TEMAT: Czytamy!!!!!

Czytamy!!!!! 04 Wrz 2022 23:56 #813080

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2854
Zawitałam i ja tu i Wszystkich witam serdecznie.
Czytam dużo, wręcz pochłaniam książki, pomimo tego że wiele czasu i serca poświęcam ogrodom.
Literatura ogrodnicza na pierwszym miejscu , ale i norweska i oczywiście polska z Katarzyną Bondą, Rogalą, Ćwirelem, Chmielarzem, Maxem Czornyojem ,Maleckim...
Ale Remigiusz Mróz powala mnie swoim piórem, tematyką wciąż w tym kraju aktualną, znajomością problemów niewygodnych w tym kraju,
zrozumieniem i interpretacją problemów obecnych dotyczących tak naprawdę każdej dziedziny życia w Polsce.Jest Wielki!Polecam.
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Czytamy!!!!! 09 Wrz 2022 16:41 #813361

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4656
  • Otrzymane dziękuję: 16979
Może inne spojrzenie na literaturę? :devil1:

FB_IMG_1662732882125.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): jolifleur, Horti, ewakatarzyna, Kornik, Janta

Czytamy!!!!! 11 Wrz 2022 21:04 #813552

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2854
whitedame wrote:
Może inne spojrzenie na literaturę? :devil1:
I co najbardziej smutne, ze to jest fakt, słysze , ze jedynie dzieci do 10 roku życia czytaja z pasja, potem zabija ich lektura szkolna :jeez:
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Ostatnio zmieniany: 11 Wrz 2022 21:04 przez Kornik.
Za tę wiadomość podziękował(a): jolifleur, whitedame, ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 11 Wrz 2022 21:12 #813556

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2854
MARRY wrote:

No i coś uroczego - Tworzę ogród naturalny dwóch Holendrów Piet Oudolfa i Henk Gerritsena o zakładaniu ogrodu bylinowego, wszyscy mamy takie bylinowe ogrody ale im chodzi o miasta,
o wprowadzanie do nich roślin łąkowych i rodzimych. Książka zdumiewa, bo głównie mamy opisy roślin, a potem krótkie pomysły na ogród Zwiewny, Spokojny, Radosny, Srebrzysty ... .

Najbardziej znany to ten w Chicago Piet Oudolfa.

Piet Oudolfa, czy to co robi ten facet dla ogrodów , kiedyś się zdarzy u nas w kraju ? Ale kiedy? O ile pamiętam dobrze Floks wiechowaty 'Blue Paradise' to odmiana wprowadzona w 2003 r. przez tego holenderskiego selekcjonera.
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Za tę wiadomość podziękował(a): jolifleur, ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 29 Sty 2023 17:45 #822182

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
Coś tu cicho. To może się pochwalę co aktualnie czytam. "Pas Ilmarinena" jednego z moich ulubionych pisarzy czyli Marcina Mortki. Tym razem odsłona mniej fantastyczna. Czyta się jednym tchem, do tego porządny research co u polskich pisarzy nie jest zbyt częste. Mocna odmiana po Kociołku, gdzie mamytypowe leciutkie fantasy (czekam na kolejne części)
326889728_1151776448874833_4826174094022928592_n.jpg

;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Herbatnik, ewakatarzyna, renons

Czytamy!!!!! 29 Sty 2023 19:15 #822193

  • Zefirka
  • Zefirka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 1652
A ja ostatnio na bardzo lekko: James Herriot. Ten od "Wszystkie stworzenia duże i małe". Bardzo relaksujące, a przy tym można porównać jak działali weterynarze lat temu prawie 100 i jak działają teraz. Niestety nie znam angielskiego (robiłam już 172 podejścia), a właśnie kupiłam na All... "The best of James Herriot - piękna książka z rysunkami narzędzi, zwierząt, krajobrazów z lat 1930-1970, zdjęć z tych czasów i oczywiście opowiadania, dla których ponowię próbę nauki (będzie to już sto siedemdziesiąta trzecia).
Wiedźmowata
Za tę wiadomość podziękował(a): Lilith, Horti, Łatka, Herbatnik, ewakatarzyna, Babcia Ala, renons

Czytamy!!!!! 29 Sty 2023 19:37 #822194

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Przeczytałem dwie najgorsze czytadła, jakie spotkałem. Sklepy cynamonowe i Mechaniczna pomarańcza, omijajcie, albo czytajcie za karę.
Bardzo dobre, historyczne, Aleksego Tołstoja, Droga przez mękę Piotr pierwszy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Herbatnik, ewakatarzyna, Babcia Ala

Czytamy!!!!! 29 Sty 2023 20:14 #822197

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79721
Z serii "bardzo lekko" - Damian Dibben, "Nazywam się jutro". Trochę bajka, trochę fantasy, ale nie najgorzej napisane. No i protagonistą jest pies. ;)
Również "bardzo lekko" - a przy tym kryminalnie, kulinarnie (z przepisami) i z francuskim wdziękiem - seria powieści kryminalnych M. L. Longworth. Tym dziwniejsze, że autorka jest Angielką, co nie przeszkadza jej najwyraźniej znać się na winach, dobrej kuchni, francuskiej literaturze i sztuce. No cóż, dziesięciolecia zamieszkiwania w Aix-en-Provence robią swoje.
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2023 20:39 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Herbatnik, ewakatarzyna, Babcia Ala

Czytamy!!!!! 29 Sty 2023 21:10 #822212

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
mirzan wrote:
Przeczytałem dwie najgorsze czytadła, jakie spotkałem. Sklepy cynamonowe i Mechaniczna pomarańcza, omijajcie, albo czytajcie za karę.

Mechaniczna pomarańcza to bardzo dobra książka, z kanonu gatunku.
Na lekko to może "Komornik" Gołkowskiego, SF z pewną dozą czarnego humoru, klimatami post-apo.
Z horrorów ostatnio przeczytałem "To" Kinga. Żadna ekranizacja nie odda tego klimatu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Herbatnik, ewakatarzyna, Babcia Ala

Czytamy!!!!! 29 Sty 2023 21:30 #822214

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
W Mechanicznej pomarańczy, sam przekład tego pseudożargonu, to mistrzostwo, a czytanie to udręka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Herbatnik, ewakatarzyna, Babcia Ala

Czytamy!!!!! 29 Sty 2023 23:21 #822217

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Udrękę to miałem przy pierwszym tomie Antoni Gołubiew - Bolesław Chrobry ,,Puszcza '' , za mną także drugi tom ,, Szło nowe '' dwa tomy na półce , reszta w sklepie :rotfl1: . Język archaiczny :oops: . Odradzam ,,Grobowiec z ciszy '' Tove Alsterdal, dobre i stare - Maria Rodziewiczówna - ,,Między ustami a brzegiem pucharu '', Jo Nesbo- ,,Krwawy księżyc '' też nic specjalnego. Polecam od siebie ,,Kamienne tablice '' Wojciecha Żukrowskiego, ,,Dzieje Tristana i Izoldy '' Joseph Bédier klasyka.... . Lubię czytać Marka A. Koprowskiego- Żołnierze Wyklęci tom II - wspomnienia ( chciałem pierwszy, ale już nie było ) . Iwan Turginiew- ,,Ojcowie i dzieci '' nie ma co prawda takiego rozmachu jak chociażby Dostojewski czy Tołstoj ale książka ciekawa. Piotr Zychowicz-,,Germanofil. Władysław Studnicki - Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą '' Michaił Bułhakow -,,Psie serce '' czytam bardzo dużo. Henryk Sienkiewicz - ,,Bez dogmatu '' ,Leopold Tyrmand- ,,Zły '' do tego Marek Hłasko, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Fiodor Dostojewski, Bolesław Prus , Włodzimierz Sedlak.
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Czytamy!!!!! 30 Sty 2023 10:23 #822236

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Góra Tabor. Okres przedwojenny, zamach Piłsudskiego, aż do wojny. Pod względem treści w porządku. Książka tak rozmodlona, aż nie miło czytać. Bohater, przechodząc kościoła, płakał ze wzruszenia, idąc do żony, tak się modlił, aż usnęła i oczywiście płakał. Kupiłem,bo w TV ktoś chwalił autora.Czas życia i czas śmierci.Wojenna, ale spojrzenie niemieckiego żołnierza.

Czytamy!!!!! 30 Sty 2023 13:07 #822261

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Henryk Nicpoń - Polowanie na generała. Piłsudski kontra Rozwadowski. Tą oto książką autor odkłamuje historię Polski. Raz na zawsze rozprawia się z kultem Piłsudskiego. Książka otwiera oczy. Osobiście lubię historię taką jaka ona jest naprawdę, często niewygodna, ale prawdziwa.

Na zachętę przedstawiam komentarz swojego autorstwa do w.wy książki :

Do przeczytania książki Henryka Nicponia -,,Polowanie na generała'' zachęciły mnie jakże silne siły czasem przeciwstawne sobie, ale nie tak rzadko razem współgrające ze sobą. Pierwsza siła to a jakże ciekawość. Druga to niechęć…..niechęć spowodowana różnymi doniesieniami różnoraką literaturą jaką miałem okazję się zapoznać , obejrzałem również szereg reportaży , dotyczącymi osoby Marszałka Józefa Piłsudskiego i oto właśnie dostałem całą prawdę która mnie niezwykle z jednej strony fascynuje z drugiej zasmuca. Jak ktoś taki jak Józef Piłsudski mógł dość do władzy. Człowiek maluczki z przerośniętym ego. Mściwy. Podły. Zakompleksiony. Żądny władzy i żądny zemsty na ludziach którzy widzieli jego małość, jego miałkość. Niszczyciel ludzi i państwa polskiego. Agent austriacko- węgierski. Niemiecki pachołek, radziecki naśladowca- drugi towarzysz Lenin. Wszystko i tylko co dla niego się liczyło to jego przerośnięte, wyimaginowane ,,ja ‘’ Olimp ! Nikt i nic innego się nie liczyło. Sława którą sam zafałszował w najbardziej paskudny i wyrachowany sposób. Twórca najpiękniejszego kłamstwa. Kłamstwo powtarzane nawet tysiąc razy, powtarzam tysiąc razy, a co tam milion, trylion razy nigdy, ale to nigdy nie stanie się prawdą , ale poszło i tym razem zupełnie inaczej w nie tą stronę w którą miało pójść. Kłamstwo wygrało, stało się prawdą w którą to uwierzyły miliony i w którą po dziś dzień ludzie w naszym kraju ciągle wiedzą.
Jednym z najważniejszych bohaterów, obrońców nie tylko Lwowa czy Warszawy/ słynnej bitwy 1920/ był i będzie , prawdziwy w sposób niezakłamany generał Tadeusz Rozwadowski. Człowiek inteligentny, genialny strateg, prawdziwy patriota, przekładający własne dobro nas dobro państwa, narodu. Tak z całą pewnością jeden z najbardziej wybitnych postaci ubiegłego XX wieku. Jakże inny, jakże prawdziwy, także odmienny od zakłamanego, śliniącego się i złoszczącego się usłyszawszy inne zdanie niż jego Józef Maluczki Piłsudski. Zdrajca .
Polowanie na generała to nie starcie dwóch wielkich osobistości tylko umiejętne szkodzenie państwu Polskiemu w imię swoich wyimaginowanych fantazji. To celowe i wyrachowane niszczenie w sposób nieludzki ludzi którzy stali na przeszkodzie do sławy i kariery człowiekowi który chciał być wielki, ale wielkie miał tylko ambicje, sam w sobie był człowiekiem mizernym. Sprzedawczyk. Kłamca. Kołtun wręcz. Hipokryta. Osoba o niskiej samoocenie z paradoksalnie mocno rozbuchanym ego które osiągało wręcz kuriozalny poziom i rozgłos. Polowanie na generała to spis wszystkich zasług/ z jednej strony/ jakie generał Rozwadowski uczynił dla wielu narodów Europy, próby stworzenia nie tylko silnej Polski ,ale także współpraca dobro sąsiedzka z innymi krajami, to niezwykła inteligencja połączona z honorem, godnością , genialny dowódca którzy swoją pracę wykonuje z miłości do Polski, do społeczeństwa z drugiej strony stoi naprzeciw inna postać....Naczelnika - warchoł i nieudacznik który musi się posługiwać szeregiem całych różnorakich wybiegów, sztuczek aby ludność uwierzyła w to co robi lub też mówi.
Rozwadowski chciał jedności. Wiele znosił kłamstw, obelg na swój temat, wielokrotnie niszczony pozostał w chwale , pozostał mimo wszystko do końca sobą. Piłsudski i jego ludzie dzielili naród na lepszych i gorszych. Przekupstwo i prywata. Złodziejstwo jak wielokrotnie zarzucane swoim przeciwnikom to u nich u piłsudczyków były te cechy na pierwszym planie w działaniu. Terroryzowanie społeczeństwa tej części które nie zgadzało się z polityką Piłsudskiego. Układy polityczne. Przewrót który doprowadził do bratobójczej wojny. Dziwne , tajemnicze śmierci przeciwników politycznych. Więzienie. Szantaż.
Porównanie Piłsudskiego i jego ludzi do siepaczy bolszewickich nie jest na wyrost. Pomiotło dyktatury które to przekształca się w narzędzie do zniewolenia ludzi, całego społeczeństwa. Trzymanie ludzi za mordę przy samej ziemi krótko i mocno. Twarda bezwzględna ręka. Argument siły. Stworzenie swoistej machiny terroru i zbrodni która z wierzchu obleka się pięknymi hasłami, wewnątrz jednak jest niebezpieczną i śmiertelną maszyną mającą jedno, jedyne zadanie- podporządkowanie sobie społeczeństwa. Zakłamywanie prawdy, historii. Tworzenie zasłony dymnej, iluzji. Przykro to się momentami czytało, ale taka jest prawda i w tym momencie pragnę podziękować Panu Henrykowi Nicponiowi za tak dokładną, obszerną prawdę o człowieku który był zwykłym bandytą a nie polskim patriotą mowa tu oczywiście o Józefie Piłsudskim i jednocześnie prawdę o człowieku i powiem to , przyznam się szczerze nie miałem o jego istnieniu pojęcia- Generale Tadeuszu Jordanie Rozwadowskim herbu Trąby. Konstruktor. Wynalazca. Strateg. Dowódca . Patriota. Człowiek honoru. To Piłsudski uciekł przed bitwą warszawską chowając się jak szczur ze strachu. Rozwadowski, Sikorski, Zagórski , Haller zostali i tą bitwę po prostu…….wygrali. To oni uratowali Europę przez czerwoną zarazą. Zasługi przypisał sobie jak zwykle w takich przypadkach bywa Józef Piłsudski.
Chcecie się dowiedzieć prawdy, prawdy o tym jak Wielki Naczelnik opuścił w i jaki sposób więzienie w Magdeburgu, kto rządził w Europie na początku XX wieku, kto był naszym przyjacielem a kto naszym wrogiem proszę przeczytajcie tą książkę. Ja nie żałuję. Świadomie teraz będę szedł w prawdzie i na każdym kroku jeżeli zajdzie ku temu potrzeba tą prawdę będę głosił wśród innych, którzy uwierzyli w szereg kłamstw.
Wszyscy najważniejsi politycy Europy XX wieku podani jak na tacy. Wszystko jest dokładnie i szczegółowo opisane. Kto jak i dlaczego i dlaczego tak, a nie inaczej dziś wygląda Polska i siły w Europie to ta lektura da Wam odpowiedz.
Książka Henryka Nicponia ( adekwatne nazwisko to treści/ swoisty nicpoń który daje mocny styczek w nochal piłsudczykom i szeregom historyków którzy uwierzyli w piękne kłamstwo które to powtarza się i powiela już od wielu już dziesięcioleci. Dziękuję autorowi za tą książkę. Nawet bardzo, bardzo dziękuję i nie omieszkam zapoznać się z innymi Pana dziełami.
Polecam ludziom którzy chcą po prostu poznać prawdę. Tylko tyle albo aż tyle.

Pierwszy wywyższony – ulice , pomniki , książki, co rusz cytowany. Drugi zapominany. Tutaj otworzycie oczy komu należy się pamięć i chwała, a komu zwykła pogarda i nie jestem tutaj zawistny. Ktoś inny był. Zawistny. Zazdrosny. Za mały...
Robert

Czytamy!!!!! 30 Sty 2023 14:06 #822265

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1739
  • Otrzymane dziękuję: 12759
Mój dziadek chyba przewraca się w grobie.... rzeczywiście nazwisko Nicpoń pasuje jak ulał....



histmag.org/Henryk-Nicpon-Polowanie-na-G...owski-recenzja-16521
Pozdrawiam Ewa

Czytamy!!!!! 02 Lut 2023 19:20 #822526

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Witajcie, fajnie że jest taki wątek dla lubiących literaturę.
Ale tak w trakcie czytania coś mi przyszło do głowy.

Jestem po przeprowadzce i ciągle jeszcze rozpakowuję jakieś kartony :happy: Teraz przyszedł czas na książki i pomyślałam : czy można tu ( a może już jest?) wątek z wymianą albo sprzedażą książek ogrodowych?
Sprzedajemy roślinki to może by też książki dotyczące pielęgnacji ogrodów i roślin? Tak jak na straganiku z nasionkami albo po prostu prezentując je w ogólnodostępnym wątku i potem już na pw?

Czytamy!!!!! 02 Lut 2023 19:24 #822529

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79721
Ewo, myślę, że to dobry pomysł i jak najbardziej możesz książki pokazać albo tu, albo w wątku sprzedażowym, zwłaszcza ogrodnicze.
Ja sobie wydałam kategoryczny zakaz kupowania papierowych pod rygorem kar fizycznych, bo widzisz sama, jak to jest - nie po przeprowadzce, ale po remoncie podłogi na piętrze mam pudła nadal w piwnicy. Od 7 lat. :crazy: :crazy: :crazy:

Czytamy!!!!! 02 Lut 2023 20:33 #822534

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Ooo to lepsza jesteś ode mnie :rotfl1: u mnie chyba mija czwarty rok od spakowania ale stan idealny.
Kartony były owinięte folią strecz i wszystko jest takie jak włożyłam :) Tylko okazało się, że część tej wiedzy już mam w głowie a niektóre książki np. o różach czy powojnikach nie są mi potrzebne, ponieważ zrezygnowałam z walki z wiatrakami ;) więc po co mam sprzedawać gdzieś indziej jak tu są osoby najbardziej w temacie :)
Tylko ja myślałam o odrębnym wątku, żeby inni też mogli się dołożyć ze swoimi książkami. W jakim dziale umieścić ten książkowy wątek?

Czytamy!!!!! 02 Lut 2023 20:37 #822535

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79721
Jak chcesz sprzedać - to chyba w sprzedażowym. :think:


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.590 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum