TEMAT: Hippeastrum - zwartnice cz. 2

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 21 Sty 2021 10:39 #744190

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Zrobiłam dziś fotki tego NN może coś się wyjaśni a jak nie trudno
IMAG3036.jpg


IMAG3037.jpg


IMAG3040.jpg
pozdrawiam ciepło Elena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Agus, Zibi77, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 21 Sty 2021 11:07 #744195

  • Bea612
  • Bea612's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4618
Trzecia biedronka szykuje się do kwitnienia.
IMG_20210121_110205.jpg

Pierwsze dwie miały ponad półmetrowe pędy, a te około 30 cm... Za to pąki są najdłuższe ze wszystkich.
Dzisiaj otwiera się różowy, ale na razie mnie nie zachwyca :flower1:
IMG_20210121_110655.jpg
Zielono mi i kwietnie
Pozdrawiam
Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, CHI, Agus, Zibi77, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 21 Sty 2021 11:29 #744197

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Eleno, teraz czerwień "zdjęta", jak się patrzy. :bravo:
A może to Liberty?

Skopiuj sobie w jednym oknie, w drugim - Twoje zdjęcie - i porównaj.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Agus, Zibi77, jagodka27, ewakatarzyna, Eleni

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 21 Sty 2021 14:43 #744213

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9247
Dla dociekliwych hodowców, przyszłych i obecnych :P takie coś w sieci znalazłam:
www.iprhelpdesk.eu/sites/default/files/n...-protection-PL_0.pdf

Tu jest o ochronie patentowej odmian i przy okazji wyjaśnienie: co to jest odmiana, co to jest hybryda i odmiana hybrydowa...
Trochę poczytałam i gdybym nie ukrywała siwych włosów pod farbą, to bym jeszcze raz osiwiała. :rotfl1:
Do mojego chałupniczego romnażactwa :lol: wystarczy, że odróżniam słupek od pręcika, chociaż nie zawsze je znajduję (w pełnych). A później to zdaję się na szczęście i przypadek. Straszne by było wszystko ogarnąc naukowo. Już by miejsca nie zostało na odrobinę magii i zachwytu.:silly:

Łatka wrote:
Jola ma o niebo większe doświadczenie ode mnie, tak że wycofuję się z pobzygi.
Taaa... doświadczyły mnie robale w początkach przygody hipkowej. Fajne cebule pożegnałam. Nie uważam się bynajmniej za eksperta w tej dziedzinie. Wszystko co napisałam, to moje skromne przeżycia związane z tematem, ale na pewno nie wyczerpują całości zagadnienia.
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, Agus, Zibi77, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 21 Sty 2021 14:52 #744216

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Łatka wrote:
Eleno, teraz czerwień "zdjęta", jak się patrzy. :bravo:
A może to Liberty?

Skopiuj sobie w jednym oknie, w drugim - Twoje zdjęcie - i porównaj.

:thanks: :thanks: :thanks:

dziękuję wygląda że to on piękny jest teraz w słońcu to już w ogóle bajka :)
pozdrawiam ciepło Elena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agus, jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 21 Sty 2021 21:22 #744283

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9247
'Liberty' ma w środku bogate przypłatki, a u Eleni tego nie widać, płatki wychodzą z gardziołka z gładkimi brzegami, jedynie trochę falują.
Eleni, czy Ty fotografujesz jeden kwiat, czy różne? :think: A jeszcze: jaka jest średnica kwiatu?

Jest sporo nowych odmian czerwonych i nie powiedziane, że czasem i one nie wpadną do marketu. A np. taki 'Red Rival?

www.jandewitenzonen.com/en/assortment/hi...trum/1360/Red-Rival/

www.penningfreesia.nl/en/assortiment/red-rival-2/
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2021 22:04 przez Fafka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Agus, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna, Eleni

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 22 Sty 2021 08:56 #744316

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
:jeez: :jeez: :jeez:

Matko i córko nie spodziewałam się że mogą tak być podobne do siebie, ale faktycznie Red Rival tez może być i chyba nawet bardziej podobny do mojego. To są dwa różne kwiaty, średnica 12-13 cm
pozdrawiam ciepło Elena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, CHI, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 22 Sty 2021 09:20 #744320

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3934
  • Otrzymane dziękuję: 21037
Też mnie poniosło do biedronki. I mając całkiem niezły wybór - tradycyjnie wybrałam najgorszego "zdechlaczka". Po oskubaniu z "błota" koło piętki wyglądał tak:
P1214366.jpg


Uważam, że zmuszanie takich cebul do kwitnienia to draństwo. Jak zakwitnie idzie do wazonu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Agus, Zibi77, jagodka27, nikita5, Bea612, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 22 Sty 2021 09:24 #744322

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Eleno, by Ci z rana podnieść ciśnienie dodam, że to tylko dwie z wielu możliwości. :happy4:
Z tymi czerwonymi zawsze bieda, mało bardzo charakterystycznych cech, przynajmniej da mnie.

Mój białas w kulminacyjnym momencie kwitnienia.



Tak naprawdę tylko dwa kwiatki, bo pozostałe dwa pąki jakieś mikre.I nie zanosi się na następny pęd.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, CHI, Agus, Zibi77, jagodka27, nikita5, Bea612, ewakatarzyna, Eleni

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 22 Sty 2021 12:22 #744346

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9247
Aniu imponujący ten białas. :woohoo:

Małgosiu my to kochamy te hipki jak dzieci (co większość ludzi uzna za wariactwo), a w produkcji masowej / kasowej draństwo jest na porządku dziennym. Dla mnie draństwem jest zapełnianie kontenerów na śmieci zdrowymi pięknymi cebulami, które postanowiły sobie odpocząć i nie wytworzyły pędów kwiatowych w sezonie, w którym tego po nich oczekiwano. :angry: Połowę swoich musiałabym wyrzucić, a nie chuchać na nie i hołubić. :garden1:

Eleni, 12-13 cm to raczej średniaczek -midi, a nie wielkokwiatowy. Ja szukałam w tych większych. Zastanawiam się tylko, czy dobrze zmierzyłaś, bo na zdjęciach wydaje się duży. Od czubka górnego płatka do dolnego, przy pełnym rozkwicie i rozłożeniu płatków?
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, Agus, Zibi77, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 22 Sty 2021 12:43 #744350

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Nie są jakieś imponująco wielkie jak na cebule raczej średnią z marketu dokładnie zmierzone 13 cm ten najwcześniejszy kwiat ma reszta 11 i 12 cm. Wysokość pędu tez do kwiatka tez ok 20cm, a drugi co zaczyna pękać jest o jakieś 10 cm wyższy
pozdrawiam ciepło Elena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, CHI, Agus, Zibi77, jagodka27, nikita5, Bea612, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 22 Sty 2021 12:51 #744353

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Myślę sobie, czy w pierwszym roku wielkość kwiatu marketówek cokolwiek mówi o odmianie :think: Przynajmniej moje pierwsze kwiaty mialy liche, a każdy kolejny był większy i dopiero gdzieś na drugim pędzie się to stabilizowalo.
Podziwiam Was jednak, że potraficie te czerwone rozróżniać, dla mnie to za wysoki lewel. Podobają mi się, kupuję je i zamawiam, ale nawet nie próbuję szukać nazwy odmiany, podpisuję "czerwony" i tyle, a gdyby tak wejść w niuanse, to różnią się i odcieniem, i wielkością, i kształtem, falbanką i układem płatków.
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2021 12:54 przez Agus.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, CHI, Zibi77, jagodka27, nikita5, Bea612, ewakatarzyna, Eleni

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 22 Sty 2021 18:29 #744380

  • Stasunia
  • Stasunia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 314
  • Otrzymane dziękuję: 575
Agus wrote:
Myślę sobie, czy w pierwszym roku wielkość kwiatu marketówek cokolwiek mówi o odmianie :think: Przynajmniej moje pierwsze kwiaty mialy liche, a każdy kolejny był większy i dopiero gdzieś na drugim pędzie się to stabilizowalo.
Podziwiam Was jednak, że potraficie te czerwone rozróżniać, dla mnie to za wysoki lewel. Podobają mi się, kupuję je i zamawiam, ale nawet nie próbuję szukać nazwy odmiany, podpisuję "czerwony" i tyle, a gdyby tak wejść w niuanse, to różnią się i odcieniem, i wielkością, i kształtem, falbanką i układem płatków.
Może masz rację , ale odmianowe i nazwa to coś i ja mam ciągle problemy z fiszkami
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, CHI, Agus, jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 23 Sty 2021 10:04 #744457

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9247
Rozpoznanie odmiany w pierwszym roku to taki wstępny proces. Z pewnością kolejne kwitnienia powiedzą o roślinie więcej. Wielkość faktycznie ulegnie zmianie. Zupełnie nie należy kierować się długością pędu, bo te są tak zaprogramowane w uprawie producenckiej, by były krótkie.


Zrobiłam nalot na biedry w poszukiwaniu ciekawego białaska i rozczarowanie: wszystkie miały cieniutkie pędy i mikre pączusie. Ja za miniaturkami nie przepadam, bo jak takie zakwita koło moich olbrzymów, to ledwo co widać. :(
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, Agus, jagodka27, nikita5, Bea612, ewakatarzyna, Eleni

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 23 Sty 2021 10:49 #744462

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1742
  • Otrzymane dziękuję: 12775
Biedronek - pierwszy pęd bardzo krótki.
Kwiat - 14 cm. Jest ich pięć, ale dwa będą malutkie.

W domu ciemno, zdjęcia takie sobie. Podobny do Susan?



DSC02037-2.jpg




DSC02029.jpg



DSC02031.jpg
Pozdrawiam Ewa
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Zibi77, jagodka27, nikita5, Bea612, Eleni

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 23 Sty 2021 11:12 #744465

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Mój Biedronek tegoroczny był Susan może Twój również wygląda podobnie :)
pozdrawiam ciepło Elena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 23 Sty 2021 11:59 #744468

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Na moje oko - Zuzia, ale niech to oceni ktoś bieglejszy; nie ten wzrok, że tak powiem, na starość opuszczają mnie zmysły...
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, jagodka27, Bea612, ewakatarzyna, Eleni

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 23 Sty 2021 20:24 #744520

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Od poniedziałku w Lidlu hipki po 12.99 ...nawet nie zamierzam tam iść :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
pozdrawiam ciepło Elena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, jagodka27, nikita5, Bea612, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.545 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum