wątku też będę pokazywał moje odmiany - rejestracja była we wtorek, wiec jeszcze nie zdążyłem. Ale do forum za każdym razem muszę się logować, co mi też się nie podoba ?????? - jakieś chochliki ...
O tym kto jest z Polski i nie tylko członkiem ja dowiaduję się ze strony GLADIRISU www.gladiris.cz/organizacegladiris.htm , potem można przejść do ewidencji mieczyków www.gladiris.cz/evidencemeciku.htm
POLONEZ401M15.Smole.jpg

POLONEZPL.MAKRO.jpg

POLONEZPL.401.M15.Smole.jpg

EWABEM456M15Smole.jpg

Następne niedługo. :flower1:

EWABEM456M15.Smole.jpg
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): rotos, Elżbieta, Amarant

Odp: Mieczyki- Gladiole 13 Lut 2015 23:09 #340193

  • makowa000
  • makowa000's Avatar
Ależ cudne te gladiole.... wpadnę tu jeszcze po wiedzę bo jak dotąd to zamiast pieknych kwiatów wstrętne wciornastki :(ale nie poddaje się ,, muszę z nimi wygrać :thanks:

Odp: Mieczyki- Gladiole 13 Lut 2015 23:23 #340199

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
makowa000 wrote:
Ależ cudne te gladiole.... wpadnę tu jeszcze po wiedzę bo jak dotąd to zamiast pieknych kwiatów wstrętne wciornastki :(ale nie poddaje się ,, muszę z nimi wygrać
I tak trzymać. Nie wolno się poddawać po niepowodzeniu. Wciornastki nie jednej osobie odebrały chęć do uprawiania.
Tezaz makowa powinna udać się do sklepu ze Środkami Ochrony Roślin i zakupić ACTELLIC 500 EC { jak bedą się pytać na co ??? powiedzieć, że na wołka zbożowego To UE takie komplikacje wprowadziła. Szczegóły w moim blogu jak na dole postu.
A teraz cd. polskich odmian
ITUSZKA301-361EM15Smole6x8.jpg

WESTCHNIENIE415M15Smole.jpg
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, Anika, makowa000


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.796 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum