TEMAT: OGRÓD PRZY DOMU

OGRÓD PRZY DOMU 10 Maj 2017 10:33 #540757

  • gosiap32
  • gosiap32's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 613
  • Otrzymane dziękuję: 685
Podziwiam, za zapał włożony w prace ogrodowe pomimo kaprysnej pogody, ale efekty widoczne. Ślicznie. Ja poprzesadzalam moje sukulenty w miejsce, gdzie jest bardzo malo ziemi.Gdzie wbijalam szpadel to gruz. Ale się zastanawialam, czy częściowo chociaż dać agrowloknine czy poczekać aż rośliny skalne się rozrosna. A może same kamyki ? Ale czy na gola
ziemię? Doradz proszę.

Gosia


Zielone okna z estimeble.pl

OGRÓD PRZY DOMU 10 Maj 2017 17:49 #540839

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Gosiu :) napiszę Ci w skrócie jak te rabaty są zrobione...
1. - długa płaska rabata 11 m...spodnia warstwa była lekko podwyższona...zostało dosypane kilka taczek ziemi.
- następnie położona została agrotkanina-zabezpieczenie przed gryzoniami...krety robiły kopce.
-na agro zostały położone większe kamienie, ułożone w formie kieszeni...wypełnione ziemią wymieszaną z drobnymi kamykami.
-następnie zostały posadzone rośliny, po posadzeniu zostały dookoła obsypane drobnym żwirkiem.

2. mniejsze skalniaki, podniesione do góry na jakieś 50cm.

-środek wypełniony ziemią z kretowisk, góra przykryta agro

- na agro została wysypana ziemia uniwersalna, powinna mieć kilka cm.
- rośliny
-rośliny po bokach zostały obsypane drobnymi okrągłymi kamykami.

Rośliny które mają głębszy system korzeniowy, powinny być posadzone głębiej...trzeba przeciąć agro w X przecięcie podwinąć do środka...powstanie kwadrat. W środek posadzić sadzonki.
Rojniki nie trzeba sadzić głęboko, korzenie przerastają przez agro...wytwarzają się ładne kępki.

Nie chcę Ci doradzać :hearts: wszystko zależy od materiałów dostępnych na skalniak. Ostatnio nie miałam z czego uzupełnić ścieżek, z czasem się zapadły...wypełnione zostały popiołem z wypalonego węgla, wymieszanego z ziemią uniwersalną :oops: Chwasty bez problemu wychodzą z takiej mieszanki :rotfl1: widelec kuchenny dalej jest używany do usuwania chwastów...korzenie wychodzą bez najmniejszego problemu.
Palcami nie da się usunąć chwastów, w glinie są nie do wyrwania.
DSCF8280.jpg


DSCF8281-2.jpg


DSCF8282.jpg


DSCF8283.jpg


DSCF8284.jpg


DSCF8285.jpg


DSCF8287.jpg


Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, gosiap32, grula, słowikowo, minohiki, zeberka363

OGRÓD PRZY DOMU 11 Maj 2017 09:49 #540977

  • gosiap32
  • gosiap32's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 613
  • Otrzymane dziękuję: 685
Bardzo dziękuje za podpowiedzi.Będę niedługo miała tydzień urlopu to pokombinuje.

Miłego dnia
Gosia

OGRÓD PRZY DOMU 11 Maj 2017 12:25 #541019

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
Taki skalniak to masa roboty-ale warto!
I u Ciebie rosną takie śliczne goryczki :dance:
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy

OGRÓD PRZY DOMU 12 Maj 2017 09:25 #541226

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Gosiu :) Zgromadź tylko materiały, zaczniesz robić...pomysły same przyjdą do głowy. Rabata powstanie, efekt widoczny będzie już na jesieni. Rośliny muszą się zadomowić. Podłożem z kamieniami się nie przejmuj, woda będzie miała gdzie wsiąkać. Trzymam kciuki, niech powstanie nowa rabata...te malutkie rośliny też są piękne, warto je pokazać. Będzie też co podziwiać, na fotografiach :hearts:

Zeberka363 :bye: skalniak wczoraj kawałkiem odchwaściłam, trochę przejrzał...dzisiaj może dokończę, sprzątać :silly:
Goryczki rosną już jakieś trzy lata...kupiłam trzy odmiany, wszystkie kwitną na niebieski...kwiaty raczej się niczym nie różnią.
Jedna kępka w tym roku słabo kwitnie, chyba kwiaty częściowo przemarzły.

DSCF8291.jpg


DSCF8292.jpg


DSCF8293.jpg


DSCF8294.jpg


Zakątek z Hostami, wysypany w ubiegłym roku korą...ochrona od chwastów częściowo się sprawdziła. Wiosna jest ok. latem ziemię zakryją liście.
DSCF8295.jpg


Wytryszek, zimujący w gruncie...
DSCF8296.jpg


DSCF8297.jpg


DSCF8301.jpg


DSCF8303.jpg


DSCF8305-3.jpg


DSCF8307-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, grula, Łatka, minohiki, zeberka363

OGRÓD PRZY DOMU 12 Maj 2017 09:52 #541232

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19022
  • Otrzymane dziękuję: 78145
Aniu, do malutkich roślin mam za słaby wzrok - i zbyt silne bóle kręgosłupa ;) , ale widzę rododendrony w świetnej kondycji - a to mnie kręci szczególnie :fly: . Możesz coś o nich napisać?
Oczywiście goryczki piękne, kolor boski - cóż, chyba nam razem nie po drodze, podziwiam na zdjęciach innych...
Za tę wiadomość podziękował(a): Anna96

OGRÓD PRZY DOMU 12 Maj 2017 10:49 #541245

  • grula
  • grula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 396
  • Otrzymane dziękuję: 875
Aniu ,trudno przejść obok Twojego raju obojętnie :woohoo: Skalniaczkowymi zachwycona jestem,no i reszta też powala :happy3: Kolor goryczki niepowtarzalny :ohmy: Kolorowego ogródkowania!
Beata...a Grula ,to mój kot:)

OGRÓD PRZY DOMU 12 Maj 2017 12:06 #541257

  • Alina-277
  • Alina-277's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1867
  • Otrzymane dziękuję: 1253
Aniu a jak u Ciebie po przymrozkach ?duży mieliście mróz..u mnie było trochę strat ale trudno są inne rośliny które nie przemarzły ..Aniu z kwiatów które mi przysłałaś zeszła mi tylko koperkowa roślinka może masz zdjęcie z tej roślinki ładnie zeszła..z pomidorów rosną malachitowa ,Tiger,Blak from Tula..

OGRÓD PRZY DOMU 12 Maj 2017 12:19 #541261

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
Piękne są te goryczki! Kupiłam nasiona-może z nimi mi sie uda ;)
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy

OGRÓD PRZY DOMU 13 Maj 2017 14:44 #541447

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Łatko :) Rodki są cztery, biały NN... dostałam jest najstarszy. Pozostałe, zakup marketowy. Rosną od kilku sezonów, w tym roku dostały w obrębie korzeni po garści nawozu dla roślin kwasolubnych. Zaczną kwitnąć, w razie suszy zostaną podlane ziemią torfową rozmoczoną w wodzie. Co roku są tak zasilane, widać efekty po liściach...dobrze im to robi. Porada od Waldka z tego Forum :garden1: w obrębie korzeni nie trzeba zruszać ziemi, korzenie są na wierzchu...bardzo cienie i delikatne, trzeba zwracać uwagę... żeby nie zostały uszkodzone. Rodki jak przekwitną mą uszczykiwane przekwitłe kwiatostany, nowe boczne przyrosty...rosną krótkie, roślina się zagęszcza. Jest wyjątek Rhododendron 'Nova Zembla', jest inny mniej zagęszczony. Krzewy są jeszcze niewielkie można poświęcić im trochę czasu na taką czynność.

Ten był podpisany ALPENROS, kwiaty wyglądają inaczej...

Nova Zembla'


Rasputin, szybko rośnie...pod spodem wysypany jest korą, szyszkami sosnowymi...


Ten jest najstarszy, kwitnie na biało, w środku ma jasno brązowe plamki...


grula :) goryczki mają kolor rewelacyjny, o tej porze niebieski, żółty,biały przyciągają wzrok do ogrodów :hearts:

Alinko :bye: wypadły dwa nowo posadzone irysy, uszkodzony jest clematis, wypadł złocień...pozostałe rośliny się podniosły po przymrozkach.
Dokładnie nie pamiętam co wysłałam, koperkowe liście ma złocień, sasanka-chyba to nasiona sasanki różowej, Erigeron pinnatisectus-listki ma dużo jaśniejsze od sasanki.


Sasanka


Z pomidorów będziesz zadowolona, tylko zwracaj uwagę żeby nie przejrzały...te odmiany szybko trzeba użytkować. Pomidorki od Ciebie, są wymieszane, w tym roku nie są oznaczone. Rosły będą na pewno w warzywniku. Które będą dobre, nasiona zostaną zebrane i posadzone w nowym sezonie.

zeberka363 powodzenia z nasionami Goryczek, mieszankę kupiłaś? też lubię wysiewać. Nie chcę pleść, ale chyba nasiona trzeba stratyfikować żeby skiełkowały.

Aktualności z ogrodu...
Clematis jak zakwitnie zostanie podpisany...jest z nazwą...


BOŻYKWIAT-przetrwał zimę, jest...wiem teraz że miejsce trzeba oznaczyć, liście szybko usychają...roślina zanika do wiosny...marzą mi się jeszcze inne odmiany...


EPIMEDIUM BANDIT ?


Jasnota...

JAGODOWIEC-Uvularia grandiflora






Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, minohiki, zeberka363

OGRÓD PRZY DOMU 13 Maj 2017 15:29 #541451

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19022
  • Otrzymane dziękuję: 78145
Aniu - czy Twój krzaczek podpisany Alpenrose przyjechał z niemieckiego marketu? Bo "Alpenrose" to po prostu rododendron, niemiecka nazwa dotycząca wyjściowo dziko rosnących w Alpach Rhododendron hirsutum(nim. Bewimperte Alpenrose) oraz
Rhododendron ferrugineum (Rostblättrige Alpenrose ), rozciągnięta na odmiany ogrodowe. Zapewne Twoja roślina nie jest żadnym z alpejczyków ;) ; choć po cichutku wyznaję, że ja mam podprowadzony w Alpach mały różanecznik kosmaty... ma niewielkie listki, podobne do czerwonych borówek, tylko mniejsze - i koralowe kwiatki zebrane w kwiatostany wielkości pięciozłotówki. Skromniutki jest.
Twój wygląda na którąś z odmian Rhododendron williamsianum. W jakim kolorze ma kwiaty?

Ten biały ma liście jak Cunninghams White - al CW startuje jako bladolila, z kolei opis kwiatu pasuje do Catawbiense Album. Wygugluj zwłaszcza ten drugi - czy to Twój?
Dzięki za wskazówkę dotyczącą oznaczenia bożykwiatu - kilka dni temu spełniłam swoją z dawna hodowana zachciankę i kupiłam dwie sztuki - natknęłam się w ogrodniczym markecie, jak było nie kupić?

OGRÓD PRZY DOMU 13 Maj 2017 22:42 #541556

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
Goryczkowy mix od legutko-na opakowaniu pisze ,że siać w maju do palet...musze jeszcze poczytać o tym stratyfikowaniu :search:
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy

OGRÓD PRZY DOMU 15 Maj 2017 00:06 #541788

  • Wiolinka
  • Wiolinka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 310
  • Otrzymane dziękuję: 194
Goryczki fantastyczne też o nich marzę
może nawet poszukam nasion i wysieję ech zobaczymy
W kwestii Nowej Zembli - kupiłam właśnie w tym roku i widzę również
u Ciebie, nie zrozumiałam - uszczykujesz przekwitłe kwiatostany czy też nie.
Pozdrawiam małych i dużych ogrodników,:wink2:

Moje motto życiowe ,"Wszystko jest trudne nim stanie się proste",

OGRÓD PRZY DOMU 15 Maj 2017 14:06 #541875

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Łatko, jak rodki zakwitną to zidentyfikujesz. Rodek o którym pisałam pochodzi z Biedrony...sprzedają zawsze dorodne, ładne odmiany.
Co do Bożegokwiatu, na jednym nie poprzestanę...przeglądałam w necie, tak myślę że biały będzie następny :hearts:

zeberko363 :) kilka razy wysiewałam nasiona tej Firmy, z kaktusami włącznie...zawsze byłam zadowolona :flower2:

Wiolinka z Nowej Zembli powinnaś być zadowolona, co roku kwitnie...kolor kwiatów też ładny, widoczny z dalszej odległości.

Przekwitłe kwiatostany, co roku są uszczykiwane. Zobacz na foto jakie zwarte są krzaki :think:

Tutaj, tegoroczne uszczknięcie...
DSCF8348.jpg


DSCF8349.jpg


DSCF8350.jpg
Załączniki:
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, DANA, minohiki

OGRÓD PRZY DOMU 17 Maj 2017 22:04 #542398

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242


Bratki wysiane z nasion...




Jaskier



CEBULICA HISZPAŃSKA
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, DANA, gosiap32, słowikowo, minohiki

OGRÓD PRZY DOMU 15 Cze 2017 10:13 #548520

  • gosiap32
  • gosiap32's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 613
  • Otrzymane dziękuję: 685
Same piękności widać w Twoim ogrodzie. Ja tez uszczykuje przekwitle kwiatostany rododendrona, bo wtedy krzew się wzmacnia i obficiej kwitnie w kolejnym roku. Lubie kwitnące maaleństwa ogrodowe. W szczególności rojniki.

Gosia
Za tę wiadomość podziękował(a): Anna96

OGRÓD PRZY DOMU 15 Cze 2017 14:32 #548568

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Gosiu, ostatnio chorowałam...przepadło dużo kwitnień. Dla Ciebie :hearts: malutkie rojniki, posadzone
DSCF8615.jpg


DSCF8616-2.jpg


DSCF8617.jpg


DSCF8618.jpg


DSCF8609.jpg

wiosną.

DSCF8606.jpg


DSCF8608.jpg


DSCF8610.jpg


DSCF8611.jpg


DSCF8612.jpg


DSCF8613.jpg


DSCF8614.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin, gosiap32, minohiki

OGRÓD PRZY DOMU 15 Cze 2017 14:51 #548574

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
DSCF8621.jpg


DSCF8622.jpg


DSCF8623.jpg


DSCF8624.jpg
Ostatnio zmieniany: 15 Cze 2017 14:52 przez Anna96.
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, gosiap32, Łatka, słowikowo, minohiki


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.592 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum