TEMAT: Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 08 Gru 2014 09:01 #319613

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
Witajcie,

Jakiś czas temu w programie ogrodniczym usłyszałam że bardzo dobry kompost można zrobić z samych liści. I to nawet jak się nie ma miejsca. Wystarczy worek. Napełniamy go do połowy liśćmi. Polewamy wodą. Dokładamy drugą połowę liści. Polewamy wodą. Dziurkujemy worek żeby nadmiar wody odpłynął. Zawiązujemy. Zostawimy do wiosny. Przez te kilka miesięcy robi się cudowny i odżywczy kompost.

Na swojej działce nie mam zbyt wielu drzew za tem i zbyt wielu liści. Ale jak to się mówi dla chcącego nic trudnego. Worki, rower, grabie, rękawiczki i zagrabiłam pół niedaleko położonego parku. W sumie nazbierałam 10 ogromnych worów. I czekam na efekty do wiosny.

:bye:
Agnieszka
Za tę wiadomość podziękował(a): Christin


Zielone okna z estimeble.pl

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 08 Gru 2014 10:50 #319624

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wszystko zależy od tego, jakich liści używasz :) Bukowe liście już wiosną utworzą piękne, pulchniutkie podłoże, natomiast z wiśni, czereśni, śliw, gruszy nie bardzo.

Wiosną takie częściowo rozłożone liście z worków przesypuję do opróznionego kompostnika i mieszam z nierozłożonymi resztkami po kompostowaniu jesiennych odpadów. Latem mam już z tego ziemię kompostową. Natomiast liście z orzecha włoskiego pomieszane ze skoszoną trawą z dodatkiem nawozu azotowego rozkładają się u mnie aż 2 sezony. Być może trwałoby to szybciej, gdyby były one rozdrobnione, ale moja kosiarka i rozdrabniarka od mokrych liści zapychają się :)

Do worków ze zgrabionymi liśćmi dodaję mocznik lub azotan amonu i dolewam dodatkowo resztki gnojówki roślinnej.
Do liści bukowych nic nie trzeba było dodawać, same pięknie się rozpadły przez zimę :)

W ubiegłym roku próbowaliśmy też innej metody, wykopaliśmy na rabacie dość płytki rowek, zasypaliśmy go liśćmi, aż utworzyły lekką górkę, na to daliśmy trochę świeżego kompostu z dżdżownicami i to wszystko obsypaliśmy lekko ziemią. W maju sialiśmy tam fasolkę szparagową na przemian z cukiniami, większość liści była rozłożona. Z tym, że mamy na działce ziemię mocno piaszczystą, a w takiej procesy mineralizacji zachodzą najszybciej.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727, sierika, Krzysia, agnesik12

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 08 Gru 2014 10:53 #319625

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
Hiacynto bardzo cenne uwagi. Ja właśnie zbierałam w większości bukowe. Piszę w większości bo pod bukami ale sortowania nie przeprowadzałam. :rotfl1:
Agnieszka

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 15 Gru 2014 23:39 #321142

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Natomiast liście z orzecha włoskiego pomieszane ze skoszoną trawą z dodatkiem nawozu azotowego rozkładają się u mnie aż 2 sezony.

A ja liście z orzecha wywożę na niezagospodarowaną działkę ( własną ;) ) i wsypuję do dołu :club2:
I tak już od kilkunastu lat, ale tam musi być kompost :jeez: Sprawdzę wiosną, tylko tam jest zatrzęsienie śliników, boję się, żeby do ogrodu nie sprowadzić.
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 26 Gru 2014 12:36 #322684

  • axel40
  • axel40's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 99
  • Otrzymane dziękuję: 65
Sporządzanie kompostu i biopreparatów wg Marka Krzysztoforskiego - Centrum Doradztwa Rolniczego

www.cdr.gov.pl/pol/wydawnictwa/2011/spor...anie_kompostow_2.pdf
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, katja, rafikius

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 15 Maj 2015 21:20 #369138

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Dziś przesiewając kompost zastałam oprócz dżdżownic dziesiątki takich mieszkańców:

15.0520151.jpg


15.0520152.jpg


15.0520153.jpg


15.0520154.jpg


Co to takiego i czy mam się martwić?
pozdrawiam
Ela

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 15 Maj 2015 21:28 #369147

  • Roma
  • Roma's Avatar
To niestety są pędraki,larwy chrabąszcza.Tak należy się martwić :( Pędrak odżywia się korzeniami roślin lub szczątkami roślin :(
Też u mnie jest tego świństwa do zatrzęsienia :jeez: Kiedyś do skrzyń dałam nieprzesiany kompost i niedawno ok 50 szt wykopałam z pod roślin w skrzyni,obrzydliwość :evil:

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 15 Maj 2015 21:37 #369153

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Kurcze, przesiany kompost poszedł pod hosty :evil: a pędraki do lasu - może trzeba je było umartwić?
pozdrawiam
Ela
Ostatnio zmieniany: 15 Maj 2015 21:39 przez muchazezlotym.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 15 Maj 2015 21:40 #369163

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Zaprawdę szczęśliwa jesteś, że do tej pory nie znałaś dziadostwa :evil: , ja mam w kompoście setki takich gości, jeśli nie tysiące :jeez: . Wszystko rozdrabniam w rękach, bo nie wierzę żadnym sitom :pinch:
Pytanie brzmi, jak duże oczka ma Twoje sito? Jeśli pędraki przeleciały, to ja bym pogrzebała pod tymi hostami :think:

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 15 Maj 2015 21:43 #369165

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Sito mam gęste, pędraki raczej nie przedostały się przez oko....
pozdrawiam
Ela

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 15 Maj 2015 21:44 #369166

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
No to spoko ;) , ale na drugi raz od razu pod buta takiego gościa :hammer: , no chyba, że masz kury :P

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 15 Maj 2015 21:52 #369177

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Ja kurek nie mam, ale sąsiad i owszem. :dance: Ciekawa jestem, czemu do tej pory nie zaszczyciły swoją obecnością mojego kompostu. :think:
pozdrawiam
Ela

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 16 Maj 2015 09:50 #369317

  • rafikius
  • rafikius's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 24
muchazezlotym wrote:
A może przeleciały jaja i w skrzynkach się rozwinęły? :cry3: To by było bardzo przykre..... :jeez:

Też obstawiam, że to jest przyczyną.
Dlatego też wszystkim polecam robienie kompostu wysokotemperaturowego.
Wystarczy dodać obornika (najlepiej końskiego, może być z przeżuwaczy, a nawet ... uwaga.. ludzkiego) i przestajemy się martwić stanem fitosanitarnym otrzymywanego kompostu.

W książce "Ucho przy ziemi" Kena Thomsona jest po polsku ale po łebkach, a J. Jenkins pokazuje jak to robić na filmach na YouTube i swej knidze "the humanure" wyjaśnia w detalu.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 16 Maj 2015 14:58 #369369

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
W ubiegłych latach nie miałam pod pryzmą kompostową siatki i dżdżownice i pewnie pędraki stanowiły wysokobiałkowy pokarm kretów - w tym roku siatka uratowała dżdżownice, ale i niepotrzebne paskudztwo także. :( Chyba jednak wyciągnę siatkę.... :think:
pozdrawiam
Ela

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 16 Maj 2015 15:20 #369372

  • rafikius
  • rafikius's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 24
muchazezlotym wrote:
Chyba jednak wyciągnę siatkę.... :think:

Ja jako rodzaj "biologicznej gąbki" na dno kompostownika (pochłaniającej to co eventualnie mogłoby wyciec z kompostu do gruntu) wrzuciłem popiół (raczej groszkowato-kawałkowe grudki niedopalonego drewna) z paleniska ogniska.
Jako że było tego dość sporo (5 taczek) to i warstwa w dwóch komorach kompostownika dość znaczna)
Ale i tak obstawiam, że to nie przeszkodziło by ryjącym od dołu nornicom w poszukiwaniu przysmaków.

To ja jeszcze dodam, że zaletą wysokotemperaturowego kompostu jest to, że jest fitosanitarnie czysty (zadnych patogenów), a dzdzownice wprowadzaja się doń jedynie do warstw które już ostygły.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 16 Maj 2015 21:11 #369463

  • Roma
  • Roma's Avatar
refikus-pozwolę się nie zgodzić z Tobą,że wystarczy dodać obornika i pędraki wyginą.Nic bardziej mylnego.Mam obornik koński(od własnych koni) a w nim pędraków ,zatrzęsienie :jeez:

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 16 Maj 2015 22:46 #369559

  • rafikius
  • rafikius's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 24
hmmm...
dodanie obornika to warunek konieczny, ale nie wystarczający by mieć kompost wysoko temperaturowy.
Czy równoważysz dodany w postaci nawozu azot odpowiednią ilością węgla? np. w postaci słomy, wiórów, suchych liści, kartonu? ?

ważne jest by kompost był przykryty materiałem, który izoluje (ja używam słomy)a jednocześni fizycznie blokuje dostęp owadom.


Czy twój kompost jest choć wyczuwalnie ciepły podczas zbliżania ręki ?

W kompoście który choć przez kilka godzin miał koło 50 C nie ma patogenów, wirusów, pierwotniaków, o larwach czy nasionach chwastów nie wspominając.
Oczywiście im dłużej dojrzewa po fazie termofilnej tym lepiej

widziałem jeden przypadek gdy proces nei zachodził mimo prawidłowo sporzadzonej pryzmy.
Okazało się ze słoma była tak nasączona fungicydami, a trawa glifosatem (substancj aczynna Roundapu), że wybijała całą menażerię. To był jeden jedyny raz gdy po tygodniu czasu w pryzmie nie pojawił sie grzyb (Trichoderma Ressei) głowny odpowiedzialny za powstawanie wysokiej temp. kompostopwania.

btw zazdorszcze wąłsnego obornika ja muszę autem wozić.
Ostatnio zmieniany: 16 Maj 2015 22:53 przez rafikius.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 17 Maj 2015 05:44 #369612

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
rafikius wrote:
To był jeden jedyny raz gdy po tygodniu czasu w pryzmie nie pojawił sie grzyb (Trichoderma Ressei) głowny odpowiedzialny za powstawanie wysokiej temp. kompostopwania.

Trichoderma Ressei jest grzybem mezofilnym. Głównym czynnikiem wzrostu temperatury wewnątrz masy organicznej poddanej humifikacji i mineralizacji są wszelkie procesy życiowe związane z aktywnością bakterii termofilnych.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.430 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum