Teraz trochę teorii o dżdżownicach kompostowych, informacje o warunkach laboratoryjnych ich hodowli mogą być zniechęcające, praktyka okazuje się znacznie prostsza
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...obi?start=216#204008
Dżdżownice kompostowe to takie, które chętnie zasiedlają ciepłe i wilgotne środowisko z dostawami świeżego materiału organicznego. Bardzo szybko zużywają ten surowiec, a także rozmnażają się bardzo szybko. Taki sposób życia najczęściej prowadzą dżdżownice epigeniczne. (epigeiczne).
Najbardziej obiecującymi gatunkami dżdżownic do produkowania wermikompostu są
dżdżownice epigeniczne (epigeiczne), takie jak: Eisenia foetida, Eisenia Andrei, Dendrobena Veneta, Eudrilus eugeniae i Perionyx excavatus.
Służą one do produkcji vermikompostu a także do utylizacji różnych substancji odpadowych przemysłu spożywczego, ścieków komunalnych, rolniczych.
W naturze żyją w organicznej warstwie gleby, w ściółce, przede wszystkim wśród grubej warstwy cząstek materii organicznej.
Charakterystyczną cechą tych gatunków jest wysoka rozrodczość, gdyż dżdżownice te są bardziej narażone na czynniki zewnętrzne, niż dżdżownice bytujące pod ziemią.
Epigeniczne gatunki dżdżownic posiadają też naturalną zdolność do kolonizowania organicznych odpadów, cechuje je wysoki wskaźnik konsumpcji, gdyż w populacji istnieje bardzo duża ilość młodych dżdżownic, trawienie i przyswajanie różnorodnych substancji organicznych, tolerancja wobec szerokiej gamy czynników środowiskowych.
Eisenia fetida i Eisenia Andrei to gatunki dżdżownic najczęściej przydatne w kompostowaniu , ich cykle życia są krótkie, ale zachowują żywotność w szerokim zakresie temperatur i wilgoci.
Oba gatunki różnią się nieco ubarwieniem, ale są morfologicznie podobne, ich wymagania są również bardzo podobne. Ich cykle reprodukcyjne nie różnią się znacząco, choć tempo wzrostu i rozrodczości jest nieco wyższe u Eisenia Andrei. Niektórzy
Eisenia fetida i Eisenia Andrei traktują jako jeden gatunek, jednak badania DNA poświadczają o odrębności genetycznej.
Cykl życia populacji
Eisenia fetida i Eisenia Andrei w różnych odpadach organicznych został zbadany przez kilku autorów (Watanabe i Tsukamoto 1976; Hartenstein in. 1979, Edwards 1988; Reinecke i Viljoen 1990; Domínguez et al. 2000; Monroy in. 2006).
Optymalna temperatura dla wzrostu obu gatunków wynosi 25°C przy optymalnej wilgotności 85%. W takich warunkach młode dżdżownice wylęgają się z kokonu po upływie 20 do 60 dni inkubacji, osiągają dojrzałość płciową po 85-150 dniach. Wskaźnik reprodukcji wynosi ok. 10 szt. co tydzień, w idealnych warunkach przeżywalność wylęgu wynosi 72% -82%, a liczba młodych dżdżownic z 1 kokonu waha się od 2,5 do 3,8 szt. w zależności od temperatury.
W kontrolowanych warunkach średni czas życia tych dżdżownic to 594 dni w temperaturze 18°C i 589 dni w temperaturze 28°C. Maksymalna długości życia waha się między 4,5 i 5 lat, chociaż w naturalnych warunkach jest znacznie krótsza. Minimalna tolerowana temp. otoczenia to 0°C a maks. 35 ° C . Pamiętać jednak należy, że w procesie kompostowania zachodzą procesy prowadzące do wzrostu temperatury.
Dżdżownice
Eisenia fetida i Eisenia Andrei przetwarzają bardziej efektywnie odpady w relatywnie wąskim zakresie korzystnych warunków środowiskowych. Jeśli te granice są znacznie przekroczone, dżdżownice mogą przenieść się do bardziej odpowiednich stref w odpadach lub częściowo wyginąć. W sytuacji pogorszenia się warunków życiowych dżdżownic odpady są przetwarzane bardzo wolno.
Temperatury poniżej 10°C na ogół prowadzą do obniżenia aktywności życiowej, a poniżej 4°C , ustaje całkowicie produkcja kokonów i rozwój młodych dżdżownic. W ekstremalnych warunkach temperaturowych dżdżownice tendencję do hibernacji i migrują do głębszych warstw kompostu. Dżdżownice te mogą częściowo dostosować się do temperatury jesienią i przetrwać zimę, ale nie mogą przetrwać długich okresów mrozu, chyba że są przed mrozem chronione.
Niekorzystny wpływ wysokich temperatur powyżej 30 ° C na większości gatunków dżdżownic jest pośredni, ponieważ wysokie temperatury aktywizują dzielność bakterii w podłożu, co z kolei ogranicza ilość dostępnego tlenu.
Istnieje silny związek pomiędzy zawartością wilgoci odpadów organicznych, a tempem wzrostu dżdżownic. W systemach wermikompostowania, optymalna wilgotność podłoża jest określana na poziomie od 50% do 90%.
Dla
Eiseni fetida i E. Andrei korzystniejsza jest wilgotność w odpadach organicznych od 80% do 90%, w takich warunkach rosną one szybciej.
Większość epigenicznych dżdżownic jest stosunkowo odporna na zakres pH i tolerują poziom pH od 5 do 9, ale mając wybór poruszają się w kierunku materiału o obniżonym pH, z preferencją pH 5,0.
Dżdżownice nie posiadają narządów oddechowych, tlen i dwutlenek węgla przenikają przez powłoki całej powierzchni ciała. Z tego względu dżdżownice są bardzo wrażliwe na warunki beztlenowe.
Eiseni fetida migrują gromadnie, gdy w podłożu nagromadziło się zbyt dużo dwutlenku węgla lub siarkowodoru albo, gdy wyczerpał się tlen.
Wszystkie dżdżownice są bardzo wrażliwe na działanie amoniaku, nie mają szansy przeżyć w odpadach organicznych zawierających wysoki poziom tego kationu (np. świeże śmieci, niezleżały obornik). Giną również w odpadach zawierających duże ilości soli nieorganicznych.
Odpady organiczne zawierające wysoki poziom amoniaku mogą być karmą dla dżdżownic po usunięciu amoniaku poprzez okres wstępnego kompostowania.
Badania dotyczące zagęszczenia obsady i karmienia pokazują, że optymalny poziom to 1,60 kg dżdżownic/m
2 oraz 1,25 kg masy pokarmowej/na kg dżdżownic/na dzień dla produkcji wermikompostu. To samo zagęszczenie ale zmniejszenie porcji do 0,75 kg pokarmu/kg-dżdżownic/dzień spowodowało zmniejszenie ilości wermikompostu, ale też jego dokładniejsze przetrawienie.
Oprac. na podstawie Biology and Ecology of Earthworm. Species Used for Vermicomposting,
Jorge Dominguez and Clive A. Edwards, © 2011 by Taylor & Francis Group, LLC