TEMAT: Hiacynt (Hyacinthus)

Hiacynt (Hyacinthus) 15 Mar 2023 13:02 #825944

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Masz zaznaczone, gdzie sadziłeś? Jeśli tak, możesz delikatnie pogrzebać w tym miejscu.
To, kiedy pojawią się pędy kwiatowe świeżo sadzonych cebul zależy od wielu czynników, najważniejszy jest klimat i pogoda oczywiście - ta nas nie rozpieszczała w marcu. U mnie też jeszcze dalece nie wszystkie hiacynty wylazły. Inna sprawa - jak głęboko sadzone, czy gleba ciężka, czy piach. No i wreszcie - szkodniki, zębate i dziobate.
Dziś wertykulując trawę znalazłam wyrwaną i podziobaną cebulkę jakiejś białej odmiany; tyle, że pęd kwiatowy zdaje się nie uszkodzony, więc wcisnęłam ją w donicę.
Ostatnio zmieniany: 15 Mar 2023 15:04 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Hiacynt (Hyacinthus) 15 Mar 2023 13:03 #825945

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2263
  • Otrzymane dziękuję: 8411
U mnie w gruncie nie wyszły, tak że czekaj i tak nie masz wyjścia :)
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala

Hiacynt (Hyacinthus) 16 Mar 2023 09:14 #826032

  • NorbiApple
  • NorbiApple's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Go to green
  • Posty: 58
  • Otrzymane dziękuję: 194
Tak +-5cm wiem gdzie są posadzone, może jest jak piszecie pogoda, ziemie mam bardziej gliniastą, poczekam jeszcze z 10 dni bo idzie cieplejsza poogda w dzień i w nocy może coś ruszy, jak nie pogodzę się z mniejszą populacją hiacyntów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Hiacynt (Hyacinthus) 16 Mar 2023 18:41 #826085

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15862
  • Otrzymane dziękuję: 12265
Moje dzisiaj w kilku miejscach wychynęły spod powierzchni:

16.03.
IMG_20230316_124406.jpg


IMG_20230316_124415.jpg


W innych miejscach jeszcze śpią.
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Jaedda, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Hiacynt (Hyacinthus) 18 Mar 2023 20:56 #826303

  • olegowa
  • olegowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1840
Hiacynty bardzo chcą już pokazać kwiatki


IMG_20230317_125321.jpg


IMG_20230317_125306.jpg
Pozdrawiam Zosia
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, MARRY, Jaedda, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hiacynt (Hyacinthus) 23 Mar 2023 07:55 #826785

  • NorbiApple
  • NorbiApple's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Go to green
  • Posty: 58
  • Otrzymane dziękuję: 194
„Cierpliwość jest potrzebna i nie można zbierać od razu tam, gdzie zasiano”.
Soren Kierkegaard
:idea1:

No wyszło reszte te parę dni powyżej 10'C i w nocy na plusie swoje zrobiło :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna

Hiacynt (Hyacinthus) 23 Mar 2023 10:35 #826808

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Norbercie, piękne słowa wielkiego Duńczyka, ale to wie każdy ogrodnik: bez cierpliwości nic się nie wskóra. I wytrwałości. I uporu. A czasem - odrobiny szaleństwa.
Pewnie nasze ogrody dzieli około 200 km, pewnie w mieście trochę cieplej ("wyspa cieplna"). I już kwitną. Na samym początku wielopędowa odmiana 'Anastasia'. Pędy nie tak upchane kwiatkami, za to kwitnie wiele lat bez żadnych akcji z mojej strony, bo to hiacynt "na zdziczenie".



Bardzo lubię go właśnie za wyżej wymienione właściwości.
Ale i "normalne" już prawie, prawie.
Sadzone dawniej



i jesienią



Wszystko to Delft Blue, najpopularniejsza z odmian. Mnie zachwyca kolorem, nigdy ich za dużo.
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2023 14:37 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, Jaedda, Bea612, ewakatarzyna

Hiacynt (Hyacinthus) 24 Mar 2023 13:15 #826893

  • NorbiApple
  • NorbiApple's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Go to green
  • Posty: 58
  • Otrzymane dziękuję: 194
Bardzo ciekawa odmiana :) muszę wyszperać gdzieś na jesień
Ja posiadam aktualnie poniższe odmiany:

Odysseus
Apricot Passion
City of Haarlem
Amethyst
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna

Hiacynt (Hyacinthus) 24 Mar 2023 14:52 #826902

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
To u Ciebie same ciekawe odmiany, zwłaszcza Odysseus, którego nie mam zresztą. Ciekawe, czy zakwitnie rzeczywiście pomarańczowo, czy po prostu inny odcień różu. Ale chyba "strzelałeś w różowe", w odróżnieniu ode mnie.
Zresztą, nie ma hiacyntów nieładnych. I ten zapach! Długo już nie potrwa, gdy będziemy mogli się nim napawać. Nawet w górach odkryłam z zdziwieniem, że wegetacja pokłusowała. Odkryłam dosłownie, zrobiłam odrobinę porządku z zwałami ubiegłorocznych liści, pod spodem siedziały takie biedaki:



Teraz szybko nabiorą chlorofilu.
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2023 14:53 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hiacynt (Hyacinthus) 25 Mar 2023 13:05 #827005

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2263
  • Otrzymane dziękuję: 8411
W gruncie nieśmiało się pokazują, a w donicach już pachną, większość przeprowadziłam do donic, bo skoro mają być wykopywane to donice są dla nich najlepsze.






Nowe cebule (jesienne) mają duże kolby, a te z tamtego roku mniejsze, najsłabsze są te z pędzenie ubiegłorocznego. Dałam wszystkim azofoskę, ale po kwitnieniu zasilę nawozem do pomidorów bo tam jest potas i fosfor
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hiacynt (Hyacinthus) 25 Mar 2023 21:02 #827070

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Widzisz, Marysiu, dzięki za przypomnienie o nawozie do pomidorów, bardzo pomocny jest cebulom.
Rozwiązanie z donicami jest dobre dla powiedzmy 30 sztuk, nie dla moich wariackich ilości. Zresztą troszkę wątpię, by amatorskimi metodami dało się tak "upaść" cebule, by dały wielkie kwiatostany, jak te kupne. Po prostu dosadzam - trudno. Kupuję trochę rzadszych odmian, potem czekam na wyprzedaż, gdy są powiedzmy Delft Blue po złotówce. Jak ich nie mieć?
Delft Blue





Fondant



China Pink





City of Haarlem



Woodstock - sadzone ze trzy lata temu i cieniasy, ale i tak kolor wynagradza niewielką ilość dzwoneczków na pędzie



City of Bradford - bardzo ładna odmiana, trudna do dostania, a wyjątkowo - odpukać - długo nie degeneruje się bez wykopywania.

Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hiacynt (Hyacinthus) 30 Mar 2023 15:31 #827590

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Skoro u mnie prawie pełnia sezonu - mimo "zimowego incydentu" - to i u innych na pewno kwitną. Proszę, pokazujcie swoje, ich uroda tak szybko mija.

Red Glory - nowa u mnie odmiana, liczyłam po cichutku, że jednak mniej różowa, a bardziej w stronę czerwieni



Gypsy Queen - dopiero rozkwitają, to jedna z późniejszych odmian



Oczywiście Delft Blue - ale na jednym "trzonku" dwie miotełki kwiatów



Myślałam, że teraz pszczoły mają w nosie moje rabatki, dysponując kwitnącymi drzewami, ale nie:



Te wyżej to były nowe cebule, teraz trochę weteranów; Carnegie



Tu inny Carnegie w towarzystwie Blue Jack i Delft Blue; po prawdzie różnica między niebieskimi znikoma.



Purple Sensation



Royal Navy, trochę ciemniejszy od DB, zasadniczo różni się od niebieskich odmian pełnymi kwiatami; ostatnio nie kupuję takich cebul, są istotnie droższe, a tę "pełnię" widzę w zasadzie na klęczkach.



Za to Anastasia jest świetna, jak rozwiną się wszystkie dzwoneczki zawieszone na kilku pędach wyrastających z cebuli, naprawdę wygląda uroczo.

Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, MARRY, Ninia, Bea612, ewakatarzyna, JaKasiula

Hiacynt (Hyacinthus) 30 Mar 2023 19:04 #827605

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15862
  • Otrzymane dziękuję: 12265
Ech ta wiosna! Dlaczego taka niesprawiedliwa? :jeez: Moje dopiero na takim etapie:

29.03.
IMG_20230329_120312.jpg


IMG_20230329_121506.jpg


IMG_20230329_120325.jpg
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 30 Mar 2023 19:05 przez Amlos.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Ninia, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Hiacynt (Hyacinthus) 30 Mar 2023 20:23 #827613

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3680
  • Otrzymane dziękuję: 19569
Śliczności :hearts:
Dorzucę i mojego maluszka ;)
IMG_20230329_113404.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Ninia, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hiacynt (Hyacinthus) 30 Mar 2023 20:30 #827614

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7850
  • Otrzymane dziękuję: 52005
Ja dzisiaj zauważyłam w jednym miejscu, że mam uszkodzone pąki. Zaczęłam rozgarniać to co leżało na ziemi i oczywiście znalazłam siedem takich bez muszli :mad2: Małe to to, a szkody już mi narobiło. Jednak te mi już szkody nie narobią :devil1:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Ninia, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Hiacynt (Hyacinthus) 30 Mar 2023 21:00 #827619

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Wcale nie jestem zdziwiona. Cholerstwo dawno już nie śpi, tylko albo się lęgnie, albo wyłazi z ukrycia i żre nasze co ładniejsze rośliny. Już pisałam w innym miejscu, że odgryzły mi wierzchołek pędu kwiatowego jedynej rokującej szachownicy cesarskiej. :hammer:
Dostałam furii i rozsypałam wokół newralgicznych roślin niebieską trutkę, co prawda w mini-ilościach, ale chyba pomogło. Na razie. :jeez:
Jak już piszę, wstawię zdjęcie kawalątka "przestrzeni publicznej" za moim płotem. Akurat na wysokości mojej posesji kończą się betonowe płytki na mniej więcej połowie szerokości chodnika. Ponieważ kawałek był notorycznie rozjeżdżany i zaśmiecany, przejęłam go - tak, samowolnie - i wsadzam tam, co mi zbywa. Między innymi hiacynty po pędzeniu lub takie mało już wyględne...



Kwitnie ich teraz sporo i nawet raczej nikt ich nie rozdeptuje.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, JaNina, Ninia, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Hiacynt (Hyacinthus) 31 Mar 2023 10:03 #827646

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Jeszcze trochę.
Delft Blue moim zdaniem fajnie wyglądają z żółtymi narcyzami, sadząc warto przemieszać cebulki. W miejscach, gdzie narcyzy rosną od dawna, boję się grzebać, ale rok temu nadarzyła się okazja wywalenia betonowej ścieżki - i oczywiście nastąpiła ekspansja cebulek. Delft Blue poszły przed grupę Jet Fire.



City of Haarlem, rozkwitają coraz ładniej



A to stareńkie (jak na hiacynty) Aidy.



Trudno zrobić dobre zdjęcie tak ciemnych kwiatów na jasnym tle.

Jakoś ostatnio oferta znanych sklepów uboższa "w hiacyntach", muszę gdzieś poszukać późnym latem, te Aidy są bardzo ładną odmianą, "w realu" tylko trochę jaśniejsze, niż okrzyczane Dark Dimmension, a cena była zupełnie normalna.
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2023 10:05 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Hiacynt (Hyacinthus) 31 Mar 2023 18:19 #827663

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7850
  • Otrzymane dziękuję: 52005
Poszłam dzisiaj zrobić zdjęcie uszkodzonym kwiatostanom

20230331_120334.jpg

I bardzo dobrze zrobiłam, bo znalazłam jeszcze jednego gagatka i to już takiego większego :mad2:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, Łatka, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.821 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum