• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Ogrody, które inspirują

Ogrody, które inspirują 10 Wrz 2012 22:31 #68260

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Tak, jak natura gna wilka do lasu, tak, nas ogrodniczych zapaleńców gna do pięknych ogrodów, parków, miejsc, w których inni ogrodnicy z pasją dokonali nasadzeń jakiś czas temu już i czas, pielęgnacja zrobiły swoje... Powstały takie miejsca , do których ciągną pielgrzymki ;) zielonozakręconych...
Są takie ogrody, z których wychodzimy z wypiekami na twarzy, z mnóstwem inspiracji i pomysłów... Podzielmy się naszymi przeżyciami, wrażeniami i ...zdjęciami!
Zapraszam do prezentowania takich miejsc, niech służą one nam wszystkim ku chwale sztuki ogrodniczej! :)

Chciałabym zacząć od Ogrodu Państwa Marii i Janusza Szewczyków w Krzywaczce. Miejsce znane wielu z nas, ale tak piękne i inspirujące, że nawet ci, którzy już tam byli, chcieliby tam wracać i wracać...
Ogród to wspaniała kolekcja szczepionych odmian roślin iglastych, liściastych i bylin. Starsze założenie przyprawia o mocniejsze bicie serca, rzadko możemy zobaczyć nasze kulki ;) w takich rozmiarach! I co ważne, daje to pewne wyobrażenie o tym, jak należy sadzić! :) Popatrzmy...































Może na razie tyle... Dawkujmy sobie te wrażenia z umiarem! ;)
Ostatnio zmieniany: 10 Wrz 2012 22:32 przez artam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, planta, t-x, Pawel_K


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Ogrody, które inspirują 10 Wrz 2012 22:41 #68263

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
Marto, mógłbym załączyć jeszcze dziesiątki zdjęć z tego wspaniałego miejsca. To chyba taka 'Częstochowa' dla iglakomiaków :) Ogród i kolekcja pokazują, że nie trzeba jechać w dalekie kraje, żeby zobaczyć to, co najlepsze w roślinnym świecie :thanks:
Rękoma i nogami podpisuję się pod Twoim zdaniem, że ci, którzy tam byli chcą tam wracać. Ja chyba dopiero za czwartym lub piątym razem ochłonąłem na tyle, żeby być w stanie na spokojnie popstrykać zdjęcia roślin rosnących na kolekcji :woohoo:
No i ważna rzecz - to nie tylko miejsce dla miłośników iglaków, ale dla wszystkich miłośników niecodziennych drzew i krzewów, także liściastych. Warto też wspomnieć o sporej kolekcji żurawek, host i traw :)

Odp: Ogrody, które inspirują 11 Wrz 2012 06:59 #68310

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Bardzo zacny watek założyłaś Marta :kiss3:
Również popisuję się pod Twoimi słowami :woohoo: Wspomnę jeszcze czas azaliowo-rododendronowy w Krzywaczkowych ogrodach. Pamiętacie te kolory i obfitość odmian :happy4:

Coś dołączę i ja ;)










Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Odp: Ogrody, które inspirują 12 Wrz 2012 22:18 #68756

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Marto.
Dzięki serdeczne za to, że wpadłaś na tak genialny pomysł aby założyć wątek z ogrodami obok których nie sposób przejść obojętnie.
Pamelko i Pawle również ukłony i podziękowania dla Was, że dołączyliście do tematu załączając fotki ze swoich bogatych zbiorów.

Moja trzydziestoletnia podróż przez wspaniałe ogrody Polski i Europy nigdy nie zaprowadziła mnie do Krzywaczki. To dzięki Wam priorytetem będzie odwiedzenie tego pięknego zakątka kraju przy następnym wypadzie do Krakowa.
Tak jak to ujęłaś Marto w tytule tego wątku te ogrody mogą i powinny stać się inspiracją dla nas przy planowaniu własnych ogrodów. Na fotografiach przedstawiony jest pełny kunszt z jakim podeszli do twórczej pracy właściciele tych ogrodów. Nie ma tam nic ze schematów książkowych i ,,gotowców" z których korzystają niektórzy projektanci architektury krajobrazu.
Zamieszczone przez Was fotki uzmysławiają nam jak po latach może wyglądać ogród lub jego część i są przyczyną do analizy własnych nasadzeń tak aby uniknąć niepotrzebnych błędów.
Harmonia barw i przemyślane kompozycje roślin sprawiają wrażenie jakby te ogrody szeptały: chodź do nas.
Dziękując jeszcze raz za ciekawy dla mnie temat w tym wątku czekam na dalszą podróż po tych i innych ogrodach.

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 12 Wrz 2012 22:21 przez waldek727.

Odp: Ogrody, które inspirują 12 Wrz 2012 22:33 #68761

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Romo.
Nic nie straciłaś. To co nas ominęło to już historia do której możemy powracać jedynie w sentymentalnych podróżach.
Aktualnie liczy się tylko to co jest tu i teraz. Ja mam nadzieję, że już w niedługim czasie takie piękne zakątki zdążę zobaczyć u Ciebie na Jaśkowej Polanie. :dance:
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Odp: Ogrody, które inspirują 12 Wrz 2012 22:38 #68762

  • Debra
  • Debra's Avatar
Fakt, dobry wątek, tylko nie wpadajmy w bezkrytycznay zachwyt. Ta maszyna Singera, czy łóżko to już akurat, jak dla mnie, nie sa świetne ogrodowe kompozycje. Po za tym, iglakia, iglaki, iglaki - tez zby monotonne te kompozycje.

Powodów do zachwytu, poza jednym ogrodem, nie widzę :(

Odp: Ogrody, które inspirują 12 Wrz 2012 22:59 #68771

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
Dodam, że ten Singer i łóżko to rekwizyty do sesji zdjęciowych dla nowożeńców, a nie stały element wystroju ogrodu ;)

Odp: Ogrody, które inspirują 13 Wrz 2012 07:09 #68809

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Poluś kochanie ;) jakby tylko koleżeństwo wstawiło hostowe zakątki w Krzywaczce :whistle: to byś dopiero się zachwyciła :woohoo: A kolekcja ... jakby tu powiedzieć :funnyface: spora :silly:

Odp: Ogrody, które inspirują 13 Wrz 2012 08:36 #68826

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
I słusznie Tomku :hug: i słusznie :bravo:
Każdy ma prawo do własnych 'miłostek', fascynacji, prób i błędów :lol:
Najprościej jest zachwycić się dojrzałym, pięknym ogrodem, wypracowanym przez lata. Gdzie dojrzałe drzewa tworzą klimat, grę cienia i piękne tło :woohoo:
Jakże chciałabym mieć taki ogród :hearts: ale nie mam :rotfl1:

Może zatem wstawię kilka zdjęć z ogrodu, parku angielskiego, który odwiedziłam w tym roku :woohoo:

KEW GARDEN











a tak wyrosły w sprzyjającym klimacie 'Catalpy bignonioides' /Surmia, Katalpa / :hearts:











Ostatnio zmieniany: 13 Wrz 2012 09:00 przez pamelka.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, artam, Orszulkaa

Odp: Ogrody, które inspirują 13 Wrz 2012 09:39 #68848

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Marta :bye:

Świetny pomysł i wątek!

Ogród w Krzywaczce zachwycił mnie (mimo ,iż zaliczam się do "wrednych ignorantów kulkowych ;) ).
Jednak dojrzałe drzewa robią niesamowite wrażenie....

Cudowny również ten hostowy ogród -wydaje się ,że właścicielom w ogóle nie potrzebne jest wyjście na zewnątrz,
tam mają cały swój świat.

Ja ,widząc takie ogrody -zawsze mam natrętną myśl ,taką może nie najweselszą .....
Zazwyczaj właścicielami dojrzałych ogrodów są ...dojrzali ludzie (to naturalne )i tak myślę ,co stanie się z ich ogrodem kiedyś w przyszłości ,czy mają godnych następców ,którzy z podobną pasją będą umieli zająć się
osieroconym ogrodem?

Niestety ja jeszcze nie widziałam ani Krzywaczki (nadrobię!)ani zbyt wielu pięknych ogrodów.
Mogę jedynie podrzucić do oglądania ciekawy link, gdzie można napatrzeć się do woli :)

www.historiasztuki.com.pl/022_OGRODY_05_KRAJ.html
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, artam

Odp: Ogrody, które inspirują 13 Wrz 2012 11:32 #68890

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Osobiście czuję się bardzo zainspirowana :-)

Najpierw krzywaczkowe iglaki ujrzałam w towarzystwie moich rododendronów :happy4: (które jeszcze stoją w sklepie), a potem wijąca się alejka Szmitów podsunęła mi pomysł na kolejne zmiany w ogrodzie kwiatowym :-) Szkoda, że nie mam Singera, bo z kamiennym blatem w Daglezji wygląda bardzo bardzo :-)

Dziękuję Wam za tyle zdjęć :kiss3:

Odp: Ogrody, które inspirują 13 Wrz 2012 14:40 #68929

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
A ja oglądam z przyjemnością wszystkie piękne, tworzone z pasją ogrody, nawet jeżeli nie są do końca w moim guście B) I właśnie ciekawe i inspirujące jest dla mnie to, że jest tak wiele stylów i sposobów aranżacji ogrodu, wynikających z osobistych upodobań, ale także z uwarunkowań klimatycznych, kulturowych, konieczności dopasowania ogrodu do otoczenia.
I tak zachwycałam się na równi geometrycznymi ogrodami wersalskimi, rododendronowym arboretum w Wojsławicach, eklektycznym wrocławskim Ogrodem Botanicznym, jak i ogrodem japońskim w Parku Szczytnickim. Każdy piękny, każdy inny i tak ma być! Trudno je porównywać, bo to tak, jakby doszukiwać się wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy :whistle:
Ostatnio byłam we wrocławskim OB, który zwiedzam kilka razy do roku i zawsze się zachwycam przede wszystkim rozmachem z jakim mogą być sadzone rośliny, gdy się ma do dyspozycji dużo pieniążków, dużą przestrzeń i dobrych projektantów B)

0048.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, artam

Odp: Ogrody, które inspirują 14 Wrz 2012 15:29 #69298

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wybrałam się w przedweekendowe popołudnie na spacerek po inspiracjach ogrodowych, wyślepiająć oczy :search: na wszystkie strony, bo widoki oczom nadzwyczaj miłe, układam sobie w głowie, żeby swoje podziwiajstwo w słuszczny post oblec, a tu czytam bojowe wezwanie:
Debra wrote:
tylko nie wpadajmy w bezkrytycznay zachwyt.

To już mi nic nie pozostaje, tylko kitę cichcem zabrać i zadumać się nad swoją sromotnie beznadziejną przypadłością. :woohoo:

Teraz to już tylko biegusiem na działeczkę do beznadziejnej jaskrawości kwiatów przeróżnej maści i wzrostu, :evil: niestety trochę już oklapniętych od jesiennych chłodów, i do zakładania plastikowych rollborderów wokół drzewek, bo tylko takie są w stanie powstrzymać morderczy atak trawnika.

Pozdrowionka okrutnie zawstydzone
Ostatnio zmieniany: 14 Wrz 2012 15:31 przez Hiacynta.

Odp: Ogrody, które inspirują 15 Wrz 2012 22:23 #69642

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
dala wrote:
Każdy piękny, każdy inny i tak ma być! Trudno je porównywać, bo to tak, jakby doszukiwać się wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy :whistle:
No właśnie! Nikt tu nie chce niczego udowadniać, chodzi o to, żebyśmy sobie dostarczali inspiracji wszelakich, a każdy "weżmie" sobie to, co mu odpowiada... Ja bym chciała te hosty wziąć z filmiku Poli, ale chyba mi się nie uda! ;) Jeszcze przez jakiś czas! ;) Ale w pamięć ten ogród zapada!
Natomiast wiem na pewno, że będzie u mnie taki żywopłot z Gracillimusa(chyba) ze zdjęcia Dali, które już widziałam wcześniej i decyzja zapadła!
I w żaden sposób nie możemy pozwolić, by te zdjęcia nas wprawiały w kompleksy! Hiacynto! :P
Nie mamy armii ;) ogrodników, których mają właściciele ogrodów z linku Magdy...A szkoda! ;)
Orzemy, jak możemy! A inspiracji nam trzeba! Co z nimi? Przejrzyjcie archiwa! :search: :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Malkar

Odp: Ogrody, które inspirują 16 Wrz 2012 10:10 #69698

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Jeszcze dwa ujęcia z Krzywaczki, troszke inne ;)




i oczko wodne


I jeszcze może nie ogród ale pomysł, który może zainspirować w przypadku braku miejsca na nasadzenia poziome :rotfl1:
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Ostatnio zmieniany: 16 Wrz 2012 10:19 przez dodad.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, olibabka, artam, akl

Odp: Ogrody, które inspirują 22 Wrz 2012 09:47 #71269

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Widok z mostku jest rzeczywiście mag-iczny :lol: Akurat za oknem mam chłodny, mglisty dzień, więc ponowny spacerek wśród tropikalnych palm, krzywaczkowych iglaków i przystanek na mostku jest ogromnie przyjemny :ouch:

I tu wieeelka prośba do Magdy, pokaż nam ten sam widok, gdy każdy liść będzie w innym kolorze :thanks:

Odp: Ogrody, które inspirują 23 Wrz 2012 21:58 #71818

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Chciałabym przedstawić ogród a właściwie dwa ogrody Państwa Kapias w Goczałkowicach na Śląsku. Właściciele ogrodów prowadzą od lat dużą szkółkę roślin. Pierwszy ogród- starszy przy domu i nowy, jeszcze nie do końca "zbudowany" po drugiej stronie ulicy przy centrum handlowym (a może centrum jest przy ogrodzie?). Byłam tam w maju na dni otwarte, w sobotę a więc tłumy zwiedzających. Najpierw trochę zdjęć ze "starego" ogrodu.

DSC06284.JPG


DSC06283.JPG


DSC06270.JPG


DSC06268.JPG


DSC06262.JPG


DSC06257.JPG
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, artam, akl

Odp: Ogrody, które inspirują 23 Wrz 2012 22:06 #71826

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
DSC06306.JPG


DSC06298.JPG


DSC06289.JPG


DSC06288.JPG


W starszym ogrodzie jest dość ciasno a tłumy zwiedzających skutecznie utrudniały robienie zdjęć. Ale pełno tu uroczych zakątków, altanek, ławeczek ...
Pierwszy raz zwiedzałam szkółkę i ogród jakieś 20 lat wstecz.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie
Za tę wiadomość podziękował(a): artam, rispetto, akl


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.276 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum