TEMAT: Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd.

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 14 Paź 2022 18:54 #815737

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5678
  • Otrzymane dziękuję: 26908
OT
Zapomniałaś Aniu dodać, że nowi właściciele, nasamprzód karczują wszystko co się da, nawet 50-letnie zdrowe drzewa, pod pretekstem zagrożenia. :mad2:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 14 Paź 2022 18:55 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, Łatka, jagodka27


Zielone okna z estimeble.pl

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 08 Gru 2022 20:51 #818637

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9229
Przeglądałam dzisiaj dział piwoniowy i widzę, że w Ilustrowanym Spisie brakuje sporo odmian, które mają już swoje wątki. Może dobrze by było to uzupełnić, teraz gdy więcej czasu po sezonie. Piwonie robią się coraz popularniejsze w naszych ogrodach, już nie tylko babcine odmiany, ale coraz to nowsze i ciekawsze. A nasz spis utknął w miejscu.
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, dana581958, olegowa, jagodka27

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 08 Gru 2022 20:59 #818639

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Jolu, a może razem to ogarniemy? Ja "w piwoniach" właściwie dopiero raczkuję, ale gdyby ktoś uważny podrzucił mi brakujące odmiany, najlepiej z linkami do wątków, mogę się tym zająć.
Ostatnio zmieniany: 09 Gru 2022 22:45 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, dana581958, olegowa, jagodka27, Babcia Ala

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 10 Gru 2022 10:29 #818712

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9229
Aniu, jak Ty ogarniesz stronę informatyczną, to ja jak najbardziej pomogę w poszukiwaniach. :P Bardzo by tu się przydała konsultacja z Małgosią - Kornik i jej encyklopedyczna piwoniowa wiedza. :)
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2022 10:34 przez Fafka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, dana581958, jagodka27, Babcia Ala

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 10 Gru 2022 15:42 #818722

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9229
Biorę się najpierw za ITOH-y, bo tych nie ma dużo, to szybko wyszukam.

Pierwsze, co zauważyłam, to odmiana 'Pastel Splendor', co prawda jest w Spisie, ale ma dwa wątki:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...itoh-pastel-splendor
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...itoh-pastel-splendor

Dobrze byłoby połączyć w jeden, który ma odnośnik w Spisie.
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, dana581958, Babcia Ala

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 10 Gru 2022 16:21 #818724

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9229
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, dana581958, Babcia Ala

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 10 Gru 2022 16:35 #818725

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Jolu, dzięki, zaraz przynajmniej scalę wątek, a reszta pomalutku, dobrze?
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Babcia Ala

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 11 Gru 2022 17:58 #818775

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9229
Aniu widzę, że ITOH-y już zrobiłaś. :P

To ja pomalutku przeglądam chińskie.

Pierwsze spostrzeżenia to: są odmiany w Spisie, które nie mają swoich wątków
Oto one:
Chiffon Parfait
Karl Rosenfield
Louis van Houte
Mme Emile Debatene
Madame Butterfly

I co z tym fantem robimy. Czy ktoś uprawia te odmiany i stworzy im wątek, czy usuwamy ze spisu, żeby nie wprowadzały w błąd?
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 11 Gru 2022 18:32 #818777

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Jeśli nie mają wątku, to pousuwam ze spisu. Spis nie jest listą istniejących odmian, tylko odmian prezentowanych przez uczestników Oazy, teraz albo choćby w przeszłości. Prócz zdjęć ważne są podstawowe dane, a te muszą się znajdować w poświęconym danej odmianie wątku.
Nawet nie wiem, skąd te zdjęcia się w spisie znalazły - czy nie spoza forum; gdyby tak, to jest naruszenie prawa.
Chyba, że w krótkim czasie ktoś zdeklaruje się, że ma taką piwonię i wątek założy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Babcia Ala

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 11 Gru 2022 18:47 #818778

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9229
Może ktoś ma Karla, bo to bardzo popularna odmiana.
Ja coś takiego kupiłam, ale z niepewnego źródła, dopiero niemrawo zaczęło kwitnąć i bardziej do identyfikacji się nadaje niż do wątku odmianowego. ;)
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Babcia Ala

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 11 Gru 2022 20:10 #818781

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9229
To lecimy (pomalutku :) ) z chińskimi, które mają wątki, a nie ma ich w spisie.

'Alba Sulphurea'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...inska-alba-sulphurea

'Armandine Mechin'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...ska-armandine-mechin

'Auguste Dessert'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...nska-auguste-dessert

'Bowl of Cream' - ma 2 wątki, które trzeba połączyć
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...hinska-bowl-of-cream
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...hinska-bowl-of-cream

'Corinne Wersan'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...inska-corinne-wersan

'Do Tell'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...onia-chinska-do-tell

'Felix Crousse'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...hinska-felix-crousse

'Highlight'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...ia-chinska-highlight

'Inspecteur Lavergne'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...-inspecteur-lavergne

'Jan van Leeuwen'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...nska-jan-van-leeuwen

'Laura Dessert'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...hinska-laura-dessert

'Madame Claude Tain'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...a-madame-claude-tain

'Madame de Vatry'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...nska-madame-de-vatry

'Madame Ducel ('Mrs. Sagute')
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...chinska-madame-ducel

'Madame Furtado' - ma wątek ze zdjęciami, ale przydałby się opis
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...-chinska-mme-furtado

'Morning Kiss'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...chinska-morning-kiss

'Mrs.J.V.Edlund'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...inska-mrs-j-v-edlund

'Neon' - dwa wątki do połączenia
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...-peonia-chinska-neon
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7.../131394-piwonia-neon

'Petite Elegance'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...nska-petite-elegance

'Philomele'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...ia-chinska-philomele

'Primavere'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...ia-chinska-primevere

'Purple Spider'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...hinska-purple-spider

'Solfatare'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...ia-chinska-solfatare

'Sulphurea'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...ia-chinska-sulphurea

'Sword Dance'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...-chinska-sword-dance

'Tom Eckhardt'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...chinska-tom-eckhardt

'White Ivory'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...-chinska-white-ivory

'White Wings'
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...-chinska-white-wings

'Whitley Major' ('La Fiancee')
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...eyi-major-la-fiancee
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, MARRY, Babcia Ala, renons

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 11 Gru 2022 20:12 #818782

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Ulala...trochę mi zajmie. :rotfl1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, Babcia Ala

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 11 Gru 2022 20:28 #818784

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9229
Odmiana 'Louis van Houtte', która jest w spisie, a nie ma wątku: coś o niej mamy na forum:
post #80828
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...iach?start=18#808285

Są dwie odmiany o tej nazwie. :woohoo:

Jolu, pomajsterkowałam, z wpisu 'kornik' zrobiłam wstęp wątku, zostawiając oczywiście jej autorstwo, a w spisie zaktualizowałam, co trzeba
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 13 Gru 2022 19:14 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): dana581958, Marlenka, Babcia Ala

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 12 Gru 2022 21:23 #818835

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5678
  • Otrzymane dziękuję: 26908
Mam przed domem z frontu od drogi, wystawa wschodnia, taki zielono trawiasty kawałek nieogrodzony na podwyższeniu (niższy poziom wód gruntowych niż na działce) ca. 64 m2, słońce od 6 h do 10 h w zależności od miejsca, bo od godzin południowych budynek rzuca cień, w jednym miejscu szybciej, w innym miejscu później. I ktoś napisał na forum, że piwonii nie konsumują ani myszy, ani karczownik i zaczęło się, sadzić nie sadzić :flower: oczywiście piwonie. Czy będą kwitły z taką ilością słońca? Najgorsze dla mnie jest sadzenie w tej mojej ciężkiej glinie - trzeba być atletą :whistle: , bo "chłopa do roboty nie napytasz", ale co zasadzić jak wszystkie piękne i wszystkiej opisujecie jako naj :jeez: . Nie wiem czy uda mi się to zrealizować, pomierzyłam i zaczęłam plan w excellu, jak mnie moja robota zawodowa nie przywali, może coś mi się uda zrobić z tym kawałkiem. Forum ma dobry wpływ na ludzi, po co ma trawsko rosnąć, niech rosną piwonie, a bliżej ściany gdzie mniej słońca może hortensje :flower2:

edit: właściwie, to dlaczego ich jeszcze nie mam, jak one dają rady na glinie, nie wiem
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 12 Gru 2022 21:25 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Marlenka, MARRY, renons

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 13 Gru 2022 09:45 #818851

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Alu kochana, gratuluję pomysłu!
Na pewno się uda, cóż, jeśli słońce jest ograniczone, może nie będą to snopy kwiatów, ale i tak fajniej, niż trawa, co to i tak na glinie średnio rośnie. Wiem, co piszę - mam podobne warunki, glina pasmami wręcz żółta, a nie gliniasta gleba. Piwonie, i bylinowe, i drzewiaste, są w nielicznym gronie roślin, co rosną jak biblijne lilie, bez specjalnej troski z mojej strony. Większość na rabatach za domem, ale mam i taki kawałeczek między wjazdem do garażu a płotem sąsiadki (tej dobrej tym razem), może 15 m2, gdzie są głównie piwonie. No, poprzetykane cebulami, ale cebule to u mnie wszędzie B)
Zaczęło się od rozsadzenia tam lekarskich (majowych), chyba Rubra Plena, sprezentowanych mi przez tę sąsiadkę z drugiej połowy domku, jak była sporo młodsza (ja też B) ) i jeszcze zajmowała się ogrodem. Z czasem doszły dwie drzewiaste i hm, coraz więcej bylinowych chińskich. Słońce mają niby teoretycznie od późnego popołudnia, bo to przed zachodnia ścianą, ale też bez szału, sporo przesłania na tak małym kawałku coraz większa jodła koreańska, wsadzona z 20 lat temu jako choineczka doniczkowa...teraz do dachu domu.
64 metry...kawał ziemi do zagospodarowania!
Gust każdy ma inny, może Ci się przyda spis, który właśnie porządkujemy - głównie pracuje nad tym Jola-Fafka :thanks: , ja dokładam kolejne "okienka" w tabelce.
Co do mnie, kocham drzewiaste, od zamierzchłych czasów, gdy mnie urzekły jako nastolatkę w poniemieckich ogrodach. A wśród drzewiastych - żółta High Noon jest moją faworytką. Bylinowych i mieszańców też szukam głównie w ciepłych kolorach, choć głównie hamuje mnie brak miejsca, bo rzeczywiście to piękne rośliny, prawie wszystkie.
Jedna uwaga - jeśli chcesz "iść w jakość", warto zrobić zamówienie sporo wcześniej, już w styczniu nawet - bo szkółki sprzedające rzadkie odmiany zbierają zamówienia co najmniej z półrocznym wyprzedzeniem (i tak wysyłają jesienią). Ale inni owszem, wysyłają wiosną - tylko że co lepsze rarytasy znikają szybko.
Chyba, że chcesz nasadzić od razu mnóstwo - jedną, dwie odmiany, , to warto czekać nawet na wyprzedaże (lub przeciwnie, zamówić teraz, zadoniczkować i wysadzić gdzieś w kwietniu).
Mnie kręci, żeby mieć dużo odmian, cóż, inni zbierają znaczki... ;)

Ps. Co do trudów sadzenia, akurat piwonie wymagają tylko płytkiego dołka. A jak jakiś czas pada (pamiętam, jak narzekałaś jakiś czas temu), glina rozmięka i obywa się bez kilofa, prawda?
Ostatnio zmieniany: 13 Gru 2022 09:47 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, dana581958, Marlenka, MARRY, Babcia Ala

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 13 Gru 2022 17:01 #818863

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2264
  • Otrzymane dziękuję: 8413
Alu, jesienią zaczęłam przygodę z piwoniami i jestem podekscytowana tym jakie będą efekty, najtrudniejszy w tym wybór - dylematy, emocje, nie przespane noce ... co tu gadać.

Na glinę najlepszy jest system no dig, moja spora rabata bylinowa rośnie na 0.5 ubitym kompoście i wszystko nad podziw rosło i kwitło, rośliny do gliny dojdą ale ona jest w części poddana kompostowi dzięki żyjątkom.

Pisałam już, ale może Ci się przyda, że Bilscy w styczniu wystawią nową ofertę, podobno atrakcyjnych piwonii, nic tylko planować :hearts:
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, dana581958, Marlenka, Babcia Ala

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 13 Gru 2022 17:30 #818867

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9229
Ja to tak sobie myślę, że do piwonii (podobnie jest z pelargoniami) trzeba dorosnąć, czyt. zestarzeć się :happy: I nie przypadkiem te rośliny znamy z ogrodów babć. To nic obraźliwego, bynajmniej. Po prostu dojrzała życiowo kobieta wie, że nie warto kopać się z koniem :flower: i wybiera do ogrodu rośliny łączące w sobie bezproblemową uprawę z niekwestionowanym pięknem.
Przy wyborze odmian byłabym ostrożna w przypadku bardzo drogich nowości. O ich cenie często decydują trudności w pozyskiwaniu nowych sadzonek, czyli słabe tempo przyrostu. Hodowcom, i w pancernych zwykle piwoniach, udaje się czasem ;) wyprodukować cherlawe mieszańce. A to krąży potem w handlu jako rarytasy.
Mam nadzieję, że gdy odkurzymy naszą bazę, będziecie dodawać do niej nie tylko zdjęcia swoich pupilek, ale i opisy jak sobie u Was radzą. A to lepsza pomoc w podejmowaniu decyzji, jakie rośliny zaprosić do swojego ogrodu, niż reklamy handlowców.
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, dana581958, Marlenka, MARRY, Babcia Ala

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 13 Gru 2022 17:35 #818868

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5678
  • Otrzymane dziękuję: 26908
Aniu, widziałam takie zdjęcie w necie - piwonia drzewiasta obsadzona bylinowymi, mniam, muszę to sobie kolorystyczne jakoś rozplanować, bo do zestawu różu z pomarańczą, chyba się nie przekonam :blink: , mimo że jeżówka ma właśnie taki zestaw: płatki różowe, a ten środek złożony z kwiatów rurkowych pomarańczowy. Nie przepadam za jednorodnymi nasadzeniami, owszem są piękne, ale dla mnie do pooglądania, u mnie różnorodność wszędzie, bo to przecież wiejski ogródek i wydaje mi się, że taki trochę "jarmarczny" lepiej się wpisuje w moje otoczenie. Na ten przykład japońskie ogrody piękne, ale zestawiam to w wyobraźni z pasącymi się krasulkami po drugiej stronie drogi :rotfl1: , nic dodać nic ująć (celowo przejaskrawiłam).
Marysiu, tak myślę, że jak śnieg zejdzie, to tam zwiozę całą materię organiczną, którą mam, nie będę zrywać darni. Trawsko jak mu się odetnie światło, do jesieni padnie. Mama moja tam miała warzywnik i szpaler wysokich dalii pomponowych, które ja musiałam dwa razy do roku taszczyć do i z piwnicy :jeez: .Ta ziemia tam już trochę "przepracowana" jest, ale ciężka jak nie wiem co. Z tym sobie poradzę, bo mam już doświadczenie w swoim obecnym warzywniku. R. w zeszłym roku przykopywał obornik, bo ja niepełnosprawna byłam i stwierdził, że w głowie się nie mieści to co zrobiłam z tą glebą. Kiedyś było trzeba podobno po szpadlu nieraz skakać, bo wbić się nie dało łopaty. Obejrzałam też Monty Don`a jak sadził piwonie, mało tego było, ale zawsze coś, w końcu to autorytet.
Jeszcze na angielskojęzycznych stronach przeczytałam, że jelenie i zające nie jedzą piwonii, bo to teren bez "płota" i ogrodzenia tam nie planujemy, bo to teren "wysokogórski", za równą połacią terenu przeznaczoną na przyszłe nasadzenia, stroma skarpa do rowu melioracyjnego przy drodze, po naszemu przikopy. Pewnie te jelenie, to w angielskim i sarny i jelenie, bo oni ubogi język mają i często kilka słów naszych, to po angielsku jedno słowo :lol: .

Edit: Mobilizuje mnie, że piwonie wiele lat mogą rosnąć na tym samym miejscu, to może coś jednak po sobie zostawię
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 13 Gru 2022 17:43 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, dana581958, Marlenka, MARRY


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Fafka
Wygenerowano w 0.566 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum