TEMAT: Dżdżownice

Dżdżownice 11 Sie 2015 17:45 #395090

  • axel40
  • axel40's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 99
  • Otrzymane dziękuję: 65
A moja hodowla zupełnie nieudana.Przełożyłem z powrotem do wiaderka z nowym żarciem około 120 szt. Biduli raczej,czyli tyle samo ile włożyłem w grudniu. Na poprzednich zdjęciach było widać,że w lutym,marcu było tego ogrom.
Jestem okropnie zniechęcony do dżdżownic,ekologii itp. Zaczyna mi powoli wszystko wysychać na ogrodzie.
A ktos pisał ,że hodowla jest taka łatwa.
Ostatnio zmieniany: 11 Sie 2015 17:50 przez axel40.


Zielone okna z estimeble.pl

Dżdżownice 11 Sie 2015 18:44 #395100

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Axel, przykro mi... Na forum panuje ogólne przygnębienie z powodu suszy i zbyt długiego upału :mad2: . Też mam już dosyć..., jadę w sobotę na działkę i jeżeli z dżdżownicami będzie wszystko w porządku, to powtórzę, bo nie raz już pisałam, że hodowla jest łatwa.
Żeby znaleźć przyczynę tego niepowodzenia :bad-idea: :think:
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi

Dżdżownice 24 Sie 2015 13:51 #397612

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Dopiszę tylko w temacie upałów i dżdżownic... Zabezpieczone mokrymi kartonami i ręcznikiem, z dostępem powietrza oczywiście, z zapasem jedzenia, przetrwały w kastrze dwa upalne tygodnie. Kastra stoi w cieniu. Po tych dwóch tygodniach dolny karton jak i cała zawartość były wilgotne, dżdżownice żwawe :) .
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi
Ostatnio zmieniany: 24 Sie 2015 13:53 przez katja.
Za tę wiadomość podziękował(a): axel40

Dżdżownice 06 Lis 2015 21:16 #412321

  • lutynka
  • lutynka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
  • Otrzymane dziękuję: 3
witam bardzo proszę o odpowiedz . To moja pierwsza przygoda z dżdżownicami . ok miesiąc temu trafiłam na wasze posty o hodowli dżdżownic wykombinowałam 2 wiadra i kupiłam ok150 szt w wędkarskim sklepie Dendrobeny
przygotowałam podłoże z przefermentowanego obornika i torfu ok 1/3 wiadra budowlanego z mrówki
potem zaczęłam dodawać resztki tak jak piszecie ale od 11 października nie mam ani kropli biohumusu . Czemu tak jest co robię źle podłoże jest wilgotne ale go nie podlewam może to powód tego że nie ma nawozu? proszę o radę

Dżdżownice 23 Lip 2016 15:18 #492307

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Kalifornijki nie potrzebują do życia torfu, ogólna zasada to 60% celuloza i 40% materiał organiczny (najlepszy jest obornik koński) i wysoka wilgotność sięgająca 80%.
Ważna jest również temp. Ta ma być > 20 C.
.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr

Dżdżownice 11 Lut 2017 09:58 #522731

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Moje dżdżownice dostając taką michę jw.napisałem spisały się na medal.
Właśnie zebrałem kilkanaście litrów najlepszej ziemi.Do tego mam własny biohumus wzbogacony węglem drzewnym, a podlewać jest co bez zbędnych sztuczności do fertygacji.


IMG_9471.jpg


IMG_9472.jpg
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Baptysja, Jan4

Dżdżownice 14 Sie 2017 08:56 #560367

  • Baptysja
  • Baptysja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 3045
A to moi sprzymierzeńcy w uprawie roślin. Dżdżownice przywiezione z obornikiem końskim zadomowiły się w kompoście i co najważniejsze trwają i jest ich coraz więcej. Nie wiem, czy one kalifornijki, czy zwyklaczki kompostowe, ale od kilku lat wykonują swoją pracę doskonale. Podkarmiam je odpadkami roślinnymi z kuchni i działki. Dodaję dużo celulozy, pocięte kartony ,pojemniczki po jajkach, rolki po papierze toaletowym itp. itd. Kompostownik, wykonany domowym sposobem przez M-a jedną stroną przylega do wału przeciwpowodziowego do wysokości ok. 1 m., jest więc zabezpieczony przed zimnem. Na zimę na wierzch pryzmy kompostowej sypię duuuużo liści, oprócz tych chorych oczywiście i przykrywam pryzmę kartonami. Dżdżownice zimują tam bez problemu.
Kilka dni temu podniosłam folię, na którą przesiewałam kompost, a pod folią voilà, oto one w całej okazałości.
DSC05908.jpg


No i jeszcze końcowy produkt.
DSC05993.jpg
Pozdrawiam zielono Maria

Mój kawałek ziemi
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, pszczelarz5, Biotit

Dżdżownice 05 Sty 2019 18:23 #635217

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Temat ucichł.
U mnie już kolejny sezon z dżdżownicami kalifornijskimi.
Właśnie zebrałem kilkanaście litrów wermikompostu, 10 l biohumusu,
złożyłem moim robakom dobrego i smacznego 2019.Przyrost naturalny mają znaczny i to bardzo.

Lepiej im wchodzi "sucha masa" z przerobionych na sok dyniek, niż obornik koński. Na koniec dosłały fusy od kawy i herbaty, sporo kartonów i do zobaczenia za 2 tyg:


IMG_1665.jpg


IMG_1666.jpg
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Adrian89, MagdaH, kryonka, podjadek

Dżdżownice 10 Mar 2019 19:59 #647639

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4732
Piotr jak myślisz czy taki obornik który poleżał dobrych parę lat będzie dobry dla dżdżownic?

20190304_213705-2.jpg

Nie chce je zagłodzić.
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2019 20:00 przez podjadek.

Dżdżownice 10 Mar 2019 20:08 #647640

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Jasne, że tak. Jeśli jest suchy, to przed "kolacją" namocz w wodzie.
Wtedy będzie lepszy dla bezzębnych. Jak tak nieraz robię.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek

Dżdżownice 12 Mar 2019 14:17 #647929

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4732
Wiem że nie powinny dostać świeżego obornika, ale kiedyś zaryzykowałem i dałem świeżo zrobionego placka krowiego.
Po kilku dniach opanowały go zupełnie, ale czy co niektóre nie padły, tego nie wiem. Masz jakieś doświadczenie w tej materii?
Mam sąsiada którego krowy są cały czas na wybiegu, więc takich placków jest do oporu.
Piotr :)

Dżdżownice 12 Mar 2019 21:58 #648009

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Z takich placków chętnie bym zrobił gnojówkę i podlewał wszystko co rośnie. Robakom świeże możesz dać, ale nie za dużo. Pamiętaj o kartonach, bo to podstawa menu i rozmnażania.

Ja swoich rozpieszczam menu, fusy i liście z kawy/herbaty mają stale i po tygodniu nic nie ma, podobnie z miąższem z dyni, czy cukinii (jeszcze je mam). Podobnie jest z kartonami, czy wytłoczkami od jajek. Obornik koński daję im teraz okazjonalnie i generalnie jest ok. Mam dużo przychodów, niedługo znajdą się na działce w kompostowniku. Biohumusem, który produkują podlewam rozsady i kwiaty. Tak mija kolejny rok.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek

Dżdżownice 31 Maj 2020 11:12 #712186

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 730
  • Otrzymane dziękuję: 4660
Oto jedne z naszych zwierzątek. Jak się ociepli to postaram się przebrać dżownice od wermikompostu, może wystarczy do podsypania części warzyw. Hoduję je od 8 miesięcy, na razie siedzą w kotłowni. Jedyny minus to multum muszek i ziemiórek.
IMG_20200517_124148.jpg


IMG_20200517_124128.jpg
Pozdrawiam Celina

Dżdżownice 13 Mar 2021 10:09 #752409

  • SirKrycha
  • SirKrycha's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Otrzymane dziękuję: 23
Witam. Czy ktoś może wie, kiedy powinienem wpuścić dzdzownice do kompostownika, który znajduje się na zewnątrz w ogrodzie? Temperatury zapowiadane na najbliższe dni w dzień to 4-8, a w nocy mogą być znowu przymrozki do -3. Wymiary kompostownika 90x90x113, z 1/4 na pewno mam już zapełnioną.

Dżdżownice 13 Mar 2021 11:12 #752415

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Wsadź całą dłoń do kompostu.
Jak nie jest zamarznięty to dżdżownice przeżyją.
Postaraj się o większy kompostownik.
Ten przemarza w zimie i zahamowywane jest przerabianie zielska na kompost.
Za tę wiadomość podziękował(a): SirKrycha


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.445 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum