Evien wrote:
Temat dość zastygł a ja właśnie potrzebuje porady co do rodzajów ziemniaka, jakie posadzić?
Podstawowe do zalecenia: jednak nieznane i nieuprawiane w moim regionie wschodnim przez moich sąsiadów
1. QUEEN ANNE: bulwa owalna, ale wydłużona, skórka jasnożółta, miąższ żółty. Smak bardzo dobry, przechowywanie długie. Niewygórowane wymagania glebowe. Wysokie plonowanie. Dość wczesny. Ciemnieje po ugotowaniu. Typ B.
2. LILLY: bulwa regularnie owalna, jasny miąższ i skórka. Smak bardzo dobry. Znosi bardzo niskie zasoby glebowe, mało wymagający. Podwyższona odporność na suszę. Dość wczesny. Wysokie plonowanie. Nie ciemnieje po ugotowaniu. Do długiego przechowywania. Typ B.
3. RED LADY: bulwa podłużna, skórka czerwona, miąższ żółty. Niskie wymagania glebowe. Nieco późniejszy. Wykazuje nieco lepszą naturalną odporność na choroby grzybowe. Nie ciemnieje po ugotowaniu. Typ B.
4. BELMONDA: smaczna, plenna, znosi suszę, o żółtym miąższu, do przechowywania.
5. SATINA: smaczna, plenna, znosi suszę, do przechowywania, nie ciemnieje. Typ B.
Uzupełniające: i jakoś tak szczególnie popularne w moim regionie wschodnim
6. VINETA: bulwa owalna, wczesny, jasnożółty, dobry do przechowywania, wytrzymuje też suszę. Typ AB-sałatkowy.
7. OWACJA: bulwa owalna, jasnożółta, wczesny, nie ciemnieje po ugotowaniu, niewygórowane wymagania glebowe. Typ B/BC.
8. IRGA: bulwa owalna, miąższ biało-kremowy, średniowczesny. Przechowywanie słabo się udaje i pogarszają się walory smakowe. Typ B.
W tym roku najwięcej rządków będę miał Queen Anne. Pozostałych odmian już mniej. Nie będę też miał już chyba Red Lady, Belmondy i Satiny.