TEMAT: Czytamy!!!!!

Czytamy!!!!! 13 Lis 2021 16:08 #781802

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
,,Martwy Sad '' Mieczysława Gorzki rzeczywiście robi wrażenie, na półce czeka ,,Iluzja '' a ,,Totentanz '' już zamówiony.Jest kontynuacja ,,Wściekłych psów '' Dziewięć . Ma przyjechać także nowy Mock Marka Krajewskiego.
Książka Andrzeja Nowaka- Arczewskiego ,, Przykosa '' jest naprawdę dobra, po tej lekturze zamierzam przyjrzeć się bliżej innym jego dokonaniom. Co prawda temat ,,Wyklętych '' jakby trochę ostygł, ale jest nadal na topie. Ja osobiście ślepo nie gloryfikuję, żądam prawdy .
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, rozalia, Miragoral, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Czytamy!!!!! 06 Gru 2021 22:56 #784529

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
20211206_225226.jpg


Jutro zaczynam lekturę. Podrzucił młodszy.
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Jan4, rozalia, Miragoral, MARRY, Herbatnik, ewakatarzyna, Babcia Ala

Czytamy!!!!! 07 Gru 2021 07:50 #784536

  • Zefirka
  • Zefirka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 1652
W takiej rzeczywistości, jak opisana w tej książce, żyjemy.
Wiedźmowata
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Łatka, Herbatnik, ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 07 Gru 2021 16:34 #784571

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
1984 Orwella przeczytałem w tym roku. Książka jest przerażająca. O tyle o ile ,,Folwark zwierzęcy '' jest również przejmujący, to mogę go zaliczyć do wagi ciut lżejszej, tutaj w tym przypadku nie ma żadnej wątpliwości i żadnej niestety...nadziei , może zabrzmiało to groźnie, ale moim zdaniem świat nie wróci już na swoje tory sprzed tego czegoś z czym mamy do czynienia od dwóch przeszło lat. Nie wiem co by musiało się wydarzyć.......

U mnie ostatnio na tapecie Wojciech Chmielarz i komisarz Jakub Mortka - cztery tomy za mną, piąty ma przyjść przy najbliższej okazji. Poza tym najnowsza książka Katarzyny Puzyńskiej którą stanowczo odradzam, za to najnowszy Marek Krajewski absolutny diamencik :) Obecnie Piotr Bojarski i jego komisarz Zbigniew Kaczmarek. Styl retro, przedwojenny Poznań czy jak kto woli Posen ;) . Jest sporo ciekawych książek, ale niestety są coraz droższe i czekam na promocje. W szczególności drogie są książki historyczne/ biografia/ dokument. Nawet 100 zł za sztukę.
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Miragoral, ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 07 Gru 2021 19:57 #784603

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5968
Anne Mette Hancock
Cykl Mroki Kopenhagi, trzy tomy: "Ostrze", "Cięcie", "Pitbul"
Czyta się dobrze, według mnie środkowy tom najsłabszy.
:bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Miragoral, Herbatnik, ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 07 Gru 2021 20:52 #784615

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19268
  • Otrzymane dziękuję: 79640
To ja polecę, gorąco oczywiście, też kryminał, ale z zupełnie innej strefy klimatycznej. W każdym sensie. Kalifornia, lata sześćdziesiąte. Amerykański sen na idealnym przedmieściu zaludnionym przez panie domu nie wychodzące na zewnątrz bez kapelusza i rękawiczek. Kto lubi te klimaty - spokrewnione z pokazanymi w pamiętnym filmie "Służące" - ten się nie będzie mógł oderwać, mimo że intryga nie polega na bardzo krwawej ani opisanej z sadystycznym realizmem (realistycznym sadyzmem?) zbrodni. Inga Vesper - "Bardzo długie popołudnie".
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2021 20:52 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Herbatnik, ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 09 Sty 2022 21:22 #788396

  • Lila25
  • Lila25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 433
Ostatnia z rodu Stanfieldów
Autor: Marc Levy

Porywająca podróż – przez Francję okupowaną od lata 1944 roku, Baltimore swobodnych lat 80. oraz Londyn i Montreal naszych czasów – do serca tajemnicy skrywanej przez trzy pokolenia
 
Eleanor-Rigby pracuje jako dziennikarka dla magazynu „National Geographic” i mieszka w Londynie. Pewnego poranka, po powrocie z podróży, otwiera anonimowy list, z którego dowiaduje sie, że jej matka ma kryminalną przeszłość.
List z podobnymi oskarżeniami pod adresem matki pewnego dnia otrzymuje także George-Harrison, ebenista mieszkający w Cantons-de-l’Est w Quebecu.
Eleanor-Rigby i George-Harrison się nie znają. Autor listów wyznacza każdemu z nich spotkanie w barze dla rybaków w porcie w Baltimore i zakazuje mówić komukolwiek o tej historii.
W Baltimore nie ma jednak adresata listu. Jest za to wiszące na ścianie zdjęcie dwóch matek razem, z czasów gdy miały po 30 lat. Co je łączy? Jaką zbrodnię popełniły? Kim jest „życzliwy” i jakie ma zamiary?
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, rozalia, Miragoral, Herbatnik, ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 09 Sty 2022 21:24 #788397

  • Lila25
  • Lila25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 433
Łowczyni
Autor: Kate Quinn Brutalna wojenna rzeczywistość.
II wojna światowa. Nina Markova od zawsze miała wielkie marzenie - pragnęła latać. Kiedy nadarza się okazja, zdeterminowana kobieta postanawia rozpocząć podniebną karierę i dołącza do Nocnych Wiedźm. Podczas jednej z tajnych akcji Nina ląduje w pobliżu Poznania, gdzie natrafia na Łowczynię - kobietę znaną ze swojej przebiegłości, okrucieństwa i bezwzględności. Tylko dzięki odwadze i szczęściu pilotce udaje się ujść z życiem. Z kolei tajemnicza kobieta rozpływa się jak we mgle...

Lata 50. XX wieku. Młoda córka antykwariusza, Jordan McBride, marzy o karierze fotografki. Kiedy ojciec przedstawia jej swoją przyszłą narzeczoną, Anneliese, Jordan jest zachwycona i cieszy się szczęściem zakochanej pary. Z początku dziewczyna jest szczęśliwa, że piękna i elegancka kobieta zostanie jej macochą, jednak wkrótce odkrywa fakty, które mrożą jej krew w żyłach. Czyżby narzeczona ojca nie była osobą, za którą się podaje? Jakie sekrety skrywa niepozorna i cicha kobieta? I czy odkrycie prawdy nie sprowadzi na rodzinę McBride rychłej zguby?
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, rozalia, Miragoral, Herbatnik, ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 10 Sty 2022 11:59 #788438

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Jeśli trawisz tematy okołowojenne, przeczytaj Niebieski rower.Nastolatka we Francji przeżywa wojnę i czasy po wojnie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lila25, Miragoral, Herbatnik, ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 10 Sty 2022 21:01 #788506

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
To koniec jest już tej groteski, autobus życia dalej jedzie, będę pamiętał Cię do grobowej deski dziewczyno bez zęba na przedzie :happy2:

Książki, książki i książki. Piętrzą się stosy i końca nie widać.......

Ellen Marie Wiseman- ,,Dla jej dobra ''


Lata 30. XX wieku. Mała Lilly Blackwood jest inna niż reszta dzieci. Rodzice trzymają ją na strychu w ukryciu przed światem. Jednak nadchodzi niezapomniany moment, w którym dziewczynka wychodzi z domu pierwszy raz w życiu. Pod osłoną nocy matka sprzedaje ją właścicielowi cyrku.
Ponad dwie dekady później dziewiętnastoletnia Julia Blackwood otrzymuje w spadku po rodzicach posiadłość ze stadniną koni. Dom zawsze był dla niej miejscem pełnym zakazów i surowych zasad. Ma nadzieję, że powrót do niego pomoże jej wyprzeć bolesne wspomnienia. Na strychu znajduje tajemnicze fotografie przedstawiające osobliwą dziewczynkę w cyrku. Pragnie odkryć jej historię.
Początkowo cyrk Braci Barlow był dla Lilly kolejnym więzieniem. Jednak dzięki dwóm słoniom i ich treserowi dziewczynka odkrywa w sobie siłę i staje się największą atrakcją widowiska. Dopóki nie wydarza się tragedia…
Julia będzie musiała odkryć prawdę o losie Lilly.



Książka jest nierówna, część o Lilly jest dużo lepsza :)


Andrzej Nowak- Arczewski - Pseudonim Tarzan. Stań do apelu !

Żołnierz podziemia AK ścigany przez największe służby i wywiady XX wieku: gestapo, NKWD, UB, Mossad.

Bardzo ciekawa książka, niedopowiedziana ponieważ na temat Tomasza Wójcika jest bardzo mało dokumentów. Spowodowane to jest albo tajemnicą albo zniszczeniem wszystkich akt w 1989 roku, bynajmniej sprawa nie jest aż tak przejrzysta, klarowna.
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Lila25, Łatka, rozalia, ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 11 Sty 2022 18:49 #788600

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Chwilę mnie tu nie było i się uzbierało ;-)

Nicolas Werth - Wyspa kanibali. Książka historyczna, opowiadająca historię wywiezienia i pozostawienia na wyspie bez żywności i schronienia tysięcy ludzi. Oczywiście w niezawodnym w takich sprawach CCCP ;-)
Pomimo dużej ilości faktów i korespondencji pomiędzy różnymi sekretarzami, komisjami i samym Słońcem Kaukazu czyta się łatwo, a listy niskich rangą bolszewików i odpowiedzi z wyższego szczebla pokazują z innej niż za zwyczaj strony cały pomysł wraz z praktyką przesiedleń.

Pozostajemy w CCCP,
Nikita Nikulin - Sołdat. Wspomnienia żołnierza Armii Czerwonej od obrony Leningradu, przez Prusy Wschodnie, Berlin, aż do powrotu do domu via Szczecin. Książka chwilami zabawna, pokazująca grozę wojny i głupotę rozkazów które zabijały głównie swoich żołnierzy. Jest trochę wzmianek o zachowaniach krasnoarmiejców choć każdy kto zna inne źródła zauważy że opisy są generalnie wygładzone i stępione. Autor kładzie to na karb czasów w których pisał wspomnienia i przyznaje że powinien pisać ostrzej.
Nie znajdziecie w tej książce rozległych opisów strategicznych ruchów wojsk, tylko głód, śmierć, dziwne przypadki i odrobinę fartu autora. Wszystko opisane z perspektywy najmniejszego trybiku wojny.



Norman Davies - Nie takie proste zwycięstwo, IIWS raczej dla tych którzy uczyli się historii na zachodzie lub wg czarnkowych wytycznych ;-) Porównanie walk, ilości ofiar itp w różnych krajach walczącej Europy. Dość dokładnie pokazuje że główne koszty wojncy po stronie aliantów ponosiły kraje podbite przez bolszewików (bo ani Białoruś, ani Ukraina, ani Litwa to nie Rosja).

Norman Davies - Zaginione królestwa. Bardzo ciekawa podróż po królestwach które zniknęły lub pomimo ich długiej i bogatej historii nie kojarzymy ich jako oddzielnych bytów (Królestwa Burgundii, Aragonii, Lodomerii czy nawet Prus). Każde królestwo ma notkę o współczesności, więc może być ciekawym uzupełnieniem przewodnika.

Marcin Ciszewski - Invictus, beletrystyka - historia alternatywna, w 1920r nie udało się pokonać bolszewików, horda ruszyła połączyć się z towarzyszami z Niemiec, a później rewolucja rozlała się po reszcie Europy. Dwadzieścia lat później kolejnym celem "wyzwolenia mas pracujących" staje się USA. Bohaterem jest generał marynarki, akurat na urlopie (przymusowym, poprzedzającym wydalenie ze służby).
Czyta się wartko i przyjemnie.

Frances Reilly - Diabelskie nasienie.
Wspomnienia kobiety która jako dziecko została wraz z siostrami oddana do sierocińca prowadzonego przez zakonnice, Irlandia. Książka okropna, gdyby to był horror to bym wysłał autora do psychiatry. Niestety to literatura faktu.

Muszę wrzucić coś lżejszego ;-)
Za tę wiadomość podziękował(a): Lila25, rozalia, Herbatnik, ewakatarzyna, zwykły chłop

Czytamy!!!!! 12 Sty 2022 17:43 #788730

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Ja również niestety ;) interesuję się II wojną światową, ale nie tylko. Początek komunizmu, narodowego socjalizmu i innego typu początki, które były jednocześnie końcem czegoś zazwyczaj końcem starego porządku świata, jego ruina i początek nowego świata, niestety opartego na starych zasadach tylko pod inną otoczką, kurtyną. Po takich książkach muszę zwyczajnie głowę zająć czymś lżejszym, nawet błahym inaczej się nie da.
O przemianach W Irlandii niestety albo stety też coś nie coś wiem...... prawda jakakolwiek by nie była , to tylko ona jest ciekawa, kłamstwa mnie nie interesują. Niestety o tyle o ile lektur szkolnych czy innych obowiązkowych czytanek ;) się nie wybiera / tak jak ministra edukacji / to już w domowym zaciszu od nas samych tylko zależy co będziemy czytać i kreować własny światopogląd.

C.S Lewis- ,,Listy starego diabła do młodego '' , w planach także po ówczesnym kupieniu Oscar Wilde - Szczęśliwy książę / De profundis listy i impresje. Stanisław Lem- Szpital przemienienia.
Stanisław Ignacy Witkiewicz- Pożegnanie jesieni/ Nienasycenie. oraz dużo więcej.
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Lila25, rozalia, Miragoral, ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 12 Sty 2022 21:30 #788757

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5154
Jestem na forum już od kilku lat, a dopiero teraz zobaczyłam ten wątek. Uwielbiam czytać książki, jestem wręcz uzależniona. Tematyka różnorodna, chociaż najwięcej czytam kryminałów, teraz głównie polskich autorów, o większości z nich była mowa w tym wątku. Ale są też tacy o których nie wiedziałam, za co bardzo dziękuję. Ostatnio przeczytałam serię kryminałów Nele Neuhaus a także thriller "Wśród rekinów". Polecam.
Jeśli chodzi o wojenne klimaty to podobały mi się "Szkice piórkiem" Andrzeja Bobkowskiego, który przemierzał okupowaną Francję na rowerze.
Swego czasu nie mogłam się oderwać od historycznej serii Diany Gabaldon "Obca" a także od cyklu siedmiu sióstr Lucindy Riley

Książki wypożyczam. Kupowałam tylko wtedy, gdy przegapiłam "covidowe" zamknięcie bibliotek.
Pozdrawiam
Mirka
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2022 21:33 przez Miragoral.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lila25, Łatka, MARRY, Herbatnik, ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 13 Sty 2022 10:26 #788809

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Polecam z wojennych przeczytać kilka pozycji Dobraczyńskiego. Odchodzi w zapomnienie z powodów politycznych. W jednej książce opisał powstanie warszawskie, w którym brał udział. Pisał w obozie, na workach do pakowania zwłok, kupionych od strażnika. Druga, to Najeźdźcy,niemieckich pilotach bombowców.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, Lila25, Miragoral, MARRY, Herbatnik, ewakatarzyna, Babcia Ala

Czytamy!!!!! 13 Sty 2022 22:08 #788909

  • Lila25
  • Lila25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 433
Czarna pszczoła – Wojciech Dudka

Ciekawe powiązanie przeszłości z teraźniejszością. Przeczytałam z ciekawością .
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Herbatnik, ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 17 Sty 2022 21:07 #789268

  • Lila25
  • Lila25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 433
"Mocna więź"

„Prawdziwa historia i prawdziwe emocje. Autentycznie poruszająca powieść!” Nowa powieść Magdaleny Majcher, jednej z najpopularniejszych autorek powieści obyczajowych! "Mocna więź" to wyjątkowa, emocjonująca i oparta na faktach powieść obyczajowa o potędze matczynej miłości i zbrodni, o której mówiła cała Polska.
Wielka miłość, wspaniały ślub, narodziny córki – nic nie zapowiadało nadchodzącej tragedii. Ania miała wszystko to, o czym marzyła i do czego dążyła. Powieść inspirowana sprawą która przed laty wstrząsnęła całą Polską. Magdalena Majcher pokazuje historię zaginionej Anny Garskiej i jej nieustającej w poszukiwaniach mamy, Michaliny Kaczyńskiej.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Miragoral, ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 30 Sty 2022 20:35 #790989

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Znacie jakiś dobry, sprawdzony antykwariat internetowy ? :) Z nowości mało mnie co interesuje, ale za to już z przeszłości......to już bardzo, bardzo dużo...... ;)
Robert

Czytamy!!!!! 30 Sty 2022 20:50 #790990

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Kiedyś korzystałem z Antykwariat.waw.pl
W sumie sklep jak sklep.
Za tę wiadomość podziękował(a): Herbatnik


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.604 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum