TEMAT: Jaśkowa Polana - zaprasza

Jaśkowa Polana - zaprasza 16 Lut 2013 10:36 #124379

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Igor wrote:
W tym roku ta zima jakaś dziwna? albo się przyzwyczailiśmy już do tych mrozów, które wykaszają nam połowę ogrodów...

Mrozy, a właściwie mroźne wiatry na przedwiośniu mogą być przyczyną uszkodzeń tkanek roślin. Połowę ogrodów wykaszamy sobie sami na własne życzenie, oczywiście nie przyznając się do własnych błędów i niewiedzy jaka często nam towarzyszy przy ich zakładaniu i pielęgnacji. Swoje niepowodzenia w uprawach przypisujemy aurze i wszelkim plagom jakie co roku nawiedzają nasz ogród. Za wszelką cenę dąży się do tego aby ,,mieć" w ogrodzie a nie ,,być" w ogrodzie. Przyroda sama nam podpowiada czego zaczyna jej brakować i co należy uzupełnić aby zachować równowagę biologiczną.
Co z tego?
No co z tego jak uparty człowiek nie chce jej słuchać?
Napiszę po raz kolejny.

Ogród bez warstwy próchnicznej ziemi był, jest i będzie ogrodem martwym..

Mróz dla roślin dobrze odżywionych i o prawidłowo ukształtowanej wewnętrznej strukturze nie stanowi dla nich praktycznie żadnego zagrożenia. Niszczycielską siłę sprowadzamy sobie do ogrodu my sami, wraz z wprowadzanymi do gleby sztucznymi nawozami.
Nawozami które po pierwsze nie są w stanie stworzyć warstwy próchnicznej, a po drugie niszczą wszystko to co napotykają na swojej drodze.
Nie dość, że niszczą nasze zdrowie to jeszcze pełnią niszczycielską rolę w życiu wszystkich pożytecznych mikroorganizmów.
Mikroorganizmów bez których proces mineralizacji i humifikacji substancji organicznej nie jest możliwy do przeprowadzenia.
Czy w takich warunkach to mróz przenika do włośników korzeni i powoduje zamieranie roślin?
Nie!
To miliardy niczym niezagrożonych patogenicznych nicieni stwarza sobie raj w systemie korzeniowym naszych roślin i stawia tamę utrudniającą przepływ substancji odżywczych do całego ich organizmu.
To one wykaszają nam połowę ogrodów.
Mróz tylko kończy dzieło.
Nasze dzieło nieodpowiedzialnego i nieprzemyślanego gospodarowania naszymi ogrodami.

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Andzia1, Alina-277, chester633, zosiac


Zielone okna z estimeble.pl

Jaśkowa Polana - zaprasza 16 Lut 2013 10:37 #124380

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Roma to umie ustawić się w życiu. :wink4: :rotfl1:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Jaśkowa Polana - zaprasza 16 Lut 2013 10:43 #124385

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Waldku, akurat ja, to mam bardzo dużo urodzajnej gleby i kompostu, bo moja działka była na miejscu starej cegielni
i życie trzeba było tam wnosić od nowa. Od kilku lat corocznie rozsypują spore ilości dobrej jakości kompostu.
Tylko nie wiem czy mrozy na poziomie -30* i zerowej pokrywie śnieżnej nie zabiłyby u Ciebie sporej części roślin.
Temat został zablokowany.

Jaśkowa Polana - zaprasza 16 Lut 2013 11:51 #124431

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
U mnie zeszłej zimy zabiły sporą ilość róż i to nie tylko świeżo posadzonych. Do tego wiele gatunków bylin, a ziemię mam nieskażoną żadną chemią i glebę z dużą zawartością próchnicy. Jednak tak jak napisał Igor, mrozy blisko -30 stopniowe bez pokrywy śnieżnej nie dały szans roślinom mimo mojego solidnego ich okrycia. :(
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Igor

Jaśkowa Polana - zaprasza 16 Lut 2013 12:11 #124444

  • Roma
  • Roma's Avatar
Gosia wrote:
Roma to umie ustawić się w życiu. :wink4: :rotfl1:
Gosiu-czy powinnam się zaczerwienić? :P
Temat został zablokowany.

Jaśkowa Polana - zaprasza 16 Lut 2013 13:28 #124465

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Ja sobie wymyśliłam, że taką mokrą tekturę kładłabym np pod żwirek, czy korę. Zamiast agrowłókniny. :)
Temat został zablokowany.

Jaśkowa Polana - zaprasza 16 Lut 2013 13:54 #124471

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Roma wrote:
Gosiu-czy powinnam się zaczerwienić? :P

Dlaczego zaczerwienić?? Raczej poprosić o większą sadzonkę, którą się jeszcze da podzielić dla koleżanki, w końcu jak już wybiorę się na Jaśkową polanę to szkoda pustych przebiegów robić. :wink4: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Temat został zablokowany.

Jaśkowa Polana - zaprasza 16 Lut 2013 14:29 #124488

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Daniela wrote:
Ja sobie wymyśliłam, że taką mokrą tekturę kładłabym np pod żwirek, czy korę. Zamiast agrowłókniny. :)
Polecam, zwykłą szaro-beżową tekturę z kartonów kładłam na cienistej rabacie /bo tylko ją ściółkowałam/, w kawałkach, jeden obok drugiego i na to kora. Suchą, po podlaniu robiła się mokra, chwasty nie rosły. Myślę, że do wiosny się rozłoży i trzeba będzie nową. Celuloza zwabi dżdżownice.
:bye:
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi
Temat został zablokowany.

Jaśkowa Polana - zaprasza 17 Lut 2013 16:24 #125094

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Melduję się Romko na Jaśkowej polanie.
Twój wątek podczytuję sobie dość dawno - anonimowo i cichutko. W końcu postanowiłam się odezwać.
Piękny masz ogród i kawał roboty za Tobą. A co do brzozowych zagajników- to, jak poprzednicy już mówili, brzozy bardzo wysuszają ziemię, potrzebują dużo wody. Mam jedną brzozę o trzech pniach, ponad 30-letnią i rzeczywiście sucho pod nią i wokół.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie
Temat został zablokowany.

Jaśkowa Polana - zaprasza 17 Lut 2013 16:28 #125096

  • Margolka
  • Margolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1747
  • Otrzymane dziękuję: 234
Fajny pomysł z tą tekturą - wszystko jest dobre , żeby zatrzymać chwasty :devil1:
Temat został zablokowany.

Jaśkowa Polana - zaprasza 17 Lut 2013 22:06 #125421

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
Romciu, przegapiłam nową odsłonę :oops: .
Ale już jestem ;) .
Temat został zablokowany.

Jaśkowa Polana - zaprasza 20 Lut 2013 11:04 #126720

  • Roma
  • Roma's Avatar
Danielo-ja pod żwirek dałam matę ogrodniczą w obawie,że karton szybko się rozłoży i zielicho będzie mi wyłazić.
Gosiu-przy następnym sępieniu będę pamiętać o Tobie :kiss3:
Kasiu-tu się z Tobą zgodzę :)
Witaj Małgosiu na Jaśkowej :bye: cieszę się,że wreszcie dałaś głos :kiss3:
Margolko-na chwasty to chyba nie ma 100% sposobu :( toż t gadziny potrafią przez asfalt się przebić :jeez:
Edyto-miło,że wpadłaś :hug:
Zmożona chorobą i niemożliwością wydawania głosu,zająwszy się analizą wpisów w Jędrzejówce zapadłam na kolejną przypadłość zwaną"krzewy jagodowe"Nie wiem czy skromny budżet emeryta będzie w stanie udźwignąć takie brzemię no ale od czego są wyzwania?
Temat został zablokowany.

Jaśkowa Polana - zaprasza 20 Lut 2013 11:21 #126733

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Tobie nie można dawać chorować, bo jak widzę, sprzyja to wynajdowaniu coraz to nowych chciejstw, zajęć. Krzewy jagodowe :blink: ... toż przecież dookoła Jaśkowej są ich miliony, jeśli nie miliardy :woohoo: :rotfl1: :rotfl1: .
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.

Jaśkowa Polana - zaprasza 20 Lut 2013 11:30 #126736

  • Roma
  • Roma's Avatar
Jak na mój kręgosłup, to te w lesie są troszkę za niskie i dlatego zamierzam posadzić te wyższe abym i ja mogła powiedzieć,że byłam na jagodach :laugh1: :laugh1:
Ostatnio zmieniany: 20 Lut 2013 11:30 przez Roma.
Temat został zablokowany.

Jaśkowa Polana - zaprasza 20 Lut 2013 11:33 #126737

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Romciu zgadzam się z Dorcią :wink4:
Ale jak już koniecznie musza byc krzewy, to moze kolejne ... różane :lol:

Zdrówka życzę :hug:
Temat został zablokowany.

Jaśkowa Polana - zaprasza 20 Lut 2013 11:35 #126739

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
A ja dopiero dziś odkryłam nowy wątek Jaśkowej polany :oops: . Plany widzę ruszają pełną parą, jagodę kamczacką wypróbowałam i polecam, mało wymagająca jest a i sadzonki można kupić w przyzwoitej cenie :) A pomysł z kartonami mi przypadł do gustu, od dziś więc nie palę kartonów ;)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

Jaśkowa Polana - zaprasza 20 Lut 2013 12:00 #126749

  • Roma
  • Roma's Avatar
Jolu- z różami nie chcę wychodzić poza różankę (która jest ogrodzona) bo zwierzaki obgryzają mi pąki wczesną wiosną. Natomiast krzewy borówek chcę posadzić na skraju polany już prawie pod ścianą brzóz.

Z jagód kamczackich myślę o Wojtku i Czelabince
a z borówek o Bluecrop, Duke, Chamdler, Nelson.
Wiesiu- lepiej późno niż wcale :) plany ruszyły ale aura nie sprzyja.Dzisiaj nas tak zasypało,że Skrzat po zakupy pojedzie konno.
Ostatnio zmieniany: 15 Lis 2014 10:25 przez Roma.
Temat został zablokowany.

Jaśkowa Polana - zaprasza 20 Lut 2013 12:23 #126760

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Roma wrote:
Skrzat po zakupy pojedzie konno.
I założę się, że wcale Jasiowi to nie przeszkadza :devil1: :devil1: .

Romcia, co Ciebie tak nakręciło na te jagody, borówki itp. ?
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.480 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum