Nie zauważyłam przepisu na orzechówkę, a ta jest naprawdę lecznicza. Kiedy już się uraczymy wszystkimi pozostałymi, albo z innego powodu rozboli nas brzuszek to pozostaje nam tylko orzechówka. Można ją oczywiście zażywać profilaktycznie
Orzechówka
Zestaw na 1 litr wódki o mocy 40-42o
300 ml zaprawy orzechowej
650 ml wódki czystej o mocy 40
o
45 g cukru
Zaprawa orzechowa
150 g orzechów włoskich ( niedojrzałych, zielonych)
325 ml spirytusu o mocy 70
o
Przygotować zaprawę:
240 ml spirytusu 95
orozcieńczyć 95 ml wody, w ten sposób uzyskamy 325 ml spirytusu o mocy ok. 70
o.
Orzechy opłukać, pokroić nierdzewnym nożem na drobne kawałki, wrzucić do gąsiorka, zlać przygotowanym powyżej spirytusem i szczelnie zamknąć. Macerować przez 4-5 tygodni, zamieszać 2-3 razy w tygodniu.
Po zakończeniu maceracji zaprawę przelać do butelki i odstawić do leżakowania na 2-3 miesiące.
Przygotowanie nalewki
Rozpuścić cukier w 2 łyżkach przegotowanej wody, dodać zaprawę, rozmieszać i dolać wódkę.
Znowu odstawić do leżakowania na 3-4 miesiące.
Można dodać 4 ml karmelu, uzyskamy wtedy ciemnobrązową barwę.
zaprawa orzechowa
Ten sezon jest już stracony, orzechy trzeba zerwać kiedy dają się przekroić całe, z zieloną łupiną, najczęściej jest to koniec czerwca, początek lipca, choć zdarzyło mi się, że już w połowie czerwca były za twarde, ale może za rok....
Jest to nalewka dla bardzo cierpliwych

degustację można rozpocząć w okolicach Wielkanocy
moje nalewki
Jak widać na zdjęciach jestem cierpliwa, udaje mi się zachować resztki moich specjałów nawet przez kilka lat, wtedy dopiero smakują.
Miłośnikom wiśniówki polecam dodatek korzeni. Zazwyczaj robię wiśniówkę w dwóch wersjach, do jednej dodaję korę cynamonu, kilka goździków i czasami gwiazdkę anyżku, taką lubię najbardziej.