TEMAT: Raz wysiane ,sieją się same

Raz wysiane ,sieją się same 16 Lis 2022 09:00 #817545

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19272
  • Otrzymane dziękuję: 79698
Kaju, potwierdzam, że pierwiosnki się sieją - ale tylko te najzwyklejsze.
Jeśli Ci zanikają, chętnie podzielę się kilkoma siewkami - z takich, co to same sobie wędrują po ogrodzie, a przynajmniej po całej rabacie (albo i przylegającym trawniku).



Kwitną do teraz.
Nie pamiętam, czy pisałam o wędrujących cebulowych. :oops: Najbardziej ekspansywne u mnie są cebulice syberyjskie, te szafirowe. Nie mam serca ich usuwać, bo mają niesamowity kolor, należą do najwcześniejszych kwiatów - a potem dosłownie znikają bez śladu. Mniej ekspansywne, choć też "wędrowne" są przebiśniegi - co i rusz wykopuję młode cebulki z trawnika i przesadzam w lepsze miejsce, bo jak wyżej - zanikają i nie wadzą.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Kaja, MARRY


Zielone okna z estimeble.pl

Raz wysiane ,sieją się same 16 Lis 2022 17:28 #817581

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2255
  • Otrzymane dziękuję: 8390
Kiedy zakładałam ogród to przez dwa czy trzy lata nic mi się nie siało i byłam nieszczęśliwa, a teraz :hearts: co może się sieje, ale najbardziej lubię smagliczkę nadmorską - posiana wczesną wiosną daje samosiew do teraz.
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Łatka

Raz wysiane ,sieją się same 16 Lis 2022 20:38 #817601

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5674
  • Otrzymane dziękuję: 26863
Nie mam żadnych problemów z ograniczeniem populacji ogórecznika, a wręcz przeciwnie, nawet go hołubię. Kwitnie do teraz, pozwalam mu rosnąć na brzegach warzywnika, w borówkach - celowo tam rzucam badyle z niego, czasem się uda pod drzewkiem owocowym. Cały czas owady z niego korzystały. Ma bardzo dużą wydajność nektarową i nektaruje w niskich temperaturach, dlatego wiosną jest pożytkiem dla trzmieli, bo trzmiele oblatują rośliny w niższych temperaturach niż pszczoły, bo mają futerko i nie jest im tak zimno :) . Jego sąsiedztwo lubią truskawki. Gdy w warzywniku za bardzo się panoszy, obrywam mu trochę liści, żeby nie głuszył roślin uprawnych (nie samą kapustą człowiek żyje). Z tej samej rodziny jest żmijowiec, też się sam sieje tylko nie jest taki wielki jak ogórecznik. Jeśli się uda, jutro zrobię zdjęcie.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 16 Lis 2022 20:42 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, whitedame, Łatka

Raz wysiane ,sieją się same 16 Lis 2022 21:06 #817607

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4656
  • Otrzymane dziękuję: 16978
O, żmijowca nie mam, muszę zaimportować.

Raz wysiane ,sieją się same 17 Lis 2022 17:34 #817652

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12255
Łatka wrote:
[...] potwierdzam, że pierwiosnki się sieją - ale tylko te najzwyklejsze. [...]

Dokładnie, Aniu - również potwierdzam u mnie tak samo :drink1:
Dobrze byłoby, gdyby tę samą cechę miały te odmianowe, ładniejsze. Nie zliczę ile gatunków i odmian pierwiosnków przewinęło się przez mój ogród .
Jedne były kilka zim, inne jedną i w końcu na dobre się z nimi pożegnałam, choć bardzo je lubiłam :cry3:

Teraz wystarczają rozmaite zwyklaczki, których siewek coraz więcej ... Dziś na szybko wpadły w obiektyw takie:
17.11.
IMG_20221117_150531.jpg


IMG_20221117_150520.jpg
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 17 Lis 2022 20:38 przez Amlos.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Łatka, MARRY, olegowa

Raz wysiane ,sieją się same 17 Lis 2022 22:06 #817673

  • Magelania
  • Magelania's Avatar
U mnie szaleją stipa i werbena - muszę przyznać, że tworzą piękne, naturalne kompozycje. Powoli zaczyna mi tylko brakować miejsca na nie. :flower:

Raz wysiane ,sieją się same 18 Lis 2022 22:30 #817754

  • Ewelina83
  • Ewelina83's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 164
  • Otrzymane dziękuję: 446
Mam nadzieję że werbena będzie mi się wysiewać. Próbowałam w tym roku sama wysiewać, ale niestety nie urosła. Kupiłam więc gotowe sadzonki i posadziłam. Może akurat się rozsieje na przyszły rok


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.242 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum