TEMAT: Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020/21

Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020 29 Lis 2020 12:23 #736348

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2255
  • Otrzymane dziękuję: 8390
Przeczytałam, że późną jesienią daje się obornik piwoniom, czy to prawda ? I czy okrywacie je, mnie została tylko jedna ITOH i się trochę martwię.
MARRY
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020 29 Lis 2020 13:49 #736366

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19272
  • Otrzymane dziękuję: 79698
Marysiu, co prawda moja odpowiedź nie będzie miarodajna dla osób mieszkających w surowszym klimacie, ale nie, żadnej piwonii niczym nie okrywam. Drzewiaste to są w ogóle "hardcory", a międzysekcyjne mają część ich genów.
Co do nawożenia - na pewno to lubią. Ja obornika nie mogę używać do niczego (moje suki są koneserkami :sick: ). Radzę sobie tak, że w okolice bylinówek (i ITOH) podrzucam ich własne kupki, o ile załatwią się łaskawie w ogrodzie. Tego nie ruszają - a przynajmniej doświadczenie z różami poucza, że to dobry nawóz. :lol:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, mataan, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020 02 Gru 2020 13:08 #736916

  • mataan
  • mataan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 459
  • Otrzymane dziękuję: 1207
Marry, bylinowe u Ciebie poleciały? Mróz im na pewno nie zaszkodził, więc może były posadzone na podmakającym terenie albo trafiły Ci się jakiś kiepskie sadzonki..? Mieszkam na Sejneńszczyźnie i nie okrywam piwonii. Nie mam drzewiastych, ale od trzech lat rośnie u mnie mieszańcowa 'Bartzella' i nigdy w żaden sposób nie była zabezpieczana. Nawet po posadzeniu niczym jej nie 'dociepliłem'. Ania (Łatka) wspomniała wcześniej, że u niej ITOHy utrzymują część pędów (co jest dla nich typowe), u mnie jednak co roku praktycznie wszystko przemarza do powierzchni gruntu i wiosną pojawiają się nowe badyle.

Skoro o ITOHach mowa, moim wielkim marzeniem jest odmiana 'Love Affair' (fot. p. Monika Czupińska):



Białe i bardzo blade piwonie należą do moich ulubionych, więc ta z powyższego zdjęcia jest po prostu :yummi:
Mateusz
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2020 13:10 przez mataan.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, MARRY, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020 02 Gru 2020 16:54 #736956

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2255
  • Otrzymane dziękuję: 8390
Dziękuję Mateuszu, ostatecznie została mi jedna mieszańcowa, nie kwitła w tym roku, inne nie przemarzły tylko marniały, nie krzewiły się i nie rozrastały i po roku wykopałam, może miałam czekać, miejsca miały ekstra, a chciałabym już piękne i bujne. A dwa domy dalej piwonia lekarska pod płotem w trawie kwitnie, krzak duży :placze: .
Biała piękna jest.
MARRY
Temat został zablokowany.

Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020 02 Gru 2020 18:24 #736967

  • mataan
  • mataan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 459
  • Otrzymane dziękuję: 1207
Jeżeli miały dobre miejscówki, trzeba było je zostawić w spokoju ;) Nie ma szans, żebyś po roku doczekała się bujnych krzewów. Owszem, są odmiany, które przyrastają dobrze, ale są i takie, które potrzebują naprawdę sporo czasu, żeby prezentować się okazale. Należy uzbroić się w cierpliwość. Gdy rośliny nabiorą mocy i ładnie zakwitną, przekonasz się, że warto było trochą poczekać ;)

'Love Affair' jest piękna. Ja już ostrzę sobie na nią zęby, bo w przyszłym roku ma być dostępna w ofercie PeonyMax B) Jeszcze 'First Arrival' i 'Scarlet Heaven' chodzą mi po głowie, ale zobaczymy. Biała jest obecnie moim ITOHowym priorytetem. Z bylinówek na bank chcę odmianę 'Brother Chuck':
Mateusz
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2020 18:25 przez mataan.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY

Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020 02 Gru 2020 18:54 #736971

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5674
  • Otrzymane dziękuję: 26863
MARRY, ja absolutnie nie jestem praktykiem, piwonie miałyśmy z mamą lata temu i to te zwykłe, które dzieci na wsi zazwyczaj nosiły na zakończenie roku szkolnego jako kwiaty dla pani nauczycielki. Ale ponieważ chciałabym wrócić do tego tematu, to się przygotowałam teoretycznie "psze pani" obmyślając dla nich miejsce. Nie lubią nadmiaru wody i zalegania wody wokół korzeni. Ponieważ chyba jesteś z sąsiedniego powiatu, to śmiem twierdzić, że też masz ciężką glebę, a aura była w tym roku u Ciebie taka jak u mnie, więc myślę, że zaszkodził im nadmiar wody. Czy zrobiłaś im przed zasadzeniem głęboki drenaż? Ja chcę je zasadzić na skarpie sztucznie usypanej podczas budowy domu, bo woda gruntowa tam nie zalega, bo teren jest położony wyżej niż ten pierwotny-rodzimy.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY

Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020 02 Gru 2020 19:02 #736976

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2255
  • Otrzymane dziękuję: 8390
Alicjo, masz rację miały za mokro, chociaż zrobiłam drenaż lilie i lawendy mi w takim rosną dobrze, ale widocznie dla piwonii mało drenażowy, wiec myślę o nadsypaniu ziemi, chociaż wszystkie rośliny sadzę na nadsypanych rabatach. Kocham piwonie i teraz można kupić takie piękne, więc jeszcze raz spróbuje i będę czekać jak radzi Mateusz.
MARRY
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2020 19:05 przez MARRY.
Temat został zablokowany.

Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020 02 Gru 2020 19:08 #736980

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5674
  • Otrzymane dziękuję: 26863
Ale ten rok był "wyjątkowy", a lawenda u mnie złapała chorobę grzybową. jeszcze teraz można coś kupić w tym temacie, można spytać gdzie?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2020 19:09 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.

Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020 02 Gru 2020 19:12 #736982

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2255
  • Otrzymane dziękuję: 8390
Alicjo wiosną mogę Ci podesłać jedną kępę, napisz na pv.
MARRY
Temat został zablokowany.

Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020 02 Gru 2020 19:12 #736983

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19272
  • Otrzymane dziękuję: 79698
A ja mam doświadczenia dokładnie odwrotne.
Pierwszy mój pomysł na piwonie - to był wiejski ogródeczek, no bo jak to, na wsi bez tych pąsowych?
Od patyczka do koniczka, nasadziłam ich tu z dziesięć - kwitną marnie, a przecież mają nachylony stok z zwietrzeliną.
W mieście bylinówki "nastały" znacznie później, no nie powiem, że wszystkie są bukietami kwiatów, ale też wiele z marniutkich, marketowych sadzonek o jednym oczku. Nie przyszło mi do głowy dać drenaż - a te, co się "zabrały" - rozrastają się i kwitną, jak widać trochę wyżej. W mieście mam litą glinę, to, że piwonie dobrze w niej rosną bez wielkich ceregieli nakręciło mnie do sukcesywnego kupowania hm... większej ilości, niż planowałam.
Dla mnie decydujące są: papu i słońce. No i oczywiście - wielkość karpy, aśniektóre odmiany chyba przyrastają w slimaczym tempie.
Ale może to tylko u mnie tak jest.
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2020 19:13 przez Łatka.
Temat został zablokowany.

Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020 02 Gru 2020 19:42 #736990

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5674
  • Otrzymane dziękuję: 26863
Aniu kiedyś wymieniając uwagi o cebulowych, stwierdziłaś, że u Ciebie w ziemi różne materiały chyba budowlane są i uznałyśmy, że te "śmieci" robią za drenaż i tak najprawdopodobniej będzie. Poza tym u nas wyjątkowo mokry rok był, ostatni raz tak było ca. 25 lat temu, gleba nie przyjmowała wody, mieszkam na minimalnym skłonie i tylko czekałam, kiedy spływająca po powierzchni woda zacznie wlewać się przez okienko do piwnicy (ustawialiśmy już kiedyś worki z ziemią, zamiast z piaskiem).
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.

Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020 02 Gru 2020 20:29 #737001

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Babcia Ala wrote:
Ale ten rok był "wyjątkowy", a lawenda u mnie złapała chorobę grzybową. jeszcze teraz można coś kupić w tym temacie, można spytać gdzie?

U Królika jest jeszcze parę fajnych odmian, do 9 zł. Kupiłam u nich jedną maluszkę z serii Patio, kłącze całkiem niezłe, co wyrośnie - zobaczymy.
W LG już po ptokach.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020 02 Mar 2021 15:28 #750820

  • Eliza52
  • Eliza52's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 384
  • Otrzymane dziękuję: 1540
Chciałam podzielić się radością. Na poprzedniej stronie pokazywałam kłącze piwonii Itoh i powątpiewałam czy one żyją. ŻYJĄ :dance: i już wypuściły kły. Przykryłam bardziej, bo aż piszczałam z radości, mają takie duże grube czerwone kły :happy4: :hearts:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, mataan, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020 05 Kwi 2021 15:39 #756251

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19272
  • Otrzymane dziękuję: 79698
Koperek :P

Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): aptenia, Eliza52, MARRY, Bea612, mataan, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020 09 Kwi 2021 19:10 #756796

  • mataan
  • mataan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 459
  • Otrzymane dziękuję: 1207
Śliczny ten koper, Aniu :)

Moje też obudziły się po zimie, jednak najwięcej radochy dostarcza mi widok tych małych gagatków:







Mateusz
Ostatnio zmieniany: 09 Kwi 2021 19:11 przez mataan.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): WaldekM, Łatka, MARRY, Bea612, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020 09 Kwi 2021 20:38 #756820

  • WaldekM
  • WaldekM's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 131
  • Otrzymane dziękuję: 204
Te "maluchy" to jaki gatunek? Ewentualnie jakiej odmiany potomstwo?
Pozdrawiam - Waldek
Temat został zablokowany.

Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020 10 Kwi 2021 12:09 #756920

  • mataan
  • mataan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 459
  • Otrzymane dziękuję: 1207
Waldku, są to siewki odmian: 'Nosegay', 'Lemon Chiffon' oraz 'Ruslight'.
Mateusz
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): WaldekM, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i hybrydowe ITOH - 2020 10 Kwi 2021 16:03 #756936

  • WaldekM
  • WaldekM's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 131
  • Otrzymane dziękuję: 204
No to życzę Ci aby szybko zakwitły! Ale wiem że trochę trzeba poczekać na kwiaty :) Oby była duża zmienność w siewkach wtedy da się wybrać ciekawostki :)
Ja czekam (u siebie) na kwiaty 4 drzewiastych, 3 ma już po jednym pąku :)
Pozdrawiam - Waldek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mataan, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Fafka
Wygenerowano w 0.402 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum