TEMAT: Mój ogród moje marzenie

Mój ogród moje marzenie 17 Kwi 2013 09:28 #146445

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Witam!
Nareszcie pojawiła się wiosna a razem z nią moja nadzieja na własny mały zielony świat. Od dawna podziwiam Wasze ogrody i po cichu marzę, żeby mieć chodź w części tak pięknie u siebie...

Na początek postanowiłam się wziąć za dwie 'rabaty' przed wejściem do domu. I tu pojawia się mały problem... niby wiem jak chcę, żeby wyglądały, ale nie wiem jakie rośliny wybrać, żeby dobrze czuły się w tym miejscu i swoim towarzystwie. Rabaty są od strony wschodniej. Jedna jest nasłoneczniona do późnego popołudnia (teraz pojawia się na niej cień ok. godziny 15). Drugą zasłania dom, więc ok. godz. 11 jest już zacieniona.

W tej chwili rabaty wyglądają tak...

1.jpg


3.jpg


Co prawda coś tam jest wsadzone, ale wszystko jest do usunięcia.


A tak wyglądało w zeszłym roku pod koniec wrześnie, kiedy rabatami zajmowała się jeszcze moja przyszła teściowa...

14.jpg


12.jpg


13.jpg


8.jpg


5.jpg
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie


Zielone okna z estimeble.pl

Mój ogród moje marzenie 17 Kwi 2013 09:32 #146449

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Witam cieplutko :flower2: :flower1:
Piękne Kanny . Mam nadzieję że pokażeszcoś więcej zeswojego ogródka.

Mój ogród moje marzenie 17 Kwi 2013 09:35 #146453

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Teraz chciałabym na tych rabatach posadzić drzewka i krzewy, które będą ozdobą przez cały rok. Myślałam o czymś w tym stylu (zdjęcia z internetu - możliwe, że nawet z Waszych ogrodów)...


a.jpg


69.jpg


b.jpg


c.jpg



Chciałabym, żeby rośliny były w miarę mało wymagające i nie rosnące wysoko. Ozdobne zarówno z liści, jak i kwitnące. Właściwie dopiero zaczynam swoją przygodę z ogrodem i jestem 'zielona' w tym temacie... Dlatego chciałabym prosić Was o pomoc :oops:
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie

Mój ogród moje marzenie 17 Kwi 2013 09:38 #146456

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
A tu dwa pierwsze zakupy :)



15.jpg


16_2013-04-17.jpg
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie
Ostatnio zmieniany: 17 Kwi 2013 09:39 przez Monik.

Mój ogród moje marzenie 17 Kwi 2013 09:49 #146458

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 133
Witaj Moniko :flower1:
Widzę, że jesteśmy na tym samym etapie tworzenia ogrodu. Pięknie te cany rosły. :)

Mój ogród moje marzenie 17 Kwi 2013 11:44 #146495

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Witaj,M,oniczko :bye:
Canny masz piekne,okazałe :bravo:
A projektów z rabat w inetnecie jest mnóstwo, ciekawe wybrałaś,teraz tylko pozostaje je realizować ;)

Mój ogród moje marzenie 17 Kwi 2013 12:31 #146515

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Canny owszem piękne, ale chciałabym coś innego - na stałe, że tak powiem :) Dla nich mam inne przeznaczenie - będą wsadzone wzdłuż bocznej ściany domu i ogrodzenia. Na przednie rabaty wg mnie za późno rosną. tak wyglądało w ubiegłym roku w czerwcu. Canny malutkie i na rabatach pusto...


17.jpg


18.jpg
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie
Ostatnio zmieniany: 17 Kwi 2013 12:32 przez Monik.

Mój ogród moje marzenie 17 Kwi 2013 22:57 #146716

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Witaj Moniko :bye:
Pierwszy obrazek od Igusi :lol: poznałam.
Tak wiec potrzebujesz żurawek, iglaczków, hortensji, rhododendronów, perukowca i wielu, wielu innych ciekawych roslinek :wink4:
Canny trzeba nieco pędziż w domu, wówczas do ogrodu wysadzamy już o wiele większe
Ostatnio zmieniany: 17 Kwi 2013 22:58 przez pamelka.

Mój ogród moje marzenie 18 Kwi 2013 09:19 #146799

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Jolu dziękuję za podanie konkretnych nazw roślin. Trafiłaś idealnie w moje plany i gust :)

Jeśli chodzi o canny to wiem, że lepiej je troszkę w doniczkach w domu potrzymać, ale nie wtrącam się, bo to kwiaty przyszłej teściowej. W ogóle wszystko co widać na zdjęciach z ubiegłego roku to Jej zasługa, bo ja mieszkam tu dopiero niecały rok. A od tego sezonu ja 'żądzę' i wprowadzam zmiany :) Mam jeszcze do 'przerobienia' ogród z drugiej strony domu, ale nie da się wszystkiego zrobić od razu. Jedyne co będę chciała zrobić jeszcze w tym miesiącu to pozbyć się tych ogromnych "krzaków' (nie wiem jak to się nazywa) rosnących na środku, bo zajmują niepotrzebnie mnóstwo miejsca. A gdzieś na ich miejscu ma stanąć trampolina dla dzieciaków.


19.jpg


20.jpg



Co do tego jeszcze się zastanawiam.

21.jpg
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie

Mój ogród moje marzenie 18 Kwi 2013 09:38 #146801

  • Xellos
  • Xellos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Demon
  • Posty: 561
  • Otrzymane dziękuję: 21
Piękne jałowce :) Też mam takie wielkie. Usunąć to...to nie lada wyzwanie. Nie wiem jak wyglądasz, ale do tego na pewno potrzeba krzepy :happy: Tak więc chłopa do tego zatrudnij, chyba żeś napakowana :woohoo:

Jedyne czego nie rozumiem te tego żądzenia :think: :silly:

A teściowa została usunięta z ogródka ? :jeez: I co ona teraz biedna będzie mieć za roślinki :club2: Tu na forum dużo takich teściowych jest...więc uważaj :happy3:
Jedyne co w życiu jest ważne to miłość, Renatka ;*
Pozdrawiam Paweł :)
Ostatnio zmieniany: 18 Kwi 2013 09:39 przez Xellos.

Mój ogród moje marzenie 18 Kwi 2013 09:54 #146804

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Moniko, jako prawie teściowa dobrze Ci radzę :happy: przemyśl ze 100 razy zanim każesz wykarczować te piękne stare jałowce :happy:
Po pierwsze może się okazać, że to były najukochańsze rośliny, więc gafa będzie niewybaczalna :happy:
A po drugie nie będziesz miała możliwości powycinania czegoś w tym stylu:

iglakobonsai.jpg


Wyciąć, zniszczyć coś, co rosło wiele lat jest łatwo, a potem kupuje się malutkie badylki i narzeka, że wolno rosną :happy: Bo żeby iglaczki pokazały swoją urodę, to z 10 lat trzeba odczekać :happy:

Mój ogród moje marzenie 18 Kwi 2013 17:42 #146888

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Xellos wrote:
Piękne jałowce :) Też mam takie wielkie. Usunąć to...to nie lada wyzwanie. Nie wiem jak wyglądasz, ale do tego na pewno potrzeba krzepy :happy: Tak więc chłopa do tego zatrudnij, chyba żeś napakowana :woohoo:

Jedyne czego nie rozumiem te tego żądzenia :think: :silly:

A teściowa została usunięta z ogródka ? :jeez: I co ona teraz biedna będzie mieć za roślinki :club2: Tu na forum dużo takich teściowych jest...więc uważaj :happy3:

Pawle do usuwania jałowców (już wiem jak to się zwie :))jak najbardziej zatrudnię moich Panów - ja z pewnością nie dałabym rady.

Jeśli chodzi o teściową to spokojnie - z radością oddała mi ogród do dyspozycji. Sama nigdy nie lubiła pracy w ogrodzie i robiła to tylko ze względu na teścia, który to lubi. Zresztą wszystko co będzie robione w ogrodzie uzgadniam z Nim.

Moniko, jako prawie teściowa dobrze Ci radzę przemyśl ze 100 razy zanim każesz wykarczować te piękne stare jałowce
Po pierwsze może się okazać, że to były najukochańsze rośliny, więc gafa będzie niewybaczalna
A po drugie nie będziesz miała możliwości powycinania czegoś w tym stylu:



Wyciąć, zniszczyć coś, co rosło wiele lat jest łatwo, a potem kupuje się malutkie badylki i narzeka, że wolno rosną Bo żeby iglaczki pokazały swoją urodę, to z 10 lat trzeba odczekać

Tak jak już pisałam wyżej teściowa nie lubi zajmować się ogrodem. Powiem nawet, że pomysł wycięcia tych jałowcy należy do Niej. Nic Jej tak nie przeszkadza jak właśnie one. Mnie przeszkadza jedynie ich rozmiar, gdyż dzieciaki nie mogą się przez nie przedostać do zjeżdżalni. Spodobało mi się przycięcie na tym zdjęciu i myślę, że pokombinuję w ten sposób.
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie

Mój ogród moje marzenie 18 Kwi 2013 19:55 #146916

  • Martina
  • Martina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 416
  • Otrzymane dziękuję: 85
Witaj Moniko. Jeśli chodzi o jałowce to mam podobny problem. Nie nadają się do cięcia, a jedynie do wycięcia, a to nie lada problem. Kiedy już je usunę, wiem na pewno, drugi raz dokładnie pomyśle zanim posadzę coś takiego. Życzę więc powodzenia w zakładaniu nowego ogrodu i tylko przemyślanych decyzji.:bye:
Pozdrawiam Marta.


siedlisko

Mój ogród moje marzenie 20 Kwi 2013 07:42 #147458

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Witaj Marto!

Ciesze się, że mnie rozumiesz. Te jałowce są piękne - owszem, ale zajmują mi większość ogrodu. Być może nie ruszałabym ich, ale dzieciaki nie mają miejsca do zabawy. A o wstawieniu trampoliny (która już czeka) czy innych atrakcji nie ma mowy. Dlatego też muszę chociaż częściowo usunąć jałowce.
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie

Mój ogród moje marzenie 21 Kwi 2013 09:43 #147738

  • xMonia
  • xMonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 614
  • Otrzymane dziękuję: 104
Witaj imienniczko ,

jałowców szkoda ,ale Cię rozumiem ,że dzieci potrzebują miejsca do zabawy :(
Życzę powodzenia i szybkich zmian :)

Mój ogród moje marzenie 21 Kwi 2013 10:11 #147751

  • jola
  • jola's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 54
Ja 2 razy do roku mocno przycinam :garden: i nie pozwalam rozrosnąć się więcej niż na metr średnicy.
Po niedługim czasie cięcia nie widać.
Mam 2 takie krzakory i też powoli zaczynają mnie wkurzać bo okazało się że zasłaniają mi inne rośliny z tyłu i zagłuszają obok.
Na razie nie zlikwiduję tylko w przyszłym roku postaram się z nich coś wyżeźbić choć kiepska ze mnie artystka :rotfl1: Jak się nie uda to wydam wyrok. :(
IMG_1805.JPG

Mój ogród moje marzenie 21 Kwi 2013 13:33 #147807

  • Martina
  • Martina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 416
  • Otrzymane dziękuję: 85
W sobotę wreszcie pozbyłam się wspomnianego jałowca. Był ogromny, miał ok.12lat, dlatego nad jego wyrywaniem troszeczkę czasu i sił poświeciliśmy. :flower: Teraz zrobiło się o wiele luźniej, rosną już na jego miejscu bukszpany. Też zastanawiałam się nad cięciem i formowaniem, ale ten jałowiec nie tworzy przewodnika głównego.Zdjęcia wstawię na moim wątku. :)
Pozdrawiam Marta.


siedlisko

Mój ogród moje marzenie 21 Kwi 2013 14:00 #147819

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Moniczko pewnie, że szkoda. Ciągle się zastanawiam co zrobić, żeby ich całkiem nie usuwać, a zdobyć troszkę miejsca.
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie
Ostatnio zmieniany: 21 Kwi 2013 14:02 przez Monik.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.534 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum