TEMAT: Piotrkowe działkowanie

Piotrkowe działkowanie 13 Mar 2016 22:32 #444762

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Wiosna w tym roku niby spóźniona ale jak porównałem zdjęcia z tymi z ubiegłego roku to okazuje się, że jest już prawie tak samo, jest co najwyżej jakiś tydzień opóźnienia.

Żurawki przetrwały zimę rożnie, jedne lepiej drugie gorzej ale jeszcze nie wiem, które faktycznie nie przetrwały


Narcyzki coraz większe


Pierwsze krokusy już przekwitają


Rabarbar nabiera koloru


Na warzywniku rozłożyłem obornik i zostało tylko przekopać. Muszę się pospieszyć, bo zaczyna czas gonić - wysiewy już trzeba robić :)


Widać wyraźnie paki kwiatowe na jagodzie kamczackiej. W tym roku zamierzam przykryć wszystkie krzaki siatką aby ptaki jagód, jak w zeszłym roku, nie zjadły.


Z jesiennych nasadzeń wyłonił się szafirek Blue Spike


Pokazały się już czosnki ozdobne, tu czosnek olbrzymi i jakieś tulipanki a przy pergoli wyłania się posadzony jesienią powojnik z wyprzedaży marketowej za szkółki Clematis


A tu drugi powojnik


Przebiśniegi pod kamieniem


Coraz więcej krokusów odmianowych




Tulipanowa rabatka


Bratki coraz ładniejsze


Najbliższy tydzień szykuje się bardzo zmienny raz ciepło raz zimno a w najbliższy weekend planuję świąteczne wędzenie :) Ciekawe czy prognozy się sprawdzą?
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, dagmarazap, Krzysia, Kasionek, kwiatywewłosach


Zielone okna z estimeble.pl

Piotrkowe działkowanie 13 Mar 2016 23:01 #444775

  • annawu
  • annawu's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 534
Piotrek u Ciebie i tak wiosna jest wcześniejsza jak u mnie,....krokusy przekwitają, narcyzy w pąkach, rabarbar w kolorach..... :woohoo:

Masz powalającą tulipanową rabatę :supr3: w jakim kolorze będzie i czy wiesz ile tam cebul posadziłeś :supr3: ?
Pozdrawiam Ania
Zapraszam do mojego ogrodu

Piotrkowe działkowanie 14 Mar 2016 21:59 #445121

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Aniu nie wiem ile jest tam tulipanów. Dwa lata temu wykopałem sporą część tulipanów z rabat bo się porozrastały. Jest to mieszanka różnych tulipanów. Sądzę, że jest tam ich pond 300. Posadziłem je w rzędach w zależności od wielkości cebulek. W zeszłym roku tak kwitły



Widać, że dużo cebulek jeszcze nie kwitło. Może tym roku więcej zakwitnie. Później planuję je oznakować i pogrupować.

Dziś zakupiłem w Lidlu 5kg mączki rogowej. Kupiłem pierwszy raz i jeszcze nie wiem jak użyć ale na pewno się przyda :wink4: Dziś pogoda była super i udało mi się też po pracy przekopać 1/3 warzywnika. Jak dobrze pójdzie do końca tygodnia będzie po kopaniu :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, annawu, Amarant, broja

Piotrkowe działkowanie 14 Mar 2016 22:05 #445125

  • dorcia7
  • dorcia7's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 390
  • Otrzymane dziękuję: 698
Pierwszy z pokazanych krokusów odmianowych piękny,jak się nazywa?

Piotrkowe działkowanie 14 Mar 2016 22:52 #445150

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Dorcia żebym to ja wiedział :) Pochodzi z czasów gdzie nazwy sadzonych roślin w ogóle mnie nie interesowały :rotfl1: A do tego bardzo możliwe, że zakupiony w Biedronce, gdzie na opakowaniach prócz KROKUS nic więcej nie było napisane :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): broja

Piotrkowe działkowanie 15 Mar 2016 06:32 #445189

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Piotrze będzie tulipanowo u Ciebie.Warzywniak skopany? oj a ja jeszcze tak daleko :tongue2: z przyszykowaniem ogrodu pod warzywa.Pozdrawiam i pogody słonecznej i ciepłej życzę :flower2:

Piotrkowe działkowanie 18 Mar 2016 19:57 #446514

  • Gabriel
  • Gabriel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 3118
Ale wiosennie u Ciebie :woohoo: Tyle cebulowych już kwitnie :eek3:
Podziwiam, że tak dużo udało się zrobić :bravo: Nawet mączkę rogową dostałeś... a ja co roku poluję i nic nigdy dla mnie nie zostaje :mad2:

Piotrkowe działkowanie 19 Mar 2016 16:48 #446806

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Zauważyłam że trzymasz w ryzach swój rabarbar. Czy to dlatego aby się nie pokładał w okresie dojrzałym ?????

Piotrkowe działkowanie 19 Mar 2016 21:00 #446886

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Tymi narcyzami to już przebiłeś wszystko :eek3:
U mnie dopiero wychodzą listki

Piotrkowe działkowanie 20 Mar 2016 11:05 #447042

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Bożka wrote:
Zauważyłam że trzymasz w ryzach swój rabarbar. Czy to dlatego aby się nie pokładał w okresie dojrzałym ?????

Ta siatka nie jest dla powstrzymania rabarbaru tylko dla ochrony rabarbaru przed ptakami, które potrafią wiosną rozdziobać młode wielkie pąki.

No i zaczęło się, nie mam sił na forum :( Po pracy jadę na działkę i jak wieczorem siadam przed kompem to po kilkunastu minutach oczy same mi się zamykają. Ale za to na działce udało mi się w ciągu tygodnia skopać cały warzywnik.

W pierwszym podejściu skopałem ok. 1/3 ale w następne dni pogoda nie sprzyjała i plecy bolały przez co szło już gorzej


Ale w czwartek było już skończone :)

A to zielone w dolnym lewym rogu zdjęcia to czosnek, który w tym roku wyrósł chyba w 100% :)

Zakupione jakiś czas temu prymulki pozbawiłem oryginalnego podłoża i przesadziłem do normalnej ziemi. Dwie niestety nie przetrwały ale widać, że reszta czuje się dobrze i niedługo trafi na rabaty.




Nareszcie pokazały się tulipany Tubergen's gem :D


Jak tylko pokazuje się słonko rozwijają się krokusy i pojawiają się pszczoły :)


przy skalniaku


W piątek wziąłem dzień wolnego i wędziłem mięsko :)
Rybki stygną i obciekają


i pozostałe mięsko


W piątek było dość zimno ale wczoraj było wiosennie i przyjemnie. Z rana było sporo słonka i wszystkie krokusy od razu sie otworzyły i zrobiło się kolorowo.








Przy kwiatach wielki ruch i miłe brzęczenie :)


"Morze" z kwiatów


Płaski kamień na rabacie obok krokusów służy do "bezpiecznego deptania" rabaty aby było gdzie postawić nogę przy plewieniu i mieć pewność, że się czegoś nie rozdepta.




Słabo kwitnie sadzony jesienią krokus Spring beauty, trochę szczypiorków i dwa kwiatki ledwo wyrastające nad ziemię a do tego takie jakieś malutkie


Krokus Blue bird, jak widać pomieszane cebulki (również jesienne nasadzenie)


Pokazała się już szachownica Uva vulpis


Najwcześniejsze krokusy już przekwitły ale inne nadal jeszcze kwitną


I wczoraj udało mi się wreszcie zbudować i zawiesić pierwszą budkę dla ptaków :) Ta jest dla małych ptaków - sikor lub wróbli. Miałypowstać już w zeszłym roku ale niestety nie starczyło mi czasu.




Do budowy budki wykorzystałem stare deski rozbiórkowe


Mam materiału jeszcze na dwie budki, z których jedną planuję powiesić na altanie. I jak zdążę to chciałbym w tym roku zbudować jaszcze domki dla trzmieli.

Dokarmiam nadal sikorki słonecznikiem, które czasem odwdzięczają się pięknym świergotem.


A i cebula już posadzona


Na koniec kilka zdjęć kani rudej




Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Ostatnio zmieniany: 20 Mar 2016 11:05 przez piotrek_ns.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, dagmarazap, Krzysia, broja, kwiatywewłosach

Piotrkowe działkowanie 20 Mar 2016 12:13 #447063

Piękny ogród Piotrze. Mnóstwo pracy i energii włożyłeś w swoje królestwo :flower2:
Pozdrawiam Mariola...

Piotrkowe działkowanie 20 Mar 2016 17:50 #447150

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Piotrek, krokusy przecudne, jakie wielkie kępy kwiecia!
Zachwycające.
Ale mnie najbardziej zauroczyło mięsiwko... i te ryby!
Zzdroszczę przepysznych zapasów - kocham własne wyroby!

Piotrkowe działkowanie 20 Mar 2016 18:46 #447190

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Aga, własne wyroby to jest to co najlepsze:) Tak jak własne warzywa z działki. To co samemu się zrobi czy wyhoduje smakuje o niebo lepiej niż to co kupuje się w sklepach. Nawet za "komuny" sklepowe jedzenie miało dużo wyższe standardy niż co teraz sprzedają :P W tym roku chciałem zrobić jeszcze kiełbaskę krakowską ale okazało się, że za późno o tym pomyślałem, bo grubego flaka trzeba zamówić dwa tygodnie wcześniej. zrobiliśmy tylko kiełbasę cienką z mięsa, z którego zrobiliśmy kiełbasę białą. Biała jest najłatwiejsza do zrobienia w domu, bo nie wymaga wędzenia a jedyna specjalna rzecz potrzebna to rurka do maszynki do mięsa do robienia kiełbasy. Taka domowa biała kiełbaska na Wielkanocnym śniadaniu to jest to co smakuje najlepiej :wink4:

Mariola witam w moim wątku i dziękuję za miłe słowa:D
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): Aguniada

Piotrkowe działkowanie 20 Mar 2016 19:34 #447224

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Ja również jeszcze dokarmiam sikorki, wróble i gołębie. Piękne łany krokusów.

Piotrkowe działkowanie 20 Mar 2016 21:32 #447314

  • broja
  • broja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Ogród od nowa
  • Posty: 1028
  • Otrzymane dziękuję: 980
Piotrze jaką wędzarnie posiadasz?, my mieliśmy na jedno wędzenie z beczki, ale coś nie bardzo nam wyszło wiec teraz myślimy o metalowej szafce- takie widzieliśmy nad morzem Twoje wyroby :jeez: cudo!, będziesz mroził? czy wszystko zjesz na święta? ;)

Piotrkowe działkowanie 20 Mar 2016 22:27 #447346

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Edyto, moja wędzarnia jest murowana z paleniskiem połączonym kanałem z betonu. Tak mniej więcej wygląda (zdjęcie z 2010r.)



Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, broja

Piotrkowe działkowanie 20 Mar 2016 22:59 #447367

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
Aż pokazałam mojemu M wędzarnię . Bardzo profesjonalna i estetyczna !A ogródek też wzorcowy.

Piotrkowe działkowanie 25 Mar 2016 08:54 #448932

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Wolny piątek to jest to :wink4:

W tygodniu brakuje sił aby coś więcej napisać i tylko takie wolne dni zostają by odwiedzić swój wątek i coś napisać :)
Dokończyłem budowę budek lęgowych dla sikor ale jeszcze ich nie powiesiłem. Pierwszą budkę powiesiłem tak jak widziałem w innych miejscach i niestety bedę musiał ją przewiesić. Poczytałem gdzie i jak wiesza się budki dla ptaków i to co zrobiłem jest najgorszą rzeczą jaką mogłem zrobić. Nie wiesza się budek tak, że są narażone na bezpośrednie działanie słońca przez cały dzień. Poszukam dla niej miejsca gdzie będzie trochę więcej cienia, myślę o brzoskwini rosnącej tuż obok. Mam nadzieję, że chociaż jedną z trzech zasiedlą i będę mógł podglądać jak rośnie nowe pokolenie :).

Będąc w niedzielę na działce obserwowałem ptaki przylatujące do karmnika na podjadanie słonecznika.



















Pojawił się też nawet szczygieł ale karmnik go nie interesował tylko zeszłoroczne kwiatostany rudbekii


Ma być piękna pogoda w weekend szkoda, że akurat świąteczny ale jakby nie patrzeć te święta zawsze wypadają w weekend :rotfl1:
To przy okazji życzę wszystkim

WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH I MOKREGO DYNGUSA (byle nie z nieba)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): r-xxta, chester633, Bozi, Amarant, kwiatywewłosach


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.756 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum