TEMAT: Hippeastrum - zwartnice cz. 2

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 19 Sty 2021 12:42 #743864

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1692
  • Otrzymane dziękuję: 7670
Mój biedronek z różowego kartonika 3-pędowy

IMG_20210119_100807.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, CHI, Zibi77, nikita5, Bea612, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 19 Sty 2021 18:38 #743923

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1692
  • Otrzymane dziękuję: 7670
Następne dwa kwiaty Gervasego

IMG_20210119_183312.jpg


IMG_20210119_183218.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, CHI, Zibi77, nikita5, Perełka, Bea612, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 19 Sty 2021 21:40 #743968

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9205
Jagódka Twój 'Gervase', jak na zamówienie, zaskakuje. :woohoo: Bardzo fajne i oryginalne te nowe kwiaty.

Eleni Twój czerwony to dla mnie zagadka i wyzwanie. Krążę po sieci i nic nie umiem dopasować, a osobiście jegomościa nie znam, chyba że to kwestia zdjęc. Ja gdy mam u siebie taki nieoczywisty kwiat, to robię zdjęcia codziennie, bo czasem w innej fazie rozwoju, w innym swietle zauważy ktoś coś i juz go mamy. :think:

U nas w biedrze są te nowe po 9,90. Nie wzięłam, bo w sumie nie bardzo mam miejsce na kolejne budzone, a tu jeszcze coś dobierać. :think: A może jutro się skuszę na białego, bo tak ostatnio tylko róż i czerwień... :bad-idea:
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, renaa, CHI, Zibi77, jagodka27, nikita5, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, Eleni

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 20 Sty 2021 11:05 #744012

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1737
  • Otrzymane dziękuję: 12748
Wszystkie piękne :hearts:

Trzeci pęd "Double Delicious" osiągnął wysokość ponad 60 cm. Zakwitł czterema kwiatami.



DSC_0790.jpg
Pozdrawiam Ewa
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, renaa, CHI, Zibi77, jagodka27, nikita5, Perełka, Bea612, Eleni

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 20 Sty 2021 18:08 #744082

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9205
Ewa Twój 'Double Delicious' zjawiskowy w tej zieleni. :thanks:

Ostatni kwiatek mojego 'Red Lion', trochę nieforemny, jak na tę odmianę o dość regularnym kształcie. Zamieszczam, bo w miarę kolor mi wyszedł (przynajmniej na moim sprzęcie wygląda, że wyszedł ;) )

P1370507.jpg


Czaruje dalej 'Ambiance'

P1370503.jpg


I pracowity 'Prelude' wypuscił trzeci pęd i kusi zapachem

P1370505.jpg
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, renaa, Zibi77, jagodka27, nikita5, Bea612, ewakatarzyna, Eleni

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 20 Sty 2021 18:13 #744085

  • bozenak
  • bozenak's Avatar
Moje nie kwitną już kolejny rok. W tym roku, za radą specjalistów z forum, przesadziłam, podlewałam, zasilałam i też nic.
Temat został zablokowany.

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 20 Sty 2021 18:22 #744088

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3929
  • Otrzymane dziękuję: 21009
Ewa DD :thanks:
Jolu RL kolor :thanks:
Bożenko a usypiałaś? Trochę przechłodziłaś?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Zibi77, jagodka27, nikita5, Bea612, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 20 Sty 2021 19:01 #744096

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Spotted Queen jest cudna, jak mi się podobają te piegusy :hearts:
Dziewczyny, trochę krzyżujecie te hippeastra. Czy zapytanie krzyżowe jednej odmiany, ale dwóch różnych cebul da tą samą odmianę? Czy uzyskane tak siewki zakwitną raczej z cechami rośliny matecznej i odmian, z których powstała?
Takie śliczne te Wasze krzyżówki, że i mi przyszła ochota wyprodukować coś nowego ;) Fafko, pewnie już pisałaś, ale nie widziałam, jakie odmiany dały ten piękny kwiat Damy Karo? Jest wyjątkowo udana :woohoo:
Dziś posadziłam moje nowe hipki, dwie cebule niestety znów miałam do wymiany. Sprzedawca reklamację uznał, już wysłał nowe cebulki, więc nie narzekam, ale jedna cebula przyjechała w takim stanie :dazed:
IMG_20210118_123716.jpg



Ostatecznie ją też posadziłam, ale nie zapowiada się :think:

IMG_20210120_191814.jpg



Zrobiłam małą rewolucję na parapetach, żeby zmieścić te nowe doniczki, a potem zupełnie zapomniałam, że miałam już nic nie dostawiać. Dałam się skusić w Biedronce na dwa różowe hipki :wink4:

IMG_20210120_133104.jpg


Całkiem ładne, duże cebulki i pierwszy raz marketowce nie wymagały smarowania Topsinem.

IMG_20210120_191832.jpg


Niespodzianek pokazuje coraz bardziej foremne kwiaty. Kolorem przypomina Monte Carlo, ale nie ma ciemnej plamki w środku. Środek ma bardziej jak Minerwa, ale tu z kolei kolor nie pasuje :think:

IMG_20210118_232421.jpg


Chimeryczna Nymph, na każdym kwiatku inna (dziś ją posmyrałam pyłkiem z Dancing Queen, i vice versa)

IMG_20210120_115143.jpg


IMG_20210118_080340.jpg


IMG_20210118_080343.jpg


IMG_20210118_080350.jpg


IMG_20210118_080409.jpg

I wspomniana Dancing Queen kwitnie na ostatnim pędzie. Nigdy dotąd jej nie wybrałam, bo na zdjęciach przypominała z urody pasy sygnalizacyjne przy drogach :wink4: Na żywo jest ładniejsza, subtelna.

IMG_20210118_080326.jpg


IMG_20210120_115151.jpg


I pożegnanie z Double Roma

IMG_20210120_091722.jpg


I z Alaską
IMG_20210118_080521.jpg
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2021 19:20 przez Agus.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Zibi77, jagodka27, nikita5, Bea612, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 20 Sty 2021 19:10 #744100

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Na złą drogę mnie sprowadzacie...skusiłam się dziś w Biedronce na białego...cebula ładna ale korzeń az jeden zdrowy i nie wiem czy coś z tego będzie :jeez:
pozdrawiam ciepło Elena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Agus, Zibi77, jagodka27, Bea612, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 20 Sty 2021 19:22 #744102

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19268
  • Otrzymane dziękuję: 79643
Eleno, hippeastroza to jest prostu piękna katastrofa - trzeba być całkiem niewrażliwym na piękno, by jej nie ulec. ;)
Korzeniem zbytnio się nie przejmuj, kwiat "robi się" z zapasów zgromadzonych przez roślinę w łuskach cebuli, korzenie przydadzą się w odtworzeniu zasobów po kwitnięciu.
Czasem kupuje się cebule praktycznie bez korzeni, tak zasuszone.

Agusiu, może źle widzę, lecz mam wrażenie, że w kwestionowanej cebuli jest jakieś hm, życie wewnętrzne. Pobzyga??? :woohoo:
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2021 19:23 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zibi77, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna, Eleni

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 20 Sty 2021 19:25 #744105

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Nie, to jest chyba dziura zrobiona mechanicznie jakimś narzędziem ogrodniczym :think: przynajmniej tak wygląda, z piachem w środku. Chociaż nigdy nie spotkałam się z pobzygą w cebuli... Jak się upewnić? Trzeba ją rozkroić?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zibi77, jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 20 Sty 2021 19:52 #744114

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19268
  • Otrzymane dziękuję: 79643
Pobzyga wyjada cebulę od środka i hm, zostawia w niej, co przejdzie przez jej przewód pokarmowy.
Skaleczenie narzędziem powinno być czystym cięciem.
Na pewno ocenisz lepiej, niż ja ze zdjęcia.
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2021 19:53 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, renaa, Agus, Zibi77, jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 20 Sty 2021 20:31 #744124

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Teraz mnie to będzie niepokoić.
Cebula została wyniesiona na piętro, będzie podlewana od czasu do czasu w szklarni środkiem owadobojczym systemicznym i jest na obserwacji :search: oby się nie potwierdziło, że ma, jak to piszesz, bogate życie wewnętrzne.
Jeśli będzie mnie nadmiernie stresować, to ją wyrzucę bez czekania, co się dalej wydarzy, ale chyba dopiero, jak cebula na wymianę wyda kwiat i to będzie to, co zamówiłam. Na niej mi w sumie zależało... A jeśli to właśnie ta dziabnięta jest Afrodytą, a ta na wymianę znów będzie jakimś innym hipkiem :think:
Pocieszam się, że dziura ma kształt klina, żadnych zakretow, poszerzen i odgałęzień. Podobne robiłam sobie "ząbkami" wykopując tulipany. Jednak stresik jest :sad2:
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2021 20:33 przez Agus.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Zibi77, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 20 Sty 2021 22:03 #744142

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9205
Agus nie spotkałam się z dziurą z boku w cebuli w przypadku pobzygi (co nie znaczy, że ktoś inny się może spotkał). Pobzyga składa jaja w ziemi i larwy wgryzają się od dołu cebuli. Potem wyżerają środek i wędrują ku górze i wylatują dojrzałe owady górą. W miejscu zetknięcia z piętką można przy dokładnych oględzinach zobaczyć maleńką dziurkę. Ja grzebałam szydełkiem i jak szydełko wchodziło głębiej, to zwykle był szkodnik. Raz taką dziurkę wygryzł chyba ślimak, bo była płytka i nie zaszkodziła cebuli. Kiedyś rozcinałam podejrzane cebule, ale zdażyło się raz, że niepotrzebnie spanikowałam i zmarnowałam cebulę takim ciachnięciem, a szkodnika wcale nie było.
Teraz mam niezawodny sposób stwierdzenia, czy jest szkodnik bez niszczenia cebuli. Jest to gorąca kąpiel, 2 godziny w 46 st.C. Fajnie dezynfekuje cebulę i leczy z wszystkich chorób, a jeśli są w środku robale, to wypłyną z wnętrza nieżywe. Takiej cebuli po robalach nie wyrzucam, tylko sadzę, bo jest szansa na przybyszówki, chociaż macierzysta cebula jest już wtedy stracona.
Agus co masz na myśli pisząc o zapylaniu krzyżowym? Bo z krzyżówek wychodzą różne, trudne do przewidzenia osobniki.
Zapylanie dwóch cebul tej samej odmiany w zasadzie też może dać rozrzut cech i nieprzewidziane osobniki. Chociaż spotkałam się w necie z metodą wysiewania chyba nasion 'Red Lion'a w celu otrzymywania osobników podobnych do rodzica. Może są takie bardzo stabilne genetycznie odmiany, które dają potomstwo bardzo przewidywalne. :think: Nie spróbujesz, nie przekonasz się. :P

"Dama Karo" to dziecko: 'Daphne' x 'Amadeus'

Gdzie Ty znajdujesz słupki w tych pełnych odmianach. Mnie się nieraz nie udawało znaleźć pyłku, a o słupku to nawet nie marzyłam.
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2021 22:05 przez Fafka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Agus, Zibi77, jagodka27, nikita5, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 21 Sty 2021 08:07 #744153

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Dokładnie mam na myśli zapylenie krzyżowe, dwie rośliny tej samej odmiany, jedna daje pyłek, druga słupek i produkuje nasiona. Jagódka stosuje czasem zapylenie pyłkiem tej samej rośliny, czy wtedy w kolejnym pokoleniu otrzyma identyczny kwiat? Nie znam się na botanice i genetyce, może akurat ktoś z obecnych jest bardziej w temacie?
Wydawało mi się, że potomstwo dwóch różnych roślin jednej odmiany będzie zróżnicowane, wykaże cechy tej odmiany i jakieś cechy odmian, z których krzyżowania powstała. Jako że mam już cebulę tej odmiany, to chętnie dochowałabym się czegoś innego, może pokaże się coś ciekawego (skrzyżwałam dwie Bogoty, kwitły w tym samym czasie i właśnie wysiałam małe cybistry).
Nie wiem jednak, jak wygląda rozmnażanie cebul w szkółach, czy przypadkiem nie jest to podział wegetatywny. Wtedy nie dokonałam wcale zapylenie krzyżowego, bo mam do czynienie z osobnikami z tej samej rozdzielonej rośliny.

W niektórych kwiatach faktycznie nie widać ani słupków, ani pręcikow. Np Double Roma i Double Dream są chyba jałowe i kwiat w ogóle nie wykształca słupka. Ale te dwie odmiany, które sobie wybrałam, Nymph i Dancing Queen akurat maja wszystko, co potrzebne :wink4: przy czym Nymph tylko w tych kwiatach półpełnych.
Słupek na Nymph, nie poznaję go w każdym kwiatku, ale w niektórych tak.

IMG_20210121_080756.jpg


Dancing Queen w ogóle nie sprawia problemów

IMG_20210121_080828.jpg


Żeby czegoś nie pomieszać, w doniczce trzymam pędzelki do zbierania pyłku i uważam, żeby nie nałożyć albo nie strącić pyłku tej samej odmiany.

IMG_20210121_080849.jpg


A czy się uda i będą z tego nasiona , to nie wiem :wink4: dam znać za jakiś czas.
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2021 08:37 przez Agus.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Zibi77, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna, Eleni

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 21 Sty 2021 08:38 #744163

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9205
Odmianę, by była czystą odmianą, powinno się rozmnażać wegetatywnie, bo to tylko daje gwarancje identyczności. Co prawda czasem pojawia się jakaś anomalia, np. mutacja i nowy osobnik jest klonem zupełnie różnym od rodzica. W nowych, nieustalonych do końca odmianach często widać taki rozrzut cech.
Rozmnażanie generatywne w zasadzie daje zawsze coś nowego. Nawet jak młode są podobne do rodziców, to ich genotyp będzie różny. Myślę, że mało który hodowca robi badania genetyczne swoim odmianom. To może tylko jakieś laboratoria przy osrodkach naukowych. Raczej to kosztowne i pewnie nie jest praktyką powszechną przy masowej produkcji.
Agus ja u Ciebie widzę pełen profesjonalizm (te pędzelki mnie zachwyciły). Hybrydyzerka całą gębą. :woohoo:
Ach te małe cybisterki. Co z nich wyrośnie? Czekamy. :lol:
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2021 08:40 przez Fafka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Agus, Zibi77, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna, Eleni

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 21 Sty 2021 09:18 #744171

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1692
  • Otrzymane dziękuję: 7670
No i stało się.. zaglądnęłam do innej biedronki niż ostatnio i faktycznie cebulki wyglądają lepiej i są większe. Skusiłam się na czerwone. Białe były w gorszej kondycji. Zobaczymy co wyrośnie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Agus, Zibi77, ewakatarzyna, Eleni

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 21 Sty 2021 09:23 #744172

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19268
  • Otrzymane dziękuję: 79643
Agusiu, Jola ma o niebo większe doświadczenie ode mnie, tak że wycofuję się z pobzygi.

Co do rozmnażania, są to tylko moje spekulacje, lecz podejrzewam, iż cała masowa produkcja nie tylko hippeastrów, lecz wszelkich roślin ozdobnych jest efektem technik in vitro. Czyli - wegetatywnie. "W liliach" producenci. myślę, że ci pomniejsi, stosują jeszcze rozmnażanie z fragmentów łusek, ale to gównie celem uzyskania kwiatów ciętych.
Nasza forumowa moderatorka Kasia/Kasionek ma takiego sąsiada z polem liliowym, obiera cebulki, a ona zyskuje prawie gołe piętki - i z nich też da się odtworzyć lilie.
Oczywiście, zarówno profesjonaliści, jak i ambitni amatorzy próbują stworzyć nowe odmiany, ale to długa droga do stabilności.
Tak sobie myślę - może "niedoróbki", niezgodności z wzorcem nowych odmian stąd się biorą?

A tak "zmutował" :rotfl1: kupiony w markecie jako Sweet Pink :supr:



No dobra, żaden pojedynczy biały nie kwitnie teraz, niech będzie ten.
Podejrzewam, że rozwinie się w Matterhorna, bo to tania i powszechnie rozmnażana odmiana.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Agus, Zibi77, jagodka27, nikita5, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.698 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum