TEMAT: Lilie 2021 !

Lilie 2021 ! 28 Sie 2021 01:17 #775255

  • Rubia
  • Rubia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 127
  • Otrzymane dziękuję: 593
A u mnie niektóre dopiero zaczynają kwitnąć. Sadzone bardzo późno, dopiero około połowy czerwca, kiedy zorientowałam się, że wiele moich lilii w tym roku w ogóle nie wykiełkowało (chyba odbyła się jakaś konsumpcja pod ziemią). Wtedy kupiłam trochę cebul. Nie miały łatwo; część podrośniętych już łodyg ponadgryzały ślimaki, zaczynając od góry, czyli od pąków kwiatowych :placze: Ale parę się uchowało. Tutaj lilia OT Zirconia, w rzeczywistości ciut inna w odcieniu, bladożółta jak budyń waniliowy :) Na razie niezbyt wysoka, około 80 cm, ale to jej pierwszy sezon. Posadziłam ją obok ciemnożółtej Saltarello, może w przyszłym roku zakwitną w tym samym czasie?
100_1047.jpg

A tutaj azjatka Night Rider, w naturze ciemniejsza niż na zdjęciach: pąki w kolorze burgunda, a rozwinięte kwiaty - jak ciemna czekolada odrobinę podbarwiona burgundem. Ma piękny, jedwabisty połysk. Kupiłam tylko 3 cebule, ale zamówię więcej, gdyż świetnie się komponuje z innymi kolorami: kremowym, żółtym, różnymi odcieniami różowego, morelowego, no i z barwnymi mieszankami też. Taki mocny, ale spokojny akcent wśród barw jasnych, pastelowych.
100_1051.jpg
Ostatnio zmieniany: 28 Sie 2021 01:20 przez Rubia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, MARRY, Herbatnik, Bea612, ewakatarzyna, malinaa, renons


Zielone okna z estimeble.pl

Lilie 2021 ! 29 Sie 2021 19:46 #775384

  • Rubia
  • Rubia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 127
  • Otrzymane dziękuję: 593
A tutaj ostatni kwiat azjatki Netty's Pride. Niziutka - około 40 cm wysokości, miała mnóstwo pąków, które padły ofiarą ślimaków. Uchowały się jedynie trzy. To wystarczyło żeby zauważyć, że kolorystycznie doskonale komponuje się z Zirconią i Nocnym Jeźdźcem.
100_1065.jpg


Cebul, które posadziłam w tym roku, nie będę przesadzała, ale już zaczęłam szukać miejsca na nowe. Całkiem ładną grupkę tworzyłaby ta trójka :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, MARRY, Herbatnik, ewakatarzyna, malinaa

Lilie 2021 ! 07 Wrz 2021 14:46 #776074

Witam!

Potrzebuję porady odnośnie uprawy lilii. W tym roku niestety moje lilie zostały pokonane przez szarą pleśń ale się nie poddaję!

Lilie hoduje w doniczkach na balkonie. Chciałabym bardzo zasadzić je na jesień tylko nie wiem czy lilie hodowane w doniczkach (z cebuli) można sadzić w takim terminie. Jeśli tak to czy mogę zostawić je na balkonie całą zimę? Jak je odpowiednio zabezpieczyć oraz czy w takim terminie sadzenia również mogę je wcześniej zaprawić?


Z góry serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
A jeśli temat się powtarza to przepraszam :)
Temat został zablokowany.

Lilie 2021 ! 07 Wrz 2021 15:43 #776077

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19217
  • Otrzymane dziękuję: 79337
Odpowiedź zapewne Cię nie zadowoli: to zależy.
Jakie masz lilie? Orientalne, azjatyckie, hybrydy orientalno-trąbkowe, jakieś botaniczne? każda z tych grup ma odrobinę inne wymagania i inaczej znosi spadek temperatury.

Jakie masz pojemniki? Małe doniczki raczej odradzam, duże, głębokie pojemniki jak najbardziej się nadają.
Przeciw pleśni - drenaż i profilaktyczne zabezpieczenie cebul, np. cynamonem (solidnie obsypać).
Powodzenia - i zapraszamy do naszego "kółka liliomaniakalnego".
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Bea612

Lilie 2021 ! 07 Wrz 2021 17:46 #776082

Zazwyczaj sadzę albo orientalne albo azjatyckie. Doniczki mam duże i głębokie. Drenaż oczywiście zawsze daję. A do zaprawiania myślałam o topsin m500sc. Tylko nie wiem czy mogę je bezpiecznie zostawić całą zimę na balkonie.
Temat został zablokowany.

Lilie 2021 ! 07 Wrz 2021 18:35 #776083

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19217
  • Otrzymane dziękuję: 79337
Azjatyckie tak, orientalne lepiej zanieść do zimnej piwnicy, lub wsadzić w gruncie i mocno przysypać.
Zależy jeszcze, w jakiej strefie mieszkasz, ale nawet w relatywnie ciepłym Wrocławiu orientalne marnie mi zimują na tarasie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Herbatnik, Bea612, ewakatarzyna, Gniewnica

Lilie 2021 ! 11 Wrz 2021 10:53 #776328

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Moje ciągle kwitną, sadzone bardzo późno. Jeden gatunek , bo kupowany hurtowo.


3-37.jpg



4-36.jpg


5-29.jpg


6-30.jpg


7-23.jpg


8-21.jpg


9-18.jpg


10-17.jpg
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, ewakatarzyna

Lilie 2021 ! 11 Wrz 2021 10:56 #776329

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Lilium speciosum / lilia wspaniała pogryziona przez ślimaki...


11-15.jpg


12-12.jpg


14-10.jpg


15-10.jpg




22-7.jpg


23-5.jpg



Kora plus dobra żyzna ziemia nowe stanowisko na nasadzenia :)


25-5.jpg


26-5.jpg


27-6.jpg


28-6.jpg


29-4.jpg
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, ewakatarzyna

Lilie 2021 ! 15 Wrz 2021 21:46 #776614

  • Gabgor70
  • Gabgor70's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 1
Czy będzie miało znaczenie czy kora jest z drzew liściastych czy iglastych w zależności od odczynu podłoża który preferuje lilia?
Temat został zablokowany.

Lilie 2021 ! 15 Wrz 2021 22:28 #776618

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
To znaczy jeżeli zamierzasz posadzić w to martagona czy lilię św. Józefa to musisz dać dolomit. Reszta lilii rośnie w tym co im dasz. Obornik czy kompost , w przypadku lilii azjatyckich to rosną u mnie w litym piachu :happy2: martagony mam to sadzę jak mi się podoba i daję dolomit tak od serca :) Porobię zdjęcia w wolnym czasie i pokażę co i jak.
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, ewakatarzyna, renons

Lilie 2021 ! 22 Wrz 2021 19:24 #777153

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Zaczyna się jesień to i gorąco się zrobiło, ponieważ zaczęły się liliowe zakupy :) Na razie skromnie, zbieram tylko to czego nie mam albo wcale czyli nowości albo to czego mam mało jak np. lilie botaniczne tj. Lady Alice czy lilia Henryi.


L-4.jpg



L13-2.jpg


W ogrodzie mam różne mieszanki ziemi :


L2-4.jpg


L3-2.jpg


L4-2.jpg


L5-2.jpg


L6-2.jpg


L7-2.jpg
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala

Lilie 2021 ! 22 Wrz 2021 19:27 #777154

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
L8-2.jpg


L9-2.jpg


L10-2.jpg


L11-2.jpg


L12-2.jpg


Jest kompost połączony z popiołem drzewnym. Jest tutaj sam obornik, ale nie jest on najlepszy ponieważ zachowuje się jak torf. Wodą szybko nasiąka, jednocześnie szybko wysycha i tworzą się miejscami kanaliki którymi ucieka ziemia. Jednocześnie lilie wyjątkowo mocno się w czymś takim o dziwo kotwiczą. Najlepszą według moich obserwacji dla lilii OT, azjatyckich jest mieszanka kompostu, obornika z przeważającą ilością słomy oraz drenaż ze żwiru w czymś takim lilie rosną super.
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, MARRY, Babcia Ala

Lilie 2021 ! 22 Wrz 2021 19:34 #777155

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Martagon rośnie w trzech różnych mieszankach glebowych. Pierwsza to pod spodem jest zwykły żółty piach, na wierzch dany jest obornik ze słomy na to wysypywana była trawa dodatkowo lecą liście z drzew. Inne miejsce to dobrze wymieszany obornik z ziemią tak dobrze, że już nie widać tego obornika jest ziemia pulchna wzbogacana latami, trzecie miejsce liche pod sosną, ziemia wyjałowiona pełno igieł sosnowych , na wierch rzucone trochę obornika tyle co zostało z taczki, lecz te wszystkie trzy miejsca wzbogacam dolomitem na bogato.

Lilie teraz na jesieni sadzę głębiej i dodatkowo przykrywam je odpadkami. Lilie azjatyckie czasami z braku miejsca posadzone są z zwykłej ziemi rodzimej która nie jest ciekawa. Co prawda wtedy nie mnożą się za bardzo, raczej stoją w miejscu, ale mimo tego wybarwiają się idealnie wręcz katalogowo.
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala

Lilie 2021 ! 26 Wrz 2021 19:44 #777469

  • Gabgor70
  • Gabgor70's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 1
Słyszałam że można zmusić lilię do wytworzenia cebulek napowietrznych [ w ogonkach liściowych ] przez : obcięcie rozwijającego się kwiatostanu oraz jednoczesne oberwanie liści .
Praktykował z was ktoś tę metodę i z jakim skutkiem ?
Temat został zablokowany.

Lilie 2021 ! 26 Wrz 2021 20:06 #777474

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2240
  • Otrzymane dziękuję: 8310
Niestety nie interesowałam się praktyką - zmuszania.

Robercie masz już suche patyki z lilii - widzę na fotce ? Mam zielone i jak pamiętam do końca października tak będzie, chętnie bym niektóre przesadziła, ale czekam aż uschną, chociaż oglądałam film gdzie właśnie ktoś wykopywał lilie w zielonym stanie. Jak to jest czekamy, aż wszystko spłynie do cebul czy nie?
MARRY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI

Lilie 2021 ! 26 Wrz 2021 20:32 #777478

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Gabrysiu według moich obserwacji jeżeli lilie są dobrze odżywione to i tak będą wypuszczać cebulki przybyszowe dotyczy to lilii chociażby takich jak lilium lancifolium - lilia tygrysia, jej siostra bliźniaczka lilia azjatycka Flore Pleno wypuszcza cebulki jak szalona obie rosną u mnie w bardzo, ale to bardzo dobrej ziemi. Wypuszcza także lilia AOA Hotel California też posadzona w bardzo dobrej żyznej , przepuszczalnej ziemi, dobrze zdrenowanej. Dotyczy to także innych lilii które wytwarzają cebulki napowietrzne tj. Nutmegger czy lilia bulwkowata - lilium bulbiferum (Lilium bulbiferum L. var. bulbiferum tylko ma cebulki powietrzne odmiana nominalna ) , ale Nie ucinam pędów kwiatowych , robię to jedynie po przekwitnięciu żeby nie wytarzały nasion. Wyjątek zostawiłem dla siewki martagona ma całkiem pokaźne torebeczki i zamierzam go wysiać.

Marry ja już na dniach będę przesadzać lilie, bo zawalają mi martagony. Jak już wysyłają lilie to dlaczego mam ich nie przesadzać.Czasem nie czekam aż badyl wyschnie jak ma dużo azotu i jest to lilia azjatycka która długo kwitnie lub późno to kiedy ten badyl uschnie ? :wink4: Czekam tylko na słoneczko aż trochę obeschnie wtedy lepiej się wykopuje można zobaczyć w jakim stanie jest cebula itp itd. Poza tym że kocham lilie to nie znoszę babrać się w błocie. Po mału cały czas tworzę nowe rabaty i raz na kilka lat przerabiam stare. W tamtym roku to robiłem ze starymi rabatami to mam spokój dlatego w tym roku tworzę nowe rabaty.

Przyszły cebulki z LG. Kilka sztuk nie szalałem w tym roku czekam na wyprzedaże totalne :wink4:


q-2.jpg


q2-3.jpg


q3-3.jpg


q4-3.jpg


q5-3.jpg


Trochę kupuję w centrum ogrodniczym. Cebule jak widać za ponad 5 zł, ale naprawdę duże. Dodatkowo dolomit już kupiony.
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, MARRY

Lilie 2021 ! 26 Wrz 2021 20:48 #777480

  • Gabgor70
  • Gabgor70's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 1
Ok , że dobrze się mające cebule dają młodziutkie przybyszowe - to zrozumiałe.
Interesuje mnie czy mogę te pozostałe { nie Nutmegger } sprowokować do wytworzenia cebulek napowietrznych .
Temat został zablokowany.

Lilie 2021 ! 26 Wrz 2021 21:20 #777482

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Przygnij pęd, usuń kwiatostan, a wyrosną cebulki powietrzne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.806 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum