TEMAT: Hippeastrum - zwartnice cz. 2

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 26 Lis 2020 19:17 #736061

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1692
  • Otrzymane dziękuję: 7670
Właśnie pomyślałam żeby wyciągnąć wątek do góry a tu Ania Łatka zadziałała super :-)
Mój hippeastrum kupiony 19 listopada który ma być czerwono-biały wygląda tak:

IMG-20201126-WA0007.jpeg

Co z niego może wyrosnąć?
Drugi ma być czerwony
IMG-20201126-WA0010.jpeg
Ostatnio zmieniany: 26 Lis 2020 19:20 przez jagodka27.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, renaa, Zibi77, Carmen, nikita5, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 26 Lis 2020 21:15 #736094

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9206
Łatka wrote:
trzymam kciuki, by pąki grzecznie podrosły i rozwinęły się, a nie na przykład zaschły.

Chyba znalazłam sposób na uniknięcie zamierania pąków. Dwa pierwsze już straciłam w tym roku, 'Red Lion' i mój ukochany 'Magic Green'. I właśnie ten przypadek skłonił mnie do przetrząsania netu w poszukiwaniu przyczyny. Na forum z za wschodniej granicy znalazłam poradę.
Otóż, gdy w przechowywanej cebuli pojawi się nosek pąka kwiatowego, to nie należy od razu pędzić z cebulką w najjaśniejsze miejsce, a wręcz przeciwnie, powinna siedzieć w niedoświetlonym miejscu, tyle, że jak najcieplejszym. Dopiero gdy pęd z pąkiem wyrośnie na ok.10 cm, zmieniamy miejscówkę cebuli na dobrze doświetloną.
Tak na babski rozum, podobno o to chodzi, że gdy cebula wznowi rozwój w kierunku kwitnienia, a my jej dostarczymy światło, to odbierze to jako sygnał do rozwoju liści i zaniecha pracy nad kwiatem, zasuszy pąk i pójdzie w liście. Zwłaszcza tak się dzieje, gdy cebuli zapewnimy światło, ale nie koniecznie ciepło.

Następne swoje pąki potraktowałam po rusku :P , czyli ciepło i ciemno. Ruszyły jak burza, a te które osiągną magiczne 10 cm wędrują do światła. Na razie sprawdza się.

Aniu, 'Stardust' wymiata. :woohoo:

Jagódko, obiecujące te ciemne pąki. :woohoo:

U mnie bryluje H.vittatum

IMG_20201126_095021.jpg


IMG_20201126_095001.jpg


Kupiony w tym roku 'Barbados' zaczął rozwijać skrzydła.

Kot nie wytrzymał z zazdrości i pacnął go łapą. Mój wrzask na długo zapamięta. A kwiatek uratowałam, tylko, że zakwitnie na temblaku. :whistle:

IMG_20201126_095239.jpg




IMG_20201124_141816.jpg
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, renaa, CHI, Agus, Zibi77, Carmen, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 27 Lis 2020 10:56 #736138

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1692
  • Otrzymane dziękuję: 7670
Czy ktoś zamawiał cebule w firmie Florio?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agus

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 27 Lis 2020 11:20 #736142

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19270
  • Otrzymane dziękuję: 79660
Jagódko, Florio to Cebule Kwiatowe, wg mnie jest to polska mutacja jakiejś niemieckiej firmy sprzedającej resztki magazynowe. Jakość - ruska ruletka tak zwana. Czasem coś się trafi dobrego. Jeśli chcesz zainwestować parę złotych, zamiast grać w totolotka - czemu nie?

Jolu, jakoś mam umiarkowane zaufanie do rad z rosyjskich stron, może mam w starej głowie Miczurina i jego teorie... :teach: :lol:
U mnie o tyle się nie sprawdza, że zasuszenie niejednokrotnie dotyczyło drugiego pędu. Więc jak - ten pierwszy z kwiatami trzymać w piwnicy??? I odwrotnie, zdarza się, że cebula wypuści spore liście, pąków nie ma, nie ma - a po jakimś czasie wychodzi. Na pewno każdy ma takie doświadczenie. Tak zrobiła Velvet Nymph, która teraz ma liście z pół metra wysokie.

Każda trudność czegoś człowieka uczy - teraz musiałam wywieźć wszystkie rokujące cebule na wieś, gdzie mam o wiele, wiele cieplej, niż w miejskim domu - i nawet "śpiochy" ruszają z kopyta. Wnioskuję, że to głównie temperatura pobudza pąki kwiatowe.
Yellow Star stał we Wrocławiu od połowy października - tu momentalnie wychylił nos:



Jak widać, stoi przy oknie, choć północnym ;)
Ostatnio zmieniany: 27 Lis 2020 12:16 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, CHI, Agus, Zibi77, Carmen, jagodka27, nikita5, Bea612, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 27 Lis 2020 13:03 #736160

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Dobrze wiedzieć, kiedy zapewnić pąkom więcej światła.
U mnie Stardust już przekwita, ale idzie mu kolejny pąk, tak samo Bogocie. Praeie wszystkie nowe cebulki pokazują krokodylka, w grudniu będzie się działo :woohoo: za to moje stare cebulki na razie nic dla mnie nie mają.

Teraz trochę czekania na Nymph, biedronkowe biedulki i Elvas.

IMG_20201127_120903.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kero, Jan4, Łatka, CHI, Zibi77, Carmen, jagodka27, nikita5, Bea612, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 27 Lis 2020 13:06 #736162

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
jagodka27 wrote:
Czy ktoś zamawiał cebule w firmie Florio?
Słyszałam, że ładne cebule doszły, ale o zgodności jeszcze nic. Moje królikowe też dopiero sprawdzę.
Ostatnio zmieniany: 27 Lis 2020 13:07 przez Agus. Powód: Zgubił się cytat
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Zibi77, jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 27 Lis 2020 14:51 #736167

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1692
  • Otrzymane dziękuję: 7670
Popełniłam wczoraj zamówienie. Niby już przesyłka idzie to zdam relację jaka by nie była...
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kero, Łatka, CHI, Zibi77, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 27 Lis 2020 19:09 #736179

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3930
  • Otrzymane dziękuję: 21013
Ratunku!

Od Kogo mam cebule podpisane numerami? I co one znaczą?
Jak ostatnia sierota napisałam numerki na doniczkach, zamiast od razu napisać nazwy i teraz mam zgryza.

Bardzo proszę na PW.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 27 Lis 2020 20:03 #736183

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1692
  • Otrzymane dziękuję: 7670
No Małgosiu nieroztropnie postąpiłaś z tymi numerkami. Miejmy nadzieję że ktoś cię wybawi z kłopotu.
Temat został zablokowany.

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 27 Lis 2020 20:50 #736187

  • Zibi77
  • Zibi77's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 781
  • Otrzymane dziękuję: 3093
Piękne kwitnienia gratuluje wszystkim.
U mnie dziś Daphne zakwitła




niestety zdjęcia przy sztucznym świetle :(
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, renaa, CHI, Agus, Carmen, jagodka27, nikita5, Bea612, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 28 Lis 2020 11:12 #736223

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19270
  • Otrzymane dziękuję: 79660
Zbyszku, Daphne urocza.
A u mnie lada chwila - Szczęśliwy Ogródek ;)



Małgosiu, na pewno nie są to holenderskie cebule - te miały własne etykiety.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Agus, Zibi77, Carmen, jagodka27, Bea612, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 28 Lis 2020 20:44 #736285

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9206
Małgosiu, może udało mi się podać Twoje szczęśliwe numerki na PW. :evil:

Zbyszku, 'Daphne' obowiązkowo piękna i intrygująca.

Jagódko, to ja przyznałam się do zakupów we Florio. Cebule przyszły duże i zdrowe. Jedna to 'Barbados', którego prezentację zaczęłam wyżej od nieszczęsnego kwiatka pacniętego przez kota. Ten kwiatek jednak nie rozwinie się do końca, ale zaczyna drugi. Będziemy rozpoznawać, czy jest zgodny. Teraz trudno powiedzieć. Tyle wiem, że czerwony z białym. Jak na moje oko to ta czerwień w pąku jaśniejsza niż to, co mnie skusiło na zdjęciach tej odmiany. Chwila prawdy za chwilę. :) Już teraz stwierdzam, że pachnie. Pierwszy mój hipek, który tak wyraźnie pachnie i nie trzeba wsadzać nosa w środek kwiatu.
Druga cebula, tam kupiona to 'Gervase'. Wypuścił pąk, który rośnie, więc pewnie do świąt też się przyzna, kim jest.
Będę z ciekawością śledziła Twój zakup we Florio.

Aniu, z tym ciepłem, to niewątpliwie masz rację. O tej porze roku to najważniejszy czynnik, który trzeba zapewnić, by cieszyć się kwitnieniem.
Twój "Szczęśliwy Ogródek" buduje napięcie. :P

Agus, oj, będzie się działo na twoim parapecie. :flower2: :flower2: :flower2:
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, Agus, Zibi77, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 28 Lis 2020 20:49 #736287

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3930
  • Otrzymane dziękuję: 21013
Jolu :hearts: :thanks: :thanks: :thanks:

Siewki od Joli.
Ostatnio zmieniany: 28 Lis 2020 20:51 przez CHI.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Zibi77, jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 28 Lis 2020 21:32 #736293

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1692
  • Otrzymane dziękuję: 7670
Jolu ja już przeanalizowałam wątek wstecz i Twoje zakupy widziałam. Wstąpiła nadzieja że może będzie ok.
Ja też postawiłam na Gervase i Ambiance. Dodatkowo we wspólnej przesyłce zamówiony Nagano i Mont Blanc. Zobaczymy chyba w poniedziałek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, CHI

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 29 Lis 2020 07:09 #736313

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1692
  • Otrzymane dziękuję: 7670
Małgosiu Chi w sumie mi się skojarzyło że możesz mieć numerki takie same jak ja przy siewkach ale nie odzywałam się bo nie mogłam przewidzieć kto jeszcze numeruje hipki :-)
Moje też są nazwane do tej pory numerkami ale nazwy w zeszycie spisałam. Czekamy na kwiaty w takim razie :-) :-)
Ostatnio zmieniany: 29 Lis 2020 07:10 przez jagodka27.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, CHI, Agus, nikita5

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 29 Lis 2020 10:28 #736330

  • Zibi77
  • Zibi77's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 781
  • Otrzymane dziękuję: 3093
Daphne światło dzienne





Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, CHI, Agus, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 29 Lis 2020 10:38 #736332

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1692
  • Otrzymane dziękuję: 7670
Śliczna ta Daphne. Ciemny środek i jasne przebłyski na końcach płatków. Ma w sobie coś z mrocznej dostojnej damy.
Mój biedronek z czerwonego opakowania będzie czymś różowym:

IMG-20201129-WA0005.jpeg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, CHI, Agus, Zibi77, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 29 Lis 2020 12:06 #736342

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9206
jagodka27 wrote:
Mój biedronek z czerwonego opakowania będzie czymś różowym:
Niekoniecznie. U mnie niektóre czerwone początkowo nieśmiało pokazują kolor, który wygląda różowo, a potem okazuje się, że jednak czerwień. Coby nie było, życzę satysfakcji z fajnej odmiany. :P
Mój 'Barbados' z Florio raczej zgodny. Nie robię dzisiaj zdjęcia, bo światło jest parszywe i nie ma szansy na uchwycenie koloru zbliżonego do rzeczywistości.

Zbyszku, 'Daphne chyba skradła Ci serce, bo włożyłeś dużo serca :) robiąc jej sesję zdjęciową, jak top modelce. :P

Tadaaam :dance: , siewka "Dama Karo", która kwitła mi w ubiegłym roku, wystawiła nosek kwiatu. Powędrowała do ciepełka. Dooobra dziewczynka (znaczy siewka, nie ja. :silly: )
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, Agus, Zibi77, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.572 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum